Skocz do zawartości

Kino domowe do salonu 40m2 (brak kabli do tylnich kolumn)


MichalF

Recommended Posts

Witam,

Jestem na etapie kupna nowego TV do salonu i zestawu audio do domu w Krakowie. Do tej pory używaliśmy głośników wbudowanych w TV, więc mam nadzieję, że uda nam się uzyskać zadowalający efekt mimo braku pociągniętych kabli audio na tył salonu (ale jest prąd) i pewnych ograniczeń meblowych.

Salon ma wielkość 40m2(6 x 6.6). Ściana po lewej nie dochodzi do ściany na której jest TV, bo jest 2.5 metrowe przejście do sąsiedniej jadalni. Odległość widza od TV to około 4.5m.

Na całej szerokości ściany jest zabudowa meblowa, więc nie ma możliwości postawienia przednich kolumn na podłodze. Trzeba je wieszać na ścianie lub postawić na meblach. Głębokość szafki to 40cm. Wygląda to tak jak poniżej:

m8rX908.jpg

Czego poszukuję i jakie mam dylematy:

  • Szukam kina domowego, a nie zestawu do stricte odsłuchiwania muzyki
  • Budżet to około 10 tys zł.
  • Z powodu braku kabli z tyłu, zastanawiam się co będzie najlepsze jako kino domowe:
    • Zestaw 5.1 z tylnymi kolumnami bezprzewodowymi + amplituner
      • Czy takie zestawy się sprawdzają? Nie ma problemów z synchronizacją dźwięku? Czy lepiej jeśli wszystkie kolumny są bezprzewodowe, czy tylko te tylne?
    • Zestaw 2.0/2.1 bez kolumn z tyłu + amplituner
      • Stereo na pewno lepsze do muzyki, ale czy ma to sens jako kino domowe skoro nie możemy postawić dużych kolumn na podłodze?
    • Soundbar 5.1
      • Wiadomo że Soundbary nie osiągną jakości pełnych zestawów, ale czy ich działanie nie będzie porównywalne w naszym przypadku skoro i tak nie możemy postawić dużych kolumn na podłodze? Obawiam się jednak, czy brak 2.5m ściany po lewej stronie nie będzie przeszkadzał w odbiorze lewego kanału, no i czy 40m salon nie jest za duży na Soundbar. Może są takie, które dadzą radę i nie będzie im przeszkadzać brak ściany?
      • Widziałem Soundbary pasywne. Jeśli takie są dużo lepsze, to może być taki zestaw + amplituner
  • Czy lepsze będą kolumny stojące na meblach, czy powieszone na ścianie?
  • 40cm głębokości szafki to dość mało dla subwoofera, bo jeszcze kable idą z tyłu. Czy można je obrócić bokiem? Znalazłem subwoofer który nie jest głęboki z Focal Dome, ale niestety w tym zestawie tylko subwoofer jest bezprzewodowy i pozostaje problem z kablem do kolumn z tyłu. Ten z Focal nawet można powiesić wg instrukcji.

Mogę prosić o jakieś propozycje sprzętu który powinien się sprawdzić w naszym salonie?

Edytowano przez MichalF
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Soundbara już nie biorę pod uwagę. Czyli wybór pozostaje między:

  • Zestaw 5.1 z tylnymi kolumnami bezprzewodowymi Heos, Musiccast lub Sonos + amplituner. Czy któraś z tych technologii jest jest lepsza od innych, np brak problemów z synchronizacją dźwięku?
  • Zestaw stereo z monitorami podstawkowymi + amplituner stereo. Np z serii JBL Studio Monitor lub Definitive.

Która opcja będzie lepsza do użytku z TV w 40 metrowym salonie głównie do filmów, sportu i konsoli?

Jeśli monitory, to czy lepiej je wieszać, czy postawić na szafce?

Proszę dajcie jakieś propozycje. Budżet jest do negocjacji, liczy się cena/jakość.

Edytowano przez MichalF
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

jeśli chcesz zbudować kompletny system kina domowego z kolumnami efektowny, pozostaje najlepiej marka Yamaha, która bazuje na systemie MusicCast, pozwalającym w prosty i przede wszystkim niezawodny sposób podłączyć tylne kolumny bezprzewodowo. Wszystkie modele amplitunerów Yamaha od modelu RX-V485 mają MusicCast. Jako kolumny tylne zastosowałbym zestaw MusicCast 20. Jako kolumny przednie zastosowałbym dobre, mocne monitory a całość wspomógł porządnym subwooferem (masz duże pomieszczenie). 

Przykład konfiguracji, która moim zdaniem spełniłaby swoje zadane - całość oparłbym na amplitunerze Yamaha RX-V685, ewentualne wyższy i lepszy RX-A880. Zestaw na przód to Polk Audio RTi A3 lub Kef Q350, dedykowany do kolumn głośnik centralny oraz subwoofer Klipsch SPL-120 lub SVS PB-1000. Żadnego malutkiego, wąskiego subwoofer nie polecam, po prostu nie nagłośni Ci tak dużego pomieszczenia.

