Skocz do zawartości

Amplituner KD + glosniki - co wybrac?


Pawel.G

Recommended Posts

Witam

moj pierwszy post na tym forum chociaz czytam je od kilku dni w poszukiwaniu odpowiedzi na moje pytania. Im wiecej czytam tym mniej rozumiem :-) Bylem na 3 odsluchach do tej pory i mam pewne wnioski ale nadal potrzebuje opinii fachowcow.

 

Zestaw (amplituner KD + glosniki) ma grac w salonie ok. 30m2. Akustyka nie bedzie najlepsza bo malo wygluszen no ale taki mamy klimat. Przeznaczenie: muzyka ~70% (pop, RnB, elektroniczna, rock etc.  - generalnie duzo gatunkow poza klasyczna) odtwarzana glownie ze Spotify i Tidal, kino domowe ~30% odtwarzane glownie z Netflix. W niedalekiej przyszlosci pewnie dolaczy konsola do gier. W zwiazku z powyzszym zdecydowalem sie na amplituner KD i zestaw glosnikow 5.0 (opcjonalnie rozwazam zakup sub ale jesli nawet to nie od razu). Zadnych atmosow/sufitowych nie przewiduje rozbudowywac. Tak wiec 5.0 i byc moze za jakis czas 5.1. Budzet bez sub przewidzialem ok. 7 tys (z jakims buforem gdyby sie okazalo ze trzeba nieco dolozyc zeby bylo duze wow).

 

Po przeczytaniu wieeeelu postow na tym forum jak i recenzji roznych serwisow polskich i zagranicznych, w temacie apli wybor ograniczylem do yamahy 685, onkyo 696 i denona 2600h. Ostatecznie jednak odrzucilem onkyo ze wzgledu na brack eARC (mam telewizor wiszacy na scianie i kable na stale w niej ukryte, nie przewidzialem zadnego optycznego na etapie remontu za to mam nie najgorszy HDMI dlatego zalezy mi na jak najdydajnieszym polaczeniu TV i ampli tylko i wylacznie przez HDMI).

 

Umowilem sie na 3 odsluchy i doswiadczylem (jestem laikiem w tej dziedzinie, branze przepraszam za niefachowe okreslenia):

- Yamaha 685 + Indiana Line Tesi 561 -> w moim odczuciu brak glebi, szczegolnie przy odtwarzaiu muzyki malo wyrazistosci, za plasko, bez werwy

- Onkyo 696 + Monitor Audio Bronze 6 -> tym razem gralo swietnie, dynamicznie, przestrzennie, fajny bas

- Yamaha 685 + Melodika BL40 MkIII -> podobnie do Indiany, generalnie rozczarowalem sie

 

Nie potrafie powiedziec czy ktorys z powyzszych zestawow byl wczesniej odpowiednio kalibrowany, Przynajmniej w przypadku Melodiki powiedziano mi tez ze kolumny sa nowy i nie wygrzane jeszcze. Jesli chodzi o moja preferencje, to wydaje mi sie ze lubie pewna forme "analitycznosci", uslyszec szczegoly, dobry wokal nawet przy wieczornym sciszonym sluchaniu. Do tego wyrazny i gleboki bas ale taki zeby nie byl natretny.

 

W tym momencie zaczalem sie zastanawiac czy roznice w odbiorze byly spowodowane w glownej mierze apli czy glosnikami czy polaczeniem obu. Niestety nie mialem mozliwosci posluchania Yamahy z MA. Denona tez nie odsluchiwalem bo dolaczyl do listy jako ostatni po tym jak odrzucilem Onkyo i tylko na podstawie opisow w sieci.

