Skocz do zawartości

zakup nowego gramofonu


Recommended Posts

W związku tym, że mój stary gramofon wymówił mi posłuszeństwa poszukuję czegoś nowego. W internecie trochę tego jest, więc proszę o rady i opinie bardziej doświadczonych kolegów z forum. Szukam czegoś w przedziale 600-800 zł. Mogę naciągnąć tą kwotę o 100 zł ale wtedy będą problemy z zakupem porządnego przedwzmacniacza...
Na początek dwie moje propozycje:

http://www.megamedia.pl/gramofon-pioneer-pl-990.php

http://www.megamedia.pl/gramofon-denon-dp-29.php

Ktoś używa takiego sprzętu?? Jakie są Denony?? Pioneera miałem i jestem zadowolony( w sumie byłem). Do tego planuje zakup:


http://sklep.rms.pl/index.php?p2851,przedw...y-nad-pp-2-pp2=

Wszystko będzie podłączone do kina domowego Phillips(DVD plus zestaw głośników) za pomocą gniazd AUX(inne są zajęte).

Zakup jest planowany na styczeń więc trochę czasu mam na zbieranie informacji i potem dobór odpowiedniego sprzętu.
Czy za te pieniądze można dostać porządny sprzęt czy trzeba wyłożyć grubo ponad 1000 zł żeby naprawdę cieszyć swe zmysły muzyką z czarnych płyt??
Za wszelkie podpowiedzi sugestie bardzo dziękuję!!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

leslo
Moja propozycja to:
Pro-Ject Debut III
http://www.voice.com.pl/pro-ject-debutiii.html

ew. któryś z tańszych Thorensów
http://sklep.bestaudio.pl/gramofony-i-akce...-c-108_137.html

Jeśli chodzi o przedwzmacniacz radziłbym raczej coś z oferty Pro-Ject:
http://www.voice.com.pl/pro-ject-przedwzmacniacze.html
ew. Cambridge Azur, symbolu nie pamiętam, który używa Kolega Kaczor.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Thorens bardzo ciekawy...Tak przejrzałem ofertę tego sklepu i wpadło mi w oko coś takiego:

http://sklep.bestaudio.pl/gramofon-thorens...158-p-1261.html

co prawda cena trochę większa niż to ile mogę wydać ale wydaje mi się dość ciekawą opcją no i dużym plusem jest serwis...??
Jakieś opinie na temat tego modelu??
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

leslo
Popytaj na priva Kolegę Kaczora, jest użytkownikiem któregoś z niższych modeli Thorens. Wiem, że jest zadowolony z tego gramofonu. Ja ze swojej strony polecałbym coś z firmy Pro-Ject. Od lat używam gramofony tej firmy i szczerze polecam. Ciekawostką jest może to, że Thorensy korzystają w swoich gramofonach z ramion firmy Pro-Ject.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na prv pisałem o Thorensie
Tu słówko o gramofonach Pro-Ject. Wydaje się, że z racji nieco prostszej budowy Pro-Jectów niż Thorensów można od tych pierwszych oczekiwać więcej w najniższych przedziałach cenowych. Tak sobie myślę, że skoro nie trzeba płacić za full automat a cena ta sama to znaczy, że jakość komponentów Pro-Jecta będzie lepsza - w efekcie lepszy otrzymasz gramofon. To dość poważny argument przemawiający za zakupem Pro-Jecta nie Thorensa.

Jak widzę jednak będziesz musiał kupić pre gramofonowe od razu icon_sad.gif czyli nici z przełożenia środków
Jak pisałem, u mnie pre Pro-Jecta, nie sprawdziło się - ale to wcale nie oznacza, że u Ciebie nie będzie inaczej.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O gramofonach już trochę napisano ...
to teraz parę słów o preampach gramofonowych icon_cool.gif

W przypadku tanich preampów - jak widać preamp ProJecta lepiej sprawdza się w połączeniu z gramofonami ProJect niż z Thorensem. Więc kupując gramofon ProJect najlepiej będzie poszukać używanego preampa gramofonowego tej firmy (szczególnie, że preamp ProJecta można kupić za połowę ceny nowego i w miarę często pojawiają się takie oferty...).
Nowy ProJect PhonoBox w podstawowej wersji to wydatek około 350 zł, cenę używanego możesz sam obliczyć icon_lol.gif

No i nie warto kupować najtańszych "preampów???" za kilkadziesiąt złotych (Vivanco itp), bo to wyrzucone pieniądze. icon_sad.gif

