Skocz do zawartości

Wzmacniacz/amplituner + kolumny


Finerto

Recommended Posts

Cześć,

od jakiegoś czasu już rozglądam się za przyzwoitym sprzętem do odtwarzania muzyki. Ostatnio moją uwagę zajmowały amplitunery Yamahy (RN-402 i 602), ale im dłużej przeglądam to forum, tym bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że dobry wzmacniacz + coś do odtwarzania muzyki przez wifi (np. chromecast).

 

Zacznijmy jednak od początku.

Jaki sprzęt mam obecnie?

Obecnie mam Panasonic sa-pmx5 (stary najzwyklejsza "wieża", kupiona x lat temu). 

Jaki mam budżet?

Z racji tego, że będzie to mój pierwszy zakup wzmacniacza lub amplitunera z prawdziwego znaczenia, na cały zestaw chciałbym przeznaczyć do 4 tys. zł. Zostawiam sobie zapas do 5 tys. zł na coś, co zrobi na mnie piorunujące wrażenie. Skłaniam się bardziej do sprzętu nowego (gwarancja i te sprawy), ale jestem gotów rozważyć sprzęt używany, jeśli będzie to szło w parze ze skokiem jakościowym.

Do czego będę używał sprzętu? O czym do tej pory myślałem?

Sprzętu będę używał głównie do odtwarzania płyt CD oraz muzyki ze Spotify/Tidal (w proporcjach około 70 do 30). Jak już na wstępie wspomniałem, myślałem głównie nad amplitunerami Yamahy (np. RN-402 lub 602), do tego jakimś prostym odtwarzaczem CD (Yamaha CD-S300) i kolumnami (myślałem o monitorach, ale rozważam też opcje podłogowych - nie mam jednak w tym temacie żadnego pojęcia).

Jakiej muzyki słucham?

Właściwie to każdej, od rocka, przez regge, muzykę klasyczną, instrumentalną, etniczną, elektroniczną, kończąc na okazjonalnym hip-hopie).

Gdzie będę słuchał?

Salon o powierzchni ok. 22 m2 otwartym na aneks kuchenny o powierzchni ok. 8,5 m2. Poniżej schemat.

1669920574_pokj.png.a14d74c03720699e3b3f8da19e6f17e2.png

Nad czym się zastanawiam?

  1. Amplituner z Bluetoothem i możliwością odtwarzania muzyki przez WiFi (Spotify, Tidal) + odtwarzacz CD + kolumny
  2. Wzmacniacz + odtwarzacz CD + urządzenie w stylu chromecast + (DAC? szczerze to nie wiem do czego dokładnie służy) + kolumny

Podsumowując:

Szukam przyzwoitego sprzętu do 4 tys. zł, z możliwością odtwarzania muzyki z płyt CD, z usb/Bluetooth (FLAC), przez WiFi (ze Spotify/Tidal/komputera/telefonu). Fajnie gdyby było też wejście HDMI (może się w przyszłości przydać). Pokój to około 22 m2. Słucham każdego gatunku muzycznego i nie mam pojęcia jaki dźwięk lubię. Wolałbym sprzęt nowy, ale jeśli z używanym będzie wiązał się duży skok jakościowy - to jestem gotów się na taki zdecydować. Dobrze, gdyby ten sprzęt mógł też przesyłać dźwięk przez Bluetooth np. do słuchawek (o ile jest to możliwe).

 

Z góry dziękuję za pomoc i uprzejmie proszę o pomoc, bo im dłużej się zastanawiam, tym większy mam mętlik w głowie

Robert

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Staram się znaleźć jakiś sensowny zestaw i zmieścić się w 4 tys. zł.

Jeśli chodzi o wzmacniacz to zastanawiam się między Yamaha A-S701, NAD 365, Cambridge CXA60 - wszystkie do 3 tys. zł. Zostaje między 1,7 a 1 tys. zł na kolumny i ewentualny DAC lub Chromecast. Czy jakieś jeszcze wzmacniacze powinienem wziąć pod uwagę?

Najpierw chciałbym zawęzić wybór do 3-4 wzmacniaczy, do tego dobrać kolumny i zacząć jeździć na odsłuchy. Czy osoby bardziej ode mnie doświadczone i obeznane mogą coś jeszcze mi podpowiedzieć? Szczerze mówiąc wybór wzmacniaczy i kolumn jest tak dużo, że czuję się trochę przytłoczony, a zależy mi na wyborze sprzętu, z którego będę zadowolony i który posłuży mi na lata.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Karo napisał:

Zostanie Ci za mała kwota na kolumny, przynajmniej nowe. Lepiej tańszy wzmacniacz a droższe kolumny. 

Uważam, że to bez sensu. Co Ci po droższych kolumnach jak wzmak nic na nich nie pokaże?

Na Twoim miejscu rozważyłbym Nada C356 z głośnikami Pylon Audio Pearl

lub kupił RN 602 z całą paką sieciowych rzeczy (ok, będzie grało gorzej niż C356) z głośnikami Indiana Line Nota 550x

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli na prawdę chcesz odtwarzacz CD to nie kupisz nic nowego za 4k

 

5 ? Hmm

Moim zdaniem powinieneś zwrócić uwagę na takie zestawy jak Marantz om6006  + CD od kompletu + indiana line tesi 561.

Yamaha as701+cds300 z melodika bl40mkIII

Ewentualnie nad 356 używany CD marantza i heco aurora 700.

Jak chcesz nowy i posłuchać w domu to zapraszam po wycenę.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Jeśli na prawdę chcesz odtwarzacz CD to nie kupisz nic nowego za 4k

 

5 ? Hmm

Moim zdaniem powinieneś zwrócić uwagę na takie zestawy jak Marantz om6006  + CD od kompletu + indiana line tesi 561.

Yamaha as701+cds300 z melodika bl40mkIII

Ewentualnie nad 356 używany CD marantza i heco aurora 700.

Jak chcesz nowy i posłuchać w domu to zapraszam po wycenę.

Pozdrawiam

Słucham muzyki głównie z płyt CD, a z tego co patrzyłem, to nie wiele jest wzmacniacz z wbudowanymi odtwarzaczami płyt - a przynajmniej większość tych, które inni użytkownicy polecają, ich nie mają. Więc bez odtwarzacza się chyba nie obejdzie?

Jak duża jest różnica w brzmieniu kolumn podłogowych a monitorów? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Finerto napisał:

Jak duża jest różnica w brzmieniu kolumn podłogowych a monitorów? 

W tej samej cenie dostaniesz lepsze monitory niz podlogowki tj. uzyskasz lepsza jakosc brzmienia.

Czytajac caly Twoj temat powiem, ze za duzo oczekujesz w tym budzecie 4K (przynajmniej jesli chodzi o standardowe wymiary) nie starczy na wszystko. Ja dorzuce opcje mini stereo (znacznie lepsze od tego co masz) z odtwarzaczem CD i innymi funkcjami (USB, BLUETOOTH) oraz wejsciem optycznym aby polaczyc z TV.

https://www.tophifi.pl/black-friday/zestawy/yamaha-mcr-n670d-mission-qx-2.html

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...