Skocz do zawartości

Roon - czy warto i dla kogo


Gość

Recommended Posts

30 minut temu, LeszekGiertych napisał:

Pomyślałem, ze skoro na Macu Roon gra tak dobrze, to może przez Roon Rock będzie lepiej?

To już musisz sam sprawdzić. Ja po zmianie lapka na NUC nie zauważyłem różnicy dźwięku. Ludzie mają różne sprzęty/komputery które mogą generować jakieś zakłócenia/zniekształcenia. Możesz też słyszeć coś czego ja nie usłyszę, jak to w audio-hobby ;)

Miałem kiedyś roon core na lapku Win10 i wymieniłem na NUC/ROCK głównie po to aby pozbyć się z systemu laptopa który musiał być zawsze włączony aby obsługiwać roon core. No i chciałem mieć streamer z serwerem w jednym małym pudełku wyłącznie do muzyki.

 

30 minut temu, LeszekGiertych napisał:

Co do Qobuz, wiem, ze abonament, tylko nie da się zarejestrować nawet przez VPN.

Dawno temu zakładałem konto na Qobuz (USA) właśnie przez VPN + płatności mam przez PayPal. Wszystko działa do tej pory. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, w jednym pudełku (NUC) wielkości dłoni mam streamer z serwerem (roon) plików. Można go podłączyć USB bezpośrednio do DAC i traktować jako streamer lub umieścić gdziekolwiek w domu jeśli używasz innego "endpoint" - jak przykładowy Node.    Mój NUC pracuje jako streamer/transport USB do DAC ale to podobno nie po audiofilsku i myślę nad kupnem SOtM lub jakiegoś transportu roon-ready w przyszłości.

W moim NUC jest dysk SSD M.2 na którym jest system operacyjny ROCK (nic więcej nie można).  W tej samej obudowie jest drugi dysk 2.5" SSD SATA (1TB) na którym trzymam własne pliki. 

Oprogramowanie ROCK zawiera w sobie: Operating System (roon core) / Roon tatabase & Settings / Roon Server Software / Internal Music Storage

Tutaj screen z okna przeglądarki (IP ROCK) 

270670734_Screenshot(292)_LI.thumb.jpg.63359c58bf6c34fe2f4b9e23a7140149.jpg

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, JohnDoe napisał:

Tak, w jednym pudełku (NUC) wielkości dłoni mam streamer z serwerem (roon) plików. Można go podłączyć USB bezpośrednio do DAC i traktować jako streamer lub umieścić gdziekolwiek w domu jeśli używasz innego "endpoint" - jak przykładowy Node.    Mój NUC pracuje jako streamer/transport USB do DAC ale to podobno nie po audiofilsku i myślę nad kupnem SOtM lub jakiegoś transportu roon-ready w przyszłości.

W moim NUC jest dysk SSD M.2 na którym jest system operacyjny ROCK (nic więcej nie można).  W tej samej obudowie jest drugi dysk 2.5" SSD SATA (1TB) na którym trzymam własne pliki. 

Oprogramowanie ROCK zawiera w sobie: Operating System (roon core) / Roon tatabase & Settings / Roon Server Software / Internal Music Storage

Tutaj screen z okna przeglądarki (IP ROCK) 

270670734_Screenshot(292)_LI.thumb.jpg.63359c58bf6c34fe2f4b9e23a7140149.jpg

 

 

A dlaczego nie po audiofilsku? Kto to decyduje jak jest po audiofilsku? Ja mam wzmacniacz cyfrowy, więc to chyba najbardziej nieaudiofilskie. Bardzo chciałem Ci podziękować za informacje, wiem już, że wrzucę Roon na PC, który w domu i tak działa 24h. Jak już to bardziej interesowałby mnie streamer + ROON ROCK z wyjściami cyfrowymi. Mój wzmacniacz nie ma niestety wejść USB. Na czym Ty słuchasz, jaki to DAC, jaki wzmacniacz i kolumny?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Audiofile nie przepadają za podłączeniem streamera kablem  USB do DAC. Ale ja nie jestem chyba audiofilem i nie dbam o takie rzeczy aż tak bardzo. U mnie NUC jest podłączony kablem USB do DAC (RME ADI- 2). Dopiero z DAC sygnał analogowy idzie XLR do mojego starego 20-letniego wzmacniacza. Kolumny też mam stare 40-letnie. Czyli mam analogowy skansen w połączeniu z nowoczesnym cyfrowym roon ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Audiofile nie przepadają za podłączeniem streamera kablem  USB do DAC. Ale ja nie jestem chyba audiofilem i nie dbam o takie rzeczy aż tak bardzo. U mnie NUC jest podłączony kablem USB do DAC (RME ADI- 2). Dopiero z DAC sygnał analogowy idzie XLR do mojego starego 20-letniego wzmacniacza. Kolumny też mam stare 40-letnie. Czyli mam analogowy skansen w połączeniu z nowoczesnym cyfrowym roon 

Zajebiście :)
Co to wzmacniacz i kolumny?