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekonałem się że tani preamper jest do niczego... Mój vivanco buczy niemiłosiernie co przeszkadza zdecydowanie przy słuchaniu płyt np A Night At The Opera czy Led Zeppelin III. Mam gdzieś zakurzoną Unitrę i po zakupie średniej klasy gramofonu bedę próbował to jakoś połączyć żeby grało... Póki co reaktywowałem mojego Pioneera PL 970 Quarz. Czy możecie mi napisać dokładnie co to za gramofon jakiej klasy czy dobrze gra jak wygląda w nim wymiana wkładki i igły itp??
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RoRo myślę, że z tym sprawdzaniem się bądź nie to Cię chyba troszeczkę poniosło icon_wink.gif
Zapewne piszesz, o "niezgodności" Thorensa z Pro-Jectem na podstawie między innymi moich doświadczeń? A przecież cały czas podkreślałem "nie polubiły się u mnie". Grało to zestawienie z Fatmanem, dziś mając smoka na "O" mogło by być zupełnie inaczej, no i dochodzi kwestia preferencji słuchającego, jednym się podoba innym nie.
Dlatego raz jeszcze powiem NIE, NIE w żadnym wypadku nie można ignorować oferty preampów Pro-Jecta nawet jeśli wybieramy gramofon Thorensa. To że u mnie było "nie za bardzo" o niczym nie świadczy - skądeś te pozytywne opinie o preampach pro-jecta się biorą. Leslo na pewno szukając pre gramofonowego - powinieneś "odsłuchać" Pro-Jecta jako pozycję obowiązkową, bez względu na producenta gramofonu. Warte uwagi moim zdaniem są również Cambridge Audio AZUR 540P i 640P (z naciskiem na 640P).

Co do najtańszych vivianco w pełni się zgadzam - ale to niestety kolega leslo już sam boleśnie przetestował na sobie icon_sad.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Mam gdzieś zakurzoną Unitrę i po zakupie średniej klasy gramofonu bedę próbował to jakoś połączyć żeby grało... Póki co reaktywowałem mojego Pioneera PL 970 Quarz. Czy możecie mi napisać dokładnie co to za gramofon jakiej klasy czy dobrze gra jak wygląda w nim wymiana wkładki i igły itp??

Leslo
Jak gra - to zależy m.in. od tego, jaką ma zamontowaną wkładkę i igłę icon_cool.gif
Ceny tych elementów zaczynają się od kilkudziesięciu złotych a kończą na paru tysiącach (i więcej...)

A jaką masz wkładkę i igłę w tym Pioneerze?
Najlepiej będzie, jak zamieścisz jego zdjęcia (gramofonu i wkładki).

A co do preampów - wskazane jest wyważenie proporcji między gramofonem a preampem - raczej nie stosuje się preampów droższych od gramofonu icon_wink.gif

Pozdrawiam
PS. Kaczor - jeżeli wg Ciebie "troszeczkę mnie poniosło" to wyobraź sobie co będzie, jak mnie "bardziej poniesie" icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leslo
Słuchaj RoRo dobrze prawi. Gramofon w głównej mierze tak gra jak pozwala na to jego wkładka i pregramofonowe (do pewnego momentu). Jednak zwróć szczególną uwagę na kolejne zdanie - rozsądek. Nie warto podłączać super hiper preampa, i wkładać wkładki za kilka kilo złotych do modeli podstawowych a nawet średnich. Niestety gramofon wnosi również pewne ograniczenia i powyżej pewnego poziomu już lepiej nie zagra cobyśmy do niego nie podłączyli i cobyśmy do niego nie wsadzili.

Pozdrawiam

PS RoRo już zaczynam się bać icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

A jaką masz wkładkę i igłę w tym Pioneerze?
Najlepiej będzie, jak zamieścisz jego zdjęcia (gramofonu i wkładki).


Hmmmm...prawdę mówiąc nie wiem jaką mam wkładkę i igłę...tak jak kupiłem na allegro tak to chodzi...boję się cokolwiek rozkręcać bo nigdy nie grzebałem w gramofonach i boje się że jak ruszę cokolwiek to już tego nie złoże...a zdjęcie gramofonu niebawem umieszczęicon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Witam ponownie. Mój Pionner właśnie totalnie wymówił.Sens naprawy mija się z celem.... W toku poszukiwań stwierdziem że gramofon wezmę do 1000 zł bo i tak reszta czyli głośnik i preamper nie zasługują na nic lepszego a ma skromna pensja nie pozwala na szał. Tak więc (a na polskim uczyli że nie zaczyna się tak zdania;-)) myślę że gramofon dla takiego nowicjusza jak ja do 1000 zł w zupełności wystarczy. Wynik moich poszukiwań:


