Skocz do zawartości

ustawienia KD a słuchanie w stereo


halik

Recommended Posts

Witam ponownie, wiem że to już kolejny raz kiedy zawracam wam gitare ale znowu mam pytanko. Mam taki zestaw onkyo rz840, klipsh pr 6000,   404c,   i 115sw.  Zrobiłem automatyczne kalibrowanie i tak mi ustawiło:  fronty odcięło na 40 - obizyło -2,5db,  centralny tez na 40 i -3,5db a suba 120 - obniżyło -6,5 db.

I teraz pytanie, nie do końca odpowiadają mi te ustawienia, jakby nie słychać basu z suba tylko leci z frontów. I co mam zrobić ,ustawić tak jak zalecają fronty i centralny poodcinać do 80 i suba zostawić na 120 do kina a na stereo zostawić fronty na full band ? i czy jest jakaś możliwość szybkiego przekalibrowania kolumn z 80 hz na full jednym przyciskiem, tak żeby było łatwo szybko i przyjemnie bez zagłębiania się w menu?

pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to to. U mnie muzyka w pure direct. Wtedy amplituner w nosie ma wszelakie odcięcia, kalibracje etc. Puszcza pełne pasmo wszystko na dwie frontowe kolumny. Sub siedzi cicho, bo nic do niego nie idzie. Aha i do kina zbytnio nie sugeruj się tymi odcięciami, które zaproponował amplituner przy kalibracji. Daj szansę subwooferowi żeby zajął się tym, do czego jest stworzony. Ustaw sam odcięcie wszystkich na 80Hz. Sub- lowpass na maxa w prawo, a głośność za połową, na godz. 13-14. Potem sprawdzaj czy go słychać i czy te -6.5 dB to nie jakiś błąd,co w Onkyo się zdarza często.  Możesz go mu ręcznie te ujemne dB zmienić przecież. Ja bym frontów nie ustawiał na full band, bo kolumny i sub mają się uzupełniać, a nie nakładać. Poza tym jak dasz full band i nie zaznaczysz double bass poniżej to chyba pozbawiasz suba basów. Tak mnie się wydaje. Nie mam czasu tego teraz sprawdzić. 

Edytowano przez Pep
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko co odetniesz w zwrotnicy pójdzie na sub na tym polega bass management.

A to co ustawi amplituner zaraz po kalibracji to nie są żadne zalecane ustawienia, każda kalibrację należy poprawić ręcznie i nie tyczy się to tylko hz ale też odległości i głośności poszczególnych głośników, każdy głośnik z miejsca odsłuchowego powinien osiągać głośność 75db podczas szumu różowego który jest w ustawieniach głośności a pomiar należy wykonać decybelomierzem.

Edytowano przez Jasiek88
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale mówisz o muzyce czy kinie? Bo Onkyo nie ma możliwości zapamiętania ustawień dla różnych źródeł z tego co się orientuję.

Przy takim wiekiem subie możesz śmiało dac fronty na 80 odcięcie i go po prostu podbić. To też standardowa rzecz. Włączyć double bass.

Ale w przypadku stereo dobrze by było słuchać na puree direct - wtedy bez suba

Albo z dużymi frontami w sensie że bas robi wtedy jako tło. 

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Onkyo zapamiętuje ustawienie trybu w zależności od źródła i rodzaju formatu audio.

Double bass działa tylko i wyłącznie gdy fronty ustawimy na full band, więc w przy odcięciu ich na 80hz nie będziemy mieli tej opcji dostępnej.

W onkyo mamy tryby

pure audio cała regulacja tonów, eq, kalibracja jest wyłączona,

direct eq, kalibracja jest wyłączona ale mamy możliwość regulacji barwy sopran/bass.

stereo tu działa eq, można włączyć lub wyłączyć kalibrację jeśli odcięliśmy na zwrotnicy fronty tryb ten zawsze będzie grać w 2.1.

 

Edytowano przez Jasiek88
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Ale mówisz o muzyce czy kinie? Bo Onkyo nie ma możliwości zapamiętania ustawień dla różnych źródeł z tego co się orientuję.

Przy takim wiekiem subie możesz śmiało dac fronty na 80 odcięcie i go po prostu podbić. To też standardowa rzecz. Włączyć double bass.

Ale w przypadku stereo dobrze by było słuchać na puree direct - wtedy bez suba

Albo z dużymi frontami w sensie że bas robi wtedy jako tło. 

