Skocz do zawartości

Pomoc w modernizacji zestawu: wzmacniacz + DAC


aldarion0615

Recommended Posts

Cześć, proszę Was o pomoc i sugestie przy modernizacji zestawu stereo. Zamierzam konsekwentnie wymieniać poszczególne elementy, dlatego wolałbym wydać na raz większą kwotę na pojedynczy element zestawu i później wymieniać kolejne.

Mój dylemat polega na tym, czy powinienem zacząć od wymiany wzmacniacza czy kolumn, ale sam skłaniam się ku kupnie w pierwszej kolejności wzmacniacza, bo obecny jest, zdaje się... marny.
Proszę o sugestie i pomoc w wyborze.

Poniżej podaję garść informacji na wzór wzorowych postów, które czytałem już na forum:

1) Ile pieniędzy możemy przeznaczyć na sprzęt?

2500 zł – 3000 zł

2) Czy sprzęt ma być nowy, czy używany?

Wolałbym używany, ale chętnie dowiem się co myślicie.

3) Czy chcemy sprzęt stereo, kino domowe czy sprzęt analogowy?

Wzmacniacz stereo zintegrowany z wbudowanym przedwzmacniaczem gramofonowym (MM).
DAC z usb do podłączenia laptopa. DAC może być samodzielny lub zintegrowany ze wzmacniaczem.

4) Jaki jest sprzęt towarzyszący?

Amplituner Technics SA-AX530
CD Technics SL-PS7
Gramofon Technics SL-3310 z wkładką Technics 270C (MM)
Kolumny Wharfedale Crystal 40

5) Jaka jest powierzchnia pokoju?

30m2 w kształcie prostokąta, 2m od zestawu do kanapy. Kolumny stoją 30 cm od ściany. Za kanapą ok 5m do ściany (aneks kuchenny).

6) Jakiej muzyki słuchamy?

Współczesny jazz i klasyka, do tego soul i RnB. Domieszki elektroniki tu i tam. Muzyka filmowa i ambientowa. Okazjonalnie cięższe brzmienia, ale raczej MUSE niż Mgła 😉

7) Czy to ma być jednorazowy zakup na kilka lat, czy też będziemy stopniowo rozbudowywali zestaw?

Zakup na dłuższy czas. Chciałbym w następnej kolejności wymienić kolumny, CD i gramofon.

8 ) Jakich funkcji oczekujemy od sprzętu, pod co będzie podłączony?

Muzyki słucham powiedzmy w 70% z winyli i laptopa oraz w 30% z płyt CD.
Zestaw jest też używany do częstego oglądania filmów i koncertów.
Muzyka z laptopa to najczęściej pliki FLAC z dysku komputera oraz ze Spotify

W miarę możliwości chciałbym sprzęt w kolorze czarnym (żona jest estetką), ale to drugorzędna kwestia.

 

Jaki lubię dźwięk: Zależy mi na brzmieniu wokalu, instrumentów, poszczególnych partii. Lubię dźwięk ciepły, ale dynamiczny, raczej z zaznaczoną średnicą.

Jakiego dźwięku nie lubię: z mocnym basem, natarczywego, ostrego do bólu.

 

Proszę Was o propozycje wzmacniacza lub zestawu wzmacniacz + DAC.

To urządzania, które sam rozważałem:
- Marantz PM7005, ze względu na zintegrowany DAC i PHONO
- Cambridge Audio DacMagic 100 + używany wzmacniacz
- Cambridge Audio AXR 85 + DacMagic 100. Polecono mi ten zestaw w sklepie. Wiem, że CA to dobra marka, ale jeśli chodzi o ten wzmacniacz, to podchodzę z rezerwą do rzeczy z rodzaju „wszystko w jednym” i marketowych kombnajnów. Może lepiej kupić używany sprzęt wyższej klasy niż nowy entry level? 

Już teraz dziękuję za pomoc i pozdrawiam! 😊

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow , wzorowo zrobiony post. Chętnie od siebie bym polecił Atoll in100se + CA dacmagic 100 ale nie znam kolumn a zbyt piękny to sprzęt nie jest więc dla estetów może nie wystarczyć. Atoll to mocne dociążone granie, bez ostrej góry ale potrafi w muzyce rockowej dać czadu. Nie ma on niestety w standardzie pre dla gramofonu. Pytaj branże o Magnata mr780 :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@aldarion0615 to ceniony sprzęt ale mało popularny :) to tak zwana hybryda tzn w przedwzmacniaczu masz lampy. Całkiem sporo mocy, dac USB już wbudowany. Ma MM do gramofonu. Mocy też nie zabraknie. Dźwięk raczej ciepły, góra nie powinno kłuć w uszy. Da się kupić nowy za 3 tys , te używane dalej powinny być na gwarancji bo to w miarę świeży sprzęt. Nie wiem jak grają głośniki ale jeśli jest w nich trochę "żywej" góry to powinien być w sam raz. Spokojnie obsłuży dużo bardziej wymagające kolumny jeśli kiedyś będziesz chciał zmienić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem z crystal 40 nie wyciągniesz nic więcej. Więc ok teraz możesz iść we fajne wzmaki jak nad356 czy wspomniany amplituner Cambridge bo to dobre urządzenia. Ale w najbliższym czasie musisz pomyśleć o wymianie tych kolumn. 

