Skocz do zawartości

HDMI 2.1


Marcin Keniol

Recommended Posts

Audio Return Channel. Chyba że żyjesz w latach osiemdziesiątych, to wtedy Automatyczna Regulacja Częstotliwości, ale to zwykle było skracane jako ARCz.

Oczywiście, że wiem i rozumiem, że normalnie korzystając z jednej linii sygnałowej jest ograniczona przepustowość. Tym niemniej jeśli amplituner nie przetwarza i nie przesyła sygnału wideo, a tylko odbiera sygnał audio z telewizora, to nic teoretycznie nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać całą przepustowość złącza hdmi, kiedy linie sygnałowe obrazu nie są wykorzystywane. Zresztą eARC wnosi niewiele, tylko tyle, że wykorzystuje linie Ethernet do transmisji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Trzeba spokojnie zaczekać na Ampli z HDMI 2.1 Niezbędne to będzie do przepuszczenia sygnału 8K. A jeszcze w tym roku Netflix ma strumieniować filmy w 8K!

Wprawdzie Denon w modelu AVC-X8500H obiecuje sprzętowe upgrade  do HDMI 2.1 już prawie od dwóch lat, ale może się w końcu coś ruszy niedługo!

Edytowano przez Deimos
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Witam,

A ja mam trochę inny problem z wyświetlaniem obrazu z wykorzystaniem amplitunera. Posiadam konsolę PS5, która jest połączona kablem HDMI z Denonem AVR-X3500H (port HDMI Game). Natomiast amplituner podłączony do TV Sony kd-65xf9005 również kablem HDMI poprzez złącze ARC. Wszystko działa niby poprawnie, bo jest obraz w 4K, w dodatku HDR, jest dźwięk ale co kilka, kilkanaście sekund pojawia się pasek w górnej części TV informujący o rozdzielczości i wybranym porcie HDMI. Jest to denerwujące, ponieważ pasek przysłania w jakiejś mierze górne partie obrazu gry, przez co nie wiadomo co się tam dzieje. Dodam, że kable spełniają wymagania na wyrost, bo są już pod 8K z przesyłem 48Gbit, a ja wykorzystuję "zaledwie" 4K. Ustawienie w Denonie HDMI 4K na wzmocnione, w TV również. Zresztą zauważyłem, że w FullHD ten pasek także wyskakuje. Kiedy podepnę konsolę bezpośrednio do TV do drugiego portu HDMI, a TV do Denona poprzez HDMI ARC, problem znika.

Czy ktoś ma lub miał podobny problem i wie jak go rozwiązać?

Pozdrawiam,

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobny problem miałem z Pioneerem. Po włączeniu trybu 4:4:4 60 Hz I podłączeniu komputera do gniazda HDMI BD niby działało, ale co kilkanaście-kilkadziesiąt minut znikał obraz. 

Zmieniłem port na HDMI 2 i jak ręką odjął. Spróbuj z innymi portami, nie sugeruj się tym, że któryś jest opisany jako game.

Istotna różnica dlaczego w HDMI 2.1 to się nie dzieje, a w HDMI 2.0 może wynika z tego, że wersja 2.1 wymusza link training przy każdej zmianie stanu i może obniżyć przepustowość z maksymalnej (32/40/48 Gbps) do niższej (24/32/40) lub przejść na tryb HDMI 2.0 (18). Wersja 2.0 tego nie ma i próbuje zawsze działać na maksymalnej wynegocjowanej częstotliwości nawet jeśli nie jest to potrzebne lub gdy porty są marginalne. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, próbowałem dwóch różnych ale porządnych kabli (krótszych i dłuższych) i jest to samo. Obraz ani dźwięk nie przerywa - tylko pasek z informacją o rozdzielczości co kilkanaście sekund.

Porty w amplitunerze również zmieniałem ale to nic nie pomaga. Na kablu z HDMI 2.0 faktycznie tego problemu nie było ale wtedy obraz nie był wyświetlany w najwyższych parametrach możliwych przy 4K - po prostu ten kabel nie dawał rady, a o HDR można było zapomnieć. Poza tym rwał co kilkadziesiąt minut na 1-2 sekundy dźwięk - dlatego dokonałem zmiany. Pytanie, czy AVR-X3500H ma porty HDMI 2.1? A jeśli tak to które?

 

Update.

Wszystkie osiem wejść HDMI i dwa wyjścia HDMI zapewniają kompatybilność ze standardem HDCP 2.2 i najnowszymi specyfikacjami HDMI, w tym wideo 4K Ultra HD 60 Hz, 4:4:4 Pure Color sub-sampling, High Dynamic Range (HDR), dekodowanie Dolby Vision, obsługę HLG, obraz w formacie 21:9, 3D, oraz BT.2020. Możliwa jest nawet obsługa Enhanced Audio Return Channel (eARC) do transmisji dźwięku 3D przez TV.

 

Czyli jak 4K ale tylko do 60Hz ale to nie problem, bo mój TV też chyba ma max 60Hz. Natomiast nie piszą czy ma HDMI 2.1.

Edytowano przez voytecki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
19 godzin temu, mlosiek85 napisał:

Kable nie mają specyfikacji. Jest to tylko umowne oznaczenie do współpracy z gniazdem ktore oznaczenie ma.

Kup i sprawdź tam gdzie masz możliwość zwrotu.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kable są testowane, ale nie są certyfikowane (nie ma zcentralizowanej certyfikacji). Jeśli kabel jest oznaczony "48 Gbps", to powinien przepuścić taką maksymalną szerokość pasma.

Ale jeśli jest napisane tylko "HDMI 2.1", to równie dobrze może oznaczać kabel, który przepuści co najwyżej 24 Gb/s, bo to też specyfikacja HDMI 2.1.

Sterownik pokaże HDMI 2.1, monitor pokaże HDMI 2.1, nigdzie na wierzchu nie znajdziesz informacji o właściwej prędkości, jeśli nie poszperasz głębiej.

A jednocześnie dzięki DSC nawet nie zauważysz, że nie masz pełnej przepustowości.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...