Skocz do zawartości

Roon - czy warto i dla kogo


Gość

Recommended Posts

Na szczęście jest na świecie tyle różnych sprzętów/softów, że każdy może wybrać coś dla siebie. Gdyby było inaczej, nie byłoby tego forum. Ja zbudowałem swoje centrum cyfrowe na Roon i na obecną chwilę nie będę już kombinować. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.08.2021 o 13:49, JohnDoe napisał:

Czy ktoś z użytkowników roon posiada pilot Harmony Elite i używa go z roon? Konkretnie chodzi mi o zastosowanie Deep Harmony Roon Extension.

https://github.com/Khazul/roon-extension-deep-harmony-release

Po kilku latach używania lapka musiałem go wreszcie odmulić i przywrócić system. Pobrałem ponownie extension dla roon  ale teraz nie mogę ponownie zsynchronizować pilota Harmony z roon. Za cholerę nie pamiętam jak to kiedyś zrobiłem. Czytam instrukcję i co raz bardziej jestem zagubiony w tym wszystkim.

Dla zainteresowanych (choć pewnie nikt tu nie używa pilota Harmony z Roon) dziś rozwiązałem problem. Okazało się, że najnowsza wersja extension  (v2.6.7) nie chce działać, Harmony Hub nie znajduje jej w sieci domowej. 

Za to pięknie działa starsza wersja v2.6.5   Wszystko już mam ustawione jak kiedyś na przyciskach pilota -  ulubione stacje radiowe / pauza / play / poprzedni / następny utwór.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 1 year later...

Dobry wieczór, jak to w dobrym towarzystwie bywa, nikt w tym wątku po butach sobie nie depcze a wypadałoby abym pewne wcześniej poruszane przeze mnie kwestie doprecyzował/odszczekał… 

Mogę powiedzieć, że wraz ze zmianami (hmm, rewolucją) w torze zmieniła się tym samym moja opinia o Roon, ale do rzeczy. Do połowy tego roku słuchałem sobie nienerwowo na takiej konfiguracji :

Qobuz -> laptop + Roon <-> USB <-> DAC (Korg10R) -> Wzmacniacz (po RCA).  Bywało różnie, próbowałem przeróżnych konfiguracji Roon (DAC przyjmował do DSD 128) w tym zabawa filtrami - rezultat znany, tzn. natywna aplikacja wydawała się „bardziej melodyjna”, stąd moja ówczesna opinia o Roon (świetne zarządzanie biblioteką itp. ale sonicznie - takie to sobie, ale że już jest a najtańsze nie było, niech sobie siedzi). 
 

Sytuacja zmieniła się z chwilą zakupu końcówki mocy, a niewiele później hybrydowego Pre/DAC tej samej firmy. Sprzęt leciwy więc i ogarnięcie tematu trochę trwało (drobny serwis/konserwacja itp.), no i właśnie „leciwy”… Już po zakupie okazało się, że DAC przyjmuje 48/24 a generalnie to 44,100/16. Cóż, pomyślałem sobie - ewolucjonista ze mnie żaden ale lata temu uszy ekspertów sprzęt oceniały dość wysoko, nie ma co rozpaczać i trzeba spróbować…

Więc tak, aplikacja Qobuz jako „bit perfect” dawała dokładnie to co miała ale DAC łykał max 48/24 (powyżej tego zdradziecko milczał… wrr), siłą rzeczy dokupiłem abonament na Deezer - ha, tutaj mam już pewność - tylko 44,100/16 i święty spokój. Mając już wcześniejsze doświadczenia z Roon i aplikacją (że niby apka lepsza), po za tym Roon nie współpracuje z Deezer więc wydawało się, że jest po temacie. Do czasu, a właściwie do ubiegłego tygodnia kiedy coś mnie pokierowało do Roon, akurat lampy w Pre/DAC były już wygrzane (dobre 300 godz.), usługa Qobuz jeszcze aktywna, połączenie zmienione z RCA na optyczne, więc…

W Roon ograniczyłem sobie próbkowanie do 44,100 (WASAPI), powyłączałem wszystko co zbędne i… od tygodnia siedzę i przesłuchuję na nowo całą bibliotekę. Zmiana w obrazowaniu sceny, plastyka efektów, czystość/klarowność - nieporównywalne z tym czego doświadczałem do tej pory. Aha, jest jeden problem. Jak już ktoś zauważył wcześniej, im lepszy sprzęt tym gorzej słucha się kiepsko zrealizowanej muzyki, nawet tej (do tej pory) ulubionej. W każdym razie nie powiem, że cyferki nie grają ale jak na moje przedemerytalne ucho, jakość CD okazuje się wystarczająca. 

To tyle na dzisiaj 🔇

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

Ja z roona korzystałem jakieś 2 miesiące, jako że wykorzystywałem jego 5% możliwości to przerzuciłem się na MinimServer.

