Skocz do zawartości

Dołożenie głośników wdo Atmosa / wymiana kolumn


kenczorf

Recommended Posts

Parę lat temu mając skromny budżet poleciliście mi Yamahe RX-V479 + Taga 606SE + sub TAGA ale nie pamiętam modelu.

Do kina jak za tą kasę grało to całkiem fajnie. Do myzuki trochę gorzej ale też było ok w porównaniu do marketówek za podobne pieniądze.

Niedawno udało mi się dorwać Yamahe RX-a1080 i po podpięciu frontów na biwire muszę powiedzieć, że naprawdę odżyły. Muzyka naprawdę odżyła

 

Myśle teraz o dołożeniu 2 głosników do Atmosa ale trzyma mnie kilka spraw. Najlepsza opcja to nadstawki do frontów bo nie będzie problemu z kablem. Ale to poddasze z płyty KG i skosy więc odpada. Jeśli mają być na sufice to może bez przewodowe...ale i tak muszą mieć jakieś zasilanie więc zakładając brak demolki jakieś kable będą mi siępelętały po suficie... Chyba, że macie tu jakiś inny pomysł? Kolejne pytanie to jakie konkretnie te głośniki/kolumny, zakładając, że prędzej czy później będę chciał Tage wymienić na coś co pokaże potencjał a1080

 

Jeśli chciałbym uslyszeć potencjał a1080 to na jaki zestaw zmienić Tage? W grę wchodzą używki jeśli znajdą się gdzieś jakieś pewne zadbane egzemplarze

Myślę, że sub Tagi jest też słabym ogniwem. Lubi dudnić i sterowanie nim odbywa się po wykryciu sygnału. Czyli gdy słucham cicho muzyki to się nawet nie włącza. Wiem, że wspołczesne modele majaą połączenie poprzez trigger co powoduje, że sub działa tak długo jak ampli jest włączone. Taga tego niema

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, kenczorf napisał:

Myśle teraz o dołożeniu 2 głosników do Atmosa ale trzyma mnie kilka spraw. Najlepsza opcja to nadstawki do frontów bo nie będzie problemu z kablem. Ale to poddasze z płyty KG i skosy więc odpada. Jeśli mają być na sufice to może bez przewodowe...ale i tak muszą mieć jakieś zasilanie więc zakładając brak demolki jakieś kable będą mi siępelętały po suficie...

Jak masz skoksy, to nadstawki beda jeszcze gorszym pomyslem, niz sa normalnie. Opcje sa dwie - kupujesz lekkie glosniki (np focal dome, 2kg) i mocujesz je do KG (tutaj musisz pogadac z budowlancem), albo stawiasz dwie szubienice (foto w tym temacie):

https://forum.audio.com.pl/topic/71139-71-czy-512/?tab=comments#comment-308799

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tak teraz patrzę to słabo to wygląda. Z tego co czytałem te głośniki maja być na wysokości kolan i po szerokości frontów. Czyli u mnie wypadły by na skosach pod kątem a nie w dół i jedno z nich musiałoby być zamontowane w oknie dachowym. Szubienice odpadają. Jedna wypadłaby na środku pokoju a druga na oknie ściennym.

Balaganem się nie przejmujemy :)

IMG_20191220_202725.thumb.jpg.12e536bba75482ae6c42600f20eb5e34.jpg

 

Edytowano przez kenczorf
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kenczorf napisał:

Jak tak teraz patrzę to słabo to wygląda. Z tego co czytałem te głośniki maja być na wysokości kolan i po szerokości frontów. Czyli u mnie wypadły by na skosach pod kątem a nie w dół i jedno z nich musiałoby być zamontowane w oknie dachowym. Szubienice odpadają. Jedna wypadłaby na środku pokoju a druga na oknie ściennym.

