Skocz do zawartości

Kino 3.1 do 6000zł


Witcher

Recommended Posts

To mój pierwszy post na forum więc na wstępie chciałbym Wszystkich przywitać.

Od jakiegoś czasu przeglądam forum, a dzisiaj przyszedł czas poprosić o poradę. Przymierzam się do zakupu zestawu, który posłużyłby zarówno do oglądania filmów i słuchania muzyki. Proporcje powiedzmy 50/50. Z tego co wyczytałem to ciężko pogodzić te dwie rzeczy, dlatego też nie oczekuję cudów. Pokój nieduży, bo 11 metrów kwadrat, w bloku ze starej płyty żel-betonowej. Na początek myślałem o zakupie dwóch monitorów, kolumny centralnej oraz subwoofera. W przyszłości dokupiłbym satelity i w razie potrzeby popracował nad akustyką pokoju. Kwota jaką chcę przeznaczyć na ten cel to 6 tysięcy złotych. Zakup planuję na styczeń, tak żeby móc spokojnie odsłuchać i porównać kilka zestawów. Na forum najczęściej przewijają się trzy modele amplitunerów tj. Yamaha RX-V685, Onkyo TX-NR686 oraz Denon AVR-X2600H. Podejrzewam, że wybór padnie na któryś z nich. W przypadku kolumn, nie mam pomysłu czym się kierować. Do tej pory miałem okazję posłuchać tylko leciwego zestawu Quadrala u znajomego oraz dwóch monitorów których nazwy już nie pamiętam. Plastikowych zestawów z marketu nie liczę, bo to zdecydowanie nie to. Z tego co wyczytałem to do kina polecane są kolumny Klipsch, ale w muzyce oferują specyficzne brzmienie. Czy model R-51M byłby dobrym wyborem? Często padają też zestawy Indiana Line, czy Heco Aurora. Finalnie i tak zadecyduje odsłuch, ale chciałbym wiedzieć mniej więcej w którym kierunku podążać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

tak naprawdę przedstawiłeś dobry plan, wybór jest pomiędzy trzema amplitunerami i to właśnie te trzy modele proponowałbym posłuchać szczególnie w stereo i z wybranymi zestawami kolumnowymi. Tutaj będą największe różnice. Wspomniałeś o Klipsch - to kolumny grające bardzo swobodnie, dynamicznie, żywo. Jeśli lubisz taki charakter grania, to jak najbardziej polecam, chociaż szczególnie na fronty zaproponowałbym monitory z wyżej seri Reference Premiera np. RP-500M. Są znacznie lepsze, szczególnie w muzyce. Dobierając subwoofer w tak małym pomieszczeniu i wykorzystaniu systemu także do odsłuchu muzyki proponowałbym konstrukcję zamkniętą.

Zapraszam serdecznie do naszego salonu na odsłuchy, porównania oraz oczywiście indywidualne wyceny dla forumowicza.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amplituner wybiorę właśnie pod kątem kolumn. Oferują podobną funkcjonalność, dlatego głównym wyznacznikiem będzie brzmienie. Klipsch często jest wymieniany jako dobry wybór w kinie domowym, stąd zainteresowanie. Z opisu charakteru kolumny, myślę że to może być ten kierunek. Słucham dynamicznej muzyki. Lubię głęboki i czysty bas oraz lekko wyeksponowaną górę pasma. I tu mam obawy czy 5,25" przetwornik to nie będzie za mało. Wiem, że to zupełnie inny system, ale przy budowaniu zestawu audio w samochodzie różnica między 13 a 16.5 cm była ogromna. Czy tutaj nie będzie podobnie? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech Cię wielkość membrany nie zmyli,Klipsch czyni cuda 😉 . Ten Klipsch RP-500M z ampli. Onkyo powinien zagrać super. Tylko jak teraz rozłożyć resztę kina w takim pomieszczeniu. Klipsch ma BR z tyłu więc trzeba je trochę od ściany odsunąć. Szerokość bazy stereo do odsłuchu muzyki to jakieś 2,5m między ośiami kolumn, wiec wypadałoby je rozstawić na dłuższej ścianie ,ale miejsce odsłuchu z kolumnami powinno tworzyć trójkąt równoboczny czyli musisz siedzieć przy samej scianie a to źle ,trzeba jakiś ustrój akustyczny powiesić . Moze koledzy coś doradzą

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cuda czy nie fizyki nie oszuka, musiałbym porównać RP-500M z RP-600M. Niestety cena 600-tek to niemal połowa mojego budżetu, a centralny też swoje kosztuje. Chyba będę zmuszony poszukać alternatywy, 5.1 klipscha i amplituner niestety szybko rośnie do 10 tysięcy. Jaki jeszcze zestaw kolumn pozwoli pogodzić dynamiczną muzykę z kinem?

