Skocz do zawartości

Jaki subwoofer do kina, pokój około 12m2


Mass

Recommended Posts

Witam.

Posiadam kino 5.0 od dwóch lat:

- kolumny Jamo C95 (5.0)

- amplituner Onkyo 656.

Oglądając filmy 65 % i gry 35 % pomimo dobrego basu w tych kolumnach zaczęło brakować mi np. po uderzeniu bomby w Battlefield 5 PS4 czy wybuchu w filmie poczucia tego uderzenia na własnej skórze ( drganie klatki piersiowej ) Szukam mocnego, czystego nie nakładającego się na siebie basu, nie dudniącego.. aczkolwiek konkretnego powalającego z nóg uderzenia.

 

Moja uwaga:

Testowałem już Rel Ht 1003 (obudowa zamknięta) i powiem tak. Bez szału, gdy odłączyłem ten subwoofer same kolumny 5.0 grały praktycznie identycznie jeśli chodzi o Bas. Szukam czegoś mocniejszego.

Czy są tutaj osoby, które mogą coś polecić pod moje preferencje ?

Opis pomieszczenia:

- mały pokój 12 m2 (szer. 3,65 x dł.  3,20) tak kino rozstawione mam na szerszej ścianie. Odległość pomiędzy lewą i prawą kolumną surround to 1,80 m. , do przednich kolumn mam 2,60 m. Siedzę po środku tylnej ściany na wprost tv (tzn na kanapie, do ściany od głowy jest jeszcze 30/40cm wolnej przestrzeni) odległość do tv to 2,50/2,70 m.

- miejsce na subwoofer to: przód lewa strona (2,50/2,80 od miejsca, w którym siedzę) lub lewy bok za kanapą 1,20 m

- subwoofer dosunięty będzie do samej ściany i prawie, że dotykać będzie szafki rtv z podwójnej płyty MDF (miejsce między szafką a kolumną około 36 cm)

Przedział cenowy od 1800 zł do 2800 zł. 

Czy szerokość głośnika ma znaczenie 10 vs 13 cali czy tu raczej znaczenie ma wielkość pomieszczenia ? Może w moim przypadku lepiej sprawdzi się konstrukcja otwarta, albo mocniejsza zamknięta, skoro Rel ht 1003 trochę mnie zawiódł.

Proszę o polecenia osób mających doświadczenie w doborze takiego sprzętu i o krótkie uzasadnienie polecanego produktu, jeśli to nie problem. 

Dziękuję i Wesołych Świąt :)

Edytowano przez Mass
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może uda się ruszyć  ten temat ,choć wpis z Rel-em pewnie wszystkich "wybił z rytmu". Moim zdaniem ,Rel nie mógł zagrać podobnie jak Jamo za 2tyś, bo tego Rel-a można zestawić z kolumnami za 10tyś w pokojo 30m2 i na filmach na pewno zagra to świetnie. U Ciebie problemem jest pomieszczenie które jest za małe na podłogówki no i twoje preferencje "muzyczne"(potężny bas który potrzebuje więcej przestrzeni). Na tym forum w tym metrażu pomieszczenia chyba każdy poleci dobre monitory + sub w obudowie zamkniętej. Większy sub od Rel-a i tak niczego nie zmieni. Może jeszcze zaawansowana adaptacja akustyczna ,ale za to już specjaliści biorą kilka tysięcy więc mało opłacalna opcja. Pozdrawiam i czekamy na odzew forumowiczów.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety przedmówca ma sporo racji. W takim metrażu ciężko jest uzyskać niski bas. Po prostu fala akustyczna niskiego bas jest zbyt długa na tak mały pokój. Prawdopodobnie u sąsiada bas był imponujący :) Zwróćmy również uwagę, że Rel nie produkuje subwooferów do przestawiania ścian. Ich filozofia to najlepsze zgranie z basem dobrych kolumn przednich, bas szybki i muzykalne tak aby działanie subwoofera było wręcz niezauważalne. Myślę, że Ty szukasz subwoofera o innej charakterystyce. Zwróć uwagę na produkty Klipsch np. SPL100 lub 120 czy SVS PB-1000. Większy subwoofer nie będzie mógł rozwinąć skrzydeł. Skorzystaj też z autokalibracji amplitunera. Może są jakieś problemu fazowe i tzw. fala stojąca.

