Skocz do zawartości

Pomoc w doborze kolumn do 4tys. do wzmacniacza lampowego (powitanie)


Recommended Posts

Witam wszystkich forumowiczów. Potrzebuje porady odnośnie skompletowania stereo. Nie wiem czy dobrze zrobiłem, bo zacząłem od zakupu wzmacniacza lampowego dane poniżej:

Wzmacniacz lampowy VA240 nie żyjącego już polskiego konstruktora i elektronika Pana Wiktora Wojcenko.

Przedwzmacniacz zbudowany w układzie Katodyny Push-pull, gdzie stopień pierwszy pracuje w układzie wtórnika katodowego, czyli „wspólnej anody”, a drugi w układzie wspólnej siatki. Stopień mocy w układzie Wlliamsona.

W miejsce tradycyjnych przełączników zastosowane przekaźniki direct i dla filtru loudness. Całość układu wzmacniacza zmontowana jest na obwodach drukowanych.

Wzmacniacz sterowany jest mikrokontrolerem, który odpowiada za złączanie filtrów, przełączanie wejść i zapewniający opóźnienie złączenia napięcia anodowego.

Wszystkie transformatory toroidalne.

Tryb DIRECT - ominięcie przedwzmaczniacza.

Tryb LOUDNESS - podbicie basów i wysokich tonów przy cichym słuchaniu.

Transformatory wyjściowe posiadają odczepy umożliwiające dołączenie obciążenia 8 lub 4 ohm - w chwili obecnej ustawione jest na 4 ohm.

Potencjometr - Alps. Posiada zdalne sterowanie - pilot na wyposażeniu.

W stopniu wejściowym  lampa 1 x 6N2P-EW , pierwszy stopień wzmacniacza i układ odwracania fazy 2 x E88CC (zainstalowane wojskowe 6N23P-EW), lampy mocy - tetrody 6P3S-E x 4 (można założyć lampy EL34, KT66, 6L6, 6CA7). Wzmacniacz oddaje na wyjściu przy zainstalowanych lampach moc ciągłą 2x32W.

Można założyć klasyczne EL 34 w końcówce mocy, uzyskując wówczas moc około 2x50W.

proszę o pomoc w doborze kolumn głośnikowych do około 4 tys.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj więcej szczegółów-choćby jaka jest powierzchnia (co powinieneś napisać masz w wątku "Pierwsze posty"). Kolumny podłogowe czy podstawkowe, nowe czy używane, jakie masz teraz kolumny i ci chcesz zmienić w brzmieniu itp.

Zaś wzmacniacze lampowe różnych firm (nawet na lampach tego samego typu) mogą mieć różne brzmienie więc w ciemno trudno coś doradzać :-(

Przeniosłem wątek do właściwego działu i zmieniłem nazwę - bo "powitanie" brzmiało mało konkretnie i nie dawało informacji o co chodzi.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jack568 - rozumiem że "za mało basu" odnosi się" do grania z lampą ?

Ciężko jest coś doradzać bo każdy ma inne oczekiwania, pomijając to że chyba nikt tutaj nie miał styczności z tym wzmacniaczem.

https://allegro.pl/oferta/kolumny-podlogowe-kef-105-stereo-vintage-hifi-8728388840

nie wiem na ile cena jest atrakcyjna

Wadą jest słaba skuteczność ale pisałeś o tym że wsadzając jakieś lampy dostaniesz 50W...

Są infinity kappa

https://allegro.pl/oferta/kolumny-stereo-infinity-kappa-90-komis-myslenice-8605858960

Zresztą od tego sprzedawcy (czasami udzielającego się na forum) możesz "oczekiwać" dogadania sie co do wysyłki i odsłuchu. Podejrzewam ze będzie to kosztowało bo to jednak duże graty są ;)

 

 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod lampą grają o wiele lepiej dźwięk jest żywszy niż na tym amplitunerze, basy również lepiej pracują szczególnie przy niższej głośności( ale myślę,że przez te kolumny to jeszcze nie to). Jestem z mazowieckiego, więc będę szukał  raczej w regionie. Kef odpadają muszą być ciemne do mebli, te Infinity ciekawe ( do rozważenia). Dzięki za propozycje, a co myślicie o takich?

https://www.olx.pl/oferta/elac-fs209-2-nowe-14kzl-bezkonkurencyjne-w-swoim-budzecie-hi-end-CID99-IDCRabG.html#0f352284a2

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, jack568 napisał:

A co sądzicie jeszcze o tych:

https://www.olx.pl/oferta/kolumny-heco-celan-xt-901-super-stan-CID99-IDx0Z7b.html#1f5453ca34

jest ode mnie do sprzedającego niedaleko 

 

Cóż - nie pozostaje nic innego jak wziąć wzmacniacz pod pachę i podjechać w celu posłuchania.

HECO kojarzy mi sie generalnie z bardzo detalicznym dźwiękiem, punktowym

Te ostatnie JBL - cała masa kolumn JBLa z rejonów średnio dolnych gra dźwiękiem mocno efekciarskim (dla mnie/ to moja opinia ;)  nie trzeba sie z nią zgadzać). Nawet z małych kolumn wychodzi "duży" dźwięk, który w konfrontacji z innymi kolumnami wydaje sie "sztuczny". Ale moze sie podobać. To już wolałbym dogadać sie z "pumpurkiem" - ma JBLe "podstawkowe"

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
1 godzinę temu, jack568 napisał:

No i przyjechały te infinity-kappa-90 tylko mój sprzęt chyba nie dla nich, bo słabo to gra

Te Kappy to chyba 87 dB  mają - powinieneś poszukać czegoś z większą skutecznością - tak ok 92-95 dB . Różnica będzie ogromna. Sam się z tym problemem borykałem dłuższy czas. Aż znalazłem - i moja byle jaka lampa daje radę .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to duże klocki przesyłka 150 razy 2, pakowanie jest też kłopotliwe, ogólnie kolumny bez zarzutu wizualnie, na lampach na małej głośności jakoś gra, przy większej głośności bas jakby się sprzęga ( lampa ma impedancje ustawioną na 4 ohmy z możliwością przestawienia na 8). Na amplitunerze nie sprzęga się, ale dźwięk i głośność nie jest lepszy od elac 105 80/120 wat

8 godzin temu, Fafniak napisał:

Słabo ? tzn?

A tych Heco słuchałeś ?

te heco się sprzedały nie miałem więc możliwości ich odsłuchu

5 godzin temu, Kubakk napisał:

Może impedancja minimalna 3,1oma robi problem ?

A może po prostu kolumny nie pasują brzmieniowo

nie mam pojęcia co do impedancji, a co brzmienia to po prostu nie brzmi, te elac 105 chyba lepiej brzmiały (zwłaszcza pod lampą dało się słyszeć różnice w stosunku do amplitunera yamahy)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, jack568 napisał:

 myślałem, że te kolumienki będą  ,,zdmuchiwały" świeczki w pomieszczeniu -4 potężne głośniki basowe

Jak kupisz koła od Ferrari do malucha to już będziesz najszybszy na dzielni ? 

 

Te głośniki trzeba czymś napędzić ...

3 minuty temu, Fafniak napisał:

I jeszcze jedno pytanie ale które wynika z moich podejrzeń ;)

Moze wymagasz zbyt wysokich poziomów głośności i przekręcasz gałkę wzmocnienia zbyt daleko/ mocno wchodząc w przestery? 

Czyli dalej za "słaby" wzmacniacz ...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...