Pozdrawiam

Jak odetnie na 80 to nie włączy double bass. Ta funkcja działa jedynie jak masz ustawione fronty na full band. Jest to zresztą logiczne, bo jaki to podwójny bas, jak sam go własnoręcznie tniesz na 80Hz i tym samym "nie pozwalasz" kolumnom grac poniżej tej granicy? 

Podsumowując, żeby nie mieszać. Utnij kolego @halik wszystko na 80Hz (jak zaleca standard THX), głośność na subie na godz 13-14, jak wspominałem, low pass na subie na maxa w prawo. Odległości kolumn zmierz i wprowadź ręcznie (jeśli system zmierzył źle), a głośność poszczególnych kolumn to już albo na słuch, albo lepiej decybelomierzem. Jak nie masz- pobierz appkę na telefon. Też obleci. Nie włączaj absolutnie żadnego double bass i nie dawaj frontów na full band, bo jak wspominałem- masz w systemie coś co się lepiej zajmie dźwiekiem od 80Hz w dół. Jest to subwoofer. A pasma nie powinny się nakładać, tylko uzupełniać. To tak ogólnie i mocno w skrócie. Na początek powinno wystarczyć. I tak ma być do kina.

Do muzyki- pure direct. Wtedy fronty dostaną pełne nie ucięte na 80Hz pasmo.  

Edytowano przez Pep
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Jasiek88 napisał:

Onkyo zapamiętuje ustawienie trybu w zależności od źródła i rodzaju formatu audio.

Dzięki za wyjaśnienie.

Ile to się pozmieniało od starszych modeli Onkyo :):)

tylko pamiętajmy o jednym tutaj jako uzupełnienie stereo ma robić 115 sw. Słyszeliście ja w stereo przy normalnej głośności? 

może warto by ustawić jednak do stereo czyste stereo z dużymi frontami. Moim zdaniem ten sub słabo radzi sobie w stereo 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje bardzo za wasze wyjaśnienia. Jakby trochę bardziej ułożyło mi się w główce. Dziś jeszcze raz zrobiłem kalibrację i wyniki wyszły mi mniej więcej takie same, oprócz suba.

O 70cm zwiększył odległość od rzeczywistej i jeszcze bardziej go ściszył do -11db, zostawiłem tak jak ustawiło i sprawdzałem brzmienia.  W kinie zajebiście, basik chodził jak marzenie, nie buczał, walił dokładnie i precyzyjnie. W telewizi zupełne przeciwieństwo, bas bardzo ściszony, niesłyszalny, tylko po ruchach membrany widziałem że coś się dzieje. Po podgłoszeniu do -5db w miarę poprawnie. Jak puściłem muzykę w stereo to bas taki że mi plomby w zębach zaczęły tańczyć. I teraz nie wiem czy regulować osobno głośność do każdego źródła, czy kompromisowo ustawić suba i dostosować ucho do dzwięku ?

Ech, nie miała baba kłopotu to se suba kupiła.

A tak w ogóle to bas najładniejszy ma dzwięk w kuchni, 7 m w prawo i 3,5m do przodu od głośnika.

pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro ustawia ci go na -11 to zmniejsz głośność na subie i wykonaj ponownie kalibrację  -5-0 można przyjąć za poprawną wartość ponieważ w razie konieczności pogłośnienia będzie pogłaśniał wytłumiony sygnał a nie wzmacniał.

Jest też opcja że sub w jest w ujowym miejscu...

Druga sprawa nie skorzystałeś z rady i nie sprawdziłeś jak ci się podoba gra w trybie pure audio lub direct gdzie grają tylko głośniki frontowe bez żadnych kalibracji i modyfikacji.

 

21 minut temu, halik napisał:

A tak w ogóle to bas najładniejszy ma dzwięk w kuchni, 7 m w prawo i 3,5m do przodu od głośnika.

Dobrze ze nie w drugim pokoju :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety taki urok różnej jakości dźwięku różnych źródeł. Tego nie przeskoczysz. 

Pozostanie Ci raczej regulowanie poziomu głośności samego sub'a w ampli, w zależności od granego źródła. 

