Skocz do zawartości

Dołożenie głośników wdo Atmosa / wymiana kolumn


kenczorf

Recommended Posts

Subwoofer tak zostaw. Zrob teraz kalibrację i zobacz czy jest lepiej.

W kinie system lepiej Ci zagra jesli ustawisz fronty na small. Ale jeśli słuchasz na tym także muzyki i to dużo to przetestuj pod własne preferencję. Bo może się okazać ze jednak bez suba a duze fronty jest lepiej.

Co do skretu to troche w kierunku odbiorcy. nie musi to być w lini osi ale jednak.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, kenczorf napisał:

Musze kabel od suba wygrzebac spod maskownic, przelozyc i bede kalibrowal.

Muzyka leci codziennie czy to radio internetowe / dab czy cd lub flaki po sieci.

Ps wyjatkowo spodobal mi sie odsluch w stereo w 5 kanalach

Na ilu herzach najlepiej odciac suba? Regulacja jest od 50 do 150 jak dobrze pamiętam

LFE ustawilbym na 120Hz i tyle, ale to na ampli. Na subie nic nie ruszasz, albo dajesz na pelny.
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Amp AV LFE ustaw na 120hz, na Subie możesz przetestować dwa ustawienia
1) do KD odcięcie na Subie manualnie ustaw na maxa
2) do stereo jeśli chcesz suba używać to 60-80kz ustaw, wtedy bass będzie bardziej punktowy i szybszy do muzyki.
.....
Jeśli chodzi o samo ustawienie w kd to ustawienia zrób po kalibracji
Fronty ustaw jako duże/large i jako L/P Bypass, resztę kolumn ustaw jako małe i na 80hz odcięcie, LFE samo tylko na 120hz. Nie wiem czy masz możliwość korekty volume w subie ale dobrze by było aby po kalibracji wartość jaką uzyskasz dla suba była bliska zero ale aby nie przechodziła na (+), zazwyczaj, jeśli masz powyżej niż (-12) to skręcasz trochę volume manualnie na Subie i jeszcze raz korekcję mikrofonem robisz, mi się udało ustawić wartość (-0.5) czyli prawie bliska (0)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerzuciłem instrukcję i niema tam nic o mozliwości obcięcia zakresu częstotliwości suba w moim a1080. Mogę to zrobić tylko pokrętłem na subie. Jedyna opcja modyfikacji suba przez ampli to włącz / wyłącz oraz faza zwykła i odwrócona. Podpięte mam go kablem Y. Na marginesie w starym V479 też nie kojarze takiego ustawienia. 

Zrobiłem test na nowym położeniu subwoofera oraz obciętym zakresie na centralnym i surroundach. I hmm mam mieszane uczucia. Za przykład pośłuży mi film Venom, gdzie głos przedmiotowego Venoma jest taki bardzo głęboki. Uwielbiam go :) Po obcięciu zakresu na centralnym brzmiał już słabiej, więc wróciłem do fula i jest lepiej

Co do zmiany ustawienia suba z rogu pokoju na praktycznie środek basu jest znacznie mniej. Niema tej mocy co wcześniej o ile dobrze to opisuje. Kilak scen akcji w filmie i nie było tego efektu co wcześniej. Dzwięk zrobił się bardziej płytki. Być może nie jest zły, tylko przyzwyczajenie robi swoje. Teraz jest bardziej płasko jak w "kinie", a zawsze ubolewałem nad basem na seansach. Tak naprawdę wolę już bardziej oglądać w domu niż na sali kinowej przez słabszy dźwięk pomimo sal z Atmosem w Cinema3D 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo wrogu ten bas jest wzmacniany po prostu przez ściany
Co do ustawień to wiadomo Referencje i ustalenia to jedno ale nasze ucho to drugie i ustawiamy pod nas, jeśli podobało Tobie się fullpass a nie 80hz to zostaw tak jak lubisz co do suba ustawień to możliwe że Amp AV już sam to ustawia podczas korekty. Z tego co kojarzę tam można ustawić lewy, prawy, przód, tył, z kolumnami, bez kolumn z faza i odwrócona.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poradnik, może się przyda
Przystępujemy do automatycznej kalibracji zestawu Kina domowego w konfiguracji z subwooferem oraz w trybie filmowym (nie stereo).
Poniższe ustawienia zapewniają osiągnięcie referencyjnego poziomu ścieżki audio na płycie z filmem. Oczywiście każdy może ustawić wszystko nieco inaczej, pod własne ucho, lecz pamiętajmy, że nie będzie już to oryginalny zamysł twórców, lecz to co nam się bardziej podoba (np. więcej basu), czyli nasze własne preferencje.

