Skocz do zawartości

Budowa systemu audio


Grajekmajowy

Recommended Posts

Znacznie lepiej niż niejeden duży wzmacniacz :)

To jest wzmacniacz impulsowy i w bardzo rzadko spotykanym działaniu faktycznie cyfrowym. Większość wzmacniaczy pracujących w klasie D lub T, bądź jakkolwiek to nazwać potrzebuje sygnału analogowego na wejściu do końcówki mocy zaczynającej się od przetwornicy zamieniającej sygnał analogowy na szereg impulsów. W tym sam układ wzmacniacza przyjmuje wyłącznie sygnał cyfrowy do dalszego przetworzenia w przebieg podawany na pasywny filtr rekonstrukcyjny. W tej sytuacji jest to w zasadzie DAC z wyjściem na głośniki. Jego jedno wejście analogowe jest zasługą zawartego w jednym z układów  wejściowych przetwornika analogowo/cyfrowego. Jest tu wprawdzie jeszcze DAC, którego celem jest wyprowadzenie sygnału na subwoofer.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 58
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Dzięki za podpowiedzi rozwiązania sprzętowego, nawet nie myślałem żeby tak skonfigurować sprzęt. Podsumowując, mając wzmaka z dac i chromecast, będę mógł grać ze źródeł sieciowych Spotify, radio internetowe. Chce też puszczać filmy przez ten system. Czy użytkowanie takiego sprzętu będzie uciążliwe? Czy moja żonka to ogranie chodzi i włączanie przełączanie itp. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmacniacz obsługuje się jak każdy. Do obsługi Chromecasta audio potrzeba umiejętności posługiwania się smartphonem. Jest to chyba najprostsze w użyciu urządzenie sieciowe, bo uruchamia się na telefonie aplikacje która ma grać i w niej przenosi się dźwięk na Chromecasta. Aby było słychać dźwięki  z smartpona ( inna metoda ) sprawa wygląda podobnie jak z uruchomieniem bluetooth. Przy tej metodzie odtwarzaczem jest telefon. Inna jeszcze metoda to przenoszenie strumienia audio na Chromecast z przeglądarki Google Chrome na komputerze. Z niej również można uruchomić radio lub serwisy streamingowe. Jest też dość prymitywna aplikacja do odtwarzania plików audio po sieci z Windows. Music Streamer for Chromecast Audio. W SMSL-u przycisk z lewe strony działa jako on/of gdy się go przytrzyma i selektor źródeł przy krótkich naciśnięciach. Pokrętło jest również przyciskiem i standardowo służy do regulacji głośności. Naciskając je zmienia swoje zastosowanie do regulacji barwy ( basy i soprany ) Pilot umożliwia kilka dodatkowych funkcji np. 7 ustawień korektora dźwięku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yamaha a-s700 + topping d50 + google audio = 1700 pln mnie to kosztowało. Wzmacniacz używany, topping na promce w amazonie, google audio gdzieś w RTV euro czy z neta. nie pamiętam już. Zostaje jeszcze 800 pln na głośniki. Dużą zletą tego zestawu jest to że właczam wszystko pilotem od yamahy (yamaha ma dwa gniazdka w sobie). Telefonem streamuje muzykę. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MobyDick

z używanych kolumn o jakiej sygnaturze dźwięku szukać? Coś np. Do 1600-1800 zł? Będzie coś lepszego od nowych kefów, które proponowałeś? Bo miej na uwadze, że trzeba coś zostawić na standy.

Coś ze znanego komisu. 

https://allegro.pl/uzytkownik/Pumpurek/stereo-kolumny-podstawkowe-20073?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_ELKTRK_DSA_Elektronika_RTV_AGD&ev_adgr=11&bmatch=engag-global-cl-dict43-ele-1-3-1210&order=dd

@Bahzell

A gdzie kolumny?? 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Q5 pro jest dość neutralny i w zależności od sygnatury kolumn będziemy miel dźwięk taki lub inny. Niewskazane były by tutaj elektrostaty o bardzo niskiej impedancji w górnym skraju pasma, ale to tu raczej nie grozi. No i ma on tylko jeden pilot :) . Jak ktoś che to może dokupić do niego drugi, bo wiem ze są sprzedawane osobno również.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wbrew temu co niektórzy opowiadają, to z której strony jest tunel br nie ma dużego znaczenia. Raczej te z umieszczonym z tyłu są w stanie głębiej schodzić z basem. Są jednak zwykle bardziej wrażliwe na odległość od tylnej ściany. Więcej zależy od samych kolumn.

To co piszą producenci kolumn również przekłada się nie do końca tak jak jest faktycznie. Jedni zawyżają osiągi a inni , jak np. KEF podają w bardzo wąskim polu tolerancji w warunkach komory bezechowej i przez to ktoś może pomyśleć że basu będzie mało i że nie będzie nisko schodził.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy wyborze kolumn może być dość istotny dobór do nich wzmacniacza. Do Q5 pro wybrał bym KEF R100. 2 pierwsze ustawienia korektora we wzmacniaczu to systemy podbicia basu, a te kolumny mimo że z niewielkimi głośnikami, to z dobrą zdolnością do wychylenia membrany. W przyszłości system można rozbudować o jakiś niewielki lecz wydajny subwoofer do muzyki.

https://audio.com.pl/testy/stereo/zespoly-glosnikowe/2527-kef-r100

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, seba3002 napisał:

Sam mam niewielki wzmacniacz (no może troszkę większy od tego smsl'a). Gra mega dobrze. Jest to cyrus one. Zresztą ten smsl zdaje się też pracuje w klasie D. Moim zdaniem przy takim budżecie i takim pomieszczeniu - zestaw miód-malina. 

Ale Cyrus ma klasyczne zasilanie.

To jednak ważna kwestią 

 

20 godzin temu, 1Ender napisał:

Koledze podpowiem, żeby od razu skorzystał z serwisu Tidal Master. Szkoda kasy na Spofity. I można bardzo się zniechęcić do słuchania czegokolwiek, ze względu na jakości dźwięku. 

A ja byl taki srogi w tym kierunku. Tidal gra lepiej ale..... Finalnie że względu na obsługę aplikacji i tak częściej chodzi u mnie Spotify. I wiem że inni też tak mają. Interfejsy , sposób wczytywania i brak niektórych albumów jednak daje kierunek na Spotify. Ale warto zainwestować w tidal to prawda 

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Kolego @Grajekmajowy nie idź tą drogą. Te zonsory to całkiem fajne kolumienki (sam je mam) ale myślę, że dużo lepszym rozwiązaniem dla nich będzie czysty wzmak. Wiem, że amplitunery stereo to dużo większa funkcjonalność ale funkcjonalność możesz uzyskać dzięki Chromecast. Przetestuj wzmak i Amp. Jeśli nie poczujesz różnicy idź w Amp. Dodam tylko, że u mnie ww kolumny napędza Cyrus one i jest to moim zdaniem mega dobre połączenie ale chyba trochę przekraczające Twój budżet. Na Twoim miejscu szedł bym w Yamahę bądź marantza. Pozdrawiam. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za sugestie, chromcasta audio mam i sobie chwalę. Doczytałem że te kolumny są miękka grająca więc do nich pasuje wzmaka o ostrzejszym temperamencie czyli Yamaha, nie wiem czy pasowałby Onkyo i Marantz. Porównanie przydałoby się, więc czeka mnie wycieczka do  Rzeszowa lub Lublina. 

Edytowano przez Grajekmajowy
Celowałem w ten 602 ze względu na żonkę taki kompromis małżeński. A podobno en 602 to bliźniak sa501 tyle że z dodatkami
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...