Skocz do zawartości

Jak ustawić crossover Jamo S809 + Onkyo TX-NR696


Delbuthos

Recommended Posts

Witam 

Kupiłem zestaw Onkyo TX-NR696 wraz z głośnikami Jamo S809 5.1.2 

Jest to mój taki pierwszy zestaw, dlatego mam wątpliwości jak ustawić odpowiednio parametry.

Zrobiłem oczywiście kalibrację za pomocą mikrofonu , ale nie wiem czy system poprawnie wszystko ustawił.

Moje wątpliwości biorą się z tego, że odległości zmierzone przez amplituner do miejsca odsłuchowego były błędne. Lewy głośnik pokazywało 0m a np. prawy około 2. Głośniki ustawiłem symetrycznie. 

Praktycznie wszystkie głośniki miały błędną odległość, dodatkowo główne przednie kolumny miały ustawione wzmocnienie na +2db . 

Głównie jednak chciałem prosić o rade jak ustawić crossover przy moim zestawie , system automatycznie zaproponował tak : 

Front : 40Hz

Center : 40Hz

Height: 40Hz

Surround: 60Hz 

LPF of LFE : 120HZ 

z góry dziękuję za pomoc

Pozdrawiam Leszek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi odcięciami to system zaszalał!!! Wraz z kolumnami dostałeś  instrukcję w której podano pasmo przenoszenia każdej kolumny,więc cud się nie wydarzy i te małe głośniki nigdy nie osiągną 40÷60Hz. Ja zawsze dodaje 10÷20Hz, to zapas gdyby producenta trochę "naciągnoł "fakty co zdarza się bardzo często ,niestety. Zacznij od frontów i te ustaw bez odcięcia (full bend ) I NA PEWNO db NA  ZERO! Central i tylne efektowe na 80Hz a te maleństwa do Atmosa to spokojnie na 100Hz.Suba ustaw na 60Hz po co ma grać wyżej skoro fronty schodzą do 40Hz niech odtwarza tylko niski bas.A co do reszty to napisz coś o pomieszczeniu bo w typowym pokoju ustawiam wszystko ręcznie i na słuch. Widzę że ustawienia w menu ogarniasz to też Ci to radzę. Chyba że twój pokój to totalna porażka akustyczna !

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fronty w KD traktujemy jako punkt odniesienia(z reguły mają wyższą skuteczność od reszty) i dopóki to możliwe resztę zestawu dostrajamy do nich. A jeszcze w tym konkretnym przypadku Atmosy to nakładki na fronty i to je trzeba podgłosić aby było cokolwiek słychać (chociaż do sufitowych to się nawet nie zbliżą ). Mi się jeszcze instalacja w której fronty trzeba było podgłosić nie zdarzyła.Ale wierzę że zdarzają się pomieszczenia w których coś takiego może mieć miejsce. Narazie Delbuthos nie stwierdził że ma nietypowe pomieszczenie więc zaproponowałem zacząć od "0"  😉 (Ps.  Ale przyznaję że mogłem zacząć od zapytania o wymiary pomieszczenia) Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Damiani Taaaa. Fronty na full band I double bass? Bo jak tego nie dasz to chyba sub nie zagra (Przynajmniej w KD. Muszę sprawdzić.), a jak dasz- to masz dublowanie się niskich częstotliwości w kolumnach frontowych i w subie. Nie wiem, ja tam się nie znam, ale moim skromnym zdaniem sub z kolumnami mają się uzupełniać, a nie nakładać. Zawsze tak było. Ja mam Jamo HCS 809 z Atmosami i mam wszystko jako punkt wyjścia cięte na 80Hz, LPF for LFE zostawiłem na 120Hz, a suba mam SVS PB-1000. Amplituner- Onkyo 696.

Edit: Aha. Oczywiście z premedytacją wziąłem 809 (mialem powody- są wąskie, a u mnie się to liczyło, mają BR z przodu, wygląd etc), choć wiedziałem że można było lepiej zainwestować pieniądze. Poszedłem w stronę KD, a nie stereo, a tu krzywdy wielkiej nie ma. Nie znalazłem złotego ustawienia że ma być tak, a nie inaczej i nie wiem czy taki istnieje. Do KD  (a te kolumny w zasadzie do tego są) to takie ustawienia jak opisałem powyżej, bez zbytniego kombinowania- będą w zupełności ok. I należy pamiętać że w Onkyo jest jeszcze korektor graficzny w którym można sobie podciągnąć w każdej parce, centralnym i nawet subie to i owo wedle upodobań oraz zapisać do 3 takich presetów. To mój kolejny amplituner po NADzie, potem ze 3 Denonach ze średnio-niskiej półki. Zmieniłem na Onkyo z ciekawości i póki co- jest nawet ok. 

