Skocz do zawartości

2.0 lub 2.1 na start zestawu kd za 3-4 tyś


Lolek90

Recommended Posts

Witam forumowiczów,

dziękuję za poświęcony do tej pory czas. Przeanalizowałem raz jeszcze swój pokój pod kątem rozstawu kd i niestety na tą chwilę metraż wybił mi ten pomysł z głowy, gdyż po prostu nie będę miał jak rozmieścić sensownie głośników surround. W zestaw mini, nie chcę się pchać, bo w niedalekiej przyszłości prawdopodobnie będę się przeprowadzał i w większym pomieszczeniu taki zestaw może okazać się za mały.

Wpadłem na pomysł, żeby zacząć kompletować zestaw zaczynając od stereo lub 2.1. W podanym budżecie chciałbym zakupić dwie kolumny podstawkowe, które w razie przeprowadzki posłużą za surroundy w kd. Wydaje mi się, że w takim przypadku nie ma sensu zakup amplitunera kd, a lepiej postawić na wzmacniacz, który w przyszłości zostałby wykorzystany do połączenia z amplitunerem kd jako pre-out. Na tą chwilę wzmacniacz byłby podłączony do telewizora, więc w gre wchodzi hdmi lub optyka. Do kolumn chciałbym dobrać w przyszłości fronty(wtedy już podłogowe) oraz centralny, także sprzęt raczej nowy, żeby nie było później problemu dokupić reszty do kompletu ;) Zastanawia mnie jeszcze kwestia suba, sporo oglądam filmów, więc nawet w zestawie 2.1 robiły robotę, aczkolwiek przy wzmacniaczu chyba nie szans żeby to razem współgrało (sub aktywny nie wchodzi w grę - nie chcę za rok kupować drugiego).

Przechodząc do meritum, jaki zestaw 2.0/2.1 w tym budżecie byłby dobrym początkiem dla przyszłego kd? Pokój ok. 10m2, budżet w granicach 3-4 tyś. Ciężko mi powiedzieć jakiego rodzaju brzmienia oczekuję, gdyż nie miałem wcześniej do czynienia z dobrym zestawem audio. Chciałbym na tą chwilę uzyskać znacząco lepszy dźwięk jak z TV, oraz uzyskać więcej basu. Jeśli chodzi o muzykę to najróżniejsze gatunki - klubowa, metal, rap. Częściej filmy - netflix oraz ps4.

Edytowano przez Lolek90
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokój nie za duży więc stereo bez subwoofera powinno ci wystarczyć. Po przeprowadzce dopiero skusił bym się na jego dobór. Co do wzmacniacza może to być Yamaha as701 posiada optyka a i muzycznie się sprawdza. Co do głośników tu jest większy problem możesz napisać jakie brzmienie lubisz, czego słuchasz. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złapałem się na tym, że nie wspomniałem i już zdążyłem edytować ;) Nie wyśmiejcie mnie tylko, ale do tej pory używałem jakiegoś zestawu creative 5.1, stąd obawa o brak suba. Chociaż przy sporych rozmiarów monitorach podejrzewam, że niepotrzebnie się o to martwię.

 

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma sensu cytować go w całości...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny ciekawe, będę musiał odsłuchać. Myślałem jeszcze nad Monitor Audio Bronze 2 oraz Magnat quantum 723. Co do suba to w pierwszym poście strzeliłem gafę, miało być, że sub pasywny nie wchodzi w grę, więc ten magnat jak najbardziej by się sprawdził. Nie wiem tylko czy do małego pokoju nie lepiej wziąć 202a. Z drugiej strony większy model lepiej rokuje przy przeprowadzce. Pozostaje kwestia wzmacniacza, a tu jestem zupełnie zielony. Czy do wzmacniacza stereo można podłączyć aktywny subwoofer? Widziałem że zaproponowana przez Ciebie yamaha ma wejście na suba, ale jako laik wolę się upewnić. I czy w ciut niższej cenie znajdą się jakieś ciekawe alternatywy? Bo tu same monitory ze wzmacniaczem zamykają budżet.

Trochę poszukałem i zaciekawiły mnie dwa wzmacniacze NAD C326 i yamaha A-S501. Czy w zakładanym budżecie byłby to słuszny wybór?