To słaba linia z wharfdeale kiedy nie wiodło im się za dobrze.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, S4Home napisał:

Ale w najbliższym czasie musisz pomyśleć o wymianie tych kolumn. 
To słaba linia z wharfdeale kiedy nie wiodło im się za dobrze.

Wiem, wiem. Nie Ty pierwszy wspominasz, że z tych Wharf'ów ciężko będzie coś więcej wyciągnąć. To wiekowy sprzęt, odziedziczony po rodzinie ;) Kolumny planuję wymienić tak szybko jak to możliwe. Będę konsekwentnie trzymał się pomysłu, żeby wymieniać kolejno poszczególne elementy na dobre zamiast kupować dwa średnie na raz. 

Zacząłem niestety mieć wątpliwości, czy wymiana najpierw wzmacniacza to dobra droga.  @S4Home uważasz, że powinienem zacząć od przyzwoitych kolumn?

8 godzin temu, S4Home napisał:

fajne wzmaki jak nad356 czy wspomniany amplituner Cambridge

Z tym NAD'em już się spotkałem przeglądając różne możliwości, ale odrzuciłem go ze względu na brak przedwzmacniacza do gramofonu. O ile DAC mogę mieć zewnętrzny, o tyle pre chciałbym już wbudowany.

A co do Cambridge Audio AXR85, to czy mógłbyś powiedzieć coś więcej na temat tego modelu? Na przykład w odniesieniu do CXA60 / CXA61?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Axr85 to dobry kierunek ze względu na dobrze kontrolowany bas i dynamikę co w przypadku muzyki, którą słuchasz jest istotne. Cxa60 to brzmienie stawiające na muzykalność i delikatność. Nie jest to tak dynamiczne brzmienie jak w przypadku axr85 ale zyskujesz na przestrzenności dźwięku oraz uzyskujesz bardziej naturalną średnicę. Najlepiej byłoby posłuchać oba wzmacniacze i ocenić, który bardziej Ci pasuje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wspomnial Ender możesz zacząć od kolumn a możesz od wzmacniacza. Ale!

Wybierając najpierw wzmak bardziej ograniczasz wybór kolumn. Moim zdaniem łatwiejsze dla nowych czy też mniej świadomych użytkowników jest wybór najpierw kolumn. 

Ile byś miał na wybór używanego sprzętu? 

Czy chciałbyś cały nowy?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 17.01.2020 o 08:42, S4Home napisał:

Ile byś miał na wybór używanego sprzętu? 
Czy chciałbyś cały nowy?

Chciałbym wydać maksymalnie 3000 zł. Mogę wydać ja zarówno na wzmacniacz lub na wzmacniacz i osobny DAC, albo wyłącznie na kolumny...
Niestety zbyt wiele dylematów nowicjusza sprawiło, że sam już zacząłem się gubić, czy powinienem kupić sprzęt nowy czy używany :) 
 

Dnia 16.01.2020 o 16:31, Q21 napisał:

Tak jak napisał 1Ender, zabrać wzmacniacz jest zdecydowanie łatwiej niż kolumny. 

Z tym też się zgadzam. Byłoby mi łatwiej podróżować ze wzmacniaczem. Zwłaszcza, że w Kielcach, gdzie mieszkam, nie ma zbyt wielu miejsc gdzie można posłuchać sprzętu i może przy zakupie sprzętu musiałbym zabrać swój wzmacniacz gdzieś dalej na odsłuchy.

Ponadto zastanawiam się, czy obecny SA-AX530 ma przed sobą jeszcze jakąś przyszłość, bo mam z nim problemy. Pomożecie mi to zdiagnozować?
Przy niskim poziomie głośności nie gra jeden z głośników w prawej kolumnie.
A gdy nie ma sygnału z laptopa (jack z gniazda słuchawek) lub z gramofonu (jest uziemiony do wzm.), to słychać przytłumione brzęki i piski.

Dnia 16.01.2020 o 07:59, Q21 napisał:

Cxa60 to brzmienie stawiające na muzykalność i delikatność.

