Skocz do zawartości

CA CXA80 pytanie do posiadaczy - skoki głośności.


J W

Recommended Posts

Witam,

mam pytanie skierowane do posiadaczy wzmacniacza CXA80, ale też proszę o wypowiedź właścicieli CXA60 jako, przypuszczam, podobnego konstrukcyjnie.

Sam posiadam CXA80, muzyki słucham raczej cicho. Cicho to znaczy, że zaczynając od zerowego położenia pokrętła głośności, pilotem podgłaszam o 2 skoki. Ten model ma dość duży skok na skali przy sterowaniu pilotem i tak po 1 skoku prawie nie słychać nic lub odrobinę - zależy od płyty, 2 skok jest już wystarczająco głośno żeby było słychać, a nie przeszkadzało np. w rozmowie. Niestety, czasami zachodzi takie zjawisko, że po włączeniu wzmacniacza (jeszcze nie rozgrzany) po chwili dźwięk się samoistnie przycisza o ton (powiedzmy jeden taki skok), żeby po jakimś czasie, max ~1min, wrócić do wcześniej ustawionego poziomu. Czasami jak się przyciszył, to sobie podgłosiłem o 1 skok. Wzmacniacz w efekcie, po wskazanym czasie, podgłaśnia się o skok wyżej czyli jest za głośno - przyciszam. Zdarza się to raz może dwa razy na kilkugodzinny odsłuch i mam wrażenie, że niedługi czas po włączeniu. Nie ma znaczenia źródło, ani kolumny. Czasami grałem na wyjściu dla głośników A czasami B, przy czym jedne 4 drugie 8 Ohm. 

Spotkał się ktoś z was z takim zachowaniem wzmacniacza? Macie pomysł na przyczynę? Powinienem go reklamować? Jest jeszcze na gwarancji. Może ten typ tak ma... i nie ma co wszczynać burzy w szklance wody. Nie chciałbym jednak, żeby się okazało, że coś się rozsypie zaraz po gwarancji. Będę wdzięczny za wasze spostrzeżenia.

Dodam, że wyłączyłem funkcję auto-clipping, granie odbywa się w trybie direct.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile różne skokowe sterowanie głośnością przez pilot jest normalne i w różnych firmach jest z tym różnie. Czasem gorzej. To skok głośności przy braku regulacji pokrętłem już nie. 

Czy to następuje na zmianie piosenki? Może one mają różną głośność? Czy w trakcie? Może plik jest uszkodzony?

Sprawdzałeś na Spotify?

Bo jeśli chodzi o defekt to nawet nie wiem co mogło by być przyczyną w Cambridge.

Ale nie jest to normalne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie tematem.

14 minut temu, S4Home napisał:

Czy to następuje na zmianie piosenki? Może one mają różną głośność? Czy w trakcie? Może plik jest uszkodzony?

Zmiana następuje w ciągu trwania jednego utworu i nie ma znaczenia źródło. Gram z cd po coaxialu i tymczasowo z alixa na usb. Różnica między płytami bywa i to o różnym nasileniu, ale nigdy tak duża. W zakresie jednej płyty rzadko tak się zdarza. S4Home - chcę żebyś tylko wiedział, że rozróżniam zwyczajne zjawisko tego typu od jakiejś anomalii.

 

7 minut temu, Artsky napisał:

Odłącz go na chwilę z sieci, włącz ponownie i sprawdź, czy pomogło.

Dzisiaj tak zrobię. Po powrocie do domu wyłączę go z sieci. Normalnie rzeczywiście jest cały czas na standbayu. Chwilę to potrwa zanim się zorientuję czy to coś zmienia, ponieważ jak pisałem, częstotliwość występowania zjawiska jest nieokreślona.

