Skocz do zawartości

Budowa systemu audio


Grajekmajowy

Recommended Posts

Witam wszystkich serdecznie :). Jestem tu nowy i jest to mój pierwszy post.

Chciałbym zbudować system audio w moim salonie. Myślałem ze będzie to proste, jednak czytając różne forum i artykuły, wiem że bardzo mało wiem na ten temat. Początkowo chciałem zbudować kino domowe , ponieważ lubię oglądać filmy s-F, jednocześnie z żoną lubimy słychać muzyki rockowej. Plany był takie, że kupię amplituner 5.1 do tego zestaw kolumn i filmy będę oglądał  z pełnymi efektami dźwiękowymi, a do muzyki magicznym przyciskiem przełączał głośniki tylko na te frontowe i miał stereo. W tej chwili mam podłączone dwie kolumny aktywne do tv genius sp-hf 3000a o mocy 80W rms. Teraz nie wiem co powinienem kupić. Proszę o pomoc, czy mój pokój nadaje się na 5.1 czy lepiej stereo, a może da amplituner co można przełączac raz na 5.1 raz na stereo. Ogólnie potrzebuje amplitunera i głośników, wiec na to mam 2500zł,  gdy było można  i do filmów i do muzyki w jakimś jednym urządzeniu byłoby super. pozdrawiam

1. Kwota 2500,00 zł

2. Nowy mogę wziąć na raty, wiec taki preferuje.

3. W tej chwili mam  genius sp-hf 3000a 2x40W RMS

4. Salon o pow. 18m2; 5,7x3,3m

5. Funkcje : radio internetowe, sterowanie smartfonem, opcja multiroom, zródło dźwieku , tv, radio, youtube, spotyfly, pliki z usb.

6. Lokalizacja to Biłgoraj na lubelszczyźnie

IMG_20191215_104739119.jpg

Edytowano przez Grajekmajowy
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 58
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Z takim budżetem to nie ma opcji na kino domowe chyba że zabawkowe. Bez zwiększania budżetu to kasa wyrzucona w błoto. Z twoich wymagań wiadomo że będzie to na pewno amplituner natomiast w tym przedziale cenowym stereo do tego 2 kolumny. Chyba że biorąc sprzęt na raty możesz zwiększyć budżet jak tak to na jaki. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy a może taka opcja, amplituner stereo +dwie kolumny, a jeśli poczuje niedosyt przy filmach to za parę lat rozbudowa o amplituner KD i dodatkowe głośniki tył i centralny do tych co już bym miał. Chyba że mógłbym wykorzystać te dwa co mam na tylny zestaw. I jeszcze jedno jak niż stereo to jaki zestaw biorąc pod uwagę wielkość pokoju i budżet. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Wzmacniacz stereo bez bajerów, najlepiej używany (ewentualnie nowy jak bardzo chcesz, ale za jakiś czas jak będziesz chciał sprzedać to ze stratą) 

2) chromecast audio tylko do muzyki 100-130 zł 

- Jak zależy Ci na filmach Netflix, YouTube to chromecast 3. Trochę drożej do 200 zł 

- Jeżeli chcesz Filmy w 4K i przeglądarka chrome na dużym ekranie TV, to chromecast ultra. Od około 300 do 450 zł 

Alternatywna dla chromecasta to np. Malina, Yamaha WXD 10, ale tych urządzeń nie znam. 

3) używany dac do 300 - 400 zł, tutaj bez obaw 😁

4) Kolumny głośnikowe 

Dużo zyskujesz na klasie dźwięku. 

Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy naprawdę potrzebuje chromecast, mam telewizor Smart, w nim Netflix, YouTube. Co do głośników, to szukać kolumn stojących czy na podstawkach czy może monitorów. Poza tym jaka moc do takiego pomieszczenia, czy to się jakoś oblicza. 

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma sensu cytować go w całości...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek możesz jako źródło używać tv. Potrzebujesz wtedy wzmacniacz z wejściem optycznym. Niestety obawiam się, że w Biłgoraju nie znajdziesz żadnego salonu audio, dlatego jeśli poważnie myślisz o zakupie sprzętu, proponuję wycieczkę do Lublina gdzie masz top hifi w gali i melomana na gesiej. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy, czy potrzebujesz.. Hmm

Przerabiałem YouTube na telewizorze. Tragedia! Wszystko wpisujesz z pilota, literka po literce. A jak wcisniesz nie taki przycisk to zabawa od nowa! Strasznie to długo trwało! Poza tym nie zależnie jaki TV masz to i tak działa jak działa, czyli wolno. Jak masz dużo cierpliwości i czasu to polecam 😏

Można jeszcze przez aplikację YouTube w Telefonie ale parowanie TV ze smartfonem i wbijanie każdorazowo kodu trochę zniechęca. Chyba, że masz TV non stop włączony.. A i tak podczas odtwarzania potrafi się wykrzaczyć. No i jakość dźwięku dużo gorsza niż bezpośrednio przez chromecast 3. 

