Skocz do zawartości

Ymaha 803d + Heco Aurora 700 - problemy z dźwiękiem


Frivo

Recommended Posts

"Adaptacje akustyczne" i inne testy poprawiające akustykę. Możemy sobie testować (zmieniając ustawienie kolumn, dywan tak dywan nie, firanki tak firanki nie, itd.) akustykę do woli i oczywiście raz będzie lepiej a raz gorzej. Ja (i pewnie nie tylko ja) już przy zmianie jednego utworu (tego samego autora) na inny widzę różnice, zmienia się widmo częstotliwości i percepcja dźwięku też (tak samo jest ze światłem: zmieni się widmo długości fali i percepcja barwy światła zmieni się diametralnie nawet jak wartość temperatury barwowej pozostanie niezmienna). Ciekaw tylko jestem ilu z nas jak już znajdzie takie idealne ustawienie może je tak pozostawić. Przestawię kolumny na krótszy bok w salonie uzyskując lepszy efekt i co teraz? Mam przekuć wszystkie gniazdka i przenieść okno na inną ścianę (będę oglądał sąsiada)? Kto znas zacznie montować w salonie panele akustyczne i inne akcesoria poprawiające akystykę? Myślę, że celem większości z nas tu pytających jest chęć posłuchania dobrej muzyki w swoim własnym salonie, który już jest taki a nie inny. Mogę powywalać jakieś wazoniki, ale jak zacznę przestawiać lub wywalać stolik i dywan to żona wywali mnie. Jak zaczniemy ulepszać akustycznie nasze pomieszczenie to dojdziemy do momentu, w którym znajdziemy się w pomieszczeniu odsłuchowym. 

Akustyką według mnie można poprawić coś, co już gra lepiej od poprzedniego zestawu ale nie do końca. Jak do dwustukonnego silnika dolejemy lepsze paliwko to też będzie lepiej jechał, ale przy normalnym paliwie też nie będzie się mulił. Ten sam problem, co autor zestawu mam ja: stary wzmacniacz zmieniłem na Amplituner kina domowego Yamahy (wiem, że tu popełniłem błąd) i nic się nie zmieniło, może nawet pogorszyło (a akustyka pozostała ta sama, bo dywan mam ciągle ten sam). Na szczęście zanim kupię nowe kolumny i zamienię amplituner KD (mam nadzieję, że uda mi się go sprzedać) na amplituner stereo lub wzmacniacz stereo też próbuję zasięgnąć opini. Czyli co? kupię zaproponowane tu, na tym forum Yamaha 803D+KEFy Q750 (może nawet KEFy R5 jak ktoś mi odpowie na mój wcześniejszy post czy Q750 i R5 są ekwiwalentne) wydając prawie 13.000 PLN i okaże się, że gra to gorzej niż sprzęt, za który zapłaciłem 2000 PLN 20 lat temu, bo mam kijową akustykę? Sorry, akustyka jest ważna ale chyba nie na tyle.

".. typowo polskie, patrzeć na innych" - zgadza się, patrzymy co mają inni, żeby wstępnie się ukierunkować co wybrać. Już pisałem to 100 razy: nie wszyscy mieszkają w małopolskiem, żeby móc podskoczyć do salonu S4Home, który później nam wypożyczy zestaw do domu. Ja, chociaż mieszkam za granicą, już myślałem, żeby wskoczyć do samolotu i polecieć do S4Home (z Balic to rzut beretem) chociaż małżonka kazała mi się puknąć w głowę. No i co później? Odsłucham kilka zestawów i KEFQ750+ Yamaha N803D, który mnie najbardziej interesuje plus jeszcze KEF R5 (jak się już dowiem, czy KEFy Q750 mogę takimi zastąpić) i co później?

