Skocz do zawartości

Kino domowe 5.0/5.1 czyli jak uszczęśliwić 2 pokolenia 5cioma głośnikami


boogle

Recommended Posts

Szukamy cała rodziną zestawu kino/stereo 50/50. Czasowo będziemy słuchać muzyki  najwięcej w stereo na zasadzie radio w tle życia codziennego. Wieczorami filmy i seriale, kiedy to chcemy wysłyszeć magię głosników :)

Budżet 6000 tysięcy na 5.0, 7000 na 5.1, maks. 8000 przy efekcie wow., juz z okablowaniem.

Czego słuchamy?
Wszystkiego poza ciężkim metalem. Od Diany Krall po Red Hot Chili Peppers. 
Zastosowania: radio internetowe, Spotify, Netflix, HBO Go,  TV, muzyka z USB

Gdzie słuchamy? Salon z otwartą kuchnią i jadalnią. Całośc ok. 40m2 w kształci elitery L, salon jakieś 25m2 

Na czym ogladamy?

Samsung 65NU8062

Czego oczekujemy?
Doznań przestrzennych i krystalicznie czystych dźwięków podczas oglądania filmów, bardzo przyzwoitego stereo już przy niskiej głośności, możliwości "podbijania dialogów" w filmach gdy śpią dzieci za ścianą, swobpdy ustawień dżwiękowych, pilota do amplitunera
wartego więcej niż 2 dolce na AlliExpress, presetów typu pod jednym przyciskiem 5.1 do kina na ulubionych ustawieniach, 2.0 z Spotify. Nie umiemy zdefiniować upodobań muzycznych: lubimy chyba "przestrzenność", separacje i wyrazistość instrumentów, ale nie przepadamy za dudniącym basem.

O czym myślimy?

Moze Yamaha 685, może Onkyo 696, a moze Denon 2600. Naczytalismy się dużo dobrego o Heco Aurora. Słuchaliśmy frontów Hecon a Onkyo i Denonie. Gralo przyjemnie, ale sluchalismy tylko 2.0. Przeraza nas jakosc pilota amplitunera. Denon sie wydawał spójniejszy, spokojniejszy. Jedne utwory podobaly sie nam bardziej na Onkyo, inne na Denonie. 

Czego nie wiemy?
Czy na naszym tv z Netflixa i HboGo będziemy mieli fajne 5.1 i czy musimy to jakoś uwzględniać przy wyborze amplitunera. 
Czy głosniki frontowe mogą stać na granicy z otwartym wejsciem do salonu?
Czy tylne monitory powinny stać na wysokości uszu lub wyżej? 
Czy musimy miec od początku Subwoofer?
Czy możemy gdzieś w Poznaniu posłuchać Yamahy z Heco?

 

Będziemy wdzięczni  za wszystkie podpowiedzi, oferty, wyceny, sugestie i krytykę. Dla nas to jednak ogromna inwestycja na lata i bardzo byśmy chcieli znaleźć optimum. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wasz budżet powinien spokojnie wystarczyć na porządne kino i sprzęt w który celujecie też jest ok. O kompatybilność amplitunera z Netflixem i innymi aplikacjami bym się nie martwił. Fajne 5.1 to będzie z Netflixa bo HBO Go to tylko w stereo :-(  . W konfiguracji 5.1 preferuję żeby głośnik wysokotonowy kolumny tylnej był o 20 ÷30cm wyżej od wysokotonowego frontów ,lepsze efekty tzw."sufitowe". Na początku przy dużych frontach spokojnie obejdzie sie bez suba. Co do sklepów to wiem że macie tam Top Hi-Fi ,Audioplaze i Audiostrefe A to już powinno wystarczyć. No i co z wejściem do salonu-tu trzeba by ustalić jeszcze raz co znaczy muzyka/film to 50/50.Dla mnie to znaczy że na 4h korzystania ze sprzętu to 2h siedzę sobie w fotelu ,pije kawkę i słucham ulubionej muzyki A potem 2h oglądam film. Problem w tym ze odsluch stereo wymaga precyzyjniejszego ustawiena -kolumny a miejsce odsłuchowe. Kino jest mniej wymagające. Słuchanie muzyki w tle to coś innego. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Pomożemy. Jeśli na któreś z pytań nie odpowiem wprost nie wahaj się nadal mnie pytać.

