Skocz do zawartości

System audio do pokoju 10m2


Karkas

Recommended Posts

Cześć wszystkim,

Jako że budżet w końcu pozwolił, zdecydowałem się na zakup nagłośnienia. Po przeczytaniu kilku artykułów na temat kina, stereo o oraz soundbarów mam mętlik w głowie i nie wiem co najlepiej sprawdzi się w moim przypadku. Sprzęt będzie współpracował z telewizorem, laptopem oraz konsolą zarówno do filmów jak i muzyki. Pokój nieduży, bo 4 na 2,5 metra, a obok drugi mniejszy, z ponad metrowym przejściem bez ściany czy drzwi. Na początku chciałbym ustalić jakiego rodzaju systemu szukać. Wybór jest ogromny, a nie chcę przepłacić lub kupić czegoś nieodpowiedniego. Lubię muzykę z głębokim basem oraz delikatnie podbitą górą. Spotkałem się z określeniem, że to efekciarskie brzmienie. Kwota jaką dysponuję to 8 tysięcy złotych, ale nie mam nic przeciwko wydaniu np. trzech jeżeli efekt będzie zadowalający. Nigdy nie uważałem się za audiofila, więc nie chciałbym przepłacać jeśli nie poczuję znaczącej różnicy. Czy moglibyście coś doradzić amatorowi? Załączam zdjęcia pokoju w którym zestaw będzie grał.

20200114_112319.jpg

20200114_112324.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 90
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cześć,
Rozmiar pomieszczenia faktycznie do największych nie należy ale spokojnie można znaleźć sprzęt, który rzuci Cię na kolana. Aby lepiej dopasować sprzęt potrzebuję więcej informacji takich jak preferencje brzmieniowe oraz jakie gatunki muzyczne słuchasz?
Jedno jest pewne żeby odpuścić kupno soundbara i lepiej skupić się na dobrym systemie stereofonicznym, który w takim pomieszczeniu sprawdzi się najlepiej. 

Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gatunkami muzycznymi to chyba nie ułatwię sprawy, bo dużo zależy od nastroju. Od zespołów typu Linkin Park, Offspring, Slipknot, przez KSU, dżem, do muzyki klubowej i rapu. Jednak muzyka często leci w tle. Zdarza mi się usiąść i po prostu słuchać, ale rzadko. Największy niedosyt odczuwam za to w filmach.  Brakuje przestrzeni oraz subwoofera, który mimo wszystko daje porządnego "kopa" w kinie. Niestety metraż stanowi tutaj ograniczenie, stąd moja prośba o poradę w wyborze systemu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2x przód możesz na uchwytach po boku tv sobie do ściany podpiąć

https://www.q21.pl/focal-chorus-706.html

Central albo przed tv , albo powiesić nad nim + skierować w dół

https://www.q21.pl/focal-chorus-cc-700.html

Tyły powiesić nad głową (mają przełącznik by mocniej w dół dźwięk puścić)

https://www.q21.pl/dali-alteco-c-1-orzech.html

Ampli kd

https://www.q21.pl/onkyo-tx-nr686.html

sub

https://www.q21.pl/focal-cub-evo.html

jakby jakiś rabat był zrobiony to mieścisz się w 8tysiach , dodatkowo gdybyś kiedyś miał większe pomieszczenie to dorzucasz duże fronty ,706 na tył ,  dali dajesz na górne przednie i masz fajny system ;) 

Oj q21 opuszczacie się w doradzaniu ...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokój nie jest za duży zatem warto zainwestować w kolumny z przednim bass reflexem wystarczy zestaw na monitorach. Przy twoich preferencjach wybór powinien paść na amplituner KD Yamaha 685 bądź wspomniane wyżej Onkyo. Co do głośników rozważyłbym elaca debut 2.0 b6.2 c5.2 i b5.2. co do suba może być to model svs sb-12 nsd.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Propozycja ciekawa, aczkolwiek 8 tysięcy to absolutne maksimum, już z przewodami, uchwytami i wszystkim co jeszcze będzie potrzebne. Nie mam też nic przeciwko propozycjom w niższym przedziale cenowym. Ostatecznie i tak będę musiał porównać kilka zestawów, żeby ustalić czy dane brzmienie jest dla mnie warte wydawanej kwoty ;) Nie mniej dzięki za interesujące rozwiązanie,

Kubad, zobaczyłem Twój post już po dodaniu swojego. Ten zestaw elac prezentuje się równie ciekawie. Zastanawiam się tylko gdzie umieścić tylne kolumny. Te 5.2 są całkiem sporych rozmiarów i mógłby być problem z lewą kolumną. Narożnik nie jest dosunięty do samego okna, więc prawą mógłbym z powodzeniem powiesić. Na lewą niestety braknie mi ściany.