"W UK czy DE fora działają na zupełnie innej zasadzie". Jakby kolega podrzucił adresy tych forów to bym chętnie poczytał. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę się wcinać między wódke i zakąskę, ale to jest cytat ze strony mega-acoustic.pl

"W pokoju który ma kształt litery “L” bardzo trudno jest konkretnie stwierdzić że będzie miał on dobry lub zły wpływ na akustykę, ponieważ rozmiary wnęk  i ich proporcje mogą być bardzo przeróżne. Najbezpieczniej będzie usytuować fotela odsłuchowy tyłem do naszej wnęki. Należy też wnękę wytłumić i dodatkowo zakryć kotarą. W pokojach o takich nietypowych kształtach należy eksperymentować ponieważ może okazać się że pozytywne efekty mogą przynieść nie do końca działania uzasadnione teorią".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, ale skłaniam się ku stwierdzeniu, że akustyka to taki dodatkowy komponent zestawu, który najczęściej jest ignorowany, albo niedoceniany. Wystarczy zmienić "dogięcie kolumn", albo przyłożyć dłonie do uszu, próbując powiększyć nimi małżowiny uszne. Mało kto tego próbuje w domu, a można się na prawdę zdziwić :)

Co do analogi do samochodu to ja bym raczej porównał to do jazdy sportowym autem po mieście, albo po torze wyścigowym. Oba będą jeździć po kiepskich drogach, sportowym pojedziesz nawet szybciej, ale takie auto mniej wybacza. Na kiepskiej drodze będziesz czuć wszystkie nierówności (kiepska jakość nagrania/akustyka), za to na dobrze przygotowanym podłożu pokaże swoje pełne możliwości.
Przeciętnym autem też wygodniej pojedziesz po torze, ale w gorszych warunkach może okazać się dużo mniej wrażliwe na niedoskonałości. Dlatego jak kompletnie nic nie możesz zrobić z pomieszczeniem w którym słuchasz muzyki (czasami nie ma nawet miejsca na niewielkie przesunięcie kolumn) to może się okazać, ze nie ma sensu wydawać mnóstwo pieniędzy na drogi sprzęt bo przyrost jakości do wydanych pieniędzy będzie jeszcze mniejszy (a popsuty akustyką).
Sam walczę z akustyką swojego pomieszczenia na ile to możliwe (a mam prawie idealny kwadrat) i nie jest łatwo. Testuję też od niedawna DiracLive i pomimo, że wymaga od użytkownika minimum wysiłku pod względem konfigurowania, to pewnych fundamentalnych problemów z akustyką nie rozwiąże i trzeba je korygować ustrojami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pełni się z tym zgadzam. Akustka jest dodatkowym komponentem zestawu. Nie sądzę jednak, że jest to element determinujący w 100% wrażenia akustyczne. 

To forum, jak sądzę, jest też (a może przede wszystkim) dla normalnych zjadaczy chleba, którzy szukają poprawy jakości muzyki we własnym układzie odniesienie tj. we własnym salonie (mniejszym lub większym) gdzie dywan jest tam gdzie jest i nigdzie indziej nie będzie. Jakby wystarczyło poprawić akustykę to w wielu przypadkach nie byłoby potrzeby wymiany sprzętu.

W pracy słucham muzyki na AirPodsach z iPhona i MP3 a w domu na słuchawkach okołousznych Audio Technika i z CD i nawet jak mam tylko amplituner KD to jest znaczna różnica. Akustyka chyba tutaj nie mam wiele do czynienia.

Jak pojedziesz BMW X6 lub Land Roverem po kiepskiej drodze to te niedoskonałości drogi zostaną w pewnym stopniu skompensowane. Nawet jak się przejedziesz po niemieckiej autostradzie np. BMW X6 vs Dacia Logan to też poczujesz różnicę np. pokonują ostry zakręt.  W Polsce, też ludzie kupują lepsze auta, które i po gorszej drodze pojadą lepiej niż te tańsze. Jakby to tylko od drogi zależało to by nikt nie wydawała dużych pieniędzy na drogie samochody.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kukocz napisał:

Niestety, ale skłaniam się ku stwierdzeniu, że akustyka to taki dodatkowy komponent zestawu, który najczęściej jest ignorowany, albo niedoceniany. Wystarczy zmienić "dogięcie kolumn", albo przyłożyć dłonie do uszu, próbując powiększyć nimi małżowiny uszne. Mało kto tego próbuje w domu, a można się na prawdę zdziwić :)

Pisałem już o tym , dogięcie uszu i nagle 1 klasa wyższej jakości dźwięk ;) 

Ja sobie od czasu do czasu rzucę kocyk przed kolumny , jest mniejszy pogłos , taki "dostojniejszy" dźwięk - łatwo sprawdzić różnicę zabierając go 1 ruchem podczas jakiegoś lecącego kawałka.

