Skocz do zawartości

Ustawienie hz subwoofera


Gandalf Szary

Recommended Posts

Zanim ktoś mnie zje w odpowiedziach, jestem przeciętnym Kowalskim, bez żadnych skłonności audiofilskich i to czym na ten moment dysponuje i jak to gra to po prostu dla mnie kosmos na automatycznych ustawieniach od producenta amplitunera ;) Jednak zacząłem zastanawiać się nad jedną rzeczą...

Otóż w końcu dotarło do mnie kino domowe, podłączone, wszystko ładnie śmiga i jestem zadowolony, amplituner od Denon AVR-H1600X sam automatycznie skonfigurował co trzeba (w sumie nawet nie wiem co, po prostu przeszedłem przez proces konfiguracji i nie próbowałem grzebać żeby nic nie zepsuć) i nie mam nic do zarzucenia, podoba mi się. Mimo wszystko warto chyba dopytać o pasmo hz. Odcięcie subwoofera Klipsch R-120SWustawiłem na 80 (pokrętłem z tyłu skrzyni), natomiast moje kolumny Polk T50 posiadają - Pasmo przenoszenia 38 - 24.000Hz. Ogółem zestaw 5 kolumn to Polk T531. Pytanie brzmi... Jak ustawić pokrętło żeby było dobrze? Zejść do 40hz? Czyli najniższej możliwej wartości? Próbowałem wyczytać coś na Internecie, ale nie za bardzo znalazłem odpowiedź, dlatego zwracam się tutaj. 

Edytowano przez Gandalf Szary
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jesteś już przeciętnym Kowalskim 😄włączyła się w tobie naturalna audiofilska ciekawość i padło pytanie -czy to może zagrać lepiej!? Gratuluje wyboru sprzętu, bardzo przyjemny zestaw na lata. A co do pytania to jest tak że dopuki nie wiesz jakie parametry ustawił procesor to nie ma za bardzo sensu kręcić odcięciem w subie. Gdybyś wiedział że fronty są bez odcięcia, czyli grają pełnym pasmem(schodzą do tych 38Hz) to można by suba ustawić na 60hz(te 22hz róznicy to po to żeby fronty z subem płynnie się zgrały) No i też nie wiadomo na ile hz procesor ustawił suba. Dopuki twoja ciekawość nie zachęci Cię do przeczytania instrukcji i chociaż przejrzenia co ustawił procesor to musisz mu zaufać. Ale myślę ze te 80hz też jest ok chociaż z tego co wiem to przy kalibracji mikrofonem sub powinien być ustawiony na około 120hz a procesor sam dobierze właściwy parametr. Pozdrawiam i życzę więcej ciekawości -zawsze może grać lepiej(No prawie zawsze😉)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Gandalf Szary napisał:

Odcięcie subwoofera Klipsch R-120SWustawiłem na 80 (pokrętłem z tyłu skrzyni),

Ustawiłeś te 80hz przed czy po kalibracji? Na ile db ustawiła Ci kalibracja subwoofer?

Z manuala:

Jeżeli używasz subwoofer bez trybu direct

Wykonaj poniższe ustawienia:

Poziom głośności : Pozycja na “12 godzinę

Częstotliwość odcięcia : Maksymalna/Najwyższa częstotliwość

Filtr dolnoprzepustowy : Wył.T

Tryboczekiwania : Wył.

 

Gorąco polecam przeczytać cały manual ;)

I nie martw się. Im głębiej w las tym więcej pytań :)

http://manuals.denon.com/AVRX1600H/EU/PL/index.php

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Damiani napisał:

 😄te 80hz też jest ok chociaż z tego co wiem to przy kalibracji mikrofonem sub powinien być ustawiony na około 120hz a procesor sam dobierze właściwy parametr. Pozdrawiam i życzę więcej ciekawości -zawsze może grać lepiej(No prawie zawsze😉)

No właśnie ustawiłem przed nie zdając sobie z tego sprawy. Zrobię kalibrację raz jeszcze w takim razie :)

5 minut temu, S4Home napisał:

Przez zrobieniem kalibracji ustawiasz pełne pasmo na subwooferze.

Na niektórych modelach jest ono nawet podpisane jako LFE wówczas. To amplituner ma go ograniczyć lub nie.

W Denonie jest Audyssey więc ustaw przed kalibracją moc na połowę.

