Skocz do zawartości

Kino domowe 2.0 do 4500 - wybór kolumn


PrzemPrzem

Recommended Posts

Cześć wszystkim,

Chciałbym kupić do salonu kino domowe. Potrzebuję sprzętu głównie do filmów, w muzyki też będę słuchał, ale proporcje powiedziałbym 80/20.

Jeśli chodzi o amplituner, waham się między yamahą RX-V685, a denonem AVR-X2500H.

Przy wyborze głośników moją uwagę zwróciły na razie Dali Zensor 7 i Monitor Audio bronze 6 (ewentualnie monitor 300).

Mój plan to kupno amplitunera i dwóch frontów, a później głośników surround i centralnego (chyba, że utrafię jakąś promocję). Amplituner chcę kupić nowy, kolumny mogą być używane).

Mój pokój ma ok 4x4m, nie ma w nim wielu mebli. Na środku jest przestrzeń, więc na fronty średniej wielkości będzie miejsce. Kanapa stoi przy tylnej ścianie i nie mogę jej odsunąć dalej niż ~30cm, więc trochę obawiam się odbicia dźwięku z głośników efektowych.

Chciałbym Was prosić o opinię na temat moich pomysłów - jaki zestaw będzie najlepszy do odsłuchania w pierwszej kolejności? Może niektóre połączenia w ogóle nie mają sensu 🙂

A może spojrzeć na inne kolumny w tym przedziale cenowym?

Pozdrawiam,

Przemek

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to chyba wstępnie powinieneś udać się na odsłuch i dowiedzieć, czy to co wpada Ci w oko, będzie też ok dźwiękowo. Pokój to odrębna kwestia. Jak już kupisz kino to po pierwsze pomoże Ci kalibracja, która troszkę zniweluje problem odbić, a po drugie klasyczne metody są niezawodne - zasłony, chodnik, kwiaty. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

zacznę od elektroniki. Jeśli system będzie służył przede wszystkim do kina domowego, zdecydowanie poleciałbym Ci amplituner Onkyo TX-NR686. W swoim budżecie to świetna propozycja. Oczywiście alternatywą jest Denon AVR-X2600H oraz wspomniana Yamaha RX-V685. Onkyo jest szybkie, energiczne, bardzo swobodne, swietnie sprawdzi się w kinie domowym. Denon jest cieplejszy, bardziej plastyczny. Yamaha natomiast najbardziej efektowna, wyraźnie podkreśla skraje pasma.

Kolumny - w Twoim systemie brałbym pod uwagę na pewno Monitor Audio Bronze 6, dobrą alternatywą może być Polk Audio S50E oraz Wharfedale 11.4.

Zapraszam serdecznie do naszego salonu na odsłuchy, porównania oraz oczywiście indywidualne wyceny dla forumowicza.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za sugestie. Onkyo wydaje się bardzo fajne - nie wykluczam w przyszłości rozbudowania do atmosa, a tu jest też chromecast, przydałby się 🙂Jak w kinie domowym sprawdzi się zensor 7?

Postaram się znaleźć w Warszawie salon, który umożliwi mi odsłuchanie wszystkich zestawów po świętach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po świętach odwiedziłem dwa salony i posłuchałem monitor audio bronze 6 i dali oberon 7 (raz na amplitunerze stereo onkyo, nie wiem dokładnie jakim, a raz na denonie AVR-X2600W).

Wrażenia:

Monitor Audio - piękna klarowność, bardzo wyraźne brzmienie, podobał mi się szczególnie środek pasma. Dół z kolei dość mało wyeksponowany.

Dali - w porównaniu do bronzów środek nieco wycofany, natomiast szczegółowość dolnego i górnego pasma świetna - na denonie chyba lepiej brzmiały niż na onkyo, ale to może być kwestia różnych pomieszczeń do odsłuchu.

podsumowując, oba zestawy zrobiły na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Bardziej byłem nastawiony na monitor audio, ale trochę się obawiam że zabraknie im dołu jeśli w zestawie nie będzie od razu subwoofera. Posłucham chyba jeszcze raz obu zestawów dla pewności. Może ktoś stąd ma te kolumny i mógłby się wypowiedzieć?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@S4Home, a Aurora nie będzie za duża na mój metraż? Pokój ma 16m^2, a kolumny wydają się masywne i zastanawiam się, czy nie trzeba im odpowiedniej mocy żeby dobrze zagrały. Z reguły lubię oglądać i słuchać w miarę cicho.

Oczywiście wiem, że najlepiej ich posłuchać, ale pomieszczenie odsłuchowe będzie się różniło od mojego pokoju. Pozostaje wypożyczenie, ale zanim będę się za to zabierał wolę zasięgnąć opinii :)

Chciałem też odsłuchać Polk Audio (S50 i S55), ale niestety póki co każdy salon który odwiedziłem ma tylko modele podstawkowe Polka.

A może zamiast pójścia w 2.0 albo 5.0 lepiej pójść w 2.1 na początek?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...