Natomiast dobrze dobrany sprzęt nawet przy brakach w akustyce daje radę , inaczej bym kolumn nie nabył , a salon audio miał profi aranżację , tylko ,że chyba źle ustawioną , z czasem zmienili o 90st ustawienie pokoju :P 

Kef q750 to fajne kolumny , tylko tak jak ze wszystkim odpowiednie zasilanie być musi. Jak nie mam czasu odpalić lampy to na chwilę słucham na ampli onkyo , w trybie pure 2.0 - 0 życia , przy 5.1 jest lepiej. Dlatego polecam poszukać porządny wzmacniacz , a sieciowe tematy dorzucić jakimś pudełkiem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Adam Wesolowski napisał:

"W UK czy DE fora działają na zupełnie innej zasadzie". Jakby kolega podrzucił adresy tych forów to bym chętnie poczytał. 

Serio? No cała masa tego jest. Podpuszczasz mnie rozumiem :P

DE nie znam trafiałem tam przypadkiem z transaltorem. UK całkiem mam ogarnięte. Byłem tam jakiś czas także w salonach audio :)

1 godzinę temu, Adam Wesolowski napisał:

"Natomiast dobrze dobrany sprzęt nawet przy brakach w akustyce daje radę , inaczej bym kolumn nie nabył"

No właśnie.

Bo są takie konfigurację które niwelują braki akustyczne.

Dobrze dobrany sprzęt do siebie to jedno a do pomieszczenia to drugie. Osobne ale równie ważne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, S4Home napisał:

Bo są takie konfigurację które niwelują braki akustyczne.

Dobrze dobrany sprzęt do siebie to jedno a do pomieszczenia to drugie. Osobne ale równie ważne.

Pytanie czy takowe "uniwersalne" konfiguracje idzie jakoś wskazać, czy raczej pozostaje metoda prób i błędów we własnym pomieszczeniu...
Logika podpowiada to drugie rozwiązanie bo Aurory są dość uniwersalnymi kolumnami zestawianymi na forum w różnych konfiguracjach, a jednak w tym przypadku "nie zadziałały". Ale może ktoś ma na to jakiś inny sposób?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Serio? No cała masa tego jest. Podpuszczasz mnie rozumiem". Niby dlaczego miałbym Cię podpuszczać? Pewnie, że Doktor Google podpowie, ale jedno forum jest dobre inne może lepsze albo gorsze. Kto to oceni jak nie ktoś, kto ma doświadczenie w temacie. 

"Bo są takie konfiguracje, które niwelują braki akustyczne." Ooo, i właśnie tego dotyczą nasze (bynajmniej moje, żeby nie deklarować za wszystkich) prośby o pomoc/radę.

"Dobrze dobrany sprzęt do siebie to jedno a do pomieszczenia to drugie." Ja właśnie o taką kopię idealną/prawie idealną lub optymalną (w danym przedziale cenowym) prosiłem. Oczywiście do danego wymiaru pomieszczenia. Powiedzmy, że dobry dźwięk to funkcja kilku zmiennych i z tych kilku zmiennych jedna jest nieznana tj. akustyka pomieszczenia.

Pytać się kogoś, kto nigdy w naszych domach nie był o akustykę (lub inaczej kogoś, kto nigdy żadnych pomiarów w naszym pomieszczeniu nie wykonał) to pytanie wariata. 

Z porad mi udzielonych wnioskuję, że KEFy Q750 + Yamaha 803D będą taką właśnie optymalną konfiguracją a jeszcze lepszą + wzmacniacz stereo Yamahy. Jak się okaże, że mam do kitu akustykę to dupa blada.

1 godzinę temu, kukocz napisał:

Pytanie czy takowe "uniwersalne" konfiguracje idzie jakoś wskazać, czy raczej pozostaje metoda prób i błędów we własnym pomieszczeniu...
Logika podpowiada to drugie rozwiązanie bo Aurory są dość uniwersalnymi kolumnami zestawianymi na forum w różnych konfiguracjach, a jednak w tym przypadku "nie zadziałały". Ale może ktoś ma na to jakiś inny sposób?

