Skocz do zawartości

Mój pierwszy zestaw stereo, precyzyjnie opisane kryteria wyboru.


kamil.

Recommended Posts

Cześć!
Z racji, że to mój pierwszy post szybko się przywitam i przejdę do rzeczy. Od kilku tygodni studiuję temat audio dość, a wszystko wzięło się po zakupie Soundbara LG LAS655K, który miał spełniać moje wymagania muzyczne, jednak ich nie zaspokoił. W szczególności chodzi o płaskie brzmienie, mało przestrzenne.

Budżet?
3tys z możliwością rozszerzenia do 4tys zł. jeśli będzie warto. 

Pomieszczenie?
Na załączonym obrazku pokój ok 4,8x4,2x2,15 m z miejscem na audio, które będzie podłączone do tv nad nim. Pomieszczenie jest mocno ograniczone, dlatego będę zmuszony na stereo z monitorami, które zapewne postawię na rtv, która mierzy 150cm. 

Czego oczekuję?
Pracuję w domu przed laptopem, na fotelu, więc dużo godzin spędzam z odpalonym tv w tle. Na nim zwykle leci Youtube (dużo muzyki samochodowej z basem, trochę ciężkich rapów, energicznej,  czasem coś rockowego ale też na zestawie będę oglądał filmy Netflixa) Z wygody chcę mieć możliwość puszczania kawałków z laptopa/telefonu po bluetooth. Muzyki raczej chcę słuchać w tle, najczęściej cicho. Lubię fajny bas, ciepłe granie, nie lubię zbyt ostrej góry.

Na co zwracam uwagę? 
Liczy się dla mnie minimalizm i wygląd, raczej nie chcę wielkiej kobyły albo kilku urządzeń, wolę się zamknąć w jednym, dość płaskim. Jeśli dobrze się doedukowałem idealny dla mnie będzie jakiś amplituner? Nie jestem fanem żadnej marki, do żadnej przywiązany.

Czego nie potrzebuję? 
Nie potrzebuję CD, radia też nie słucham gdyż nie lubię reklam, bez usb też spokojnie przeżyję, słuchawek nie będę podłączał, rozbudowywał o kolejne głośniki ani suba też nie będę.

Nowe czy używane?
Skłaniam się na nowe, tym bardziej, że mam możliwość odliczenia vatu, jednak używanych nie skreślam. Z tego co zdążyłem się dowiedzieć, bardzo ważne są kable, więc to zapewne zmienię po jakimś czasie użytkowania na standardowych by na własnych uszach przekonać się o tej różnicy.

Moje spostrzeżenia: 
Biorąc pod uwagę to czego oczekuję, budżet oraz ilość miejsca, doszedłem do wniosków, że potrzebuję amplitunera i dwóch sensownej jakości monitorów. W głowie pojawiła się masa pytań, na które znalazłem różnie, nie zawsze jednoznaczne odpowiedzi na forach. Jako, że docelowo będę chciał się wybrać na odsłuch, chciałbym zamknąć swoje poszukiwania na kilku modelach/zestawach. Na pewną rzecz zwróciłem u znajomego uwagę, akurat na głośnikach Paradigm Monitor V6 (których dźwięk bardzo mi odpowiadał), przy podłączeniu jego audio z tv obraz nie szedł równo z dźwiękiem, chcę tego uniknąć u siebie.

Modele jakie sam biorę pod uwagę na podstawie własnej obserwacji: 

DENON AVR-X550BT 
Denon AVR-X1600H 
DENON AVR-S650H 
Marantz NR1509 
ONKYO TX-8250
Onkyo TX-8270

ORAZ:

Monitor Audio Bronze 2
Heco Aurora 300
Pylon Pearl Monitor
Indiana Line Nota 260
Indiana Line Tesi 261 
Focal Chorus 706
Dynaudio Emit M20
Paradigm Monitor V6

Przez myśl przeszły mi jeszcze zestawy:
Denon CEOL N10 lub Yamaha MusicCast MCR-N670D nie koniecznie z fabrycznymi głośnikami. 

Oraz coś z innej półki czyli wzmacniacz zamiast amplitunera np: NAD C338 + Heco Aurora 300 (czy w tym przypadku musiałbym dokupić jeszcze jakieś zewnętrzne urządzenie typu Chromecast czy cokolwiek innego by użytkować w sposób opisany wyżej?) 

Trochę się rozpisałem, ale zdaję sobie sprawę jak to szeroki temat i jak ciężko coś komuś doradzić. Oczywiście jestem otwarty na wszelkie sugestie, z góry dziękuję za odpowiedź :)

IMG_2438.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jk czytam Twoją wypowiedź to na prawdę uważam że powinieneś zainwestować w monitory aktywne średniego pola.

Podłączysz je pod laptopa i TV i wszystko będzie grac bliżej Ciebie i lepiej.

Oczywiscie możemy doradzać system klasyczny wzmak + kolumny ale one wymagają odpowiedniego ustawienia. I odsłuchu w trójkącie.

13 godzin temu, kamil. napisał:

DENON AVR-X550BT 
Denon AVR-X1600H 
DENON AVR-S650H 
Marantz NR1509 
ONKYO TX-8250
Onkyo TX-8270

Pierwsze 4 to amplitunery kina nie nadające się do stereo.

Dwa ostatnie. Ok. Do tego Yamaha RN602 czy Pioneer SXN30AE.