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie Qobuza - uszczelnili ostatnio weryfikację użytkowników i nie jest tak łatwo już konto założyć. Znaczy się konto można przez dobry VPN założyć , ale pay pal/karta musi być z kraju zakładanego konta. 

Najprościej poprosić kogoś znajomego o założenie konta i zrobienie płatności weryfikującej/płatności za rok . 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, mkk napisał:

Odnośnie Qobuza

Właśnie sprawdziłem i ... whoops...    rzeczywiście.

633926637_Screenshot(297).thumb.png.6a953d1199af03f6195f40605659f304.png

Kiedyś na moim VPN działało, teraz już nie. Nawet nie wiedziałem, że tak się zabezpieczają teraz. 

Ja zakładałem konto Qobuz w październiku zeszłego roku, właśnie się logowałem, żeby sprawdzić od kiedy mam. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, marecki napisał:

Mam prośbę o wyjaśnienie, co oznacza zapis "RE, Target"?

Są to oznaczenia formatów/wydań jakie są używane na Discogs (i nie tylko chyba). 

RE - oznacza reissue czyli reedycję.  RM - remaster.... itp... itd...

Sporo jest tych oznaczeń, wszystko do poczytania tutaj >>> https://www.discogs.com/help/formatslist

 

 

Co do "Target" - to jest seria (różnych wydań) CD z początku lat '80.    Label WEA (Warner-Elektra-Atlantic) tłoczyli takie CD.   Nieremasterowane, pierwsze tłoczenia, obecnie uważane za kolekcjonerskie. Mam nawet kilka 😎

Więcej na temat tutaj >>> http://www.keithhirsch.com/target-cds

A tutaj ktoś (użytkownik Discogs) zrobił taką listę "CD Target" i na bieżąco ją aktualizuje >>> https://www.discogs.com/lists/My-Target-CDs/290518

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak… moje 0,03zł po dwóch latach z Roon.

Roon gości u mnie już od 2019 roku i jak dotąd chodzi ładnie/pięknie* a moja radość z lifetime (jeszcze za 499$) trwała by długo, gdyby nie przesiadka z Tidal na Qobuz. Otóż, przy tej okazji zachciało mi się usłyszeć jak wypada odsłuch z apki Qobuz vs Roon i… dysonans poznawczy, Roon wypadł zdecydowanie gorzej. Ten sam komputer (Win10, i7), ten sam DAC (Roon tested device), sterownik ASIO, wzmacniacz i niestety - PCM oraz DSD z Roon brzmią zdecydowanie słabiej niż ta sama muzyka słuchana bezpośrednio z aplikacji.  Stanęło na tym, że obecnie Roon obsługuje jedynie pliki z dysku i radio internetowe. Może ktoś odważny spróbuje pójść moim śladem i podzieli się wrażeniami? 

________________________

* niepotrzebne skreślić

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to moje subiektywne, prawdopodobnie nie reprezentatywne wrażenie (można doraźnie sprawdzić np. z Tidal, posiada swoją aplikację i współpracuje z Roon). Qobuz ogarniesz za pośrednictwem bliskiej/znajomej osoby mieszkającej w kraju z dostępem do tej usługi. Ktoś zakłada i opłaca Twoje konto, po rozliczeniu dostajesz login i hasło (do samego odsłuchu w PL nie potrzebujesz VPN, logujesz się normalnie jak do każdej innej usługi sieciowej). Fakt, polskich wykonawców jest zdecydowanie mniej niż np. na Tidal. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mega ciekawe to co napisałeś. Bardzo Ci dziękuję za ten wpis, bo prawdopodobnie oszczędziłeś mi 699 dolarów. Natomiast nie mam pojęcia jak ogarnąć Qobuz sad.png no i na Qobus chyba nie polskich wykonawców?
Są, np. ze stajni Karrot Kommando - Świetliki, Kapela Ze Wsi Warszawa, Żywiołak i inni wykonawcy z katalogu KK. Niektóre wydawnictwa są ze znaczkiem HiRes - ale z tego co patrzyłem, to w jakości 24/44.1/48.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.05.2021 o 15:49, steff napisał:

