Skocz do zawartości

Wzmacniacz lampowy do 6 tys. zł


Recommended Posts

@Karol64208- jakiego wzmacniacza lampowego używasz i jak długo? Aby coś powiedzieć o tych sprawach to trzeba trochę poużywac, a nie wyłącznie używać funkcji ,,kopiuj-wklej. Przypominasz rzczy o jakich wie doskonale każdy używający wzmacniaczy lampowych. Poza tym bardzo wątpię aby na wymianę lamp innego typu, mogących spowidować uszkodzenia, zdecydował sie jakikolwiek własciciel lampowca. Oczywiście pewne zmiany są możliwe przy użyciu odpowiednich przejściówek, a czasem zmiany napięć oraz zastosowanie dodatkowych elementów. Jednak zawsze musi to być poprzedzone odpowiednią wiedzą i konsultacjami z konstruktorem.

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Rega napisał:

Poza tym bardzo wątpię aby na wymianę lamp innego typu, mogących spowidować uszkodzenia, zdecydował sie jakikolwiek własciciel lampowca.

tu nie chodzi o uszkodzenie i innego typu lamp, tylko o zamienniki lamp. Lampy mają swoją charakterystykę, napięciową, pojemn. itd. dlatego możemy słyszeć różnice.

39 minut temu, Rega napisał:

jakiego wzmacniacza lampowego używasz i jak długo? Aby coś powiedzieć o tych sprawach to trzeba trochę poużywac,

 wzmacniacze lampowe towarzyszą mi od dziecka, już wtedy miałem w pokoju lampowy odbiornik radiowy i to nie był jakiś tam, tylko mocno rozbudowany z trzema głośnikami i jak pamiętam miał 10 zakresów fal i też wejścia na gramofon i tape. a tak na stałe to używam od początku lat 90, był to wzmacniacz stereo na EL84 a od 9 lat na lampach strumieniowych 6L6:D tak więc nie powiesz mi że nie mam doświadczenia:15_yum: tyle lam co ja zużyłem to mało kto się może pochwalić.

Dodam jeszcze że ma duże znaczenie napięcie anodowe podawane na lampy, a brak stabilizacji na nim i przy dużym wahaniu napięcia w sieci / szczególnie to ma w Pl./ to każde kilka procent w skokach napięć powoduje zmianę charakterystyki wzmacniacza.:15_yum:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzywanie lampowego radia to nic wielkiego. U mnie takich używało sie w latach 60 i do połowy 70 ubiegłego wieku. Natomiast mój pierwszy wzmacniacz lampowy, który sam uruchomilem, grał od 1977 do 1979 roku. Tak, więc nie informuj o podstawowych sprawach. No, ale nie chodzi tu o licytowanie. Prosze, nie cytuj informacji doskonale wiadomych każemu używającemu wzmacniacza lampowego. To co piszesz to informacje dla laików. 

A tak na marginesie - zrób nam tę łaske i opisz jakich sprzetów używasz oraz w jakich systemach. Podeprzyj to kilkoma zdjeciami I nie tłumacz sie , ze to nie ma znaczenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszę tylko o tym co na stałe używałem, czy używam:15_yum:.

a poniżej dowód że to nie blef B|

DSCF0005.thumb.JPG.6ed896fbb83521a6b3e50c13f4bd52a6.JPG

to z ostatnich lat,było tego więcej, ale poszło do kosza:/ 

 

4 minuty temu, Rega napisał:

A tak na marginesie - zrób nam tę łaske i opisz jakich sprzetów używasz oraz w jakich systemach. Podeprzyj to kilkoma zdjeciami I nie tłumacz sie , ze to nie ma znaczenia.