Pozdrawiam

Czyli ustawić jedynie na połowę. Subwoofer właśnie ma oznaczenie LFE i rozumiem że nie dobijać w żadnym wypadku do tego stopnia przy kalibracji w przypadku Audyssey? Trochę się pogubiłem z uwagi na to iż wyżej inni radzą, aby ustawić 120 hz przy konfiguracji. Co robić koniec końców? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Stolarz napisał:

Ustaw przed kalibracją:

Gain: połowa

Low pass: na maksa czyli ma LFE

Auto: off

Phase: 0

Najlepiej jak kalibracja ustawi db subwoofera na 0. Jak będzie np. -7 to zmniejszasz Gain i kalibracja od nowa ;)

 Ok. Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Wrócę do domu i na nowo uruchomie kalibrację. Być może przeczytam w wolnej chwili jeszcze manuala ;) Jeszcze raz dziękuję!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytując z mojego wątka gdzie też miałem podobne pytania:

"...postaraj się zrobić tak, żeby po przeprowadzonej kalibracji, poziom głośności na samym ampli był jak najbliższy wartości "0".

Jeżeli po tym zabiegu basu będzie Ci za mało (a różnie z tym bywa), to podkręcisz sobie wedle uznania już na samym subie..."

Manuala przeczytaj koniecznie :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam: Poziom głośności suba był na 0

O co chodzi. Jeśli amplituner ustawi Ci suba na + lub - 10 to to jest jego maks. nie wiadomo tak na prawdę czy nie chciał dać -25 ale nie ma takiej możliwości.

Więc ustawiając na polowe moc robisz kalibrację. Jeśli na ampli będziesz miał wynik -10 to dajesz ciszej i jeszcze raz. jak +10 to głośniej i tak dalej do póki wynik nie będzie bliski 0.

Po kalibracji włącz sobie Audyssey Dynamic EQ i Dynamic Volume. Nie zdziw się jeszcze suba będziesz musiał podbić o +2/+3 db. to normalne raczej.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...

Przepraszam że odgrzebałem stary temat ale mam "problem z subwooferem" lub ze słuchem. Posiadam sub PSW10E amplituner denon 1700 i głośniki polk audio XT60+XT15+XT30.przed kalibracją ustawiłem wszystko tak jak napisał kolega Stolarz poza tym że dałem auto na ON ponieważ przy próbie kalibracji wykazało brak sub w zestawie. Pierwsza próba, volume 50%, amplituner ustawił sub na -8,5 dB. Druga próba volume 25% amplituner ustawia sub na -0,5 i tak zostawiłem, następnie wchodzę w ustawienia,poziomy,sygnał testowy, wszystkie pięć głośników słychać chociaż mają po -3,-4,-5dB a sub nie słychać wcale. Kalibracja ustawiła mi: Odcięcie: wszystkie80Hz,frontowe40Hz,centralny40Hz,surround40Hz  Basy: tryb sub LFE,LPF dla LFE 120Hz  Konfig głośników wszystkie małe, sub tak. Pytanie jest czy można coś polepszyć ponieważ odnoszę wrażenie podczas oglądania filmów że całą robotę robią za sub inne głośniki, on nawet podczas kalibracji jest ledwo słyszalny. Pomieszczenie ma około 15m

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podglosnij go ręcznie. Można w internecie znaleźć sposób manualnego ustawiania subwoofera. Jeśli dobrze pamiętam  to powinno się go podglosnić tak aby bas był słyszalny a następnie zmniejszyć tak aby się wydawało iż jest go mało.  Po czym porób testy ,np próbkami Dolby.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, sk09372 napisał:

Kalibracja ustawiła mi: Odcięcie: wszystkie80Hz,frontowe40Hz,centralny40Hz,surround40Hz  Basy: tryb sub LFE,LPF dla LFE 120Hz  Konfig głośników wszystkie małe, sub tak.

coś tu się nie zgadza - albo odcięcie: wszystkie 80Hz, albo odcięcie osobne dla sekcji front, centralny, surround. Przypuszczam, że "wszystkie 80Hz" masz nieaktywne - jest tylko wyświetlane na tej samej planszy. Są dwie drogi, albo wszystkie odcinasz na 80Hz i wtedy wszystko poniżej trafi do sub-a (najczęściej polecana konfiguracja), albo pozwalasz dużym głośnikom  na granie poniżej 80Hz, wtedy do sub-a trafi tylko to co jest w ścieżce LFE dla sygnału "x.1" (DD, DTS itd.), ja tak mam i jest OK, ale po kalibracji sub-a podniosłem o 3dB (na amplitunerze) względem tego co ustawiła kalibracja.

15 godzin temu, sk09372 napisał:

Ręcznie na sub czy przez amplituner?

obydwa sposoby są skuteczne, jeżeli chcesz ręcznie - na słuch ustawić suba,  najlepszą metodą jest włączenie trybu LFE + Main, włączenie muzyki - najlepiej w trybie stereo i takie wyregulowanie sub-a żeby grał na podobnym poziomie jak fronty (a w zasadzie na taki poziom jaki Cię zadowala) żeby je uzupełniał, ale wybijał się jako dominator, później przełączasz tryb na LFE i też powinno być OK.

Edytowano przez tomek72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...