Edytowano przez Pep
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W teorii kalibracja ustawia w oparciu o szumy kalibracyjne poziom głośności każdej z kolumn (o ile mnie pamięć nie myli) na 75dB w tzw. hotspocie. Skoro dodał frontom (bo same nie dały rady), tzn. że sytuacja tego wymagała i moim zdaniem ręczne zaniżanie poziomu ich głośności, tylko dla zasady (bo tak) nie wniesie w odbiór brzmienia wielokanałowego nic dobrego.

Inną kwestią jest też niejednokrotnie wspominana tu na forum nie najwyższych lotów kalibracja w produktach Onkyo. 

Zawsze można skorzystać z decybelomierza i wtedy ustawiać ręcznie - ale tylko przy użyciu innych urządzeń pomiarowych, a nie na ucho, czy w oparciu o przekonania

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też z subem były jakieś jaja z kalibracją. Odkręcony na 2 na zegarze był NIBY wykryty przez mikrofon, ale w podsumowaniu się już nie pojawił i system go już nie kalibrował. By go wykrył i wszystko poszło gładko- odkręciłem na maxa, potem jak już był wykryty i pojawił się w podsumowaniu to na godzinkę 2 na zegarze i dopiero wtedy puszczałem OK. Robiłem kalibrację wielokrotnie zaraz po zakupie ampli. Tak z ciekawości, bo bawiłem się sporo i w obawie że coś tam gdzieś namieszałem parokrotnie robiłem reset do ustawień fabrycznych i kalibrację od nowa. Z drugiej strony byłem ciekawy powtarzalności, a wyniki zapisywałem. Jeśli chodzi o odcięcia- powtarzalności nie było. Jeśli chodzi o odległości- tak, za wyjątkiem raz suba, którego odległość była na jakimś kosmicznym poziomie 5m, podczas gdy był ze 2.5. Głośność można powiedzieć że też powtarzalna. To tyle z mojego placu boju.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie! Czytajcie dokładnie wpisy! Panie "Pep" jak już wcześniej napisałem, pasmo suba powinno w wąskim zakresie (10÷20hz)nachodzic na pasmo kolumn frontowych dla lepszego sklejenia pasma. Inną kwestią jest to że większość producentów kolumn zaniża pasmo żeby lepiej wyglądało na papierku,a jeśli nie zaniża, to pomiary robione są w warunkach których w domu raczej nie osiągniemy i w obu przypadkach ryzyko powstania "dziury" w paśmie jest duże. A panu "Markcox" przypomnę (co też już zostało napisane)że w tym przypadku mówimy o nadstawkach Atmos na kolumny frontowe. Więc nielogiczne jest podglaszanie frontów przez procesor skoro nadstawki konstrukcyjnie mają parę db mniej a jeszcze dzwiek musi sie odbić od sufitu !? Nadstawki to kiepski pomysł ale jeśli coś ma być słychać to trzeba je podgłosić.  A co do samej autokalibracji to przy odrobinie szczęścia i dobrze ustawionym mikrofonie "zwykły Kowalski "ma szansę uzyskać satysfakcjonujący efekt ale z doswiadzczenia wiem ze i tak z 50% parametrów będzie do poprawy. Dlatego nauczmy sie słuchać(i uważnie czytać) panowie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam. I dalej nie widzę sensu porady żeby suba ciąć już na 60 i dawać fronty na full band, ale ok. Są różne szkoły. Widocznie moja jest kiepska. :) 

W mojej uczyli że sub powinien odciążać fronty jak najwyżej się da, ale tylko do momentu kiedy dźwięk zaczyna się rozchodzić kierunkowo, czyli do 80-90Hz. 

Dlaczego? Proste. Sub o wiele lepiej, skuteczniej i bez żadnego wysiłku poradzi sobie z takimi częstotliwościami niż podłogówki bo jest stworzony tylko do tego. I elektronicznie i budową fizyczną. Odciążamy też poniekąd jednostkę centralną, bo wzmocnienie powierzamy wzmakowi z subwoofera. 

Inaczej mówiąc- tniemy fronty, a najlepiej wszystkie na 80, max 90, a poniżej gra już sub. Ale jak pisałem- ja tam się nie znam. ;) 

Przy okazji- standardem THX też dziwnym trafem jest wszystko na 80Hz, SVS w swej instrukcji też tak zaleca. Niech sobie kolega z posta z zapytaniem poeksperymentuje i sam dojdzie do wniosku co ma począć i zadecydować czyja szkoła sprawdzi się bardziej. Nie mam zamiaru nic nikomu na siłę udowadniać i się sprzeczać. Napisałem jak to działa i sprawdza się u mnie na takim samym sprzęcie i jak organoleptycznie niejednokrotnie sprawdziłem. 

Edytowano przez Pep
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...