Ale pomyśl nad tymi aktywnymi monitorami. W tej cenie znajdziesz rewelacyjne.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie najlepszą dla Ciebie opcją będzie klasyczny wzmacniacz lub amplituner z dobrymi kolumnami. Nie ma sensu wybierać amplituner kina domowego do Twojego systemu. Spójrz na amplituner Yamaha R-N602 lub lepszy dźwiękowo wzmacniacz NAD C338. Dobrym uzupełnieniem będą kolumny Heco Aurora 300 lub Monitor Audio Bronze 2. Heco to spokojniejsze, plastyczne granie. Monitor Audio natomiast oferują bardziej swobodne, analityczne granie.

Zapraszam na odsłuchy oraz indywidualne wyceny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monitory aktywne to dobry trop ale te lepsze mają zwykle osobną regulację głośności dla każdego kanału. W takim codziennym użytkowaniu jest to upierdliwe. Są oferowane regulacje ale to kolejne kable.

14 godzin temu, kamil. napisał:

Lubię fajny bas, ciepłe granie, nie lubię zbyt ostrej góry.

Poleciłbym ci używane RLS Elara II ale dostanie ich to jest wyczyn :)

elac debiut B6 

Chario syntar 520 

ale czy to ci pasuje. To musisz sam posluchac

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, S4Home napisał:

Jk czytam Twoją wypowiedź to na prawdę uważam że powinieneś zainwestować w monitory aktywne średniego pola.

Podłączysz je pod laptopa i TV i wszystko będzie grac bliżej Ciebie i lepiej.

Oczywiscie możemy doradzać system klasyczny wzmak + kolumny ale one wymagają odpowiedniego ustawienia. I odsłuchu w trójkącie.

Pierwsze 4 to amplitunery kina nie nadające się do stereo.

Dwa ostatnie. Ok. Do tego Yamaha RN602 czy Pioneer SXN30AE.

Ale pomyśl nad tymi aktywnymi monitorami. W tej cenie znajdziesz rewelacyjne.

Pozdrawiam

Dziękuję za odpowiedź. W czym będą dla mnie lepsze takie monitory aktywne od pasywnych? Masz jakieś konkretne modele na myśli? Bo chyba dużo mniejszy wybór jest takich w opcji "popularnych"?
W takim razie skreślam te 4 pierwsze amplitunery i już mogę zawęzić znacznie wybór do 4 opcji. RN602 nie brałem jej pod uwagę, gdyż z tego co czytałem dźwięk przynajmniej w teorii mniej mi będzie odpowiadał, ale chyba dam jej też szansę. 

1 godzinę temu, Q21 napisał:

Zdecydowanie najlepszą dla Ciebie opcją będzie klasyczny wzmacniacz lub amplituner z dobrymi kolumnami. Nie ma sensu wybierać amplituner kina domowego do Twojego systemu. Spójrz na amplituner Yamaha R-N602 lub lepszy dźwiękowo wzmacniacz NAD C338. Dobrym uzupełnieniem będą kolumny Heco Aurora 300 lub Monitor Audio Bronze 2. Heco to spokojniejsze, plastyczne granie. Monitor Audio natomiast oferują bardziej swobodne, analityczne granie.

Zapraszam na odsłuchy oraz indywidualne wyceny.

Dzięki za odpowiedź. Zawężając wcześniejsze wybory chyba właśnie taki zestaw jak piszesz będzie mi najbliższy i najbardziej odpowiedni. Jak napisałeś wyżej wzmacniacz (co wynika z konstrukcji) będzie lepszy dźwiękowo od R-N602. Tylko poza samym dźwiękiem pytanie, co stracę względem amplitunera? Czy połączenie pod tv i funkcje np udostępniania muzyki bezprzewodowo będą jakoś okrojone? Wiem, że dla niektórych to pierdoła ale np mogą to być różnice (o których nie mam pojęcia) na zasadzie jedno urządzenie będzie się włączać razem z tv z jednego pilota, a drugie oddzielnym, uruchamiać i łączyć 20 sekund. To będzie pierwszy mój zestaw dlatego nie wiem do końca czego mogę się spodziewać pod kątem nie tyle muzycznym co powiedzmy użytkowym, wygody. 

1 godzinę temu, Fafniak napisał:

Monitory aktywne to dobry trop ale te lepsze mają zwykle osobną regulację głośności dla każdego kanału. W takim codziennym użytkowaniu jest to upierdliwe. Są oferowane regulacje ale to kolejne kable.

Poleciłbym ci używane RLS Elara II ale dostanie ich to jest wyczyn :)

elac debiut B6 

Chario syntar 520 

ale czy to ci pasuje. To musisz sam posluchac

 

Dzięki za odpowiedź. Faktycznie skoro tak jest z aktywnymi, to mogą być dla mnie upierdliwe. Na szybko patrzyłem na Twoje propozycje to z używanych/nowych póki co żadnych nie znalazłem. Najprawdopodobniej jednak skupię się na nowych Heco Aurora 300, tym bardziej, że widzę była by możliwość odsłuchu na miejscu z amplitunerem/wzmacniaczem który bym wybrał.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli chodzi o polaczenie TV z wzmacniaczem czy amplitunerem stereo Yamaha to przez wejscie optyczne i tutaj nie mozliwosci wlaczania ich z jednego pilota.

17 godzin temu, kamil. napisał:

Lubię fajny bas, ciepłe granie, nie lubię zbyt ostrej góry.

Kolumny Mission QX-1 lub QX-2 i do tego tego dobry wzmacniacz lub amplituner. Te kolumny sa dosc drogie, ale jesli kupisz w zestawie to wyniesie okolo 4K.

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie na to wygląd, że NAD 338 da mi najlepszą jakość w takiej cenie i wymaganiach. A jeszcze proponujecie jakiś wzmacniacz z Bluetooth? Znalazłem np taki wynalazek: Yamaha MUSICCAST WXA-50. Jak widać moja szafka rtv jest dość nieduża więc na rozmiar drugorzędnie ale też patrzę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...