Skocz do zawartości

Sprzęt audio - pomoc w kupnie


Mecenass

Recommended Posts

Witaj Kolego, 

1. Daj sobie spokój z telefonem lub laptopem jako źródłem dźwięku. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie dla Ciebie Chromecast Audio - urządzenie kosztuje 150 zł  sterujesz nim przez telefon lub laptop, ale  tylko sterujesz. muzyka pochodzi  z serwisu stremingowego typu Spotify czy lepszej jakości Tidal (40 zł miesięcznie za najwyższą jakość), plus radio internetowe, plus muzyka udostępniona np na dysku laptopa lub na dysku sieciowym NAS. Źródłem staje się Chromecast  -nie telefon czy laptop.  Do tego Chromecast ma wbudowane gniazdo optyczne. Co to daje? Ano to, że z czasem dokupisz sobie jakiegoś dobrego DAC-a i Chromecast będzie tylko transportem muzyki z netu lub dysku a de facto grać będzie DAC. 

2. Kup używany wzmacniacz np tą Yamahę, którą poleca Ci 1Ender lub propozycja ode mnie - Denon PMA 1500R. Ten wzmacniacz możesz kupić teraz za około 1200-1400 zł. Gra dynamicznie, dla niektórych zbyt ostro na górze, dla innych jest ok. Jeśli w muzyce szukasz dynamiki i lubisz granie ale z zaznaczonymi skrajami pasma - to będzie wzmacniacz dla Ciebie. 

3. Nie bój się używanego sprzętu, ja się bałem ale sie wyleczyłem. Skąpstwo producentów wspólczesnego audio sięga zenitu. 20 letnie wzmacniacze śmigają aż miło, czasem wymagają drobnej konserwacji, a nowe "wypasione" wypełnione są chińszczyzną kiepskiego sortu. Przykłady: obejrzyj sobie parę filmów serwisowych na YT np z  naprawy 5 letniego NAD (kondensatory dno, przekaźnik tragedia itd) lub nowego Pioneera, co to go nawet serwis autoryzowany nie mógł naprawić, a jak się okazało zamiast potencjometrów alps-a miał wstawione.... podobne rodem z Chin. Oczywiśćie nie znaczy to, że cały nowy sprzęt to kicha, ale niestety lepsze rzeczy są zwykle dużo droższe, więc przy Twoim budżecie zachęcam Cię do kupna sprzętu użwanego. 

 4. Do Denona PMA 1500R ja polecił bym Ci kolumny Monitor Audio Silver S10 od Kolegi Pumpurek (pewny sprawdzony sprzedawca na Allegro). Ale uwaga, w małym pomieszczeniu basu będzie zbyt dużo, po przeprowadzce na pewno lepiej.  Kolumny to kwota około 1400 zł do tego wzmacniacz 1300 zł i Chromecast 150 zł. Mamy niecałe 3 000zł. Wystarczy Ci na DAC np Cambridge Audio DAC Magic 100. Do tego Dac-a podepniesz sobie także telewizor czy tam dekoder od telewizji, Zyskasz bardzo dobry sprzęt do słuchania muzyki, bardzo przyjemny do filmów, i otwarty na rozbudowę w przyszłości - zarówno w kierunku analogowym jak i cyfrowym. Nie napisałeś nam czego słuchasz, jakich gatunków muzycznych, ale po umiłowaniu głośności o jakim piszesz w kontekście odsłuchów, wnoszę, że  lubisz mocne granie. 

5. Druga propozycja, to kolumny Dali 450. To kolumny grające inaczej niż Monitor Audio. Tu będzie więcej dobrej średnicy, dźwiek będzie cieplejszy,  moga trochę utemperować zapędy Denona ale to wtedy gdy jednak się mylę i preferujesz inny repertuar: jazz, kobiece wokale, spokojne wieczorne granie. 

6. Daj sobie spokój z kinem domowym. Filmy w stereo tak jak pisali poprzednicy są ok. Ten bajer filmów w systemie 5.1 czy więcej, to efekciarstwo, które robi efekt wow w salonie a potem? Będziesz kupował i kolekcjonował  filmy na DVD czy BD?  Wątpię. Z kolei nasza telewizja (ja mam NC+) nadaje programy z DD bardzo oszczędnie, a często jak już  dźwięk jest DD to pozostają napisy zamiast dialogów. . Takie HBO GO np. nie obsługuje formatu ... itd. Będziesz miał pełno głośników w pokoju , kiepski amplituner, muzyka w stereo grać będzie  słabo i taki będzie efekt. Zdecydowanie kup stereo. Taka moja rada.    

