Skocz do zawartości

Niedrogie stereo do salonu


wini85

Recommended Posts

Cześć,

potrzebuję (i bardzo proszę) pomocy w kwestii wyboru niedrogiego sprzętu stereo do salonu.

Co mam teraz: 

- stary technics sc eh550, jakis pseudo mikser (dokładnie taki: https://cdn.wallapop.com/images/10420/2e/n9/__/c10420p145532715/i322218479.jpg?pictureSize=W640), odbiornik BT tp-link, i dac FIIO D03 i do tego podłączony TV samsunga (optykiem bo tylko takie mam wyjście).

Chciałbym te wszystkie graty zastąpić 1-2 sprzętami. Do technica nie mam pilota jest ciągle włączony i cały ten zestaw zużywa mi w bezczynności ponad 30w.

Po krótkim czytaniu internetów widziałbym dla siebie 2 opcje:

- Edifier r2730db (ewentualnie inny model?)

- wzmacniacz w stylu sabaj A3 czy smsl q5pro i jakieś podstawkowe kolumny (denon m40?, tutaj to pewnie osobny temat rzeka ale chciałbym coś nowego).

Najlepiej byłoby się zmieścić w 1000, 1500 też byłoby spoko.

 

Nie jestem audiofilem, sprzęt (nawet ten co mam) ma znacznie poprawić audio z TV i pozwolić odpalić spotifaja (muzyki słucham różnej, powiedzmy że lista trójki może być jakimś wyznacznikiem co do gatunków). Miałem krótki romans z soundbarem polk mini ale grało to to gorzej niż to co mam.

Co myślicie o tym co zaproponowałem? Powierzchnia pokoju jest dość duża, ale nie chodzi mi o jakąś szaloną głośność maksymalną, a bardziej o dobre brzmienie.

Edytowano przez wini85
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to Sabaj A3 miałby moc 2x80W gdyby był zasilany zasilaczem 24V 8A i chyba tak było napisane na nim że może przyjąć 24V. Obecnie widnieje na nim informacja że przyjmuje 19V . Możliwe że przy większych mocach nie był stanie odprowadzić ciepła. Nie ryzykowałbym podłączania zasilacza z większym napięciem niż to które widnieje na obudowie. To nie jest pierwszy przypadek tego typu.

A4 ma więcej wejść i wyjście na subwoofer. Do tego ma wyjście słuchawkowe. Do tego ma na obudowie napisane zasilanie 24V, więc jest szansa że z właściwym zasilaczem może będzie mieć większą moc. 

Jest jeszcze Alientek D8 i I. AM. D V200BT do którego zasilacz trzeba dokupić osobno za jakieś 80 zł lub kupić z droższym zasilaczem w zestawie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, MobyDick napisał:

Bluetooth może się przydać. Jednak lepiej zainwestować w Google Chromecast Audio jeśli masz sieć wi-fi w domu i stały dostęp do internetu. Daje znacznie więcej możliwości niż strumieniowanie muzyki z telefonu.

 

Chromecast to nie obowiązek. Z telefonu można wiele zrobić. Po za tym przy tak taniej kombinacji, nie sądzę żeby odtwarzanie z bluetooth mogło coś znacząco obniżyć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem do czynienia z wszystkimi z nich. Moim zdaniem SMSL Q5pro gra bardzo dobrze, oferuje optymalne funkcje i moc. Jako jedyny jest prawdziwym wzmacniaczem cyfrowym, czyli DAC-iem z wyjściem na kolumny. Alientek ma wyjście słuchawkowe, teoretycznie lepszy interfejs USB i lepszy wyświetlacz. Brak mu wyjścia na subwoofer. Jego moc to również realnie 2x50 W z zasilaczem z zastawu. Można jazwiększyć kupując mocniejszy zasilacz za 80 zł.  Sabaje mają bluetooth. I. AM. D V200BT może być najmocniejszy z odpowiednim zasilaniem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, MobyDick napisał:

Nie miałem do czynienia z wszystkimi z nich. Moim zdaniem SMSL Q5pro gra bardzo dobrze, oferuje optymalne funkcje i moc. Jako jedyny jest prawdziwym wzmacniaczem cyfrowym, czyli DAC-iem z wyjściem na kolumny. Alientek ma wyjście słuchawkowe, teoretycznie lepszy interfejs USB i lepszy wyświetlacz. Brak mu wyjścia na subwoofer. Jego moc to również realnie 2x50 W z zasilaczem z zastawu. Można jazwiększyć kupując mocniejszy zasilacz za 80 zł.  Sabaje mają bluetooth. I. AM. D V200BT może być najmocniejszy z odpowiednim zasilaniem.

