Skocz do zawartości

System audio do pokoju 10m2


Karkas

Recommended Posts

To chyba jednak troszkę nie tak. Powierzchnia pokoju ma o tyle znaczenie, że wstawienie tam wielkich podłogówek spowoduje (oprócz niedogodności natury użytkowej pomieszczenia) konieczność odsłuchu wielu głośników (źródeł dźwięku) z niedużej odległości, bo po prostu kolumny swoimi rozmiarami "wyjadą" do miejsca odsłuchowego. To na pewno nie będzie korzystne. Nie wiem skąd utarło się natomiast przekonanie, że duża kolumna będzie w małym pomieszczeniu bardziej "basowa", czy jak to inaczej ująć, albo że sub spowoduje wręcz trzęsienie ziemi. Poprawnie zestrojone zestawy głośnikowe, także te które uzupełnione są subem zagrają dobrze zarówno w małym jak i w dużym pomieszczeniu. Odwracając problem, czy małe kolumny zagrają dobrze w wielkim pomieszczeniu? O ile nie potrzebujemy ciśnień akustycznych porównywalnych z występującymi na koncertach (a zwykle tak jest), odpowiedź także będzie twierdząca. Jeżeli w pomieszczeniu o powierzchni powiedzmy 100 m2 stworzymy trójkąt kolumny-słuchacz o boku np. 2m wszystko będzie ok. Oczywiście jeżeli ktoś ustawi takie monitory pod jedną ścianą a fotel na przeciwnej już nie będzie. 

Dlatego ten sub w 10 m, jeżeli będzie dobrze ustawiony (tylko uzupełni pasmo w którym kolumny już nie mogą, a poziom natężenia dźwięku będzie odpowiednio dostrojony do reszty) to wg mnie żaden problem. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 90
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

7 minut temu, Kubakk napisał:

TY się w coś bawisz, czy jak?

JESZCZE RAZ napisze spójrzcie jaką kiszką dysponuje autor wątku, przy zachowaniu odpowiednich odległości od ścian w przypadku kolumn podłogowych,  ale też monitorów autor wątku musiał by zrezygnować ze spania.

Teraz w takim ustawieniu na dłuższej ścianie jak powinny być ustawione kolumny i w jakich odległościach? 

Jakieś konkrety, bo na razie nie widzę?

Pomieszczenie paskudne akustycznie, bez adaptacji akustycznej, a wy wszyscy piszecie o subach i kolumnach podłogowych ?

Jaki tam będzie "obraz " stereo, scena i lokalizacja przy słuchaniu muzyki?

@Kubakk

Ten sub też ma zapewne regulację może takie coś?... 😂😂😂

 

gNxDBy.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, nowy78 napisał:

Nie wiem skąd utarło się natomiast przekonanie, że duża kolumna będzie w małym pomieszczeniu bardziej "basowa"

Z fizyki dział akustyka, wpajacie takie brednie, a później was czytają młodzi i brną w to dalej.

Był taki wątek, wszyscy byście mnie zaszczekali, co drugi proponował kolumny "małe podlogowe" bodajże do 10-13m chłopak dał się namówić kupił od proponowanego przez wszystkich pumpurka, czy jakoś tak, na szczęście chyba mógł oddać, niestety musiał ponieść z tej decyzji i propozycji forumowej jakieś koszty. A później do mnie pisał, że jednak miałem rację w tamtej dyskusji, nie dał rady wytrzymać z basem, który wszystko w muzyce przykrywał.

W8esz jak to się nazywa AKUSTYKA.

Kolumny bardzo mocno korelują z pomieszczeniem, w zasadzie można by powiedzieć gra kolumna i pomieszczenie, jak tego nie rozumiesz, to przykro. 

A co do małych kolumn  u mnie grają ProAc Response D2 w pokoju zaadoptowanym akustycznie na 19m powierzchni, wciągnęły, nosem pierdziawki podłogowe na 13cm woferkach Epos M15.2.

8 minut temu, Kubakk napisał:

Szczerze to przy takim pomieszczeniu jakie ma autor tematu , subwoofer to najmniejszy problem. Mnie w takim najbardziej przeszkadzały nałożenia fal i siedzenie w centrum "kotła" gdzie panował chaos.