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma sensu cytować go w całości...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy pakowanie się we wzmacniacz stereo ma sens jeśli w przyszłości jest szansa przeprowadzki do większego pomieszczenia.No i napisałeś że nie masz doświadczenia ze sprzętem hi-fi wiec różnicy miedzy Yamahą as701 a np.Onkyo Tx nr 696 raczej nie usłyszysz. Za 2,5tys do 3tys kupisz już dobry amplituner do kd,a za resztę monitory które zagrają już fajnym basem. W przyszłości dokupisz centralny ,fronty i suba i kino gotowe.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Lolek90 napisał:

Trochę poszukałem i zaciekawiły mnie dwa wzmacniacze NAD C326 i yamaha A-S501. Czy w zakładanym budżecie byłby to słuszny wybór?

Wracając do suba to lepiej się wstrzymać i kupić go już bezpośrednio po zmianie mieszkania monitory na start powinny ci wystarczyć. Yamaha a-s 501 to niższy model który proponowałem dźwiękowo zbliżony do 701. Jeśli chodzi o dźwięk to nad c326 będzie lepszy od Yamahy natomiast jest to klasyczny wzmacniacz bez gniazd cyfrowych. 

 

Edytowano przez RoRo
Nie ma sensu cytować całego postu, a jedynie fragment do którego się odnosisz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

zacznę od tematu elektroniki. Oczywiście dobrym rozwiązaniem docelowym jest zastosowanie wzmacniacza do zasilenia kolumn przednich w systemie kina domowego, ale wybierane przez Ciebie modele wzmacniaczy oraz większość tych, które możemy brać pod uwagę w założonym budżecie, nie ma opcji pracy jako końcówka mocy (ewentualnie przełączaniA z tył urządzenia zworek, co jest bardzo niewygodne). Zresztą takie wzmacniacze nie mają złącz HDMI. Moim zdaniem jeśli docelowo będziesz budował system kina domowego, już teraz kup odpowiedni amplituner wielokanałowy. 
W zadanym budżecie i aktualnej wielkości pomieszczenia sugerowałbym zestaw oparty na amplitunerze Onkyo TX-NR686 lub Denon AVR-X2600H. Obydwa urządzenia mają pełne wyposażenie, różnice są natomiast słyszalne przy bezpośrednim porównaniu. Onkyo jest szybkie, dokładne, analityczne, bardzo swobodne. Denon natomiast oferuje brzmienie cieplejsze, bardziej gęste, dociążone. 
Do powyższych zestawów dobrałbym kolumny Monitor Audio Bronze 2 lub Kef Q350, ewentualnie z opcji tańszych Heco Aurora 300. Do 10m2 na razie nie dobierałbym subwoofera, jak się przeprowadzisz do większego pomieszczenia, wtedy dobrać odpowiedni model pod powierzchnie.

Zapraszam serdecznie do naszego salonu na odsłuchy, porównania oraz oczywiście indywidualne wyceny dla forumowicza.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak, finalnie na pewno stanie na kinie domowym, niestety w tej chwili ciężko mi określić termin - jesteśmy z narzeczoną na dorobku i chciałem zacząć kompletować sprzęt zanim zaczną się większe wydatki ;) Stąd pomysł żeby na tą chwilę kupić wzmacniacz + kolumny stereo i ewentualnie suba. Rozumiem, że wzmacniacz który mógłbym wykorzystać później jako pre-out nie mieści się w danym budżecie, w takim razie w jakim zakresie cenowym można dostać takie urządzenie?

Będę musiał posłuchać i porównać, innej rady nie ma. I chyba czeka mnie wycieczka do któregoś z Waszych salonów, bo dla mnie teraz pewnie każdy zestaw dobrze zagra. Jeżeli różnica w jakości będzie duża to postawię na wzmacniacz + stereo, ewentualnie jakiś sub do dopełnienia. A jeśli moje amatorskie ucho nie wychwyci znaczącej różnicy to postawię na ampli kd. Na koniec pytanie może trochę retoryczne, czy uchwyty do wieszania dadzą radę, czy jednak nic nie zastąpi porządnej podstawki? 

 

 

Edytowano przez Lolek90
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, S4Home napisał:

Troszkę na odwrót. Wzmacniacz który chcesz później wykorzystać do kina ma mieć main in a nie pre out.

Z tym że amplituner kina możesz podłączyć do dowolnego gniazda w takim wzmacniaczu. Więc tu nie masz się co bać. 