W tym budżecie 

Yamaha 685 lub drożej a lepiej Onkyo rz840 + heco aurora 700 set 5.1

 Znakomity systemik. Albo elac f6.2 też system 5.1 tu jest nawet lepszy sub.

A teraz odpowiedzi

10 godzin temu, boogle napisał:

Czego nie wiemy?
Czy na naszym tv z Netflixa i HboGo będziemy mieli fajne 5.1 i czy musimy to jakoś uwzględniać przy wyborze amplitunera. 
Czy głosniki frontowe mogą stać na granicy z otwartym wejsciem do salonu?
Czy tylne monitory powinny stać na wysokości uszu lub wyżej? 
Czy musimy miec od początku Subwoofer?
Czy możemy gdzieś w Poznaniu posłuchać Yamahy z Heco?

Nie musicie tego uwzględniać. Obecnie każdy amplituner czy to przy HDMI arc czy optyki ogarnie wam dźwięk z netflixa, HBO go itp.

Czy mogą tam stać? Hmm nie wiem pokaż fotkę jak by to wyglądało.

Tylne monitory na wysokości uszu albo delikatnie wyżej. Tak do 20 cm. Zdarza się że klienci dają je znacznie wyżej. Dobrze aby były wtedy pochylone. 

Tak, subwoofer jest konieczny. Bez tego to nie kino a proteza. 

Pewnie możecie. Ale zapraszamy do nas. Zrobimy wam paczkę i wyślemy cały sprzęt na odsłuch domowy. Sprawdzicie sobie co i jak w waszych warunkach. Trudnych. I w gronie rodziny podejmiecie decyzję.

Pozdrawiam i zapraszam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, koledzy prawie wszystko już opisali mogę dodać do tego, że może warto wziąć pod uwagę jeszcze amplituner Marantz SR5014. Urządzenia tej marki od wielu lat są cenione przez użytkowników za jakość wykonania i brzmienie. W założonym przez Ciebie budżecie na pewno zmieściłbyś się z takim amplitunerem i kolumnami Heco, czy kolumnami Pylon Audio Sapphire. Wybór jest bardzo duży dlatego warto posłuchać i porównać różne konfiguracje. Zapraszam na odsłuch.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bedziemy musieli przewisiec chyba nieco telewizor w prawo, gdyz obecnie to wygląda tak (nie patrzcie na stolik przed TV :) )

 

image.png.1ce9662c5c71a75cd2390d62217f6a8e.png

Skłaniamy sie włąsnie od razu do 5.1 bo nie zniosę zastanawiania się ile subwoofer wniesie do posiadanego zestawu.  :)

Onkyo rz840  wygląda bardzo fajnie, ale to jednak Amplituner dwa razy droższy od pozostałych rozważanych.  Chyba że macie na niego jakąś super kosmiczną promocję :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słusznie. Subwoofer i głośnik centralny to dwa najbardziej obciążone elementy zestawu kina domowego. Jak nie są dobrej jakości to całe kino jest marne. 

Proponuj ampli Onkyo, jednak niższy model, żeby zmieścić się w budżecie i do  tego zestaw 5.0 plus oddzielnie subwoofer. 

https://sklep.rms.pl/onkyo-tx-nr696-tx-nr-696-amplituner-kina-domowego-7-2-z-dolby-atmos-dts-x-certyfikatem-thx-promocja

https://sklep.rms.pl/melodika-bl-410mk3-bl410-mk3-bl40-mk3-blc20-bl10-zestaw-kolumn-do-kina-domowego-5-0?campaign-id=10

https://sklep.rms.pl/jamo-j-10-sub-j10-sub-subwoofer-aktywny

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Poczytaliśmy, posłuchaliśmy i skłaniamy się do Yamaha RXV 685 z Heco Aurora 700 5.1. Wychodzi to trochę ponad budżet, ale mamy jeszcze  następujące pytania:

Heco 300 to monitory dość duże gabarytowo. Z uwagi na małe dziecko odpadają podstawki. Chcemy zatem kolumny powiesić. I mam teraz bardzo ważne pytanie.

