Skocz do zawartości

Pomoc w doborze sprzętu - pierwszy zestaw stereo - 3000 zł, - 18 m2


Tommy78

Recommended Posts

Dzień dobry, witam wszystkich forumowiczów!

Zwracam się z prośbą o pomoc w doborze sprzętu. Do tej pory nie posiadałem nagłośnienia ani telewizora, a większość mediów konsumowałem za pomocą komputera, tabletu oraz smartfonu. Będzie to mój pierwszy zestaw audio. Mam nadzieję, że znajdę wskazówki co do wyboru. Szukam uniwersalnego zestawu do oglądania filmów oraz konsumowania treści internetowych.

Wiem, że idealny nie istnieje :) Poniżej podaję trochę więcej szczegółów.

 

1) Ile pieniędzy możemy przeznaczyć na sprzęt?

Ponieważ jest to moja pierwsza inwestycja w sprzęt audio i tak naprawdę nie mam wyrobionych preferencji myślałem o kwocie około 2500 - 3000 zł. Jestem skłonny wydać trochę więcej, jeśli będzie to naprawdę uzasadniony wydatek.

 

2) Czy sprzęt ma być nowy, czy używany?

Jestem otwarty na sprzęt zarówno nowy jak i używany lub kombinację obydwóch, na przykład używane kolumny z nowym wzmacniaczem.

 

3) Czy chcemy sprzęt stereo, kino domowe?

Szukam zestawu w miarę uniwersalnego. Początkowo rozważałem soundbary jako kompromis pomiędzy zestawem kina a stereo.

W tej chwili celuję jednak raczej w klasyczne stereo. Nie zależy mi aż tak bardzo na dźwięku dookólnym z racji małego pokoju ok. 18 m2, a bardziej zależy mi na samym dźwięku.

 

4) Jaki jest sprzęt towarzyszący?

Głównym źródłem sygnału będzie komputer, telefon, opcjonalnie zewnętrzny dysk USB oraz szeroko pojęty Internet.

Nie ma i nie planuję podłączania źródeł typu CD, DVD, Blu-ray, TV, PS4, XBox, dekoder TV.

 

5) Jaka jest powierzchnia pokoju?

Pokój ma wymiary około 3x5m. Pokój nie jest specjalnie przygotowany do odsłuchu i raczej nie planuję szczególnych ulepszeń, jeśli już to zakup dywanu wchodzi w rachubę do położenia na panelach. Załączam panoramiczne zdjęcie poglądowe pokoju.

 

6) Jakiej muzyki słuchamy?

Różnej czasami pop, czasami jazz a czasami klasycznej lub filmowej. Głównie radia. Nie przepadam za ciężką muzyką metalową oraz disco polo.

 

7) Czy to ma być jednorazowy zakup na kilka lat, czy też będziemy stopniowo rozbudowywali zestaw?

Z natury jestem osobą, która używa danego sprzętu długo raczej kilka lat. Nie zmieniam sprzętu co rok, 2 lata, chyba że się wcześniej popsuje i nie warto naprawiać. Z drugiej strony chciałbym mieć możliwość chociaż minimalnej rozbudowy, gdybym zmienił zdanie za jakiś czas.

 

😎 Jakich funkcji oczekujemy od sprzętu, pod co będzie podłączony?

Ostatnio kupiłem projektor Epson EH-TW7000. Ma 2 wejścia HDMI 2.2 oraz wyjście stereo mini-jack 3.5 mm. Projektor opcjonalnie może przesyłać audio przez Bluetooth 3.0.

W tej chwili wideo oglądam po kablu HDMI z komputera a dźwięk na słuchawkach podłączonych do komputera przez USB lub na wbudowanych w laptopie głośnikach. Chciałbym to jakoś nagłośnić.

Dodatkowo z komputera lub telefonu chciałbym odtwarzać inne materiały, kiedy projektor nie jest w użyciu typu pliki mp3, YouTube, podcasty myślę tutaj o Bluetooth, Wifi.

Chciałbym, aby na zestawie można było słuchać radia klasycznego FM/DAB lub internetowego bez użycia komputera/telefonu. Ostatecznie może być aplikacja na telefonie.

 

Rozważam następujące opcje:

a) Stereofoniczny amplituner sieciowy z HDMI ze wsparciem 4K, ARC

b) Stereofoniczny amplituner sieciowy bez HDMI

d) Klasyczny wzmacniacz stereo plus dedykowany odtwarzacz sieciowy.

c) Klasyczny wzmacniacz stereo plus przystawka typu Google Chromecast, Yamaha MusicCast itp.

 

Dziękuję z góry za pomoc.

Tomasz

P1110966.JPG

P1110967.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...