Skocz do zawartości

Rabat, upust - ile udało wam się wynegocjować ?


Wito76

Recommended Posts

Kurcze to trochę delikatny temat. J tez dostałem wiele razy na prawdę spore zniżki (zaskakująco duże). Zazwyczaj można je dostać u głównego dystrybutora/przedstawiciela danego sprzętu który nas interesuje. Natomiast zazwyczaj dawane są one trochę „po koleżeńsku” i „między nami”. Bo jak tutaj głośno napiszemy który salon dał ile zniżek na dany sprzęt to zaraz wszyscy zaczną wydzwaniać i chcieć takie same… Ja jedynie mogę polecić, żeby zawsze o te zniżki się ubiegać i jak interesuje nas dana marka to znaleźć jej przedstawiciela w kraju i tam dzwonić - to zazwyczaj najlepszy patent na uzyskanie najniższej ceny w kraju. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam odmienne doświadczenia, dystrybutor daje najmniejszy rabat.

Pamiętam jak parę miesięcy temu chciałem nabyć Naima Atoma HE. Dystrybutor zszedł mi 1100zł z ceny mówiąc, że to nowość i więcej się absolutnie nie da. Na następny dzień  parę telefonów po salonach dilerów i rabaty w wysokości ok. 5kzl. WTF? A jednak można i to na nowość. To samo miałem z monitorami Dynaudio i Nautilusem, aż 7% u dystrybutora, gdzie diler bez problemu dawał 25-30%. Oczywiście te rabaty w wysokości 30% są już wcześniej uwzględnione przy cenie wyjściowej. A najlepiej kupować jak zmienia się dystrybutor i stary czyści magazyny. Pamiętam jakie promki na klamoty Moona robił Top HiFi jak przestał to sprzedawać, tam to dopiero było widać wysokość marży... Jak człowiek patrzy na obecne ceny Moona to potem wie skąd te obecne rabaty dilerów z klamotów  kosztujących wyjściowo 19kzl na 11kzl i jeszcze się diler cieszy, że za 11kzl Moon poszedł. 

Pytanie czy takie sztuczne pompowanie cen wyjściowych to dobry sposób. No ale na takie rozważania już za późno. Teraz robią tak prawie wszyscy bo skoro takiemu Naimowi czy Moonowi się udało.... 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 lata temu żona kupiła samochód (używany) i jak to kobiecie znudził się już bo pełno takich - patrzę za ile bym go sprzedał i okazuje się że stoją te modele/roczniki teraz tyle samo co 3 lata temu kupiliśmy. 

Ale fakt, sprzęt audio na olx i giełdach facebookowych potrafi zaskoczyć nieraz skandaliczną ceną.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Wito76 napisał:

Ale fakt, sprzęt audio na olx i giełdach facebookowych potrafi zaskoczyć nieraz skandaliczną ceną.

Niestety, ale sprzedawcy sprzętu używanego nie wiedzą, lub udają że nie wiedzą, za ile tak naprawdę można kupić dany produkt jako nowy. Wzmacniacz, którego cena internetowa to 8000 zł, ktoś wystawia (dwuletni, w stanie bez zarzutu) za 6200, uważając że to okazja. Rzecz w tym, że można taki kupić nowy za 6700. Taki tam przykładzik :). Jedno wiem na pewno. Obecny rynek, a tyczy się to wielu rzeczy, jest chory ze względu na spekulacje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że ten temat odżył. Poprzednie wpisy były w 2019r. Od tego czasu sporo się jednak pozmieniało. Co do samych cen - mam podobne doświadczenia jak @kaczadupa jeśli chodzi o rabaty. Najdziwniejszą i wręcz najbardziej absurdalną sytuacją dla mnie jest to, że często kupując bezpośrednio w salonie dystrybutora dostaje się najskromniejszy rabat. Zakup praktycznie bezpośrednio u źródła, a tu marne 5-10%. Nie chcę wymieniać nazw salonów, ale kompletnie tego nie rozumiem. Warto dzwonić i pytać, a nawet przedstawiać kontroferty innych sklepów. I absolutnie nie ma co skreślać małych salonów w swoich poszukiwaniach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektóre firmy mają naprawdę ceny katalogowe totalnie odjechane. Mówię to choćby na przykładzie Pylona. Takie Diamond 25 jak pytałem kilka miesięcy temu katalogowo stały  6.999 wszystkie sklepy łeb w łeb - (nie wiem jak dzisiaj), ale poniżej 5k można je było wtedy kupić chwilę pocmokając w salonie. Oczywiście zawsze trafi się klient, który zrobi "dodaj do koszyka" i zapłaci nieświadomy, że w ogóle istnieje możliwość negocjacji. A najlepsze jest to, że równolegle na olx stały wtedy trzyletnie w cenie 4600 i opisane jako okazja (bo nowe 6999). Pełno takich Januszy teraz i nie wierzę, że ten o którym piszę kupił za 6999.