Ale trzeba przyznać że ciężko przebić roona pod względem wygody, stabilności i wydajności :) Niestety ciężko znaleźć cokolwiek co chociaż trochę dorówna ale płacić $800 za możliwość przeglądania plików (bo ze streamingu nie korzystam) to trochę sporo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użytkownicy roon pewnie wiedzą ale reszta ludzi nie otrzymuje powiadomień o nowościach roon. 

Czy wiecie, że oprócz roon CORE/remote -do użytku domowego  /  jest również aplikacja Roon ARC do użytku na telefonie lub dowolnym urządzeniu mobilnym?  Dzięki ARC mogę słuchać prywatnej kolekcji plików z serwera roon albo streamować z serwisów muzycznych Tidal/Qobuz w samochodzie i gdziekolwiek na świecie. 

Ostatnio apka ARC dostała fajną aktualizację, jest lepsza graficznie i pozwala na dużo więcej modyfikacji dźwięku.

 

https://blog.roonlabs.com/introducing-muse:-precision-audio-control-on-the-go/?utm_source=commsbridge&utm_medium=email&utm_campaign=roon&utm_content=muse

 

Fajnie, że roon labs ciągle pracuje nad rozwojem swojego produktu. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
  • 4 months later...
Dnia 20.12.2019 o 17:37, MariuszZ napisał:

To między innymi dlatego się zdecydowałem na Roona. Korektor parametryczny jest super. Można zaprogramować dowolne filtry dla dowolnej częstotliwości i cieszyć się muzyką bez ograniczeń 😉 Na codzień korzystam z Roona strumieniując poprzez Chromecasta i wykorzystując jako Daca Sabaja D5. Dobry DAC w takiej konfiguracji to podstawa. Tu wyjaśnienie dlaczego. Pozdrawiam. 

 

Dnia 20.12.2019 o 17:37, MariuszZ napisał:

To między innymi dlatego się zdecydowałem na Roona. Korektor parametryczny jest super. Można zaprogramować dowolne filtry dla dowolnej częstotliwości i cieszyć się muzyką bez ograniczeń 😉 Na codzień korzystam z Roona strumieniując poprzez Chromecasta i wykorzystując jako Daca Sabaja D5. Dobry DAC w takiej konfiguracji to podstawa. Tu wyjaśnienie dlaczego. Pozdrawiam. 

Cześć, czytając amira z asr oraz wertujac fora na temat jitter w CCA natrafiłem tutaj. Nie potrafię zrozumieć jak działa roon w połączeniu z CCA.

 

Dlaczego jitter się poprawia jeżeli dodamy roon? Przecież sygnał cyfrowy z CCA  czy to bez roona czy z nim wychodzi z CCA. Czy to jednak jest tak że dane cyfrowe przekazywane są z aplikacji roon do CCA a nie z sieci internetowej przez WiFi i to te właśnie dane cyfrowy z roon są poprostu pozbawione dużego jittera?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, artkos napisał:

Dlaczego jitter się poprawia jeżeli dodamy roon? Przecież sygnał cyfrowy z CCA  czy to bez roona czy z nim wychodzi z CCA. Czy to jednak jest tak że dane cyfrowe przekazywane są z aplikacji roon do CCA a nie z sieci internetowej przez WiFi i to te właśnie dane cyfrowy z roon są poprostu pozbawione dużego jittera?

Ja Ci tego nie wytłumaczę bo nie do końca rozumiem sensu testowania CCA poprzez Roona czy przeglądarkę Chrome jak w tej amirowskiej recenzji

Może @ProjectPi znajdzie chwilę czasu i wyjaśni. Cyfrowa domena dźwięku to jego konik :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalnie mi tu jakas lekka zlosliwoscia zapachnialo ;)

Jitter sie nie zmienil, widoczne byly znieksztalcenia wprowadzane przez konwersje wbudowana w Chrome, podobnie wyglada to z kazdym innym chromecastowym urzadzeniem. Roon nie ingeruje w stream przez chromecast, jesli tylko uzytkownik nie zdecydowal, by bylo inaczej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem z lekka w tym zagubiny :) dziękuję wam za szybkie odpowiedzi i ukierunkowanie myśli.

Przekleiłem wykres amira. Co to znaczy "chromecast driven throught Roon"?

Zafiksowałem się na tym Roonie bo zrozumiałem, że zmniejsza on zniekształcenia spowodowane jitterem. Czy może jednak roon nie ma tu nic do dodania, a całą robotę robi dobry DAC np.D50.

Z góry przepraszam za ewentualne audioherezhje :)

image.png.939ea1d61895dd5ee537d81b8746b389.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, ProjectPi napisał:

Normalnie mi tu jakas lekka zlosliwoscia zapachnialo ;)

Nic z tych rzeczy. Znasz się i dobrze czujesz w tych dziterach więc pozwoliłem sobie wywołać do tablicy po koleżeńku :) 

8 minut temu, artkos napisał:

Zafiksowałem się na tym Roonie bo zrozumiałem, że zmniejsza on zniekształcenia spowodowane jitterem.