To tylko szybka, ogólna propozycja, zapraszam do kontaktu w celu wyceny, doradztwa i odsłuchów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem z Krakowa i kolega codzinnie jeździ z Krakowa do Oświęcimia. Na prawdę polecam ci nasze odwiedziny. Sprawdzony możliwość podłączenia konfiguracji i zaproponujemy dobry rozsądny sprzęt w dobrych cenach. Tutaj na forum jest już temat przewijany podobnego systemu na bezprzewodowych tyłach. Pisania sporo a face to face DARMOWO udzielimy ci porady. A i zaproponowane ceny na pewno będą konkurencyjne. Zapraszam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@S4Home OK, przyjadę w sobotę. Kontaktować się bezpośrednio w Wami aby umówić na konkretną godzinę, czy nie jest to konieczne?

Co do głębokości mebla i subwoofera, najlepiej by mi było postawić ten subwoofer na szafce, lub powiesić na ścianie (np. Focal Sub Air może być podwieszony). Pewnie na podłodze działają lepiej, więc w ostateczności może być po prawej stronie przy kaloryferze. Oczywiście najlepiej bezprzewodowy, bo tam się otwiera szuflada i jest tak zrobiona że jeździ 2mm od ściany, więc kabel zawsze będzie trochę przeszkadzał.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, MichalF napisał:

@S4Home OK, przyjadę w sobotę. Kontaktować się bezpośrednio w Wami aby umówić na konkretną godzinę, czy nie jest to konieczne?

Co do głębokości mebla i subwoofera, najlepiej by mi było postawić ten subwoofer na szafce, lub powiesić na ścianie (np. Focal Sub Air może być podwieszony). Pewnie na podłodze działają lepiej, więc w ostateczności może być po prawej stronie przy kaloryferze. Oczywiście najlepiej bezprzewodowy, bo tam się otwiera szuflada i jest tak zrobiona że jeździ 2mm od ściany, więc kabel zawsze będzie trochę przeszkadzał.

O położeniu tego subwoofera też porozmawiamy. 

Zadzwoń żebyśmy mieli sprzęt dla ciebie.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem na odsłuchu i wypożyczyłem trochę sprzętu do sprawdzenia w domu:

  • Yamaha RXV685 - amplituner kina
  • Marantz PM7000N - wzmacniacz stereo
  • 2 kolumny KEF Q350
  • Subwoofer Rel T/5i

Narazie podpiąłem wzmacniacz Marantz'a i podoba mi się jak to gra. Na dniach przepnę się na amplituner aby porównać.

Mam takie pytania:

  1. Ten Marantz chyba sporo kosztuje w porównaniu do amplitunera. Czy nie jest on trochę przewymiarowany do używania z tymi KEF'ami?
  2. Słuchałem również kolumn z Monitor Audio (nie pamiętam jakich), ale bardziej mi się podobało brzmienie tych KEF'ów, były jakby bardziej dynamiczne w moim odczuciu i i lepiej wypełniały pokój dźwiękiem. Może lepiej kupić tańszy klocek i KEFy z serii R, lub coś innego o podobnym charakterze?
  3. Marantz oferuje tańszy amplituner stereo NR 1200 od tego wzmacniacza. Zastanawiam się czy nie jest to bardziej sensowne niż wzmacniacz do użytku głównie z TV, bo ma wejścia HDMI. Aczkolwiek z tego co czytałem, po ARC akceptuje tylko PCM stereo, więc i tak konwersja z wielokanałowego audio do stereo będzie robiona przez telewizor, więc jakość będzie taka sama jak po optycznym moim zdaniem. Aczkolwiek, czytałem że producenci wycofują się pomału z optycznych złączy. Może mi ktoś pomóc w wyborze między wzmacniaczem a amplitunerem stereo?
  4. Generalnie szkoda ze nie mogłem wypożyczyć Musiccastów 20 do sprawdzenia jak działa kino domowe. Wie ktoś czy można to wypożyczyć gdzieś w Krakowie?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wziales w koncu od nas ? dobrze kojarze?

1. Kosztuje bo to wzmak PM7005 zwbudowanym strimerem NA6006

2. KEF gra inaczej dzwiek jest bardziej dociążony, miekki. W Monitor Audio jest twardziej.

3. To zobaczymy jak podłączysz 685. Bo chodzi o to czy poczujesz znacza roznice w jakości czy nie. Te amplitunery stereo sa zbudowane na bazie kinowych. Co prawda z poprawą komponentów ale jednak. Wzmacniacz to wzmacniacz jednak.

4. Jak mówiłem to raczej na zamówienie bo to Ciężko odsłuchiwać. Powinni je mieć w Top HiFi. Kontakt ciężki ale próbuj

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wziąłem od Was.

Nie słyszałem różnicy między PM7005 a 685, więc decyduję się na kino. Najwyżej kiedyś dokupię wzmacniacz i podepnę przez preamp.