CXA60 po namyśle chyba odpuszczę bo nie ma ani przedwzmacniacza do gramofonu ani USB, a chciałbym mieć wbudowany choć jeden z tych komponentów.
Natomiast przede mną jeszcze odsłuch CXA61. Być może będę w stanie kupić nowy egzemplarz w dobrej cenie.
Byłbym wtedy skłonny jeszcze trochę przekroczyć budżet, bo bardzo podoba mi się seria CX od Cambridge Audio.  Chciałbym z czasem kupić odtwarzacz cd CXC, bo wymiana odtwarzacza też mnie czeka. Obecny, choć podobno nie taki zły (Technics SL-PS7), czasami się już zacina :D 

Jestem już po pierwszych odsłuchach, wspomnę o moich wrażeniach, bo może to pomoże w dyskusji.
Słuchałem muzyki z cd EXPOSURE (zabrałem swoje płyty), z trzech urządzeń na kolumnach Dali Zensor 7:
- Yamaha A-S701 - dźwięk z tego wzmacniacza wydawał mi się mało klarowny i niezbyt miły dla ucha,
- Yamaha R-N803D - tutaj było dużo lepiej w powyższej kwestii. Ten sprzęt mi się spodobał. Znajomy sprzedawca namawiał mnie mnie na niego ze względu na streaming (słucham sporo ze Spotify). Czy możecie mi doradzić, jakie przy tym sprzęcie miałbym możliwości odtwarzania muzyki z dysku komputera, gdybym podłączył go do sieci? Nie bardzo mam pojęcie jak to działa. 
- No i bardzo, ale to bardzo podobało mi się brzmienie z EXPOSURE 2010 S2 D AMP. Ten wzmacniacz jest już poza moim budżetem, ale gdyby udało się znaleźć coś w tym klimacie, byłoby fantastycznie.

I na koniec. Ciekawi mnie Marantz PM7005. Chociaż wzornictwo tej marki tak średnio mnie grzeje, to podoba mi się ten sprzęt z uwagi na wbudowany pre do gramofonu i DAC z USB. I kompakt z tej serii, który dokupiłbym kiedyś też jest podobno przyzwoity. Co sądzicie?

Chciałbym go posłuchać, ale w Kielcach nie ma gdzie :/ 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że był mało klarowny as 701 to może być kwestia specjalnie źle dobranych kolumn. 

Wzmacniacze używane w górnym zakresie cenowym 3000 zł kosztowały kiedyś w okolicach 6000 - 8000 zł lub więcej. Więc to zupełnie inna klasa dźwięku. Ale jak chcesz koniecznie to kup nowy. To Twoje pieniądze. 

Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skontaktuj się z kolegą @Pumpurek   telefon i email znajdziesz w zakładce o sprzedajacym. Powiedz jaki masz budżet, jak duży pokój, czego oczekujesz jeżeli chodzi o dźwięk. Wzmacniacz zostanie wysłany do Ciebie kurierem. Będziesz mieć kilka dni na odsłuch. To wystarczy, aby zorientować się czego tak naprawdę szukasz. Odsłuch domowy jest najlepszą opcją. 

https://allegro.pl/uzytkownik/Pumpurek/sprzet-audio-dla-domu-wzmacniacze-i-pokrewne-14?bmatch=baseline-cl-dict43-ele-1-3-1127&order=pd

Masz możliwość bezproblemowej wymiany na coś innego, gdyby dźwiękowo nie podeszło. Możesz też skomentować cały zestaw ( kolumny + wzmacniacz + źródło + przewody). 

O warunki wypożyczenia musisz dopytać sprzedawcę. 

Jako tanie, dobrej jakości źródło do streamingu możesz pomyśleć o chromecast audio. W dziale audiofile dyskutują, klub chromecast audio, można znaleźć wiele przydatnych informacji. 

Pozdrawiam 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Cześć, trochę czasu upłynęło i zawęziłem wybór do NAD C368 oraz CXA61. Oba te sprzęty mogę kupić nowe w bardzo podobnej, przyzwoitej cenie.

Chociaż oba mi się podobają, nie wiem który wybrać - słuchałem ich w różnych sklepach, z różnymi kolumnami.

Czy dorzucicie coś od siebie, co pomogłoby mi zdecydować?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Cześć, sprzęt kupiony, więc jako podsumowanie wątku dam znać, co wybrałem i dlaczego.

A kupiłem NADa C368, ponieważ:
- jego systemowa rozbudowa o CD i streamer będzie tańsza niż przy wyborze CXA61,
- według mnie systemowy streamer (BluOS) jest lepiej rozwinięty niż w CA,
- ma przedwzmacniacz gramofonowy, całkiem niezły jak się okazało,
- ma wyższą moc (na razie na zapas),
- jest energooszczędny,
- doszedłem do wniosku, że USB nie jest mi niezbędne,
- fajna aplikacja na Androida do sterowania wzmacniaczem (CA chyba tego nie ma),
- jego brzmienie bardziej mi się podobało (choć przyznaję od razu, że słuchałem go z inną parą kolumn niż CXA61).

Dziękuję wszystkim za pomoc i podpowiedzi!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co mnie zastanawia?

Czy położenie brzmienia na samym końcu to przypadek czy nie? Moim zdaniem zrobiłeś to podświadomie. I wybierałeś sprzęt nie dźwiękiem

Ma wyższą moc? No papierowa bo pracuje w klasie D. Jest energooszczędny? Bo pracuje w klasie D. 

Ale widzę że to świadomy zakup więc pochwalam. Ja tam wolę stare nady z brakiem ekologii. Ale do nowych też nic nie mam. Miłego użytkowania!:)

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...