Balaganem się nie przejmujemy :)

 

 

Ale bajzel -karteczki krzywo :);) 

Lepiej zrob biamping przodu zamiast biwire czy atmosow, chyba ze zrobisz sobie w-sufitowe - faktycznie u Ciebie jakos by to pobrzydzilo salon:) i masz bardzo daleko do kanapy od tylniej sciany. "Nadstawki" (nie wiem skad Ty wziale te kolana?) nie beda dzialac przy taki otworze okiennym w suficie, skosach etc. zbyt dobrze, przynajmniej tyle teoria mowi;).

Co do suba, to dwie sprawy:

- jak Ci buczy, to bycmoze masz zle ustawiony. Zrob subwoofer crawl (google;)). Moim zdaniem, to gdzie teraz stoi - przy samej scianie, w prawie w rogu - moze powodowac takie "buczenie". 
- mozesz go pewnie ustawic na Always On, i wpiac do listwy master-slave jako slave subwoofer, a jako master - ampli.  Jak wlaczysz ampli, to wlaczy sie subwoofer i na odwrot. Ja tak mam ustawione wszystko w sypialni - dopoki nie wlacze wzmacniacza lampowego, nie wlaczy sie chromcast, steamlink, tv, dac i cokolwiek tam jeszcze jest ;)

Co nie zmienia faktu, ze byc moze faktycznie odczujesz pozytwnie po prostu wymiane subwoofera.


 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Tenfilip napisał:

Lepiej zrob biamping przodu zamiast biwire czy atmosow

Pomieszalem. Mam biamp zrobiony ale dalej 2 kanały są wolne bo a1080 to 9cio kanałowka

30 minut temu, Tenfilip napisał:

i masz bardzo daleko do kanapy od tylnej sciany

Niestety mały tv 55' wymusił taka bliska pozycje. Zresztą jakbym ja odsunął to miałbym problem ze stołem. Tak to jest jak chce się zrobić all in one. 

 

Sub nie buczy cal czas. Ja preferuje miękki bas a tu jest taki hmm jakby nie dawał sobie rady przy większej głośności. Z miejscem na niego też jest problem. Ten pokój jest miejscem wielu kompromisow

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, kenczorf napisał:

Pomieszalem. Mam biamp zrobiony ale dalej 2 kanały są wolne bo a1080 to 9cio kanałowka

Niestety mały tv 55' wymusił taka bliska pozycje. Zresztą jakbym ja odsunął to miałbym problem ze stołem. Tak to jest jak chce się zrobić all in one. 

 

Sub nie buczy cal czas. Ja preferuje miękki bas a tu jest taki hmm jakby nie dawał sobie rady przy większej głośności. Z miejscem na niego też jest problem. Ten pokój jest miejscem wielu kompromisow

To pyk 70" za 2900 :Dhttps://www.pepper.pl/promocje/telewizor-70-led-sharp-aquos-lc-70ui7652e-4k-hdr-3xhdmi-215322

Jesli nie potrzebujesz za dnia, albo mozesz przyciemnic okna - to bym odwrocil miejscami kanape ze stolem, i na tej scianie bez skosow wyswietlal film. Rzutnikiem :D I szubienice z przodu siegna ;)

Dobry sub w kinie duzo zmienia, takze to moze byc sensowna inwestycja.

Jesli nie chcesz przestawiac kanapy, stolu, to mozesz pomyslec o jakiejs konstrukcji za kanapa z wysiegnikami, na ktorych bylyby atmosy. To wymaga kreatywnosci i wyczucia smaku, ale nie wykluczalbym tego.