Aczkolwiek sam posiadam 2x 115SW i u siebie aż takich znaczących różnic, w zależności od źródła całe szczęście nie posiadam. "Walą" jak należy na każdym z nich, a membrany w zasadzie niemalże nawet nie drgną. Stąd trochę jestem zaskoczony tym, co piszesz

16 minut temu, halik napisał:

W telewizi zupełne przeciwieństwo, bas bardzo ściszony, niesłyszalny, tylko po ruchach membrany widziałem że coś się dzieje

Może kłania się tu kwestia akustyki pomieszczenia? Nawet nie chcę sobie wyobrazić, co działoby się u mnie w chałupie, gdybym doprowadził do zauważalnego wychylania membran w tych pralkach

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Jasiek88 napisał:

Skoro ustawia ci go na -11 to zmniejsz głośność na subie i wykonaj ponownie kalibrację  -5-0 można przyjąć za poprawną wartość ponieważ w razie konieczności pogłośnienia będzie pogłaśniał wytłumiony sygnał a nie wzmacniał.

Jest jeszcze jedna szkoła , mówiąca o takim ustawieniu suba / głośności w nim/ by system kalibracji pokazał wartość "0" . Tak mam u siebie i nie narzekam a sub nie najmniejszy.

12 minut temu, Markcox napisał:

Pozostanie Ci raczej regulowanie poziomu głośności samego sub'a w ampli, w zależności od granego źródła. 

Coś kolega ma chyba nie tak z ustawieniami lub za duże wymagania. Sub działa prawidłowo tylko wtedy gdy dostaje dedykowany dla siebie sygnał / LFE/ a więc przy sygnałach DTS , DD , przy sztucznym rozbiciu sygnału stereo na dźwięk wielokanałowy, zawsze będzie słabo i nie ma co regulować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Jasiek88 napisał:

Skoro ustawia ci go na -11 to zmniejsz głośność na subie i wykonaj ponownie kalibrację  -5-0 można przyjąć za poprawną wartość ponieważ w razie konieczności pogłośnienia będzie pogłaśniał wytłumiony sygnał a nie wzmacniał.

Jest też opcja że sub w jest w ujowym miejscu...

Druga sprawa nie skorzystałeś z rady i nie sprawdziłeś jak ci się podoba gra w trybie pure audio lub direct gdzie grają tylko głośniki frontowe bez żadnych kalibracji i modyfikacji.

Cytat

Druga sprawa nie skorzystałeś z rady i nie sprawdziłeś jak ci się podoba gra w trybie pure audio lub direct gdzie grają tylko głośniki frontowe bez żadnych kalibracji i modyfikacji.

Dobrze ze nie w drugim pokoju :)

Sprawdzałem, zanim dokupiłem suba słuchałem tylko w tym trybie i mi pasowało. Dopóki nie odkryłem w moim ampli takiej funkcji jak miusic optimalizer czy jakoś tak. Po włączeniu tej funkcji dzwięk jest znacznie lepszy, jakby go było więcej i mnie bardziej otaczał. Ale to tylko w trybie stereo a tam włącza się sub i zagłusza basem odczucia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam ponownie.  Uzbierałem piniąchów i pora uzupełnić zestaw o tył.  Jako że wszystkie kolumny mam klipsha to i tylne dobrze by było tez coś od niego zamontować.

I oczywiscie pytanko do was, które ?       rp 402 s ,  502 s,  500 sa,    miejsce odsłuchowe mam przy tylnej ścianie i raczej nie bedę miał możliwości odsunięcia, po bokach kanapy nie mam scian , z jednej strony okno a z drugiej powietrze.  jakie rozwiązanie byście proponowali ?

pozdrawiam

IMG_20200129_230919.jpg

IMG_20200129_230941.jpg

IMG_20200129_230947.jpg

IMG_20200129_231005.jpg

IMG_20200129_230956.jpg

Edytowano przez halik
dodanie zdieć
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A perełka,i to chmielowa, jedyna słuszna droga. Bardzo wpływa na rozpraszanie dźwięku, co prawda tylko w głowie ale zawsze. 

Panie Piotrze jak będziecie mieli to zakupie u was. Obiecuje. I nawet na perełkę zaproszę.

A kolumny 502 s nie powinny być raczej na bocznych ścianach, będzie mi to grało praktycznie za uchem. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko co złe przychodzi z zachodu, a co najlepsze ze wschodu, wiadomix. 😁  tak czy inaczej perła chmielowa rządzi.

Powracając do moich rozterek, pożycze sobie te 250s, sprawdze.  Czy kable muszą być takiej samej dlugości, fronty wiadomo, ale czy długość na tyły jest też taka istotna, czy olać ?

I czy MIEDŹ OFC 2x4 mm HQ będzie dobry, czy mozna zastosować o mniejszym przekroju ?

 

Edytowano przez halik
dodanie pytania
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...