Edytowano przez Wito76
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dokładnie, mam to samo spostrzeżenie. Pamiętam jak założyłem ten wątek w 2019 i chwilę później wybrałem się na odsłuchy do salonu, Miałem jakiś tam budżet uzgodniony z żoną i wiadomo, apetyt rośnie w miarę jedzenia, na odsłuchu spodobało mi się zupełnie co innego niż "odsłuchałem przez internet, czytając forum" i wyszło tak, że przekroczę budżet (a w planach był jeszcze zaraz zakup auta). Nieśmiało zapytałem o rabat bo to zakup zestawu kolumn i wzmacniacza był i po chwili wielki banan na buzi bo okazało się, że jednak zmieściłem się w budżecie, dostałem coś około 20% upustu. Rabaty to naprawdę fajna przyjemna sprawa przy takich zakupach. I oczywiście z tyłu głowy myśl, czy nie dałoby rady jeszcze taniej.🤨

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, J4Z napisał:

Nieraz jak patrzę na używki i ich ceny na olyksach to według mnie bardziej opłaca się podzwonić po sklepach, potargować się i kupić troszkę drożej, ale z możliwością zwrotu i pełną gwarancją. Takie to czasy mamy. 🤷‍♂️

Owszem, obecne ceny sprzętu używanego często bywają przesadzone, ale jeszcze jakiś czas temu na tych oeliksach można było trafić naprawdę fajne "okazje". Oczywistym jest też fakt, że są osoby, które po prostu preferują nowy sprzęt. Z doświadczenia jednak wiem, że na portalach aukcyjnych można było kupić używki na gwarancji, w cenie równej połowie wartości ich wyjściowych cen w salonach. Przykład to choćby dynaudio excite x18 czy x14, które w stanie bardzo dobrym, udało mi się kupić za ponad polowę mniej niż wynosiła ich cena "salonowa". 

To tak trochę poza tematem 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, muzofan napisał:

"Wąski, jak Ty mnie zaimponowałeś w tej chwili"...

Spoks. Spodziewałem się takiej reakcji.

Ale żeby nie było pytają to odpowiadam. Sam do tablicy się nie wywołałem.

I żeby nie było. Dzisiaj ten piecyk to już 75 tysięcy.

14 godzin temu, J4Z napisał:

Dodam tylko że żeby nie forum to możliwe że do dzisiaj nie widziałbym że można negocjować. 

He he...

52 minuty temu, seba3002 napisał:

Przykład to choćby dynaudio excite x18 czy x14, które w stanie bardzo dobrym, udało mi się kupić za ponad polowę mniej niż wynosiła ich cena "salonowa". 

Bo raczej do tej pory przyjmowało się, że cena używanego sprzętu audio to statystycznie około połowa ceny z salonu.  Oczywiście są wyjątki, jak Diablo 300, który jako używka chodzi najczęściej wyżej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, lpomis napisał:

Co do samych cen - mam podobne doświadczenia jak @kaczadupa jeśli chodzi o rabaty. Najdziwniejszą i wręcz najbardziej absurdalną sytuacją dla mnie jest to, że często kupując bezpośrednio w salonie dystrybutora dostaje się najskromniejszy rabat. Zakup praktycznie bezpośrednio u źródła, a tu marne 5-10%.