Pre-out musi miec amplituner to akurat wiem. Natomiast zgłupiałem co do wzmacniacza. Czyli przykładowo jeśli w przyszłości kupiłbym ampli yamahy 685 to mógłbym z nim połączyć tego nada bądź yamahe 701? Tak żeby nie musiec co chwile czegoś przepinać.

Edytowano przez Lolek90
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś ... Z tym, że wiąże się to z pewnymi niedogodnościami 🙂. Wejście Main in jest dedykowane specjalnie do tego, żeby ten wzmacniacz służył jako końcówka mocy. Nie musisz wtedy kręcić gałka potencjometru na odpowiedni poziom tak, żeby kolumny frontowe zasilane przez wzmak i pozostale zasilane przez Amp grały na tym samym poziomie głośności.  Taki szczegół, który akurat dla mnie miał znaczenie. Ale są nowe wzmacniacze w cenie do 2000 PLN, które mają dedykowane wejścia. Z używek myślę, że jest ich jeszcze więcej. Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Lolek90 napisał:

Czyli jeśli wzmacniacz to koniecznie z main in.

Nie. Nie koniecznie. Można oczywiście zastosować rozwiązanie, o którym pisał P. Piotr z S4home ale dla mnie jest ono nieco uciążliwe zwłaszcza jeśli ma się domowników, którzy niekoniecznie są "techniczni". Ja jako końcówki mocy używam cyrusa one. Z tym, że jeśli planujesz podłączyć do niego tv potrzebował byś jeszcze zewnętrznego daca. I to już pochłonęłoby większość Twojego budżetu. Z nieco tańszych jest atoll in 30 ale do niego też potrzebny jest dac. I ze znanym mi Pioneer 40 ae. Ale żeby coś wybrać musiałbyś koniecznie ich posłuchać bo to moim zdaniem dwa różne światy 🙂. Najlepiej zadzwoń do któregoś z salonów niech oni coś Ci doradza. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej podepnę się przy okazji bo sam jestem ciekaw takiego rozwiązania i sposobu tego połączenia. Do dwóch koła ok znalazłem na jednej z zaprzyjaźnionych z tym forum stron branży ;) takie oto przykłady wzmaków stereo do zasilania frontów np w opcji pre out-main in/by pass: Advance Acoustic X-50BT, Atoll IN30, NAD 326BEE, ONKYO A-9130, ONKYO A-9150, Pionieer A-40AE. Jak to jest ze sterowaniem głośnością? Jeden pilot z ampli ogarnia oba sprzęty? (czy trzeba jakieś triggery itp itd). Zdaje się, że nie wszystkie z nich mają możliwość sterowania pilotem (Atoll np?). Jak to właśnie w tych przypadkach bywa?

mnie osobiście interesuje takie połączenie z YAMAHA R-XV685 z którymś z przykładowych. Może ktoś ma i stosuje i sobie chwali. Drobna sugestia...co sądzicie o np tych ONKYO, będą się "gryzły" z brzmieniem Yamahy czy raczej może "dopełnią" itp (temperatura/temperament, barwa)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem wiem. generalnie odsłuchy i zakupy przede mną. sonduję w celu zawężenia ewentualnego. Najpierw i tak ampli i secik głośników. Amp zdecydowany Yamaha 685. do tej firmy jestem przyzwyczajony i mam zaufanie. Co do głośników...mam swoje typy jeszcze nie dosłuchane ale mam. Np Heco 700 nie mam gdzie zweryfikować w okolicy Wawwy lub Lublina. Kiedyś pisałem ale bez odzewu...Mam pewne obawy czy ich gabaryt nie przytłoczy mi pomieszczenia a i na odwrót (powiedzwmy ok 18 20 m2).

tak w ogóle to chyba odświeżę swój wątek bo czas zakupów mam nadzieję się zbliża...wszak Mikołaj jest czy nie ma ale szczęściu trzeba ponoć pomagać;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli będziesz miał już ten amplituner to zawsze możesz wypożyczyć kolumny z któregoś salonu zaprzyjaźnionego z forum. Ew możesz jeszcze posłuchać Yamahy w połączeniu z indiana line w salonie top hi fi w Lublinie. Jak rozumiem miałeś już jakiś sprzęt Yamahy. A możesz zdradzić co to było i z czym gralo (o ile to nie był motór 😋).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...