Jeszcze jedno przyszło mi do głowy. Nie dorobiłem się jeszcze szafki i wzmacniacz stoi na podłodze. Działa ogrzewanie podłogowe. Podłoga jest drewniana i nie jest to jakaś nie wiadomo jaka temperatura, po prostu miła ciepława podłoga, pewnie latem w słońcu nagrzewa się bardziej. Może to ma jakiś wpływ, chociaż temp. jest taak niska, że wątpię.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zagranicznym forum czytałem o tym problemie w pierwszej kolejności zrób mu reset do ustawień fabrycznych,tu masz opisane jak to zrobić

https://techsupport.cambridgeaudio.com/hc/en-us/articles/208477775-How-do-I-perform-a-factory-reset-on-the-CXA60-CXA80-

Jeżeli będzie dalej się to powtarzać  z tego co wyczytałem to serwis,ale najpierw zresetuj.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem zrobić tak: najpierw bez wyłączania z sieci zresetować ustawienia, a następnie wyłączyć z sieci dla takiego rebootu. Okazało się, że niestety ... nie mogę zresetować ustawień ponieważ samo wejście w tryb programowania jest niemożliwe. Wzmacniacz nie reagował poprawnie na opisaną w instrukcji kolejność wciskania przełączników. Mało tego - po niedanej próbie wejścia w tryb programowania, a następnie włączeniu go, samoczynnie się wyłączał po jakichś 2s. Dopiero po wyłączeniu go z prądu i ponownym podłączeniu mogłem go zresetować wg instrukcji - i to od razu wchodził w tryb setupu, bez żadnych już problemów. Dzisiaj po tych zabiegach grał już bez skoków głośności.

W związku z powyższym mój wstępny wniosek jest taki, że to jakiś problem w sterowniku, który występuje jeśli wzmacniacz jest długo (tu napiszę, że naprawdę długo - nie mam zwyczaju wyłączania urządzeń zupełnie z sieci, a ostatnio musiałem go odłączać niemal ze dwa miesiące temu) podłączony do zasilania. Taki reboocik, jak radzi Artsky, widocznie jest wskazany co jakiś czas. Nie spodziewałem się czegoś takiego w dość prostym przecież i na oko solidnie zrobionym (żeby nie pisać nie tanim) urządzeniu, ale cóż...

Pozostaje mi teraz obserwować co będzie się działo dalej. Jak sytuacja się zmieni nie omieszkam powiadomić.

Nadal proszę posiadaczy tej rodziny wzmacniaczy o zwrócenie uwagi na opisane zachowanie i zależności. Będę zobowiązany i "pocieszony" 😉 jeśli nie jest to osobnicza cecha mojego egzemplarza, bo to by oznaczało, że prędzej czy później coś się rozwali 😦.

Dziękuję wszystkim za dotychczasowe, pomocne wskazówki.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój znajomy miał CXA 80 i ten sam problem. Lekiem na to był reset. Jednak po pewnym czasie te skoki głośności w jego egzemplarzu powracały. W końcu sprzedał ten wzmacniacz swojemu kuzynowi a sam zakupił Naim'a 5si. Ot i cała historia ... Także jak widać nie jest to odosobniony przypadek :(

Edytowano przez mordor12
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś sobie z tym poradzę... Cóż, jak by się ta historia nie potoczyła, niesmak pozostanie. Najprawdopodobniej to mój pierwszy i ostatni CA. Szkoda, ponieważ odpowiada mi pod wieloma względami. Niestety/stety jestem poniekąd detalistą i lubię jak rzeczy działają jak należy. Wbrew pozorom coraz trudniej o producenta, który czegoś nie przeoczy, bardziej lub mniej świadomie i tendencja ta rozciąga się po całym przedziale zarówno branżowym jak i cenowym 🙁.

Wracają teraz do mnie słowa, które przetaczają się niejednokrotnie na różnych forach: "kup coś ze starych dobrych czasów - solidne sprzęty wykute z pasji, w adekwatnej cenie, a toto to zaraz ci się popsuje".

7 minut temu, Q21 napisał:

Niestety ale nie mieliśmy takiego przypadku ale skoro problem występuje u kilku osób to warto udać się z zapytaniem do dystrybutora.