Jeżeli jest sugerowana cena na dany model przez dystrybutora - to salony firmowe mogą mieć narzucone mniejsze możliwości manewru cenowego  np. maksymalną zniżkę 10%., a inne salony mają większą dowolność i spokojnie dają 15., 20 czy (choć niezbyt często i nie na wszystko) nawet 30%.

Więc dla mnie to nie jest zaskoczenie....

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.07.2022 o 16:42, kaczadupa napisał:

Mam odmienne doświadczenia, dystrybutor daje najmniejszy rabat.

Pamiętam jak parę miesięcy temu chciałem nabyć Naima Atoma HE. Dystrybutor zszedł mi 1100zł z ceny mówiąc, że to nowość i więcej się absolutnie nie da. Na następny dzień  parę telefonów po salonach dilerów i rabaty w wysokości ok. 5kzl. WTF? A jednak można i to na nowość. To samo miałem z monitorami Dynaudio i Nautilusem, aż 7% u dystrybutora, gdzie diler bez problemu dawał 25-30%. Oczywiście te rabaty w wysokości 30% są już wcześniej uwzględnione przy cenie wyjściowej. A najlepiej kupować jak zmienia się dystrybutor i stary czyści magazyny. Pamiętam jakie promki na klamoty Moona robił Top HiFi jak przestał to sprzedawać, tam to dopiero było widać wysokość marży... Jak człowiek patrzy na obecne ceny Moona to potem wie skąd te obecne rabaty dilerów z klamotów  kosztujących wyjściowo 19kzl na 11kzl i jeszcze się diler cieszy, że za 11kzl Moon poszedł. 

Pytanie czy takie sztuczne pompowanie cen wyjściowych to dobry sposób. No ale na takie rozważania już za późno. Teraz robią tak prawie wszyscy bo skoro takiemu Naimowi czy Moonowi się udało.... 

 

 

Tu była jeszcze trochę inna sprawa. Bo to był dystrybutor.

Czyli masz marże dystrybutora + sklepu w jednym. Na naszym rynku to się zdarza ale rzadko i faktycznie wtedy opcja zakupu taniej jest mozliwa. Sporo taniej.

Dnia 26.07.2022 o 19:47, J4Z napisał:

Nieraz jak patrzę na używki i ich ceny na olyksach to według mnie bardziej opłaca się podzwonić po sklepach, potargować się i kupić troszkę drożej, ale z możliwością zwrotu i pełną gwarancją. Takie to czasy mamy. 🤷‍♂️

Tak, to coraz częstszy problem :/

16 minut temu, Dedal75 napisał:

Bardziej chyba interesują wszystkich rabaty z ostatnich tygodni 😏 

Też zdarzały mi się dobre upusty ale kiedy to było .

 

Zależy od tego jaki to produkt oraz brandu.

Sa firmy na które dostaniesz bardzo mały rabat lub wcale.

Są też produkty na które obecnie sa po prostu mikro rabaty. Na przykład amplitunery kina.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja głównie kupowałem sprzęt wyprzedażowy.

Generalnie 30/50%

Sprzęt salonowy dobrze traktowany.

A czasem nawet nie otwarty 

Innym razem firmowy kabelek RCA/BNC zamiast chyba 430 dostałem za 160zł. Byłem zaskoczony ale jak przyjrzałem się złączu, widać że był używany solidnie. Trochę mnie wkurzyło że nie wspomnieli że używany.

Teraz dokupiłem jako któreś z kolumn ;) elac unifi też salonowe

 

Ja mam dobre doświadczenia z rozmów z ludźmi zamieszczającym ogłoszenia.

Jedynie 2 razy mocno zdziwiłem się 

Raz gdy facet sprzedający cabasse iroise chciał bym na odsłuch przyjechał po zaakceptowaniu (takim zdalnym) ceny.

A drugiemu nie chciało się zrobić zdjęć kolumnom.

W obydwu przypadkach dalej sobie spokój 

Z drugiej strony poznałem też Januszy zakupowych 😝 to faktycznie reakcje mogą być różne

 

 

Edytowano przez Fafniak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...