Edytowano przez Karkas
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniejsze mile widzianie, bezprzewodowe niekoniecznie ;) Rozmiarem by się wpasowaly, aleobawiam się czy jakość tych musiccast będzie adekwatna do ceny. Z takich małych monitorów znalazlem melodika bl10 i polk signature 10. Chyba, że faktycznie rozważyć konstrukcje jak polecane przez Kubak dali alteco c1.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Karkas napisał:

Mniejsze mile widzianie, bezprzewodowe niekoniecznie ;) Rozmiarem by się wpasowaly, aleobawiam się czy jakość tych musiccast będzie adekwatna do ceny. Z takich małych monitorów znalazlem melodika bl10 i polk signature 10. Chyba, że faktycznie rozważyć konstrukcje jak polecane przez Kubak dali alteco c1.

na tył w tak małym pomieszczeniu bierz te Dali , przełączysz o dodatkowe 25 st w dół i będzie elegancko , nie musisz ich wysoko ustawiać 30-50cm nad poziom głowy jak ktoś siedzi i będzie. Kable zwykłe miedziaki 2x 1,5mm^2 po 3-5zł za metr dadzą radę

Z subem zbyt dużym nie przesadzaj , w podobnym pomieszczeniu (kiedyś) miałem na 25cm membranie i spokojnie trząsł łóżkiem na niedużym poziomach volume , dlatego wyżej polecałem coś na 20cm , masz 2,5m od tv - nie ma potrzeby większego - ew. zamawiaj np. w q21 - masz 14dni na zwrot jeśli by nie spasowało.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można to rozwiązać w następujący sposób: Yamaha RX-V685 + Monitor Audio Bronze 2 + Monitor Audio Bronze Center + Yamaha MusicCast 20 +  Klipsch R-8SW.  Taki zestaw sprawdzi się zarówno w kinie domowym jak i w przypadku odsłuchu stereo. Tylne głośniki można połączyć sieciowo. 
Alternatywą może być Onkyo TX686 + Indiana line Tesi 261 + 761+ Dali Alteco C-1 + Klipsch R-8SW.  Jest to brzmienie cieplejsze z bardziej wyeksponowanym zakresem średnicy. 
Na kolumny frontowe i centralny można zastosować wyższej jakości kabel, a tylne głośniki można podłączyć nieco niższej jakości okablowaniem. Na przody polecam zastosować Chord C-Screen natomiast na tył wystarczą Qed Performance Classic 42. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Karkas napisał:

Może głupie pytanie, ale czy kolumny efektowe nie powinny być z tej samej serii co przód? Tak, żeby barwa dźwięku była spójna. Jeśli się mylę, to proszę poprawcie mnie ;)

Tylne grają przez może 1% filmu , ew. jak ustawisz np mono czy cuś to będą wszystkie grać tak samo. Nie ma to znaczenia jakiej firmy są tylne.

Masz realnie ~2m między przodem a tyłem + siedzisko przy ścianie , tam tylko te dali podejdą , możesz je ustawić nawet po bokach od kanapy i w ampli odległościami dokalibrować ;)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie nie muszą być. Ale w tym przypadku faktycznie to nie przejdzie.

Bo monitor audio gra zupełnie inaczej niż bezprzewodowe tyły musiccast. Moim zdaniem mocno się to będzie gryzło.

Jeśli do takiej muzyki jak ty słuchasz to faktycznie do Yamahy i tych music cast tyłów polecał bym wspomniane wyżej elac b6.2

One się w miarę zgraja.

I będą się nadawać do twojej muzyki 

Podaj mi numer telefonu to ci i doradze i zaproponuję dobre ceny.

Pozostaje do twojej dyspozycji

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tym 1% bym nie przesadzał. I fakt, surroundy robią często w filmach za tło i utarła się gdzieś teza, że mogą być z innej stajni, ale moim zdaniem pod warunkiem, że jednak nie będą brzmieniem zbytnio odstawać od frontów i centrala. Jeżeli będzie inaczej, to niestety da się to odczuć. Uważam, że jeżeli jest tylko taka możliwość, to pełen set powinien być z jednej linii

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Markcox napisał:

Uważam, że jeżeli jest tylko taka możliwość, to pełen set powinien być z jednej linii

Tego się właśnie spodziewałem, że najlepszy efekt uzyskam z zestrojonego ze sobą zestawu. Te music cast fajnie się prezentują, ale jeżeli istnieje taka możliwość, to stawiałbym jednak na komplet z jednej serii. Dodatkowo mam wrażenie, może mylne, że ich cena wynika z bezprzewodowości i funkcjonalności sieciowej (na których mi nie zależy). Czy w takim wypadku moglibyście polecić jakiś zestaw, z surrondami o niewielkich gabarytach? Te elac chętnie bym odsłuchał, skoro dobrze pasują do moich preferencji muzycznych. Niestety nie widzę opcji zawieszenia b5.2 jako surroundów ze względu na miejsce.