W końcu pierwszy rozsądny tekst z twojej strony.

Brawo!

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, DiBatonio napisał:

W końcu pierwszy rozsądny tekst z twojej strony.

Brawo!

@Kubakk 1:0  @DiBatonio :D

Ja to już naście lat temu wiedziałem , natomiast jak się nie słucha na dużych poziomach głośności to da się wytrzymać

Nie ma się co unosić , autor tematu postąpi wg własnego pomysłu na audio , my podrzucamy jedynie propozycje sprzętowe.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Kubakk napisał:

@Kubakk 1:0  @DiBatonio :D

Ja to już naście lat temu wiedziałem , natomiast jak się nie słucha na dużych poziomach głośności to da się wytrzymać

Nie ma się co unosić , autor tematu postąpi wg własnego pomysłu na audio , my podrzucamy jedynie propozycje sprzętowe.

Tamtemu chłopakowi też podrzucaliście propozycje, a póżniej żalował, wtedy jak napisał w PW wyszło na moje.

Zauważcie jedną rzecz, nikt tu nawet nie zająknął się o adaptacji akustycznej, a ta z pewnością by pomogła w każdym z tych przypadków, czy to kina, czy stereo, bo pokój jest fatalny akustycznie, nawet nie trzeba tam być, żeby to wiedzieć. Myślę, że więcej do powiedzenia miałby tutaj Bartek z mega-acoustic.

Oczywiście pełna zgoda, że nie ma sensu w takim pokoju słuchać na nie wiadomo jakich poziomach głośności, nazwał bym to raczej plumkaniem.

Nie ma mowy o przestrzeni i jakości obrazu muzycznego, jak w pokoju i zestawie, który umożliwia odsunąć kolumny choćby na 1m od tylnej ściany, dobra nawet na 50cm, tylko że w tym pokoju przy zachowaniu takich odległości zaraz mamy przeciwległą ścianę za słuchaczem i jak by nie patrzeć, zawsze dupsko z tyłu 😁

Nawiasem mówiąc,  miałem to już na samym początku powiedzieć, gdyby to był mój pokój docelowy i nie było by możliwości przejścia na większy w przyszłości, to wolałbym wejść w dobry zestaw słuchawkowy.

36 minut temu, S4Home napisał:

Idąc dalej! Po co mu  centralny skoro do niego będzie miał 1,5m.I wtedy nie mówimy już o kinie.....

Podobnie z kolumnami podłogowymi 😁

Monitory plus sub 2.1 i wystarczy, powiesić coś na ścianach (tam są dwie przeciwległe gołe ściany)i coś tam zagra 😁

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tytuł mówi o audio nie o kinie domowym, chociaż jedno i drugie można pod to audio podciągnąć,  jak by nie patrzeć. 😁

Nie, nie jednak sub,  to było po to żeby się już z wami nie kopać jak z koniem.

To, że Ty miałeś w 9m suba, twoja sprawa, każdy ma swoje oczekiwania i upodobania, ja wolałbym dobre stereo, ale nie na 10m, tam to tylko dobry system słuchawkowy. 

Mam inne wyobrażenia o dźwięku i jego lokalizacji w przestrzeni, dlatego 10m to słaby wybór na budowanie sensownego stereo.

Chyba, że mowa o czymś takim....

https://w3.mediaexpert.pl/telewizory-i-rtv/hi-fi-audio/wieze-male/wieza-panasonic-sc-pm250ec-s-bluetooth

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem z pracy i w szoku jestem jak się rozwinęła dyskusja. Po przeczytaniu całości, przyznam, że zwątpiłem. Zdecydowany byłem na kino, ze względu na to, że częściej oglądam filmy czy odpalę konsolę, a muzyką rzadko się "delektuję" w spokoju. Tak teraz zastanawiam się czy w ogóle jest sens, żeby kupować sprzęt za takie pieniądze do tego pokoju. Przy dobrych wiatrach za rok (zweryfikuje to życie) planuję wyprowadzkę. Wcześniej używałem jakiś plastików 5.1 do komputera i coś tam to grało. Teraz nie mam podłączonego komputera do TV i brakuje mi tej namiastki przestrzeni w filmach i bądź co bądź tandetnego (nie ma czego oczekiwać po 13cm subwooferze z takiego zestawu) ale jednak basu. Nie mam doświadczenia ani w akustyce, ani w domowych sprzętach audio za tysiące złotych. 
Podsumowując moje pytanie na teraz brzmi czy w ogóle jest sens kupować jakiś zestaw na tą chwilę? Czy lepiej jakoś przeboleć do wyprowadzki i odsunąć zakup w czasie. Choć w takim wypadku pewnie skończy się jakimś używanym mini 5.1 albo jakimś plastikiem pokroju logitech z906 lub soundbarem.

