Skocz do zawartości

Wilson el-8 vs Tannoy XT 6F vs Dali Zensor 7 vs Elara LN05


Michał P.

Recommended Posts

Na początku wszystkich pozdrawiam.

Mam wielką prośbę o pomoc w wyborze kolumn do zestawu stereo.

Na ten moment mam kino domowe w setupie: ampli Denon x2300 + wharfedale dx-1. Gra to nieźle ale do stereo jednak cicho i płytko. Na początek chciałem wymienić tylko monitory i wstawić lepsze kolumny a potem pomyśleć o jakimś wzmacniaczu.

Salon to ok 25m, słucham głównie popu plus muzyka akustyczna. Cenow to max 5tyś. Chciałbym coś o ciepłym graniu, nie męczące góra. Moje typy to:

- Dali Zensor 7 - miałem okazję słuchać w domu bo kolega przytachał ale szczerze to nie czułem jakiejś mega różnicy między moim obecnym zestawem. Plusy to: wychodzi najtaniej, bass-reflex z przodu, 2900 za parę ale nic szczególnego w nich nie poczułem.

- Wilson el-8 - byłem w Denonie i sprzedwca mi bardzo polecał bo mój pierwszy pomysł to były polki S60e. Skomentował ze mój ampli nie pociągnie i ze przesada do takiego salonu. Grały fajnie ale nie jestem przekonany do samej marki bo to Horn Distribution czyli dystrybutor Denona, mało testów, opinii. Da sie je wyrwać za 4tysie. Ładny piano blacko pasowałyby do dx-1. A może warto do el-10 dołożyć? które są już 3drożne, bass-reflex od dołu (może za 5 dałoby radę)

- Tannoy XT 6F - kosztują ok 6, widziałem używki za 4. bassreflex od dołu, wydają się o klasę wyżej niż wilsony i o 2 niż Dali ale boję się bo nie slyszalem ich nigdzie, nie wiem czy nie będzie zbyt koncertowo, efekt hali.

- Elara LN05 - o tych wiem najmniej ale gdzieś mi się przewinęły w jakimś tescie i charakterystyka wydawała sie okej pod moje potrzeby

Myślałem jeszcze o Focal Chorus 716 ale chyba będą zbyt detaliczne.

Generalnie to rozumiem, że z sub-woofera lepiej już zrezygnować i same kolumny powinny dać radę.

Czuję, że błądzę:) Proszę o jakiś głoś rozsądku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumn nie kupuj bo to bez sensu. Ten amplituner kina jest za słaby by dobrze wysterować kolumny, które proponujesz.

Moja propozycja:

Weź na próbę, na odsłuch używany wzmacniacz stereo od kolegi @Pumpurek 

I podłącz pod fronty. 

https://allegro.pl/uzytkownik/Pumpurek/sprzet-audio-dla-domu-wzmacniacze-i-pokrewne-14?order=p&bmatch=baseline-cl-dict43-ele-1-3-1127

Odsłuchasz w domu. W każdej chwili możesz zwróć lub wymienić za dopłatą na coś innego. Koledze z komisu trzeba podać jakie masz kolumny, wielkość pomieszczenia, muzykę jaką słuchasz oraz jakiego brzmienia od zestawu oczekujesz. 

Do tego np. chromecast audio + dac

np. Taki set     http://nostromo.audio/pl/zestawy/55-zestaw-promocyjny-rozszerzony-wolf-2-konwerter-zasilacz-12v-5v.html

Zestaw możesz odsłuchać w domu, a jak nie będzie pasować to odesłać wciągu 14 dni od daty zakupu. 

Odsłuchy przede wszystkim, najlepiej w domu. Nie kupuj nic w ciemno. 

Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za szybką odpowiedź.

 

Okej czyli najpierw powinienem ogarnąć jakiś wzmacniacz i pod niego kolumny. W salonie Denona sprzedwca polecał mi Marantza 6006 za 1800zl ale on nic nie miał wiec albo pod kompa albo jakaś przystawka żeby móc komfortowo puszczać muzykę np Denon Heos HS2 ale to juz dodatkowe 1400 więc robi się droga impreza. Nie wiem co sądzicie jeszcze o np Cambridge Audio CXA60. Pomijając jednak wzmacniacze (wiem, że też dużo od nich zależy jeśli chodzi o barwę brzmiena) to dalej pozostaje pytanie, które kolumny z wypisanych powyżej?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie używane audio od kolegi z linku są lepszą opcją niż nowe. Ale chcesz nowe to próbuj. Jutro odezwie się branża i z pewnością coś nowego zaproponuje.