Pozdrawiam i życzę owocnych poszukiwań

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że Dali 450 to bardzo dobre kolumny, a z Denonem PMA 1500R nie sądzę byś miał zbyt mało góry.

Faktycznie Klipsh F2 jest już niedostępny jako nowy - więc szukaj używanych. Myślę, że Klipsh w ogóle powinieneś wziąć pod uwagę ale dopytuj o modele bo niektóre potrafią mieć bardzo "kinowy" charakter. Możesz także, w porozumienie z branżą i osłuchanymi Kolegami pomyśleć o Mission, Paradigm czy Magnat.

Zastanawia mnie jedno. Napisałeś, że słuchasz Rocka i Disco Polo. To mi daje do myślenia, czy przypadkiem, nie będziesz rozczarowany naszymi propozycjami, czy nie szukasz brzmienia estradowego, z bardzo mocno uwypuklonymi skrajami pasma, bez troski o średnicę, scenę i stereofonię. Słowem czy nie szukasz czegoś w stylu Altusów.... Nie odbieraj tego proszę jako żaden zarzut itd, gusta są różne i jestem gorącym przeciwnikiem szufladkowania kogokolwiek. Zastanawiam się tylko, czy dobrze się rozumiemy. Idea sprzętu HIFI bez względu na budżet kręci się wokół możliwie najlepszej jakości dźwięku. "Najlepszej" znaczy dla każdego co innego, ale generalnie takie sprawy jak scena, stereofonia, równowaga tonalna, wierność przekazu są stałe, gusta i preferencje mogą iść w kierunku więcej lub mniej czegoś ale nie w kierunku zaprzeczania tym podstawom tworzącym ideę HIFI. Mój znajomy kupił kiedyś kino domowe SONY. Miał do tego efektownie wyglądające duże kolumny frontowe. Puścił mi w stereo jakiś dyskotekowy kawałek, i przekręcił gałkę na godzinę 2. Bumbało i cykało potężnie... Kolega uśmiechnięty od ucha do ucha szczęśliwy z posiadania tak zacnego sprzętu z cytuję"cudnym pierdolnięciem". Nie chciałem robić mu przykrości, więc pokiwałem głową, iż faktycznie ma"pierdolnięcie" i poszedłem. 3 tygodnie później przyszedł do mnie. Zobaczył moje skromne Bowersy i moje SONY ale nie kino jak jego tylko wzmacnicz z serii QS.  I zapragnął posłuchać. Wykręcałem się ale nie dał za wygraną. Po odsłuchu był strasznie rozczarowany. Stwierdził, że nawet się nie umywa moje plumkanie do jego "pierdolnięcia".      

Ja też przeszedłem taką drogę gdy przesiadłem się z Unitry PW7020 i głośników jakie sam sobie zrobiłem, na pierwszy poważniejszy sprzęt. Minęło ze dwa lata zanim zrozumiałem, że jest coś lepszego  i mniej męczącego niż BUM CYK CYK głośników Tonsila. Ale do dziś lubię bogatą mocno obecną górę i zdarza mi odkręcił gałkę od wysokich trochę w prawo.Tak mi zostało. 

Rozważ to proszę, bo jeśli szukasz w brzmieniu estrady i dyskoteki, to myślę, że spokojnie możesz iść w zupełnie innym kierunku jeśli chodzi o sprzęt. Jeśli jednak tak nie jest, jeśli chcesz sprzęt HIFI tyle, że z żywą i dynamiczną barwą, to podtrzymuje Denona plus Klipsh, Dali, Mission, Magnat, a może nawet STX Electrino albo JBL? Musisz posłuchać - wiadomo, że raczej  nowego sprzętu, potem napisać co Ci się podobało najbardziej i na tej podstawie per analogia można próbować Ci doradzić jakiś sprzęt używany. Inaczej się pewnie nie da.

Posłuchaj tańszych wzmacniaczy Yamaha, Onkyo, Denon, NAD, a potem dla kontrastu droższych modeli i szczerze odpowiedz sobie czy dla Ciebie, te tańsze nie grają czasem znacznie lepiej. To Ci dużo powie, o Twoich preferencjach. 

Serdecznie pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...