Co innego z aplikacji w Telefonie i chromecast 3, śmiga aż miło. Zero opóźnień. Działa wszystko dużo szybciej! Do tego bardzo przyzwoita jakość dźwięku np. Tidala. Co prawda przy długich playlistach (tylko muzyka) potrafi się wykrzaczyć, ale i tak rzadziej niż bezpośrednio TV - smartfon. 

Kwestia co kto lubi. Ja mam obydwa chromecasty, chromecast audio i chromecast 3. Jeden i drugi szczerze polecam. 

@seba3002   lepiej osobny dac i czysty wzmacniacz. Lepsza jakość za te same pieniądze. Pisałem wyżej o używanym dacu.

Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym, że kolega dysponuje budżetem 2500 PLN i ciężko tutaj o kupno osobnego wzmacniacza, źródła jakim jest chromecast i osobnego daca. Sam chromecast to 150zl, DAC - nie wiem o jakim piszesz - ale myślę, że minimum to ok 300-400 zł, wzmacniacz używany to też ok 800-1000pln. Daje to już ok 1500 PLN. Na kolumny zostaje 1000zl...troche mało. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jak jest, ja zaczynałem z dużo mniejszym (o połowę) budżetem i też było dobrze. 😏 Na pierwszym zestawie grałem ponad rok i parę miesięcy. Jak na mnie to i tak długo 😁

Najlepiej jakby kolega zwrócił się do jakiegoś komisu audio i dobrał zestaw do 1800 zł  Kolumny i wzmacniacz, w pakiecie taniej. Np. Do @Pumpurek . Przynajmniej nie będzie problemu wymienić jakiegoś elementu na inny z inną sygnaturą dźwięku. 😁 Resztę czyli 700 zł przeznaczył na dac i np. Jakiegoś chromecasta. Tak też można.

Alternatywa:

Do 18 m2 mógłby być np. Jakiś wzmacniacz smsl do 1000 zł z daciem. Do 800 - 1000 zł spokojnie wystarczy. 

@Grajekmajowy

Na ten metraż, 18m2 wystarczy wzmacniacz od 20W ( wzwyż) na kanał przy 8 omach. Kolumny od podstawowych (monitory) ze standami do małych podłogowych, 2 - 2 i 1/5 drożnych. 

Poproś kolegę @MobyDick  o pomoc w ewentualnym doborze wzmaka z daciem.

A kolumny z komisu. 

Pozdrawiam 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie jeśli jakość dźwięku bylaby lepsza z użyciem chromecast to ok, w końcu chce mieć dobry dźwięk, po to to wszystko jest. Co do głośników to 1000zl mało? Mimo tak małego pomieszczenia? A coś w zbliżonej (wyższej cenie) co wg. Waszej wiedzy dobrze gra

 

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma sensu cytować go w całości...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15 grudnia 2019 o 15:58, 1Ender napisał:

Można jeszcze przez aplikację YouTube w Telefonie ale parowanie TV ze smartfonem i wbijanie każdorazowo kodu trochę zniechęca. Chyba, że masz TV non stop włączony.. A i tak podczas odtwarzania potrafi się wykrzaczyć. No i jakość dźwięku dużo gorsza niż bezpośrednio przez chromecast 3. 

Co innego z aplikacji w Telefonie i chromecast 3, śmiga aż miło. Zero opóźnień. Działa wszystko dużo szybciej! Do tego bardzo przyzwoita jakość dźwięku np. Tidala. Co prawda przy długich playlistach (tylko muzyka) potrafi się wykrzaczyć, ale i tak rzadziej niż bezpośrednio TV - smartfon. 

Kwestia co kto lubi. Ja mam obydwa chromecasty, chromecast audio i chromecast 3. Jeden i drugi szczerze polecam. 

Sprawdź jeszcze czy Twój telewizor nie ma wbudowanego chromecast. Ja mam sony i jest wbudowany chromecast, plus sony ma aplikację na smartphona lub możesz puszczać muzykę lub wideo bezpośrednio z Tidal lub spotify przez tv. Na początek miałbyś podstawową aplikację.

https://www.google.com/chromecast/built-in/tv/

 

Edytowano przez RoRo
Nie ma sensu cytować całego postu-a jedynie fragment do którego się odnosisz...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak sporo zależy jednak od samego DAC-a. Jeśli w amplitunerze jest wbudowany ten sam układ lub podobny i ich aplikacja nie będzie  zbyt staranna, to takie różnice mogą być bardzo niewielkie. Często na granicy percepcji. Za to DAC-i mogą różnic się brzmieniem i to który będzie nam się podobał może zależeć od naszych upodobań lub synergii z reszta systemu. Różnice brzmienia pomiędzy wzmacniaczami są jednak zwykle większe. Pomiędzy kolumnami te różnice bywają ogromne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Grajekmajowy napisał:

Może to co zaproponowaliście  jest nienajgorszym rozwiązaniem czyli Yamaha MusicCast WXAD-10  (chipset Burr-Brown PCM 5121), do tego wzmacniacz i głośniki

Zwykły chromecast zamiast tej Yamahy wystarczy. Najrozsadniejsza propozycja moim zdaniem to ta od kolegi @MobyDick. Masz wzmak z daciem i do tego fajne kolumny. Plus chromecast - zestaw za taką kasę idealny 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...