Inna opcja, tuz a za osia podluzona kanapy ustaw Surround Left i Surround Right i bedziesz mial 7.1. Bo to co masz teraz za kanapa na scianie, to wlasnie bardziej do tylnich w 7.1 niz do 5.1.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od określenia budżetu,bo razem z frontami wypada kupić centralny z tej samej serii .Obecne głosnik można wykorzystać  i Tagi fronty postawić na tył(na podstawkach 30÷50cm i w amplitunerze ustawić jako pełnopasmowe) a głośniki efektowe  użyć do Atmosa i  zamontować na tylnej ścianie ale pod samym sufitem i skierować w miejsce odsłuchu. Unikniesz wiercenia w suficie a efekt może być ciekawy. W amplitunerze, w menu powinieneś  mieć konfiguracje głośników do Atmosa 5.1.2 i powinno być ustawienie z "górnym tyłami". No i  Taga raczej nie "buczy" chyba że jest źle wyregulowana albo stoi za blisko ściany. Inna sprawa że jeśli kupisz fronty "godne" Yamahy to ten sub może im nie dorównać jakością dźwięku. No i Twoja Yamaha to ma 7 końcówek mocy aktywnych równocześnie, więc albo "bi"albo Atmos. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Tenfilip napisał:

Nie nie. Przy obecnym poszedłem w jakość i byłem mega zadowolony i w kolejnym też bym poszedł w jakość. Długo kminilem temat 65' lg c9 ale cena 8k mnie przekonała do rezygnacji :)

 

To jakbym darowal sobie atmosa to jakie fronty z centralnym i jaki ewę tualnie sub byście proponowali? 

1 godzinę temu, Damiani napisał:

No i Twoja Yamaha to ma 7 końcówek mocy aktywnych równocześnie, więc albo "bi"albo Atmos.

Tego nie wiedziałem. Przyjąłem, że skoro ma 9 końcówek nie licząc suba to tyle można naraz wykorzystać. Nie wiem jak inne ale Taga 606se w biamp naprawdę lepiej/ładniej gra

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, kenczorf napisał:

Nie wiem jak inne ale Taga 606se w biamp naprawdę lepiej/ładniej gra.

No z regóły im więcej kolumna dostanie watów tym lepiej bedzie grać. Nadal nie znamy budżetu. No i jeśli naprawdę słuchasz muzyki z subem to będzie to droższa opcja. 

Edytowano przez Damiani
Błędny cytat
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W stereo jest trochę tak że wypada kupić kolumny w cenie wzmacniacza ale przy amplitunerze nie koniecznie. Jak mówiłeś warto iść w jakość a te Tagi mają bardzo przyjemny dźwięk i żeby było słychać różnice to trzeba zainwestować. Więc najpierw kup fronty,potem central,a na końcu suba. Moje propozycje do Yamahy to Dali Oberon 5, Q Acoustic QA 3050i no i może Klipsch R-820f ale trzeba gdzieś  posłuchać bo to trzy różne brzmienia. Z subów to coś z SVSa lub RELa do 3tyś

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie powyższe kolumny mają tylni bassreflex. U mnie kolumny stoją blisko ściany mniej wiecej 5cm od blizszej krawedzi i 0cm od dalszej. Czy to nie bedzie przeszkadzac? Dodamo, że lubie niski miesisty soczysty bas bez dudnienia. Tyle, ze ciezko to polaczyc poniewaz czassem slucham hiphopu a czasem rocka czy tam ostrzejszych brzmien gitarowych i tu bardziej potrzeba szybkiego precyzyjnego. Jesli kolumny beda mialy wystarczajcy bas to bede mogl zrezygnowac z suba przy odsluchach audio

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylny BR(bass reflex)ma ogromny wpływ na bas ale na zdjęciu szafka RTV wygląda na dość głęboką  i zrównanie frontów kolumn z frontem szafki +lekkie skręcenie kolumn w stronę miejsca odsłuchu powinno załatwić sprawę. I podaj szerokość szafki RTV i wymiary całego pomieszczenia, pomoże to ustalić szerokość bazy stereo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szafkę zrobiłem sam właśnie dlatego by była na tyle głęboka by pomieścić ampli oraz ogrom kabli za szafka. Żeby była szerszą jak TV ale na tyle niska by weszła pod centralny głośnik. 

Niestety nie wziąłem pod uwagę, że v479 był bardzo płytki i teraz przy a1080 musiałem pociąć tylna ściankę i dpchnac bardzo głęboko ampli by nie wystawal z szafki. 