Pozdrawiam,

Michał.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Hej, prawie równe dwa lata później pozwolę sobie podbić temat i podłączyć się z podobnym pytaniem. Mam pokój dzienny niewiele większy, bo 13,5 metra kwadratowego (prostokąt ok. 3 na 4,5 m), dodatkowo kiedy siedzę na kanapie, to za plecami mam otwarte przejścia do niewielkiej kuchni po lewej i do przedpokoju po prawej.

Postanowiłem zrobić sobie na gwiazdkę nostalgiczny prezent i wymienić małe plastikowe kino domowe Sony BDV-N890W na zestaw, który pamiętam z innego mieszkania (tam salon miał niewiele więcej, bo 15 m kw.) - kolumny TAGA Harmony TAV 606 v. 3, tylko jeszcze ich nie podłączyłem (kable i ampli Denon AVR-X540BT idą pocztą, dojdą koło środy). Chciałem jeszcze dodać do zestawu subwoofer aktywny, żeby naprawdę słyszeć np. dudnienie tego helikoptera w Matrixie (chciałbym powtórzyć sobie w domu całą trylogię w UHD i z dźwiękiem TrueHD prawie-Atmos przed pójściem do kina na część czwartą), tylko w tym wątku wyżej ktoś sugeruje, że przy tej powierzchni pokoju sub może być bardziej słyszalny u sąsiada niż u mnie ;) Naprawdę tak będzie? Tamto mieszkanie, w którym dźwięk był super, było w bloku narożne i na parterze, więc sub w trybie downfiring raczej nikomu nie przeszkadzał. Teraz też mam narożny pokój, ale na I piętrze, więc martwię się trochę o sąsiada z parteru - czy nie będzie narzekać na dudnienie z sufitu... Dobrze rozumiem na chłopski rozum, że żeby mu nie przeszkadzać, powinienem mieć teraz suba z układem frontfire zamiast downfire?

W tamtym mieszkaniu sub był też z zestawu TAGA, bodajże TSW-90 v. 3. Czy taki sam w moim obecnym pokoju zadziała, czy też będzie to overkill?

Zastanawiam się jeszcze nad modelami Jamo Sub 210, Magnat Monitor Supreme Sub 202A albo 302A (ten drugi chyba przesadnie mocny), Yamaha NS-SW100 albo Edifier T5 70W.

Budżet: do 1000 zł, choć mam okazję kupić używane: a) TSW-90 v. 4, b) Quadral Aktiv sub 50 głośnik 8" dwucewkowy 80W - każdy z nich za ok. 500 zł, więc to opcje cenowo podobne do Edifiera, a chyba ciekawsze (tak przypuszczam, ale czekam na Wasze opinie).

Będę wdzięczny za jakieś konkrety inne niż "wymień ten zestaw na stereo, bo i tak efektu 5.1 w tym pomieszczeniu nie usłyszysz"... :):):)

Edytowano przez Anglik
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 27.12.2019 o 18:15, maverick2005 napisał:

A może w takim pomieszczeniu spróbować z subwooferem, który ma własną kalibrację,np.elac debut S10EQ.

Albo pójść w kierunku SVS SB/PB-1000 Pro. Też mają apkę z EQ.
Sam na 12 metrach mam SB-1000 Pro i sprawuje się wyśmienicie i w kinie i w stereo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, eMBe napisał:

Albo pójść w kierunku SVS SB/PB-1000 Pro. Też mają apkę z EQ.
Sam na 12 metrach mam SB-1000 Pro i sprawuje się wyśmienicie i w kinie i w stereo.

Dzięki za tip, ale to poza moim zasięgiem, 2x więcej (nie, nawet 3x więcej...!) niż granica mojego budżetu.

EDIT: Przepraszam, zapomniałem, że to nie ja jestem tu autorem wątku, do którego skierowano tę propozycję (co prawda po 2 latach).

Edytowano przez Anglik
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...