@S4Home Postaram się zadzwonić ok. 15-16 jeśli praca pozwoli ;) 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakieś 15 lat mam tylne innej firmy niż przednie , jak strzeli piorun dźwięk rozejdzie się dookoła to patrzę przez okno czy pada ;) 

Różnice wynikają niekiedy z niedopasowanej skuteczności , którą się niweluje w ampliaku , oczywiście nie każdy musi mieć umiejętności pstrykania +/- w setupie , oraz posiadać decybelomierz :D 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy te dali alteco pasowałyby brzmieniem do elac debut b6.2? I czy w przypadku wykorzystania ich jako surround one powinny wisieć bokiem? Przyznam, że nie bardzo mam inny pomysł jak rozwiązać kwestię kolumn efektowych. Chyba, że coś pokroju melodika bls czy monitor audio bxfx.
Pytanie z innej beczki. Gdzie można dostać standy do kolumn? Bo wszystko co znajduję to albo na zamówienie albo ceny z kosmosu.

Edytowano przez Karkas
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Efektowe dają efekty , jak koncert to głównie oklaski publiki , świst kuli dookoła , szczególnie jak masz jakieś spowolnienia jak w matrixie itp. - co najważniejsze idzie z centrala i frontów dlatego polecałem Ci focale bo takim setem masz system który zagrałby przyjemnie , przy takim pomieszczeniu miałbyś "odlot" muzyczny :)  . Nie ma większego znaczenia jakiej firmy efektowe, natomiast masz małe pomieszczenie (realnie 2m między ekranem a widzem) , a te dali mają dodatkowy kąt obniżenia dźwięku - chociaż możesz je też po bokach zamontować.

Po co Ci standy ? Kup sobie w ikei półki bajeranckie o szerokości i głębokości pod wybrane monitory , albo sam zbij z drewna. Panie nie masz miejsca realnie na standy , zagracisz pomieszczenie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie chyba przyszedł czas, żeby coś wypożyczyć i odsłuchać bo chyba za dużo analizuję ;) Będę musiał porównać polecane przez Ciebie focale i te elac. Czy moglibyście zaproponować również jakiś zestaw wart uwagi z niższej półki cenowej? Tak żeby zamknąć się z całością (ampli + 5.1) do 5 tysięcy. Chciałbym mieć jakiś punkt odniesienia jakość/cena.

Przyznam, że zaskoczyłeś mnie z tymi półkami. Gdzie nie spojrzę, każdy poleca standy. Wcześniej myślałem nad uchwytami, ale się zniechęciłem. A półkę złożyć to akurat nie problem. ;)

@S4Home @Q21 Prosiłym również o wstępną wycenę tych dwóch zestawów - cenę za każdy zestaw osobno + kaucję za wypożyczenie. Chciałbym wiedzieć czy podołam wziąć wszystko razem na testy.

Elac Debut B6.2 + C5.2 + Dali alteco c-1 + yamaha rx-v685 + sub (np. ten klipsch r-8sw)

Focal Chorus 706 + cc 700 + dali alteco c-1 + onkyo 686 + sub

Edytowano przez Karkas
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja też mam inne tyły nic fronty. Ale nie odbiegają mocno dźwiękiem. I zawsze trzymałem się zasady dobre dla danej pozycji 

Centralny też mam inny nic fronty ale też nie jest to odmienny dźwięk. Chodzi finalnie o to aby oglądać film spójnie.

16 godzin temu, Karkas napisał:

@S4Home @Q21 Prosiłym również o wstępną wycenę tych dwóch zestawów - cenę za każdy zestaw osobno + kaucję za wypożyczenie. Chciałbym wiedzieć czy podołam wziąć wszystko razem na testy.

Elac Debut B6.2 + C5.2 + Dali alteco c-1 + yamaha rx-v685 + sub (np. ten klipsch r-8sw)

Focal Chorus 706 + cc 700 + dali alteco c-1 + onkyo 686 + sub

No to dzwoniłeś finalnie do nas?

Jak nie to dzwoń albo podaj mi numer telefonu

 

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, S4Home napisał:

Ale ja też mam inne tyły nic fronty. Ale nie odbiegają mocno dźwiękiem. I zawsze trzymałem się zasady dobre dla danej pozycji 

Centralny też mam inny nic fronty ale też nie jest to odmienny dźwięk. Chodzi finalnie o to aby oglądać film spójnie.

 

Zgadza się

Chociaż muszę przyznać iż po dobraniu centrala do frontów zrobiło się spójniej , wcześniejszy jbl niby też miał polyglass , ale mniejsze przetworniki oraz BR z tyłu , central focala jest w obudowie zamkniętej i można słuchać muzyki na dobrej jakości :) 

Wg mnie ważne jest odpowiednie skalibrowanie , automat onkyo nie zawsze zrobi to jak należy (dołączony mikrofon jest słaby)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...