nie robię reklamy i nie lubię się chwalić, bo to czasami przynosi ujemny skutek, a na  pewne rozdrażnienie na forum:$, coś podałem wiec na pewno wiesz.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Obiecałem, że w kilku słowach opiszę dźwięk, więc proszę bardzo. Pomijając to, że ostatnio mam napięty grafik, to zależało mi na tym, żeby wzmak trochę pochodził, a lampy miały przebieg kilkudziesięciu godzin. Myślę, że mają około 100 godzin grania za sobą. Dodam tylko, że mój ostatni tranzystor to Roksan Caspian, dynamiczny, szczegółowy i nie męczący.  Najbardziej obawiałem się właśnie o dynamikę lecz zupełnie niepotrzebnie. Wzmacniacz nie ustępuje dynamiką i mikrodynamiką tranzystorom, a dynamika jest różnicowana.  Bas jest dobrze kontrolowany, zwarty, szybki i nisko schodzący. Najlepiej słychać to na instrumentach perkusyjnych, a zwłaszcza na kotłach. Średnica wypełniona i gładka i najważniejsze, że góra nie jest piaszczysta co odczułem podczas odsłuchu KT 88.  Bardzo istotna sprawa, z mojego punktu widzenia, to scena, szczegółowość i separacja instrumentów. No i tutaj lampa KT 120 bije na łeb tranzystor i nie chodzi mi o Caspiana. Jakieś trzy tygodnie temu miałem przyjemność posłuchać wzmacniacza za kilkadziesiąt tysi i w tym aspekcie nie zrobił na mnie żadnego wrażenia. Wracając do SinusAudio. Wzmacniacz charakteryzuje się rewelacyjną separacją instrumentów i szczegółowością. Jest wręcz stworzony do słuchania utworów obfitujących w instrumenty od strunowych szarpanych, młoteczkowych, poprzez smyczkowe, dęte itd. „Love of my life” Queen jak „na żywo”. Dobra separacja i równowaga tonalna przekłada się na szczegółowość. Na kolumny przekazany jest każdy szczególik, których wcześniej jakoś nie zauważałem. Na początku utworu „Time” Floydów można oszaleć od ilości „budzików”. Album „Time” ELO brzmi genialnie cały. Podobnie „Amarok” Mike’a Oldfielda czy „Odyssey” Vangelisa. Jednak muszę zaznaczyć, że zarówno separacja jak i szczegółowość lepsza jest w klimatach spokojniejszych. Jak chodzi o rocka i heavy mogłoby być nieco lepiej, choć nie chcę generalizować. Na przykład pięknie zagrał album „Century Child” Nightwish. Sama scena jest pięknie nasycona, dźwięk jest na całej szerokości i nie tylko pomiędzy kolumnami. Krótko mówiąc scena jest szeroka i głęboka po horyzont. Kończąc, wzmacniacz bardzo muzykalny, dynamiczny i szczegółowy, pozostanie ze mną na dłużej i nie sądzę, żebym zamienił go na tranzystor. SE KT120 + 6SN7 do tego Classe CDP 100 i Focal Profile 908. Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@hungarka1 jak zmienisz lampy sterujące z nowych tung soli (chyba takie widziałem , one grają bardziej górą , dół słabszy) na coś starszego to zobaczysz jeszcze konkretniejszą zmianę , gwarantuję opad bamboszy :)

przy SET-ach super sprawdzają się marconi 6sn7gt szare , do dynamiczniejszego brzmienia marconi 6sn7gtb (wyższe).

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Kubakk napisał:

@hungarka1 jak zmienisz lampy sterujące z nowych tung soli (chyba takie widziałem , one grają bardziej górą , dół słabszy) na coś starszego to zobaczysz jeszcze konkretniejszą zmianę , gwarantuję opad bamboszy :)

przy SET-ach super sprawdzają się marconi 6sn7gt szare , do dynamiczniejszego brzmienia marconi 6sn7gtb (wyższe).

 

O widzisz. Miałem poprosić o radę co do zamiany lamp sterujących i w lamp zasilaniu (5C3S). Dzięki. Może jeszcze coś skrobniesz w tej kwestii? Pozdrawiam. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5c3s z czarną anodą najlepiej kupić na ebay , ja brałem z Rumunii (2x taniej niż w PL)

Wysokie marconi 6sn7gtb równe dynamiczne granie , chociaż wolę mniejsze szare z bliższym subwooferowi basem ;)

Ewentualnie stare 6f8g na przejściówce , fajne do starego rocka (ciemniejsze granie , luźny bas)

Jest wiele innych lamp sylvanie , rca , ge , itp.

 

DSC_0004.JPG

DSC_0077.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.08.2020 o 16:49, Kubakk napisał:

@hungarka1 jak zmienisz lampy sterujące z nowych tung soli (chyba takie widziałem , one grają bardziej górą , dół słabszy) na coś starszego to zobaczysz jeszcze konkretniejszą zmianę , gwarantuję opad bamboszy :)

przy SET-ach super sprawdzają się marconi 6sn7gt szare , do dynamiczniejszego brzmienia marconi 6sn7gtb (wyższe).

 

Mam jeszcze jedno pytanko. Znasz może zamienniki 6sn7 - 6f8g? Chodzi mi konkretnie o Marconi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, hungarka1 napisał:

Mam jeszcze jedno pytanko. Znasz może zamienniki 6sn7 - 6f8g? Chodzi mi konkretnie o Marconi.

6f8g najlepsze to ponoć tungsol z owalną micą czy czymś takim , zwyczajowo powyżej 1000zł za parę - nie wiem czy przejściówka też lekko nie ogranicza dźwięku , natomiast warto sprawdzić - przejściówki na ebay można kupić od Piotrka z BB

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
58 minut temu, hungarka1 napisał:

Zna ktoś może te lampeczki:

Na forach różne rze czy piszą. Często fantazjują. Ja nie słuchałem ale w sklepie LE napisali, że te w podstawowej wersji Psvane Hifi Gold, sporo tańsze, nie różnią się poza wyglądem od tych z napylanym szkłem. Dopłacać do wyglądu? No way 😉 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...