Od ściany trochę je odsunę, myślałem też nad panelami pochłaniającymi z tyłu standów i w miejscu pierwszego odbicia. Jednak o akustykę zadbam już po zakupie lub wypożyczeniu kolumn. Kolumny będą stały na dłuższej ścianie, a kanapa naprzeciw, dosunięta do końca. Stąd też decyzja, by na początku odpuścić kolumny surround. Trójkąt równoboczny jak najbardziej wykonalny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli trzeba małe podłogówki z przednim BR ,wtedy odsuniecie od ściany nie ma tak dużego wpływu na dźwięk a basu będzie wystarczająco. Ja słuchałem Dali Zensor 5 i Polk Audio Signature S55 z czego Polki wyróżniały się ciekawym basem (BR w podłogę).No i jeszcze Indiana Line Tesi 542 ponieważ ten producent tu na forum ma dobre opinie. Oczywiście bez odsłuchu się nie obejdzie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomnę, że mowimy o niecałych 11 metrach. Wydaje mi się, że nawet małe podłogówki to i tak dużo. Myślałem raczej nad heco aurora 300, Indiana line nota 260, może jakiś magnat. 

Co do suba to też już nie bardzo wiem co wybrać. Początkowo stawiałem na magnata 202A. Teraz zastanawiam się jeszcze nad tannoy 2.8 albo którymś klipsch. Chciałbym, żeby była to konstrukcja mozliwie uniwersalna. Zarówno do filmu jak i muzyki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja prywatnie na tyłach mam stare Paradigmy Monitor 3,kiedyś w 16m2 były przodami i w muzyce niczego nie brakowało ale subsonicznych pomruków nie było ;-). Więc duży monitor + sub w obudowie zamkniętej (jak napisał  Q21)powinien Cię zadowolić. Pozostało Ci iść coś posłuchać żeby zrobić sobie jakiś punkt odniesienia a najlepiej wypożyczyć do domu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, nic nie da tyle co odsłuch. Niestety u mnie w mieście jest tylko mały salon audio. Zobaczę co mają, ale przeczuwam, że trzeba będzie odwiedzić branżę z forum. Niestety to już dopiero po świętach. 

Mam świadomość, że monitor nie da tyle basu co kolumna podłogowa. Jednak obawiam się, że w moim przypadku kolumny podłogowe mogą narobić więcej złego niż dobrego. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze  że salon mały, będzie jak u Ciebie w pokoju 😉 A poważnie, to choćby mieli ze dwa-trzy monitory to przynajmniej będziesz wiedział czego się spodziewać i miał nad czym myśleć przez świeta. I poszukaj gdzieś (będę upierdliwy)Klipscha R51m mogły by być na front I tył(tańszy brat RP500m) i R52c(central) cały komplet można było wyrywać poniżej 2,5tyś +Onkyo 686 za 2tyś +SVS SB1000 po 2tyś .Takie ceny były w Black Friday ale na wyprzedażach na koniec roku mogą się powtórzyć,trzeba cały czas śledzić ceny. Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za dobre rady. Jutro będę dzwonił zapytać, co mają i czy można się umówić na odsłuch. No klipscha na pewno chcę odsłuchać, a czy przypadnie do gustu to się okaże. Ten sub svs widziałem, że często polecany na forum. Tylko to już chyba za duża dysproporcja w porownaniu do ceny pozostałych kolumn. Na moje oko lepiej dołożyć do kolumn niż do suba, ale jestem ciekaw Waszych opinii na ten temat.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt do kina i stereo

3.1

Klipsch 51

Co jeszcze może pójść nie tak?

Generalnie to

System 3.1 nie istnieje. Ani to nie kino ani stereo. Więc albo idziesz w stereo 2.0 albo w kino 5.1

Do 6000 znajdziesz bez problemu dobry system całkowity. Tylko co mam doradzać co pożyczać?