http://sklep.bestaudio.pl/gramofon-project...-iii-p-990.html

http://sklep.bestaudio.pl/gramofon-thorens...158-p-1261.html

Cena tak jak założyłem do 1000 zł. Minusem Pro-Ject jest to że nie ma osłony przed kurzem. Myślę że to nie problem bo moge przełożyć poprostu ten plastik ze starego gramofonu. Dużo jest pozytywnych opini na temat tych gramofonów wiec to już o czymś świadczy...
Thorens niby też dobry.. Też jest dużo pozytywnych opini ale jeśli chodzi o droższe modele....
Jeszcze przez chwilę myślałem o Marantz TT 42 ale natknąłem się na opinię że wkładki nie można wymienić i nic ustawić bo pełny automat tak wiec temat umarł.
Kolega Kaczor się wypowiadał na temat Thorensów ale niestety posiada sprzęt dla mnie cenowo nieosiągalny....
Zakupu chciałbym dokonać po świętach ponieważ moja biblioteczka czarnych płyt bardzo urośnie i chciałbym to co otrzymam przesłuchać..

Tak więc moje definitywne pytanie Thorens czy Pro Ject???

Wiem że jestem upierdliwy bo tu koledzy już dawali mi rady co zakupić...ale myślę że jestem już bliski podjęcia ostatecznej decyzji tylko który z w/w wziąść??
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
leslo ja tylko przedstawiłem swój punkt widzenia nic więcej - pamietaj jednak nikt nie ma monopolu na prawdę więc jest wielce prawdopodobne, że się mylę icon_wink.gif .

No ale nie o pierdołach miało być, tylko zadałeś pytanie to postaram się odpowiedzieć.

Skoro zapewne nie masz możliwości posłuchania przed zakupem to tak na oko z tych dwóch propozycji zapewne wybrałbym Pro-Jecta.
Dlaczego: ano po prostu jak dla mnie więcej o nim wiadomo np. z jakiego zakresu wagowego da się do niego założyć wkładki.
A propo wkładek Ortofon 5 z pro jecta nie jest może szczytem audiofilskich marzeń, ale to niezła wkładka na początek (sam taką mam), o tym MD z Thorensa nie wiem nic. Pro-Ject to prostsza kostrukcja niż full automat Thorensa można zatem oczekiwać (z racji zbliżonej ceny gramofonów), że komponenty Pro-Jecta będą wyższej jakości. Zauważ również, że Pro-Ject ma cięższy talerz - to należy zapisać mu na plus.

Tak czy inaczej obie firmy są uznane i nie podejrzewam aby którakolwiek z nich puściła totalnego gniota - więc ryzyko niewielkie icon_smile.gif
Z racji podobnej ceny ich jakość jest zapewne również podobna więc nie wydaje mi się aby dokonany wybór był aż tak bardzo brzemienny w skutki. Tym nie mniej jak pisałem powyżej raczej postawiłbym na Pro-Jecta.

Pozdrawiam
PS. w kwesti Pro-Jecta zwróć uwagę proszę, na to że w ofercie sklepu z Twojego linka przy pozycji pokrywa jest TAK
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie Kaczor:-)

Chciałbym się podzielić pewnymi spostrzeżami....Wczoraj zawitałem u rodzinki i ku mojej uciesze wujaszek posiada gramofon soniacza:-) Odpaliłem sobie na nim Jimmi Hendrix Expirence którą wraz z innymi vinylami dostałem w prezencie:-) Dziś po 2 godzinnej reanimacji Pionnera udało mi się go ożywić! Przesłuchałem nowe płytki i:
-u wujaszka słychać mniej szumów i trzasków wniosek: igła u mnie gorsza wkładka zużyta??
-dźwięk jest bardziej wyrazisty u wujka wniosek patrz wyżej (??)
-buczenie z głosników strasznie przeszkadza wniosek: tani preamper vivanco do wymiany!!

Mam teraz bazę porównawczą co do brzmienia mojego gramofonu i mam nadzieje że po kupnie nowego dwa pierwsze spostrzeżenia będą już historiąicon_smile.gif

P.S. jest jakiś sposób żeby wydłużyć żywotność vinyli?? znalazłem jakieś płyny a nawet cały zestaw do mycia płyt

http://topwinyl.pl/sklep/pokaz_produkt.php?idprod=1894

http://topwinyl.pl/sklep/pokaz_produkt.php?idprod=934

A jakieś domowe sposoby znacie??icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...