Skocz do zawartości

Upgrade: kolumny czy wzmacniacz?


Robert Stangrecki

Recommended Posts

Witam serdecznie :)

 

Po chwilowym zachłyśnięciu się kinem domowym postanowiłem jednak zdecydowanie postawić na stereo. W chwili obecnej posiadam amplituner Cambridge Audio Azur 540R w zestawieniu z głośnikami Arcus AS5 i DAC Topping D30. Słucham bardzo różnorodnej muzyki. Pink Floyd, Dire Straits, Joe Bonamassa, Lana Del Rey, muzyka filmowa, rock, trochę mniej metalu ale jednak (szczególnie Within Temptation, Nightwish itp), a czasem po prostu odpalam jakąś płytę testową żeby posłuchać świetnie zrealizowanego materiału z jego smaczkami, detalami, niuansami :) Czyli repertuar dość zróżnicowany. Zdaję sobie sprawę, że amplituner kina domowego do stereo to taki półśrodek, ale radzi sobie całkiem nieźle. Scena potrafi być dość szeroka, wychodząca poza rozstaw głośników, i dość wysoka choć nieco brakuje takiego, hmm luzu? powietrza? Z głębokością już jest gorzej, tutaj mi trochę brakuje. W dobrych realizacjach potrafi być naprawdę sporo szczegółów. Instrumenty i wokale też zdają się być całkiem przyjemne i wiernie oddane, szczególnie na materiale dźwiękowym bardzo dobrej jakości. Materiał kiepskiej jakości niestety nie nadaje się do słuchania, tutaj ten zestaw nie ma żadnej tolerancji i niczego nie wybacza (dla mnie to akurat nie jest wadą). Zestaw ten preferuje zdecydowanie małe składy, gdzie potrafi fajnie oddać klimat utworu i pozwala na wyobrażenie sobie gdzie na scenie znajdują się poszczególni muzycy i instrumenty. Przy większych składach niestety potrafi się zrobić lekki chaos i zdecydowanie mniej rozdzielczo. Dire Straits, Joe Bonamassa, Pink Floyd brzmią jak najbardziej ok. i słucha się tego z ogromną przyjemnością. Z rockiem i metalem już jest gorzej. Nie chodzi tutaj nawet o to, że mogłoby być ociupinkę więcej dołu (generalnie zestaw ten potrafi zejść zadziwiająco nisko a bas jest dobrze kontrolowany, zwarty) ale o to, że muzyka tego typu potrafi być męcząco i nieprzyjemnie oddana, za jasna i za "ostra" zdecydowanie. Muzyka filmowa, a szczególnie mój ulubiony Hans Zimmer, nie brzmi źle, ale przy niektórych kompozycjach brak jednak rozdzielczości i tego wow, które powinno towarzyszyć jego epickim dziełom :) Generalnie nie gra to wszystko źle, ale zdaję sobie sprawę, że może być przecież lepiej :) Wobec tego postanowiłem wymienić jeden z elementów. Stąd też postanowiłem zajrzeć na to szacowne forum w poszukiwaniu oświecenia i dobrych rad u bardziej doświadczonych w kwestiach audio forumowiczów. Mój budżet to 2000, maks 2500zł dlatego też wolę te środki przeznaczyć na jeden element. Skłaniam się ku sprzętom z drugiej ręki. Wstępnie bardziej myślę o tym aby wymienić wzmacniacz na jakiś lepszy (wydaje mi się, że te Arcusy to chyba nie takie złe głośniki? no chyba, że jednak lepiej będzie zmienić właśnie je?), o ile to możliwe w tym budżecie.  Nie oczekuję sprzętu uniwersalnego do wszystkiego czego słucham. Zdaję sobie sprawę, że o to będzie ciężko bo uniwersalność wiąże się zazwyczaj z niedostatkami w innych aspektach. Szukam raczej sprzętu grającego naturalnie (tudzież lekko ocieplonego), z fajną, bogatą w detale sceną, ale nie sterylnego, dającego radość z odsłuchu :) Czy w założonym budżecie jest szansa aby dobrać coś (wzmacniacz lub kolumny) co zagra lepiej od tego co mam teraz? Coś co będzie fajnym wejściem w stereo? Wiem, że wymiana tylko jednego z elementów może od razu nie dać jakiejś spektakularnej zmiany, ale będzie przynajmniej początkiem w rozbudowie systemu audio :) Podejrzewam, że to istotne więc pokój ma ok 16m2, prostokąt 3,7mx4,3m. Kolumny stoją na dłuższej ścianie, w odległości niecałych 2,5m od siebie, od ściany oddalone o 50cm (wiem, że trochę mało), ściana za kolumnami nie jest płaska (to panele gipsowe, imitacja kamienia czy łupka, generalnie struktura 3d mocno nieregularna). Kable głośnikowe to Melodika Purple Rain, interkonekty z DAC do wzmacniacza to KaCsa KCO-IS2. Z góry dziękuję za wszelkie sugestie związane z rozbudową/modyfikacją systemu :) 

Pozdrawiam serdecznie :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

W pierwszej kolejności szedł bym jednak w wymianę wzmacniacza. Może branża powie inaczej bo łatwiej jest doradza kolumny ale jednak jak dobry bytem amplituner nie był to ma swoje kompromisy o których piszesz wyżej. Dodatkowo Cambridge nie do końca dobrze zgrywa się z każdą marka. 

Ale do rzeczy. Jesteś doświadczonym użytkownikiem a ja twoich kolumn nie znam. Nie zostaje ci nic innego jak tylko:

1. Jeździć po salonach że swoimi pączkami albo wypożyczać od nich elektronikę i testować w domu i albo urwać dobra cenę na ekspo albo później polować na to z rynku używanego.

2. Zachaczyc o dobry komis który wypożycza sprzęt i testować w ten sam sposób. Jest kilka takich w kraju. 

Wzmacniacz dobiera się pod kolumny. Wiem że mogą tu lecie zaraz propozycje ale nic z nich jak ktoś nie zna akusa konkretnego modelu.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...