Ja nie będę Cię zawracał z obranej drogi. Twoje pieniądze, Twoja wola i szanuję Twój wybór. 

Po jakimś czasie może będziesz chciał coś zmienić. Kupić coś lepszego? A to co masz np. sprzedać. Ale musisz się liczyć z tym że utrata na wartości jest dość duża o ceny sklepowej. Nawet 50 - 60 %. A przy kinie domowym nawet 70 % w stosunku do nowego. 

Pozdrawiam 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Michał P. napisał:

 

- Wilson el-8 - byłem w Denonie i sprzedwca mi bardzo polecał bo mój pierwszy pomysł to były polki S60e. Skomentował ze mój ampli nie pociągnie i ze przesada do takiego salonu. Grały fajnie ale nie jestem przekonany do samej marki bo to Horn Distribution czyli dystrybutor Denona, mało testów, opinii. Da sie je wyrwać za 4tysie. Ładny piano blacko pasowałyby do dx-1. A może warto do el-10 dołożyć? które są już 3drożne, bass-reflex od dołu (może za 5 dałoby radę)

 

(Wypowiedź tylko w wąskim zakresie)

Jeśli chodzi o hornowskie Wilsony miałem też pewne obawy,  jednak w odsłuchu monitory z tej samej serii (El-4) pozamiatały konkurencję (Także tę nieco droższą) mówię oczywiście o moim subiektywnym odczuciu. 5 lat gwarancji i wyróżniające się wykonanie utwierdziły mnie w wyborze. Pytanie jak będzie wyglądała ich ewentualna odsprzedarz. Niemniej jednak topowa seria Wilsona dla mnie jak najbardziej warta jest rozważania.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie słyszeć pozytywną opinię o Wilsonach. Też mamy obawy o potencjalną odsprzedaż ale jeżeli będą dobre to raczej po co miałbym zmieniać, to raczej zakup na wiele lat. Zastanawia mnie czy warto doinwestować w model el-10....

Trafiłem dzisiaj na takie coś: Yamaha R-N803D amplituner sterero :) Nie jestem jakimś wyszukanym audiofilem i myślę, że taka maszynka all-in-one spełniłaby moje oczekiwania.

Pojawia się inne pytanie: czy jeżeli podmienię monitory w zestawie do kina domowego na kolumny czy jest jakiś prosty sposób na używanie tego zestawu w dwojaki sposób czyli do kina domowego i słuchania muzyki stereo czyli  podłączyć kolumny do amp/wzmacniacz stereo i z niego wyprowadzić połączenie do ampli do kina domowego, żeby póżniej ten apmli mógł korzystać z tych kolumn?

PS.

Pytanie o kolumny dalej aktualne.

Dzięki za wszystkie opinie i rady.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ceny tylko odsłuch! Zabierz fronty jedź posłuchać inne zestawy. A jeszcze lepiej wysyłka do domu. Poproś branże o wysyłkę. Pamiętaj że akustyka w każdym pomieszczeniu jest inna! Inaczej u Ciebie, a inaczej w salonie będzie grać! 

Poczytaj o akustyce. 

https://www.audiofanatyk.pl/podstawy-akustyki-i-rozmieszczania-glosnikow-stereo/

Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten model wilsona jest całkiem ciekawy ale jednak w tej cenie możesz dostać produkt lepszy.

Zensory także uważam że nie do końca pasują pod Denona dlatego je po prostu pominmy.

Z zaproponowanych przez ciebie szedł bym w tannoya. Oczywiście jak napisał kolega wyżej po uprzednim odsłuchu. 

Jeśli możesz jesczze dodać jakiś typ to moja ooroozycjs to bronze 6 od monitor audio. Dobrze się też zgrywają z denonem. Zapraszam po wypożyczenie. 

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Update:

Byłem dzisiaj w jednym salonie i miły pan polecał mi DAVIS ACOUSTICS Balthus 70 przy cenie za 4800 za pare.  To są francuskie kolumny, ponoć super jakość. Umówiłem się na odłuch ale to już po nowym roku. Niestety mało jest testów w internecie tych kolumn. Mówił, że klienci wybierają je częsciej niż Tannoye XT 8F, które kosztują odpowiednio więcej po dokonaniu odłsłuchu. 

Co do Wilsonów to nie chciał się wypowiadać bo nie uważa ich za "poważną" markę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...