Być może uda się zidentyfikować czy jest to realny problem. Zależy ile jeszcze osób się zgłosi. Różnie to bywa z podejściem ludzi - jeden nie zauważy, drugi machnie ręką, trzeci sprzeda temu drugiemu 😉 i jakoś po rynku się to rozejdzie - tak to chyba działa. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jaja. Co tam jest do resetowania. ?:(

Mieliśmy kilka sztuk na ekspozycji i żaden tego nie miał. Tu pierwszy raz się o tym dowiedziałem. Ale problem jest, skoro już kilka osób stąd to miały i z zagranicy to nie jest to jednostkowy przypadek  

Dziwna sprawa. Cambridge w UK odpisuje na takie pytania. Jak ja coś chce wiedzieć od razu uderzam do producenta. Dystrybutorzy to wiecie :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@J W
Sprawdź jeszcze wszystkie połączenia,czy nie ma gdzieś problemu.Nie twierdzę że to będzie przyczyną.Cxa60 "wariował" jak miałem jakiś znaleziony tani kabel zamiast coaxiala.W chwili obecnej nadal nie mam coaxiala,ale zmieniłem na krótki kabelek z końcówkami zaciskanymi DIY.Od tego czasu nie zauważyłem żadnych niepokojących objawów.Może tu warto poszukać?

Edytowano przez Mar Ka
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Mar Ka napisał:

@J W
Sprawdź jeszcze wszystkie połączenia,czy nie ma gdzieś problemu.Nie twierdzę że to będzie przyczyną.Cxa60 "wariował" jak miałem jakiś znaleziony tani kabel zamiast coaxiala.W chwili obecnej nadal nie mam coaxiala,ale zmieniłem na krótki kabelek z końcówkami zaciskanymi DIY.Od tego czasu nie zauważyłem żadnych niepokojących objawów.Może tu warto poszukać?

Obecnie CD idzie po IC DIY. Neotech + DH Labs RCA-750. Pierwszy raz robiłem taki kabelek i rzeczywiście zdarzyła mi się wtopa - przy skręcaniu końcówki ukręciłem na lucie środkową żyłę - ale to od razu dało efekt braku dźwięku przy delikatnym odciąganiu kabla i powrót przy pchaniu w stronę wtyku. Kabelek poprawiłem. Jeśli chodzi o samo trzymanie kabli na wtykach to trudno je rozłączyć - trzymają mocno. 

Potestuję jeszcze granie przez USB. Może wejście ma tu coś do rzeczy. Ostatnio grał właśnie tylko CD.

Możesz sprecyzować co znaczy "wariował"? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyłączał mi się samoczynnie po włączeniu.To był częsty przypadek.Zmniejszenie głośności miałem tak jak pisałem, może z 2-3 razy.

Gram na malinie po coaxialu.Od tego czasu, zmieniłem kabel sygnałowy i założyłem gniazdo smart.Malina i wzmacniacz są wyłączane na noc z sieci przez harmonogram.Od czasu tych zmian nie zaobserwowałem żadnych wcześniejszych objawów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, S4Home napisał:

Ale jaja. Co tam jest do resetowania. ?:(

Mieliśmy kilka sztuk na ekspozycji i żaden tego nie miał. Tu pierwszy raz się o tym dowiedziałem. Ale problem jest, skoro już kilka osób stąd to miały i z zagranicy to nie jest to jednostkowy przypadek  

Dziwna sprawa. Cambridge w UK odpisuje na takie pytania. Jak ja coś chce wiedzieć od razu uderzam do producenta. Dystrybutorzy to wiecie :)

@S4Home u was pewnie nie stały na tej ekspozycji zbyt długo bez odłączania od sieci? - przypuszczam, że to o to chodzi. Te problemy to pewnie konsekwencje długiego czasu na zasilaniu. Coś tam się zapycha i sterownik zaczyna wariować.

29 minut temu, Mar Ka napisał:

Wyłączał mi się samoczynnie po włączeniu.

Tego nie zaobserwowałem na co dzień - wystąpiło tylko podczas tej pierwszej, nieudanej próby resetu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Zgłaszam się bo czasu trochę minęło. Od czasu resetu do ustawień fabrycznych niepokojące zachowania się nie powtórzyły. Na początku odłączałem sprzęt od prądu jak nie słuchałem, od jakiegoś czasu znowu jest podłączony długo i też nic niepokojącego się nie dzieje. Musiał to być jakiś "wybryk softu".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...