Skocz do zawartości

Nagłośnienie salonu 30m2 - czy warto głośniki sufitowe


Giersza

Recommended Posts

Witam, wszystkich, dzień dobry. Kupiłem dom, jestem na etapie projektowania wnętrza a więc także decyzji co do wyboru systemu nagłośnienia w salonie około 30m2. Poprzedni właściciel rozprowadził w podwieszanym suficie 5 przewodów do podłączenia głośników instalacyjnych oraz jeden przewód w ścianie do suba, których nigdy nie podłączył. Istniejące okablowanie zainspirowało mnie do wykorzystania tego rozwiązania ale nie chciałbym tylko z tego powodu, że kable istnieją „wchodzić” w rozwiązanie, które może okazać się tylko protezą, ładnie wyglądającą i dobrze komponującą we wnętrzu ale nie mającą wiele wspólnego z dobrymi doznaniami dźwiękowymi.

Założenie jest takie aby system nagłośnienia był jak najmniej widoczny w salonie, mało ingerujący we wnętrze. Marzy mi się aby jedynymi dopuszczalnymi instalacjami/elementami były: sub kablowy lub bezprzewodowy, soundbar i/lub inne elementy stojące/wiszące przy telewizorze oraz ewentualnie instalacja sufitowa na głośniki.

Założenia:

KINO DOMOWE: Cel jaki chcę osiągnąć to dobry poziom efektów dźwiękowych z telewizora, nie jesteśmy kinomanami, oglądamy więcej dokumentów, publicystyki oraz od czasu do czasu sezony seriali i fajnie aby dźwiękowo było przyjemnie, poprawnie. Wydaje mi się, że system 3.1 byłby ok, raczej nie zależy mi na porażającym efekcie 5.1 czy 7.1

STEREO/MUZYKA: Subtelna muzyka w salonie z ładnym równomiernym nagłośnieniem, grająca w tle, przyjemna dla domowników. Koniecznie łopatologiczna obsługa z wykorzystaniem wyłącznie iPhone i Airplay 2 do zarządzania, streamowanie muzyki. Nie koniecznie sparowana z systemem kinowym/telewizorem, obsługa ma zachęcać domowników do korzystania z systemu a nie być wiedzą tajemną. Od czasu do czasu coś głośniej.

POZOSTAŁE POMIESZCZENIA: Głośniki oparte na Sonos, wykorzystanie zależnie od upodobań domowników,w  tym łazienka, sypialnie, ogród zimowy

Istotne jest budżetowe/optymalne/racjonalne podejście do tematu. Budżet chciałbym wydawać etapami, docelowo 10k, może więcej, nawet do 15k za całość. Tam gdzie można postawić na dobre głośniki kablowe, to może szkoda wchodzić w elementy bezprzewodowe. Poniżej dotychczasowe rozważania:

1. Kable w suficie są w układzie wykluczającym użycie ich takimi jakim są, gdyż telewizor napewno będzie na innej ścianie, ponadto nie będzie ustawiony centralnie. Istniejące okablowanie sufitowe prowadzić będzie więc w inne miejsce salonu, tam gdzie pomysłodawca pierwotnie przewidywał telewizor (pozostanie sprytnie i dyskretnie schowane z możliwością podłączenia innych urządzeń typu sonos amp). W związku z tym nie bardzo widzę możliwość wykorzystania ich do nagłośnienia kinowego/telewizora, chociażby ze względu na niesymetryczne ustawienie ich względem obrazu.

2. W nawiązaniu do powyższego mam pokusę aby wykorzystać ten układ instalacji (4 głośników + ewentualnie sub) wyłącznie do podłączenia np. skrytego sonos amp + kablowo porządne głośniki sufitowe i sub kablowo (jeśli wskazany) do odsłuchiwania muzyki, muzyki w tle. W suficie są 4 dziury w narożnikach salonu, można pomyśleć o zastosowaniu tylko dwóch głośników sufitowych lepszej jakości ale wymagało by to pewnych przeróbek, najlepiej jakby wykorzystać to co jest. Mam wątpliwość czy w tym układzie wogóle stosować suba na siłę, chyba, że jest takie wskazanie. Głośniki sufitowe musiały by być plug&play bez dorabiania puszki w zabudowie KG.

3. Nagłośnie telewizora to myślałem o playbar sonosa + sub sonosa, powinno mi takie 3.1 w zupełności wystarczyć. Być może rozsądniej było by wykorzystać kablowego suba z pkt 2 wpiętego w instalację „muzyczną” zamiast suba sonosa. Wówczas razem z subem "chodziły by" także sufiotwe/instalacyjne....

Kolejny wariant przewiduje całkowite usunięcie okablowania i naprawę sufitu, zrezygnowania zarówno z systemu instalacyjnego/sufitowego oraz suba kablowego i całą instalacją muzyczną oraz telewizyjną oprzeć wyłącznie na playbarze sonosa + sub sonos. Rozważam takie rozwiązania jeśli okazać by się miało, że powielanie/tworzenie schematu sufitowego/instalacyjnego z pkt 2 do odsłuchiwania muzyki nie ma sensu gdyż jakość odsłuchu będzie zbliżona/niższa niż  playbar sonos + sub sonos z pkt 3. Ewentualnie z zaoszczędzonych pesos można dołożyć jakieś sonos one do playbara z przodu lub za słuchaczem jak będzie miejsce.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomocne sugestie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze - jeśli zamierzasz iść w sprzęt typu grajbelka od razu zostanie Ci on odradzony na tym forum. Masz fajny budżet do wydania a Ty chcesz pchać się w soundbar. Po drugie - nie bardzo rozumiem co poprzedni właściciel chciał osiągnąć wypuszczając kable w rogach pokoju przy suficie. Ni to rozwiązanie do kina domowego ni do stereo. Bez urazy ale mi takie nagłośnienie kojarzy się z supermarketami gdzie coś tam sobie plumka w tle. Z odsłuchem stereo ma to niewiele wspólnego. Chyba że właśnie na takim plumkaniu Ci zależy. Są oczywiście głośniki instalacyjne do odsłuchu stereo ale nie umieszcza się ich przy suficie. Moim zdaniem wydawanie 10 czy 15 k PLN na rozwiązania o jakich piszesz jest dość dyskusyjne. Jeżeli chcesz mieć głośniki, które będą Ci plumkaly w tle to może wystarczy kilka kolumienek typu heos od denona i będzie to pewnie o wiele praktyczniejsze bo będziesz je mógł umieścić w dowolnym miejscu a nawet stworzyć jakiś tam system stereo. Pozdrawiam 

Edytowano przez seba3002
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to łatwo w tym przypadku wtopić. Na prawdę. Biorąc pod uwagę Twoje założenia każdy salon dobierze Ci coś a by po prostu zarobić. Bo to się zrobić da. Ale moim zdaniem warto czasem wytłumaczyć klientowi co traci gdzie traci i dlaczego wyda taką kwotę nie do końca ma sens.

Dużo pisania. Zadzwoń do nas to Ci wszystko powiem jak to ogarnąć.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...