1. Ustawiamy głośność w samym subwooferze na połowę skali (np. godzina 12. Po kalibracji sub nie powinien być mocno ścięty, np. -6, czy -12 dB. Jeśli zostanie ścięty, zmniejszamy Volume na subie i powtarzamy kalibrację by uzyskać poziom najbliższy "zeru") a crossover na max, ewentulanie wylączamy filtr w subwooferze, faza - 0

2. Ustawiamy go w miejscu gdzie brzmi on najlepiej. Jednym ze sposobów jest ustawienie subwoofera w miejscu gdzie będziemy siedzieć, a my "czołgając" sie po pokoju znajdujemy miejsce gdzie subwoofer jest najlepiej słyszalny, następnie ustawiamy w tym miejscu Subwoofer. Następnie próbujemy ustalić w jakiej fazie sub gra bardziej "mięsiście"

3. Włączamy proces kalibracji z poziomu amplitunera. Czasami mimo, że kolumny mamy podłączone prawidłowo system wyświetla błąd fazy. O ile kolumny mamy podłączone prawidłowo nie zwracamy na to uwagi.

4. Po przeprowadzonej kalibracji wprowadzamy poprawki:
a.) ustawiamy wszystkie kolumny jako SMALL
b.) ustawiamy crossover DLA WSZYSTKICH KOLUMN w amplitunerze na 80 Hz
c.) ustawiamy crossover dla kanalu LFE (w zależności od amplitunera różnie sie ta opcja nazywa, najczęściej LPF for LFE) czyli subwoofera na 120 Hz bo tyle pasma jest zapisane dla niego na płycie. Ustawiając poniżej tej wartości de facto pozbywamy sie części pasma (80-120 Hz). Na szczęście w niektórych amplitunerach ustawienia tej funkcji są zablokowane.
d). Bass Mode ustawiamy LFE (nie LFE plus MAIN, BOTH itp)
e.) Poziomy poszczególnych kolumn jak i odległości (opóżnienia) powinny byc ustawione prawidłowo, aczkolwiek dla pewności zalecam sprawdzenie.

W przypadku kiedy posiadamy zestaw 5.0 czyli bez subwoofera, system podczas kalibracji go nie aktywuje i po calym procesie należy ustawić kolumny przednie (fronty) jako DUŻE (Large, Full Band) a głośnik centralny i surround jako MAŁE (Small) z crossoverem 80Hz

Wytłumaczenie najczęściej spotykanych systemów optymalizacji brzmienia:

- Audyssey MultEQ jest technologią, która pozwala na uzyskanie korekcji pomieszczenia dla wielu słuchaczy, dla dużego obszarze odsłuchu. Korekcje minimalizujące akustyczne efekty oddziaływania pomieszczenia wyznaczane są na podstawie analizy danych uzyskiwanych z kilku punktów, jak również optymalizowane są dla częstotliwości rozróżnianych przez ucho ludzkie (określanych jako psychoakustykę). Dodatkowo, korekcja MultiEQ odnosi się zarówno do częstotliwości jak i czasu, dzięki czemu unika się zjawisk (takich jak nieostrość dźwięku lub kodalne dzwonienie), które niekiedy występują przy tradycyjnych metodach korekcji. Podsumowując; właśnie po to robiliśmy przed chwilą kalibracje, np. by zmierzyć odległości, ustawić opóźnienia. Funkcja ta powinna zostać włączona, by wszystkie zmierzone pomiary zostały teraz zaimplementowane.

- Audyssey Dynamic EQ rozwiązuje problemy spadku jakości dźwięku w miarę wzrostu poziomu głośności, biorąc pod uwagę percepcję ucha ludzkiego oraz akustykę pomieszczenia. Audyssey Dynamic EQ działa w połączeniu z Audyssey MultEQ w celu zapewnienia dobrze zrównoważonego dźwięku dla każdego ze słuchaczy przy każdym ze stosowanych poziomów głośności. Funkcja ta powinna zostać włączona.

- Audyssey Dynamic Volume nieustannie kontroluje poziom głośności odtwarzanego materiału i reguluje poziom głośności tak, aby znajdował się on w ramach określonego zakresu dla wszystkich typów programów. Pozwala to na uniknięcie dużych skoków poziomu głośności. Jednocześnie optymalizowany jest zakres dynamiczny, co pozwala na zachowanie efektów dźwiękowych. Jeśli nam, innym domownikom lub sąsiadom nie przeszkadzają nagłe i duże zmiany głośności zalecane jest jej wyłączenie.
......
Połowa ustawień uniwersalna a druga połowa jest pod Denona i Marantza

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, BaliGdynia napisał:

No ale sub w kd nie ma wspierać frontów, skoro filmy są z dedykowanymi ścieżkami 5.1 czyli mamy ścieżkę audio(x5) dla kolumn i jedna dla suba (x1)
Ja ustawiam zawsze fronty jako duże i fullpass aby całym swoim zakresem grały, nie dubluje basu LFE+Main bo nie ma sensu, samo LFE w kd wystarczy.

Zalezy od filmu. Czesc bedzie w stereo. Do tego czesto ten sam zestaw jest do muzy uzywany. Co wiecej. odciazenie frontow z najnizszych czestotliwosci zostawi sporo mocy na reszte pasma.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...