1.  Czy kolumny tyle powinny wisieć z boku jak mówi instrukcja Heco:

 image.thumb.png.f1fb963950d80b35eb99d6cae1b237c0.png

czyli z boku i nieco powyżej uszu czy  raczej po skosie czy nawet z tyłu i jak najwyżej ale z pochyleniem? Czy może tak jak pisze Q21 najlepiej za kanapą ?

2. Jeśli powiesić z tyłu czy w narożniku, to jak wysoko?

3. Jak długi musi być uchwyt, czytaj ile powinno być przestrzeni za otworem z tyłu głosnika do ściany przy delikatnym pochyleniu ? Czy otwór może trafiać na kąt/sufit?

4. Jak mocno można zaburzyć symetrię rozstawu tylnych głośników względem kanapy?5. Po kalibracji w układzie 5.0 - jak szerokie jest pole w którym widz ma poczucie pełnej przestrzeni - to są dwa miejsca na kanapie, cztery? Jak dziecko usiądzie przed nami na podłodze to wciąż ma radość czy już to nie jest to? Czy zakres tego pola można jakoś definiować kosztem na przykład pozycjonowania dźwięku podczas kalibracji?

5. Jak do tego wszystkiego maja się dipolowe i bipolowe głośniki typu Monitor Audio Bronze FX? Czy one wybaczają więcej odnośnie pozycji zawieszenia głośników czy może własnie odwrotnie? Czy kalibracja umie uwzględnić taki specyficzny rodzaj głośników czy też zwariuje z uwagi na nietypowy charakter? I czy monitory mogą być innego typu niż fronty i centralny?

Mamy spore ograniczenia jak to wszystko poustawiać i zawiesić, Nie chcemy przy wyborze sprzętu popełnić jakiegoś błędu. 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w twojej sytuacja zastosował bym własnie kolumny typu Monitor Audio Bronze FX będziesz miał fajne odbicia fal od tylnej ściany i bezpośrednio dźwięk z boku, dzięki temu będziesz miał szerszą scenę.

Tak na prawdę wszystkie głośniki powinieneś mieć takiej samej charakterystyce oprócz subwoofera.

Set melodika posiada takie kolumny MELODIKA BLS20, bass reflex z przodu w Molodika frontach też na plus,.

Edytowano przez Jasiek88
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Mogą wisieć z boku ale mogą też z tyłu na obrotowych uchwytach jak vogels 200

2. Na wysokości uszu albo do 20 cm powyżej. Co nie znaczy że ludzie nie wieszają pod sufitem.

3. Nie ma problemu. Przy kolumnach efektowych otwór i tak pracuje bardzo mało.

4. Zależy od kalibracji amplitunera. Są takie które chwytają bardzo szerokie pole i dopuszczają też dużą rozbieżność pomiędzy prawidłowym ustawieniem. W przypadku Yamahy masz wielopunktowe mierzenie. Możesz to zrobić dla dwóch miejsc odsłuchowych co polecam bo zakres jest dość szeroki wtedy albo dla 5? Nie pamiętam ale mierzy wtedy również w dal.

5. Są wręcz gorsze do ustawienia ale efekt dźwiękowy jest lepszy. Kalibracja sobie z tym radzi i wtedy nie słyszysz punktowego dźwięku z tyłu tylko szerszą przestrzen. Yamaha ma także do dyspozycji wirtualne kolumny z przodu i z tyłu bawiłem się tynk kiedyś ale przy prawidłowym ustawieniu polecam to wyłączyć. Przy mniej poprawnym można się tym pobawić. 

Heco a monitor audio to dwie skrajne charakterystyki grania. 

 

Zapraszam po wyceny i jeśli masz jesczze jakieś pytania

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...