Ja bym polecam pod Onkyo i Yamahę elaci b6.2 w całym systemie a pod Denona np monitor audio bronze 2.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monitory i subwoofer to dobry pomysł. Onkyo 686 spokojnie podoła zadaniu, a jest w bardzo dobrej cenie, bo to zeszłoroczny model. 

https://sklep.rms.pl/onkyo-tx-nr686-txnr686-amplituner-kina-domowego-7-2-z-dolby-atmos-dts-x-wi-fi-bluetooth-certyfikatem-thx-promocja

Monitorki polecam Borea od Triangle - świetne, delikatnie ocieplone granie z dużą dynamiką. I do tańca i do różańca. Do tego fajne wykonane - dostępne w trzech kolorach. 

https://sklep.rms.pl/triangle-borea-brc01-brc-01-kolumna-centralna-o-mocy-90w

https://sklep.rms.pl/triangle-borea-br02-br-02-kolumny-podstawkowe-2-drozne-o-mocy-80w-2szt

 

Suby polecam dwa bardzo dobrze sprawdzone. Jamo bardziej do kina, Tannoy bardziej do muzyki. Przy czym Tannoy ma też lepsze okleiny. 

https://sklep.rms.pl/jamo-j-10-sub-j10-sub-subwoofer-aktywny

lub

https://sklep.rms.pl/tannoy-ts2-8-ts-2-8-subwoofer-aktywny

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@S4Home Ten klipsch 51 gra aż tak źle? Skusiła mnie przystępna cena i renoma firmy do kina domowego. Wiem, że system 3.1 nie istnieje, ale czy przy filmach nie będzie lepiej z dodatkowym subem i centralnym? Nie wiem czy jest sens budować 5.1 z nie do końca poprawnie rozmieszczonymi surroundami. Ogólnie to szukam kolumn, które zagrają żywo, dynamicznie, z głębokim (jak na monitory rzecz jasna) basem i lekko podbitą górą. Stąd pomysł Klipscha. Jak według Ciebie wypadają te elac do klipscha? Chodzi mi o rodzaj brzmienia i subiektywne odczucia. Chcę mieć już mniej więcej nakreśloną drogę czego szukać. 

@rms.pl Nie ukrywam że onkyo jest w tej chwili liderem, właśnie ze względu na cenę. Jest jednak kilka "ale". Konkurencja w postaci denona i yamahy dostała aktualizację do obsługiwania earc. Nie wiem czy w przyszłości nie będę żałował że nie dołożyłem tych 500zł. Dodatkowo Yamaha posiada jeszcze pre-out. Także kolejny plus, jeśli zechciałbym dołożyć wzmacniacz. O tych kolumnach triangle nie widziałem dużo tematów na forum. Z tego co wyczytałem to w muzyce przypadłyby mi do gustu. W kinie też dają radę?

Ostatnie pytanie, może trochę laickie. Co decyduje czy subwoofer nadaje się bardziej do kina/muzyki? W muzyce musi chyba być "szybszy", a w kinie oferować niżej schodzący bas? Jeśli jestem w błędzie to chętnie zostanę z niego wyprowadzony.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniej więcej taka jest zasada co do subwooferów. W muzyce liczy się szyba odpowiedź impulsowa. 

E-ARC daje Ci dostęp do Atmosa i DTS:X, a Ty masz 3 kanały, więc nie za bardzo widzę tu korzyść. Za 700zł więcej masz 696 z wyjściem pre-out. Triangle broni się w kinie od zawsze, o to nie ma obaw, tutaj decyduje skuteczność, a to są kolumny bardzo skuteczne. 

https://sklep.rms.pl/onkyo-tx-nr696-tx-nr-696-amplituner-kina-domowego-7-2-z-dolby-atmos-dts-x-certyfikatem-thx-promocja

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybkie wyjaśnienie. Myślałem że e-arc pozwoli też uzyskać lepszą jakość dźwięku, a tu psikus. Muszę przysiąść do tematu surroundów, bo bez nich nich faktycznie bez sensu dopłacać. Póki co każdy wariant wymaga ode mnie mniejszego lub większego remontu pomieszczenia, na co zwyczajnie nie mam czasu. Pytanie nieco odbiegające od tematu jak głośniki instalacyjne wypadają na tle "klasycznych" kolumn surround?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...