Skocz do zawartości

Gramofon na początek


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 75
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Moim zdaniem najlepiej się tu sprawdzi igła OM10 (wychodzi taniej od 2M Red, która jest w zasadzie tą samą wkładką tylko w innym "opakowaniu"). Jak chcesz zaszaleć, to kup igłę OM20 (ok. 800 zł). To już przepaść w jakości dźwięku :)

16 minut temu, Kajt napisał:

Za to już ogarnąłem sobię płytę granitową pod gramofon. Ze mną jak z dzieckiem... trzeba mi powiedzieć co i jak 😂

No i super! Jeżeli chodzi o gramofony, to tutaj bardzo istotne jest odizolowanie ich od wszelkich drgań z otoczenia. Dzięki temu mamy lepsze prowadzenie igły w rowku i stabilniejszą pracę całej wkładki. Przy czym tak jak pisze @MobyDick - być może trzeba będzie wzmocnić skrzynię, żeby nie zaczęła pływać pod obciążeniem :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Audio Autonomy napisał:

Moim zdaniem najlepiej się tu sprawdzi igła OM10 (wychodzi taniej od 2M Red, która jest w zasadzie tą samą wkładką tylko w innym "opakowaniu").

No właśnie tą samą informację znalazłem na zagranicznych forach... że jest to ta sama wkładka praktycznie. Dlatego chyba lepiej zainwestować w moim mniemaniu w OM10 wkładkę. Czy mówisz, żeby samą igłę od OM10 wymienić? Tak jak pisałem wcześniej... nachodzi ona bezproblemowo na moją wkładkę... będzie ok?

 

38 minut temu, Audio Autonomy napisał:

Przy czym tak jak pisze @MobyDick - być może trzeba będzie wzmocnić skrzynię, żeby nie zaczęła pływać pod obciążeniem :)

Spokojnie... już przetestowane 😃 wzmak jest nawet trochę cięższy niż będzie płyta i z korzyścią dla płyty rozłoży nacisk na całość skrzyni gdzie wzmak ma 4 punkty nacisku i do tego bliżej środka... powinno być dobrze ;)received_215506903157356.thumb.jpeg.38bf438477b033da6bb9a429f288217e.jpeg

Edytowano przez Kajt
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Kajt napisał:

Czy mówisz, żeby samą igłę od OM10 wymienić?

Nie wiem czy wkładka OM10 to dokładnie to samo co ta wkładka Duala. Może się ona czymś delikatnie różnić "w środku", ale obstawiam, że jest co najmniej mocno zbliżona do Ortofona. Myślę, że zakup samej igły będzie w sam raz :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kajt !!!! 

Drapaka zdejmij z wzmacniacza, by zapewnić dobrą wentylację i odprowadzanie ciepła. To raz. A dwa pole magnetyczne  transformatora wzmacniacza może uszkodzić igłę i wkładkę. Gramofon zawsze stawiamy z dala od wzmacniacza. A ramię gramofonu po przeciwnej stronie niż trafo. Musisz sprawdzić z której strony masz transformator, najlepiej zdjąć obudowę. 

Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jednak na Twoim miejscu zainwestowalbym w budowę szafki audio. W takiej konfiguracji jak masz w tej chwili to szacunkowo za materiał będzie około 100 - 200 zł. Większa 3 komorowa, to myślę że maks 350 zł z długim blatem. Standardowo blat ma głębokość 60 cm, ja zrobiłem około 50 cm, bo tak mi pasowało. 

Robisz projekt, materiały dotną na wymiar w każdym markecie budowlanym, który ma w sprzedaży płyty meblowe. Kupujesz do tego garść śrubek i mocowania meblowe. Składa się jak klocki lego. 😁 No i masz gwarancję, że będzie stabilnie i solidnie. 

Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Misiek, to wkładka zasadniczo decyduje o tym jak gra gramofon. Wkładka oraz jej precyzyjne ustawienie, bo bez kalibracji, wszystko będzie takie sobie. Nie musisz od razu kupować wkładki za tysia, możesz zacząć zabawę z czymś tańszym do nauki i zobaczyć z czym to się je i ewentualnie przejść na coś lepszego. Gramofon wygląda na porządny więc nie ma się co zastanawiać. Oczywiście startuj od MM i poczytaj https://hi-fi.com.pl/images/numeryhfim/2011-11/pdf/32-33_11_2011.pdf

Moby, te skrzynki to chyba pracują po swojemu i nie koniecznie coś odsprzęgają 🙂, a gramofon jak wiemy potrzebuje stabilnego i wypoziomowanego podłoża.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kajt, jeśli kasa to nie problem, to pomyśl o szafce z naturalnego drewna, ewentualnie klejonego (bezsękowe), najlepiej coś twardego, choćby buk. Roboty znacznie więcej, ale jeśli ogarniasz prace manualne to efekt może być zaje....bardzo fajny i licowało by to (jeśli pójdziesz w coś jasnego) z obecnym wystrojem :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni Koledzy!

Czy ktoś, może potrzebuje Igły Pickering D400/V15? Oddam za cene przesyłki. Kupiłem w Vamecie w ubiegłym roku jako pasujaca do wkładki Pickering XSV 4000. Tak przynajmniej zostałem poinformowany telefonicznie kiedy usiłowałem zasiegnąć informacji o kompatybilności.  Niestety, wiedza Pana z którym rozmawiałem okazała się bardzo mizerna. Po otrzymaniu okazało się, że igła ma zupełnie inną końcówkę, zupełnie niepasująca do w/w wkładki. Po napisaniu maila do Vamatu o zaistniałej sytuacji, na odpowiedź czekam już kilkanaście miesięcy. No, trudno. Może komuś się przyda. Igła nieużywana. Zdjęcie 1 i 2. Natomiast mam pytanie - czy może ktoś spotkał sie z igłą do wkładki Pickering XSV 4000 za rozsądna kasę? Zdjęcie 3 i 4. Może być zamiennik pasujący do tej wkładki. Okazuje sie, ze to dość egzotyczna, a jednocześnie ciekawa wkładka i na pewno warto byłoby ją uruchomić.

20200318_210409.jpg

20200318_210420.jpg

20200318_210446.jpg

20200318_210505.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, sklep to Wamat. Poprzednio napisałem przez ,,V,,.  Na jednym mailu się nie skończyło. Napisałem dwa. Oba bez odpowiedzi. Szkoda nerwów. Ale wiecej nic u nich nie kupię. Te igłę, którą mam do oddania, prawdopodobnie można zastosować do innych wkładek. Ja nie mam pojęcia. Ale jeśli ktoś potrzebuje to chętnie oddam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Tak daleko nie należy stawiać gramofonu od wzmacniacza. Jeśli już jest taka potrzeba to lepiej podłączyć preamp gramofonowy gdzieś blisko gramofonu i dopiero sygnał z niego wyprowadzony po wzmocnieniu przesyłać kablami dalej. Dobrze by było wtedy móc przesyłać na dłuższej drodze sygnał symetryczny kablami XLR.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Jarek_Ogarek napisał:

A jeśli postawię gramofon 4 m od wzmacniacza to jak zareaguje na długie przewody ? Jest na to jakiś patent ?

Generalnie to że przewód gramofon wzmacniacz nie powinien być za długi to wyjaśnił Ci już MobyDick , miałem kiedyś taką sytuację , że musiałem przestawić na jakieś dwa m-ce gramofon i był mi potrzebny przewód 5 m. Z tych które wówczas testowałem / Klotz , Sommer, Balden/ najlepiej sprawdził się przewód Badea 3402 , z tego co widzę jest na Allegro

https://allegro.pl/oferta/kabel-bedea-gramofonowy-podwojny-made-in-germany-6888379067

Ideału nie było, ale też nie brzmiało tragicznie biorąc pod uwagę długość połączenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...