@Kubakk Właśnie to mnie najbardziej zastanawia - odniesienie do car audio. W aucie mam wzmak i nienajgorszy zestaw dwudrożny z  165mm średnio-niskotonowym i gra to naprawdę przyzwoicie. Fakt, drzwi wygłuszone i wstawione dystanse z mdf. No ale jednak powierzchnia dużo mniejsza.

Edytowano przez Karkas
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Karkas wróc do mej pierwszej propozycji sprzetowej , podalem zestaw ktory mozna pozniej rozbudowac o dobre podlogowki kiedy zwiekszy sie pomieszczenie. Czym rozni sie soundbar i te kompo 5.1 od takich wiekszych ? Niczym , pokretlo glosnosci reguluje to czy bedziesz miec chaos czy nie ;) 

Ale oczywiscie mozesz nic nie kupowac i miec marnosc :D

W aucie 16,5cm dlsy mnie spokojnie masowaly :P 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na morel tempo w aucie też nie narzekam, a i pomasować potrafią. Chociaż ostatnio to na zmianę z muzyką spod maski ;) no ale nie o tym temat. Najchętniej to bym coś wstawił na próbę, porównał kilka zestawów i zobaczył jak to zagra i czy będzie jeden wielki chaos czy nie. Obawiam się tylko odsyłania całego sprzętu, bo jednak i gabaryt i waga, to i kurier ładnie zaśpiewa za taką paczkę. 

PS Pomierzyłem i od frontów miałbym ok. 2 metry. Gorzej z surroundami, bo "ucięta" ściana ma trochę ponad 2,5 metra.

Edytowano przez Karkas
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Karkas napisał:

Podsumowując moje pytanie na teraz brzmi czy w ogóle jest sens kupować jakiś zestaw na tą chwilę? Czy lepiej jakoś przeboleć do wyprowadzki i odsunąć zakup w czasie.

@Karkas, to najsensowniejsze, co możesz na tą chwilę zrobić wierz mi, naprawdę. 

Jak teraz kupisz cokolwiek, to po przeprowadzce zakładam,  że założysz kolejny wątek z podobnymi pytaniami.

Jak ktoś chce to niech sobie subwoofer do 1,5m^2 wstawia, jak tak lubi, to czemu nie.

Porównanie car audio do systemu audio w domu do tego jeszcze w zaadoptowanym pokoju jest delikatnie mówiąc nie na miejscu, to dwa różne światy i takie duperele w aucie jak DSP i inne DTSy nie mają tu nic do rzeczy.

3 godziny temu, Karkas napisał:

Pomierzyłem i od frontów miałbym ok. 2 metry.

Przy jakim ustawieniu kolumn?

Przy samej ścianie,  czy jednak odsunięte (min.50cm)?

Pytanie w jakiej odległości od tylnej ściany ty będziesz siedział ?

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, DiBatonio napisał:
18 godzin temu, nowy78 napisał:

Nie wiem skąd utarło się natomiast przekonanie, że duża kolumna będzie w małym pomieszczeniu bardziej "basowa"

Z fizyki dział akustyka, wpajacie takie brednie, a później was czytają młodzi i brną w to dalej.

 

18 godzin temu, DiBatonio napisał:

W8esz jak to się nazywa AKUSTYKA.

Znajomość pojęć opanowana bardzo dobrze :) To teraz poprosiłbym, jeśli to oczywiście nie problem, o pokazanie co nauka ma w tej sprawie do powiedzenia. Jak wyjaśnia zjawisko przyrostu basowości w kolumnach podłogowych i subwooferach wstawionych do małych pomieszczeń. Jeżeli potrzebujesz podeprzeć się matematyką dla lepszego zobrazowania zagadnienia, nie krępuj się proszę, jakoś spróbuję (albo -emy, bo zapewne ktoś jeszcze chętnie poczyta) podołać wyzwaniu. Z góry dziękuję.