Roon gości u mnie już od 2019 roku i jak dotąd chodzi ładnie/pięknie* a moja radość z lifetime (jeszcze za 499$) trwała by długo, gdyby nie przesiadka z Tidal na Qobuz. Otóż, przy tej okazji zachciało mi się usłyszeć jak wypada odsłuch z apki Qobuz vs Roon i… dysonans poznawczy, Roon wypadł zdecydowanie gorzej. Ten sam komputer (Win10, i7), ten sam DAC (Roon tested device), sterownik ASIO, wzmacniacz i niestety - PCM oraz DSD z Roon brzmią zdecydowanie słabiej niż ta sama muzyka słuchana bezpośrednio z aplikacji.  Stanęło na tym, że obecnie Roon obsługuje jedynie pliki z dysku i radio internetowe. Może ktoś odważny spróbuje pójść moim śladem i podzieli się wrażeniami? 

Mam Qobuz i Tidal, chociaż ten drugi ostatnio mniej lubię ze względu na sztuczki MQA - jakieś dziwne/sztuczne podbijanie basu i ogólnie takie natarczywe granie (tak to odbieram).

 

        Aplikacji Qobuz nie używam prawie wcale jednak pokusiłem się na sprawdzenie tego o czym piszesz. Podłączyłem więc laptop Win10/i5 USB do DAC (RME)  i... nie wyczuwam żadnej różnicy Roon vs apka Qobuz. Ponieważ przełączanie kabla USB trwa chwilę i pamięć słuchowa może być zawodna, podłączyłem dodatkowo Chromecast dla streamu z apki Qobuz / zaś Roon (NUC) USB do DAC. Włączyłem ten sam utwór z Qobuz i teraz mogę szybko przełączać pilotem źródła. Tym razem również nie stwierdzam żadnej różnicy, bez względu na sterownik jaki wybiorę w apce Qobuz 

1768100679_Screenshot(302).png.10fee45c651c36163dde9b88f045c917.png

   

     Nie wiem jaki masz DAC, "roon tested device" niewiele znaczy prócz fajnej nazwy bo DAC to jest jedynie "output device" i nie ma absolutnie znaczenia czy jest roon tested czy też nie. Mój DAC RME nie jest roon tested ale działa z roon jak każdy inny.  Wyjątkiem są DAC'ki z funkcjami sieciowymi (stream) gdzie "roon tested" ma jakieś znaczenie bo taki DAC może pracować jako roon endpoint. Ten akapit w sumie mało ważny i piszę to tak na marginesie. 

    Nie chciałbym negować Twoich doświadczeń bo słyszysz to co słyszysz. Może jednak coś przeoczyłeś w ustawieniach DSP roon, na przykład headroom management ścisza kilka dB - co może być odbierane jako "gorsze granie" w porównaniu do apki Qobuz. Z tego co piszesz rozumiem, że czasem słuchasz plików/streamu podbitych do DSD - i tutaj, jeśli w Twoim DAC jest opcja regulacji barwy bass/treble to przy DSD taka regulacja nie działa i jest po prostu płasko/liniowo - co również może być odbierane jako gorsze granie. 

   A może u Ciebie rzeczywiście jest jakaś różnica której u mnie nie ma :)

   Jest jeszcze ktoś kto sprawdzi u siebie?

 

       

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównanie bezpośrednie i nic innego.... Przyzwyczaiłem się do Tidala. W międzyczasie zmieniłem kilka kolumn bo kłuło w uszy. Wziąłem Deezer na próbę i zonk - nic nie kłuje, nic nie świdruje. Brzmi pięknie i mimo że łagodnie to szczegółowo 🙄

I przyznam że nie rozumiem komplikowanja sobie życia roonem. No chyba że jest niezbędny... 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównanie bezpośrednie i nic innego.... Przyzwyczaiłem się do Tidala. W międzyczasie zmieniłem kilka kolumn bo kłuło w uszy. Wziąłem Deezer na próbę i zonk - nic nie kłuje, nic nie świdruje. Brzmi pięknie i mimo że łagodnie to szczegółowo
I przyznam że nie rozumiem komplikowanja sobie życia roonem. No chyba że jest niezbędny... 

Sprawdzę. Zarejestruję się na Deezer i porównam. Zobaczymy czy Roon rzeczywiście jest zbędny :)
Oby! :):):)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...