Kolumny już są lekko skręcone w stronę słuchacza, a przysuniecie ich do krawędzi szafki spowoduje, że będą 22cm bliżej. 

Sama szafka ma 1.7 m szerokość, 0.5 głębokość i 0.35 wysykosc. 

Na chwilę obecną mierząc od głowy słuchacza do sprzętów to wygląda tak (konfiguracja robiona pod filmy - audio słucha się czasem na kanapie czasem przy stole 1m dalej lub z boku pokoju) :

TV 2.2m

Centralny 2.15m

Fronty 2.3m a ich rozstaw licząc od środka do środka kolumny to 2.5m

Surroundy 2.3m

 

Ypao mierząc pod 3 różne pozycje na kanapie ustalilo takie odleglosci:

IMG_20191222_102531.thumb.jpg.86af397f043a16086e5c68ca2e7eb95a.jpg

 

Rozmiary pokoju:

Ściana frontowa (z tv i ampli) 4.9m a boczna 4.2m. Wysokość 2.0 w najniższym i 2.8m w najwyższym punkcie

Zdjęcia pokazują front i tył z pkt widzenia oglądającego IMG_20191222_093619.thumb.jpg.8705dcbee98d1c50df105737893d5ec0.jpgIMG_20191222_094421.thumb.jpg.0a8bc08261fb1a715ed1cf1a33ec093f.jpg

 

Edytowano przez kenczorf
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiają mnie też ustawienia ampli. Pisaliście, że 1080 ma tylko 7 wyjść aktywnych jednocześnie ale wg tego aktywne może być 9 naraz choć opisane jest to jako 7 🤔

IMG_20191222_100228.thumb.jpg.be6285c578e92578c2cf36a03f0e8b35.jpg

Gdyby było ustawienie, że extra sp1 czy sp2 używamy do biamp to by było 5.1.2 biamp

 

Tu np jest 7.1 biamp i mamy wolne extra sp2 a surroundy tylne są wpiete w zewnątrzny wzmak. Dlaczego tym razem nie są wpiete extra sp2 jak powyżej? 

IMG_20191222_100325.thumb.jpg.95c2897595970d926ed3fb4d39d50ea9.jpg

 

Edytowano przez kenczorf
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc pokój ma fajne wymiary....gdyby nie stół. A że zawsze jest "gdyby" to jednak będziesz musiał pójść w przedni BR. Ja do muzyki preferuje trójkąt rownoboczny o boku 250cm(+/- 10cm) u Ciebie z tylnym BR to się raczej nie uda. A w amplitunerze podłączyć możesz wszystkie wyjścia głośnikowe, i np. może grać w stereo druga strefa a w salonie zestaw 5.1 ale gdy w salonie odpalisz 7.1 albo atmosa 5.1.2 to druga strefa zamilknie . A podpinanie drugiego wzmacniacza pod" pre outy "to juz inna bajka.

No i coś ciekawego do "tej" Yamahy:Polk Audio Signature S60(ciekawy bas z BR w podłogę),Tannoy Revolution XT 6f (świetna stereofonia z koncentryka i równie ciekawy bas) no i Dali Zensor 7 (równe w całym paśmie) . Tu powinna być słyszalna wyraźna różnica na plus w stosunku do Tagi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@S4Home te heko maja tylny bas reflex. Pewnie nie czytaleś opisu ale u mnie fronty stoją bardzo blisko sciany i niemam zbytnio mozliwości odsuniecia ich od niej. To pokoj dzienny / goscinny i sala kinowa w jednym haha

 

Kolumna jest lekko pod kątem i najblizsza krawedz jest 5cm od sciany a najdalsza 10cm.  Istnieje możliwość o ile się kobita nie wku..., że odsunę je odpowiednio na 25 i 30cm od sciany - to jest maks

 

Co do basu z jednej strony lubie gleboki miesisisty nie dudniacy do hip hopu, a z drugiej szybkiego nie zamulajacego do rocka czy ostrzejszych brzmien.

Jakby fronty daly rade to bym przestal uzywac suba do muzy. 