18 godzin temu, DiBatonio napisał:

Był taki wątek, wszyscy byście mnie zaszczekali, co drugi proponował kolumny "małe podlogowe" bodajże do 10-13m chłopak dał się namówić kupił od proponowanego przez wszystkich pumpurka, czy jakoś tak, na szczęście chyba mógł oddać, niestety musiał ponieść z tej decyzji i propozycji forumowej jakieś koszty. A później do mnie pisał, że jednak miałem rację w tamtej dyskusji, nie dał rady wytrzymać z basem, który wszystko w muzyce przykrywał.

Dowód na potwierdzenie Twojej tezy to raczej marny. Obstawiałbym bardziej, że kolega wybrał nieodpowiednie kolumny. I nawet nie chodzi o preferencje. Sporo podłogówek, szczególnie budżetowych, najzwyczajniej dudni - tak jest zestrojona. I rzeczywiście, w takim wypadku przyznam rację, że niefortunne trafienie "górką" basową kolumny w mody niewielkiego pomieszczenia (bo to akurat podobne częstotliwości) może nie wypaść ciekawie. Natomiast uważam, że dobrze zestrojone kolumny zagrają dobrze i w dużym i w małym pomieszczeniu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega  Karkas niech poda dokladne wymiary pokoju, to sobie wyliczysz matematycznie, jakie są mody tego pomieszczenia.

Jakby co moge podać link do kalkulatora i tutaj nie ma znaczenia jakie kolumny wstawisz.

Na razie bredzisz chłopie i nadal czekam na odpowiedź, jakie odległości kolumn podłogowych musiałby zachować w takim pomieszczeniu, bo chyba nie przy samych ścianach?

To forum jest świetnym poletkiem dla branży, można z powodzeniem sprzedać wam wszystko nawet do takich 10m, nigdzie indziej takich bredni nie słyszałem.

Nawet w audio mitach na AS.

😁😁😁

Mam domenę dla tego forum ŻAL.PL 😂😂😂

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, DiBatonio napisał:
19 godzin temu, Karkas napisał:

Podsumowując moje pytanie na teraz brzmi czy w ogóle jest sens kupować jakiś zestaw na tą chwilę? Czy lepiej jakoś przeboleć do wyprowadzki i odsunąć zakup w czasie.

@Karkas, to najsensowniejsze, co możesz na tą chwilę zrobić wierz mi, naprawdę. 

Akurat tu się zgadzam.

Jak masz się za rok przeprowadzić to po prostu daj teraz spokój.

Moim zdaniem dobierz kiedyś system do pomieszczenia które będzie kiedyś. A teraz spraw sobie coś taniego używanego co odsprzedasz z 10% stratą najwyżej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo dla S4Home!

19 minut temu, nowy78 napisał:

 

Hmm… No cóż, nie zaprzeczę, że spodziewałem się mniej więcej tego typu merytorycznej odpowiedzi  ;) Pozdrawiam.

To co, działasz? Pytaj o te wymiary i wyliczamy koledze rezonanse, mody, strzałki i takie tam.

Nie trzeba wstawiać suba, zeby wiedzieć jakie częstotliwoci będą sie wzbudzać, kartka papieru i ołówek.

Czekam...

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, DiBatonio napisał:

To co, działasz? Pytaj o te wymiary i wyliczamy koledze rezonanse, mody, strzałki i takie tam.

Oho będzie ciekawie.

30 minut temu, DiBatonio napisał:

Wspomnianą przeze mnie wieżyczkę Panasonica?

Więcejnie trzeba.

Słuchałem, tymczasowo może być.

@Wszyscy 3:3  @DiBatonio

 

I dajmy już spokój :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, S4Home napisał:

 A teraz spraw sobie coś taniego używanego co odsprzedasz z 10% stratą najwyżej.

Jakieś sugestie? ;) Pomysł z mini wieżą mnie nie przekonuje. Tym bardziej że główne źródła to tv/konsola i flac po usb. i chyba wracam do punktu wyjścia - jakiś plastikowy 5.1 pokroju logitecha z906.

Edytowano przez Karkas
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...