Miałem problem z subwooferem jak podpinałem High Level Input + LFE do Yamahy - było słyszalne buczenie i czasem coś wzbudzało subwoofer. Zakładam że to pętla masy i jakoś sobie z tym poradzę, bo jak odpiąłem przewód LFE, to wszystko było OK. Na stronie Rel znalazłem coś takiego - https://relsupport.zendesk.com/hc/en-us/articles/115004649588-How-do-I-stop-my-subwoofer-from-humming-, może komuś też pomoże.

Jako głośnik centralny do tych Kef q350, to chyba najlepiej będzie wziąć Kef Q250c, prawda? Jest jeszcze Kef q650c, ale jest starszy, większy i wydaje mi się mniej odpowiedni do Kef q350 jako główne kolumny.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, MichalF napisał:

Tak, wziąłem od Was.

Nie słyszałem różnicy między PM7005 a 685, więc decyduję się na kino. Najwyżej kiedyś dokupię wzmacniacz i podepnę przez preamp.

Miałem problem z subwooferem jak podpinałem High Level Input + LFE do Yamahy - było słyszalne buczenie i czasem coś wzbudzało subwoofer. Zakładam że to pętla masy i jakoś sobie z tym poradzę, bo jak odpiąłem przewód LFE, to wszystko było OK. Na stronie Rel znalazłem coś takiego - https://relsupport.zendesk.com/hc/en-us/articles/115004649588-How-do-I-stop-my-subwoofer-from-humming-, może komuś też pomoże.

Jako głośnik centralny do tych Kef q350, to chyba najlepiej będzie wziąć Kef Q250c, prawda? Jest jeszcze Kef q650c, ale jest starszy, większy i wydaje mi się mniej odpowiedni do Kef q350 jako główne kolumny.

 

Tak, większy jest do kolumn podłogowych Q750 i Q950

A co do podłączenia suba to właśnie nie wiem dlaczego REL tak zaleca a powoduje to często problemy. Jeśli masz kino podłącz tylko LFE. Ustaw fronty na small odciecie w rejonie 60-80 HZ i ciesz się muzyką i kinem.

20 minut temu, M.M.M. napisał:

Podłączę się pod temat - takie kolumny są w stanie wypełnić pomieszczenie 40 m kw ? 

Kinem? Tak. Nie sa to słabe kolumny. Odpowiednie odcięcie zwrotnicy daje im możliwość pracy głośniej

W stereo dobrze by było mieć subwoofer większy, typowy pod stereo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Podłączenie sugerowane przez REL ma trochę sensu. Jak sub podpięty jest tylko przez LFE, to nie działa gdy Yamaha jest w trybie pure direct do stereo. Ale rozwiązałem problem - amplituner Yamahy nie ma uziemienia, a REL ma. Tworzyła się pętla mas przez kabel antenowy podłączony do TV i uziemienie REL'a. Uziemiłem amplituner do bolca gniazdka aby wyrównać potencjały i buczenie ustało. Wszystko bardzo fajnie gra. 

Mam pytanie odnośnie jakichś podstawek. Jak widać na zdjęciu w pierwszym poście, te KEFy są na szafce o wysokości 45cm. Trochę za nisko i chciałbym je podnieść o około 40-50cm. Czy możecie polecić jakieś czarne podstawki do KEF Q350? Przydałyby mi się również podstawki o takiej samej wysokości do tylnich Musiccast 20. Widziałem że większość podstawek ma kolce na dole i boję się trochę że szafka się od nich poniszczy, czy słusznie? Są podstawki bez kolców? Czy te podstawki w ogóle mają sens i nie wpłyną negatywnie na dźwięk zamiast poprawić odsłuch?

Edytowano przez MichalF
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, MichalF napisał:

Podłączenie sugerowane przez REL ma trochę sensu. Jak sub podpięty jest tylko przez LFE, to nie działa gdy Yamaha jest w trybie pure direct do stereo. Ale rozwiązałem problem - amplituner Yamahy nie ma uziemienia, a REL ma. Tworzyła się pętla mas przez kabel antenowy podłączony do TV i uziemienie REL'a. Uziemiłem amplituner do bolca gniazdka aby wyrównać potencjały i buczenie ustało. Wszystko bardzo fajnie gra. 

Mam pytanie odnośnie jakichś podstawek. Jak widać na zdjęciu w pierwszym poście, te KEFy są na szafce o wysokości 45cm. Trochę za nisko i chciałbym je podnieść o około 40-50cm. Czy możecie polecić jakieś czarne podstawki do KEF Q350? Przydałyby mi się również podstawki o takiej samej wysokości do tylnich Musiccast 20. Widziałem że większość podstawek ma kolce na dole i boję się trochę że szafka się od nich poniszczy, czy słusznie? Są podstawki bez kolców? Czy te podstawki w ogóle mają sens i nie wpłyną negatywnie na dźwięk zamiast poprawić odsłuch?

Zrób sobie takie na wymiar. Widziałem i wygląda to zacnie.

Z kolcami od spodu brat gruby i malowany olejowo. Świetna sprawa.

Rogoz audio albo Tombase.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...