Sub to Taga TSW90 v3

PS pytanie odnośnie podłączenie. V479 miał jednow yjście na suba więc był podłączony kablem Y. Skoro a1080 ma dwa wyjścia a sub dwa wejścia to może połączyć to podwójnym chinchem z obu stron? Czy to tak nie działa?

Edytowano przez kenczorf
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Nie wiem dlaczego ale nie moge edytowac swoich postów - proszę o ewentualne scalenie.

Jeśli tylne bas reflex faktycznie u mnie się nie sprawdzi to przyjrzałem się podanym przez @Damiani propozycje. Wiadomo, że przed zakupem dobrze jest posłuchać i tak będę chciał zrobić ale wstępnie patrząc na ceny to Dali Zensor 7 w tej kwesti wypada najlepiej. Komplet to koszt 2800. Z racji, że mówicie aby centralny był z tej samej serii to dodatkowo Dali Zensor Vocal da nam kwote 4k. Z surroundami Zensor 1 komplet wychodzi 5k.
Na drugim miejscu cenowy wypada Polk Signature S60 to 4k za same fronty + 1k za central + 1 k za surround. Sumarycznie 1k więcej od Dali. Pytanie czy różnica w dźwięku jest warta rożnicy w cenie

Na końcu Tonnoy Revolution XT 6f 4,6k za fronty + 1,6 za centralny + 1,6 za surround - całośc prawie 8K...chyba poza zasięgiem.  Nawet odrzucając surroundy to wychodzi 6,2k

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

W koncu sprzedalem Tagi i kupilem heco 700 w zestawie 5.1. Pierwszy odsluch wypadl blado. Pomyslalem...gdzie te detale z tagi...powaznie. 

Ale z kazda godzina sluchania bylo lepiej i teraz musze powiedziec, ze jesten zadowolony.  Dzwiek jest znacznie bardziej detaliczny, a do tego przy odsluchu stereo nie potrzeba suba. 

Natomiast przy filmie jak lupnie to masuje plecy przez kanape bez zadnego dudnienia czy poglosu. Taga tego nie potrafil. 

Wiec moge chyba powiedziec, ze gra to przyzwoicie

Przy okazji powiedzcie jak bedzie lepiej ustawic centralny? Takcjak teraz na stopkach czy polozyc na blacie? 

 

IMG_20200216_165447.thumb.jpg.411d7bf40bbe36ae202411324bb9cbb2.jpg IMG_20200216_165630.thumb.jpg.6a3fbaae14d95dcf6bf609291fa6df6c.jpg

 

Dodatkowo jeaki chodzi o ustawienie suba czy frontow/surroundow....zostawic tsk jak jest czy moze cos lekko przesunac/odsunac/obrocic? 

 

IMG_20200216_165940.thumb.jpg.83020bcb4adcc6779b2bd885802bbc6c.jpg IMG_20200216_165720.thumb.jpg.2ee358cf9f6f3d3819f389c589579f8e.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@S4Home czyli fronty rozsunąć i wcisnąć tam suba jak na fotce? Będzie bardzo blisko tylenj ściany oraz połki i kolumny. Na focie jest 11cm od ściany, a po bokach ma po 10cm luzu. Będzie ok? 

Jeśli takie ustawienie będzie ok, to jak bardzo skręcić fronty w strone kanapy?


Fakt yamaha ustawiła wszystkie kolumny na full zakres. Tyle, że one sobie z tym radzą i przy odłsuchu stereo w zasadzie nie trzeba suba. Zastanawiałem się właśnie czy ustawiać odcięcie...ale skoro radzą sobie to jest sens?
Na jaki zakres ustawić suba? na full czyli 150hz? Na połowe? 

 

IMG_20200217_222434.thumb.jpg.fcdb6e177e5fda55c0c3ded1f9327285.jpg IMG_20200217_222525.thumb.jpg.ecd77ec083af1cf0cc2d88e59019b1f9.jpg

Edytowano przez kenczorf
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...