 

Co moglibyscie polecic ze swojej strony zeby spelnialo powyzsze oczekiwania? Jestem z Wroclawia ale pojechanie do popularnych to Pabianic lub Oswiecimia nie jest dla mnie zadnym problemem. Najlepiej zeby odsluchac kilka opcji na miejscu i z jedna wrocic do domu tego samego dnia :-)

 

 

Pozdrawiam

PG

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam zastanowienie się nad kupnem zestawu amplituner AV plus pięć głośników, skoro 70% użytkowania sprzętu to odsłuch stereo. Przy następnym odsłuchu poproś sprzedawcę, żeby podłączył Ci do wybranych przez Ciebie kolumn wzmacniacz stereo, który kosztuje tyle co wybrane przez Ciebie amplitunery. Jeżeli nie odczujesz różnicy między tymi urządzeniami przy odbiorze muzyki, śmiało możesz kupować amplituner. Jeśli jednak różnica będzie, masz o czym myśleć 😉. Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki. Myslalem juz nad tym. Zakladam jednak ze proporcja 70/30 moze sie zmieniac w czasie (dzieciaki rosna, coraz czesciej chca jakis film obejrzec, dojdzie granie na konsoli). Wydaje mi sie ze nasz poziom wrazliwosci muzycznej nie jest az tak wysoki zeby naprawde docenic stereo na rzeczy uniwersalnosci KD. Dlatego patrze w strone 5.0/5.1 ale wiem ze podobne jak moje zalozenia moga rodzic wnioski jak Twoj 🙂 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybierając jeden bądź drugi amplituner i tak masz możliwość rozbudowy zestawu o zewnętrzny wzmacniacz, dzięki wyjsciom pre out w obu urządzeniach. Posłuchaj jeszcze kilku zestawów (może heco z onkyo, dali oberon z Yamaha) i zestaw, który najbardziej Ci odpowiada wypozycz do domu. W każdym razie bardzo dobrze, że zaczynasz od odsluchow. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedzi!

Zapomnialem wspomniec o ukladzie pomieszczenia i wynikajacych z niego (byc moze) trudnosci.

 

W temacie przednich glosnikow podlogowych, nie mam za bardzo mozliwosci odsuniecia ich od sciany na wiecej niz powiedzmy ~10cm. Wedlug obiegowej opinii to powinno dyskwalifikowac kolumny z tylnym bass-refleksem, chociaz czytajac tu na forum wypowiedzi (pamietam przynjamniej taka kolegi z S4home), wynikaloby ze wcale dystans ten nie musi byc duzy i 10cm w tym przypadku powinno wystarczyc. Pytanie do Was jak to rzeczywiscie jest z Waszego doswiadczenia na roznych zestawach?

 

Teraz w temacie tylnych - kanapa z ktorej slucha sie muzyki i oglada filmy jest ustawiona pod sama sciana , wiec nie mam mozliwosci zrobic tylnych glosnikow jako naprawde "tylnych", a raczej jako tylne-boczne, bo montowane na scianie do ktorej kanapa przylega tyle ze po jej bokach. Przy odsluchu MA Bronze fachowiec w salonie polecal w tym przypadku glosniki tylne dipolowe, w tym przypadku konkretnie FX. Jego zdaniem to powinno dac lepszy efekt dzwiekowy niz zwykle satelity-kolumny, nawet zamontowane na uchwytach i skierowane pod katem. Abstrahujac od kwestii odsluchowej, FX duzo lepiej tez wygladaja na scianie ktora jest sciana ciagnaca sie na reszte otwartego parteru z jednej strony. Przynajmniej zonie sie spodobaly a ta kwestia nie pozostaje bez znaczenia jednak 🙂

 

Dlatego poza zestawami ktore proponujecie wyzej a ktore czesto pojawiaja sie tez w innych postach, chcialem zapytac o to czy polaczenie MA Broze (6/Center/FX) z tym modelem Yamahy ma sens i jakiego dzwieku sie spodziewac. Ewentualnie czy jest sens w miejsce Yamahy rozwazyc Denona 2600 ktory wedlug opiniii tu wyczytanych laczy sie dobrze z MA ale czy wtedy spelni powyzsze zalozenia?

 

BTW. Zdecydowanie wiem ze bez kolejnych odsluchow sie nie obejdzie przed zakupem ale chce przynajmniej poznac rekomendowane kombinacje do takiego cwiczenia.

Pzdr

PG

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...