Mogę tylko gdybać, że Roon nie psuje tego co jest dobre w tym stramerku w przeciwieństwie do Chrom`a. Tu działają chyba tylko algorytmy więc wystarczy unikać Chrom`a i będzie OK ale to tylko moje gdybanie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, MariuszZ napisał:

Nic z tych rzeczy. Znasz się i dobrze czujesz w tych dziterach więc pozwoliłem sobie wywołać do tablicy po koleżeńku :) 

No dobrze, nie pozostaje mi nic innego jak uwierzyc na slowo :)

 

12 minut temu, artkos napisał:

Przekleiłem wykres amira. Co to znaczy "chromecast driven throught Roon"?

Ze Roon odpowiadal za zasilenie CCA streamem z uzyciem protokolu chromecast. 

 

13 minut temu, artkos napisał:

Zafiksowałem się na tym Roonie bo zrozumiałem, że zmniejsza on zniekształcenia spowodowane jitterem. Czy może jednak roon nie ma tu nic do dodania, a całą robotę robi dobry DAC np.D50.

Tu jest kilka kwestii. Roon nie wprowadzal znieksztalcen. Chrome wprowadza znieksztalcenia. To, ze jest to widoczne np. na wykresie odpowiedzi urzadzenia na sygnal testowy j-test, uzywany z reguly by weyfikowac jak DAC radzi sobie z jitterem, jest kwestia drugorzedna, bo byloby to widoczne rowniez przy innych sygnalach.

Wlasciwa reakcja na jitter jest tu

image.png.e147dd27617b880cefd2e11ae7e0d331.png

i tu

image.png.6733b04f27d4621ffecb6be912d54e11.png

i nie jest to zwiazane z Roonem, a w ogolnosci miedzy innymi z jakoscia sygnalu na wyjsciu cyfrowym CCA i z tym, jak sobie radzi z tym konkretny DAC - jak widac jeden dobrze, a drugi niekoniecznie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, MariuszZ napisał:

Mogę tylko gdybać, że Roon nie psuje tego co jest dobre w tym stramerku w przeciwieństwie do Chrom`a. Tu działają chyba tylko algorytmy więc wystarczy unikać Chrom`a i będzie OK ale to tylko moje gdybanie.

Głupio mi drążyć bo zacząłem od szczegółu, a zaczynam mieć wątpliwości w moje podstawy.

Pisząc "Chrom'a" masz na myśli przeglądarkę czy technologię Chromecast samą w sobie?

...sam odpowiadam sobie... chyba chrome przeglądarkę. Bo przecież Amir i reszta do testów emitują określone częstotliwości i do tego musiał użyć Chrom przeglądarki albo roona. W praktycznym ujęciu stromowania Tidal za pomocą Chromecast Audio użycie przyzwoitego DAC robi różnicę.

Ale poruszając ten wątek podpytam jeszcze o próbkowanie ponieważ CCA jest określony na 96 KHz / 24-bit. Czy te 96 KHz / 24-bit tyczy się technologii Chromcast czy też samego urządzenia CCA. Pytam w kontekście Wiim pro który potrafi operować 192kHz / 24-bit, a sam wiim pro ma też zaimplementowaną technologię Chromecast i teraz czy używając chromecasta w wiim pro+dac skazuje się na max próbkowanie 96 KHz / 24-bit? 

A cały ambaras ma się o to że lubię wydawać polecenia asystentowi  google polecenia żeby mi zagrał co chce a czasami w multiroom, a tak to działa tylko z technologią chromecast.

 

Trochę odleciałem z tematem.

Edytowano przez artkos
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, artkos napisał:

a sam wiim pro ma też zaimplementowaną technologię Chromecast i teraz czy używając chromecasta w wiim pro+dac skazuje się na max próbkowanie 96 KHz / 24-bit

Nie, ale sporo programow obslugujacych chromecast nie pozwala na uzycie probkowania powyzej 96 kHz. Niektorzy producenci twierdza, ze protokol chromecast nie zawsze sobie dobrze radzi np. z 192 kHz, w zaleznosci od urzadzenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Witam 🙂
nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi na moje pytanie, otóż:

moja karta dźwiękowa nie obsługuje DSD, planuje ją podłączyć z LINE OUT (mini jack) do wzmacniacza na ANALOG IN (2xRCA) lub 2 x XLR IN.

Czy w takim wypadku sam roon (połączony z Tidal'em) korzystając z mocy mojego PC prześle do wzmacniacza sygnał DSD?

Pytanie dodatkowe czy roon działa z YouTube?

Dziękuję i pozdrawiam!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...