Jaką wtedy moc powinien mieć taki zasilacz? Nie spali się wtedy zasilacz? Chyba, że sprawdzałeś?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Miras23 napisał:

Chromecast to nie obowiązek. Z telefonu można wiele zrobić. Po za tym przy tak taniej kombinacji, nie sądzę żeby odtwarzanie z bluetooth mogło coś znacząco obniżyć.

Chromecast obowiązkowy może nie jest. Daje znacznie więcej możliwości. Jest niezależnym odtwarzaczem strumieniowym i daje możliwość słuchania radia internetowego i streamingu różnego rodzaju bez obciążania smartphona lub tabletu. Q5pro daje dźwięk na poziomie wzmacniaczy za kilka tys i z dobrymi kolumnami jak np Quantum 723 nie traktował bym takiego zestawu jako coś co zbyt słabo gra aby nie robiło to różnicy. Bluetooth w Sabajach to poziom adapterów za kilkadziesiąt zł i tu różnice pomiędzy Chromecastem i dobrym odbiornikiem bluetooth z aptX mogą być znaczące.

1 minutę temu, Miras23 napisał:

Jaką wtedy moc powinien mieć taki zasilacz? Nie spali się wtedy zasilacz? Chyba, że sprawdzałeś?

Zasilacze o niższej mocy niż użyta końcówka mocy z reguły obniżają po prostu moc użyteczną. Zasilacze impulsowe powinny się wyłączyć po przeciążeniu. Gdy używa się zasilacza o niższym napięciu, z reguły moc jest ograniczana już na poziomie końcówki mocy która wtedy nie będzie w stanie oddawać dużych mocy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z zasady na tego typu wzmacniaczach przy wejściu zasilania jest napisana maksymalna wartość napięcia jaką może przyjąć. Wyższe napięcie najprawdopodobniej uszkodzi wzmacniacz. Niższe napięcia zwykle ograniczają moc maksymalną wzmacniacza. Prąd wyjściowy zasilacza powinien być taki lub większy aby po przemnożeniu przez napięcie i 1,15 ( odwrotność sprawności wzmacniacz przy pełnej mocy ) dał 2 razy większą wartość niż moc wyjściowa tego wzmacniacza przy określonym napięciu. Napięcie nie może być jednak niższe niż wartość minimalna wymagana do prawidłowej pracy wzmacniacza.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem o nim tyle że jest dość dobrze wyposażony i ma być chyba konkurentem dla Sabaja D3. Z tego co się orientuję to pierwotnie był wyposażany w zasilacz o mocy wyjściowej ~50 W co dawało realnie ~2 x 20W na kanał, potem zaczęto go chyba wyposażać w zasilacz w który były początkowo wyposażane Q5pro o mocy ~ 100W i daje to realnie ~ 2 x 45W. Ma jednak dość dziwaczny system złącz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie wzmacniacza mają z reguły zaskakującą łatwość w wysterowaniu kolumn. Przy normalnych poziomach głośności można ulec wrażeniu że gra wzmacniacz o znacznie większej mocy. To je odróżnia od mylonych z nimi systemami micro opartymi o słabe końcówki mocy pracujące w klasie AB.

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczyna mi się to podobać :) jakby zabawki były na allegro (chociaż kolumny) to możemy trochę przekroczyć 2000 za całość. 

To może głupio zabrzmiec ale kolumny muszą mieć maskownice, bo wiecie, małe szkodniki mam :) te co poleciliście zdaje się mają. 

A tymczasem wesołych, czy coś takiego ;)

Edytowano przez wini85
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...