"w tym przypadku "nie zadziałały"". Może nie zadziałały bo Heco 700 proponowane były do pomieszczeń większych a autor wpisu ma prawie połowę metrażu.

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, kukocz napisał:

Pytanie czy takowe "uniwersalne" konfiguracje idzie jakoś wskazać, czy raczej pozostaje metoda prób i błędów we własnym pomieszczeniu...
Logika podpowiada to drugie rozwiązanie bo Aurory są dość uniwersalnymi kolumnami zestawianymi na forum w różnych konfiguracjach, a jednak w tym przypadku "nie zadziałały". Ale może ktoś ma na to jakiś inny sposób?

W ciemno tylko konstrukcje z linią transmisyjną, z pasywnymi membranami i konstrukcje zamknięte.

Ale to ogólnikowo. W sensie można się spodziewać a nie że gwarantuje.

Tak to do sprawdzenia w domu.

17 godzin temu, Adam Wesolowski napisał:

"Bo są takie konfiguracje, które niwelują braki akustyczne." Ooo, i właśnie tego dotyczą nasze (bynajmniej moje, żeby nie deklarować za wszystkich) prośby o pomoc/radę.

Tak ,ale już ci mowie że jeśli ktoś Ci w ciemno powie ta i ta konstrukcja na 100% to po prostu klamie.

Moje propozycje mogą się sprawdzić ale pomieszczenie zrobi swoje.

17 godzin temu, Adam Wesolowski napisał:

Z porad mi udzielonych wnioskuję, że KEFy Q750 + Yamaha 803D będą taką właśnie optymalną konfiguracją a jeszcze lepszą + wzmacniacz stereo Yamahy. Jak się okaże, że mam do kitu akustykę to dupa blada.

Mozna tak myśleć bo:

Yamaha ma korekcję akustyki YPAO a KEF jest konstrukcją z membranami biernymi. Reszta do sprawdzenia w domu.

W ciemno mogę ci też polecić ARCAMA SR250. On Ci wyeliminuje wszystko co złe w pomieszczeniu.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"W ciemno tylko konstrukcje z linią transmisyjną, z pasywnymi membranami i konstrukcje zamknięte"

Jakby ktoś chciał pójść w tym kierunku to jakie kolumny z konstrukcją zamkniętą (skoro Aurora 700 i KEFy to bass reflex) i membranamy biernymi zastąpią KEFy?

Nie sądzę, że wystarczy zatkać otwory.

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabawa w porzadne stereo zawsze bedzie trudna i czasem moze prowadzic do nikad.To bywa doslownie gonitwa za kroliczkiem.kupuje-sprzedaje potem od nowa to samo i ciagle cos nie tak.W pewnym momencie mozna od tego zwariowac.Dzisiejsze realizacje nagran sa jeszcze tak rozne ze czesto kilka plyt tego samego artysty brzmi bardzo odmiennie.Akustyka i rozne inne zjawiska dodatkowo komplikuja sytuacje.Ja znalazlem wyjscie z mojej sytuacji dosc przypadkowo.Wrocilem do czegos z czego dawniej korzystalem.Mialem co chwile nowy pomysl.A to a tamto...Ale kazdy kolejny krok raczej dawal krok do tylu niz do przodu.Teraz od jakiegos czasu korzystam z Itunesa i ipoda.I problemy zniknely.Pozegnalem sie z Tidalem i wszelakiej masci chromecastami i innymi pierdolami.Czasem odpalam cd ale coraz rzadziej.Korzystajac z Itunesa efekt roznicy realizacji jest minimalny.Czasem korzystam z korekcji ale naprawde rzadko.Odpalam laptopa i sru do Yamahy.Albo ipod do Pioneera i sru do Yamahy lub do Rotela.I nic mi wiecej juz do szczescia nie potrzeba.Powolutku tez pracuje nad akustyka bo uwazam ze to zawsze jest dobry kierunek dzialania ale bez zbednego szalenstwa.I reasumujac wkoncu przestalem gonic kroliczka ktorego pewnie i tak bym nigdy nie dogonil...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Adam Wesolowski napisał:

"W ciemno tylko konstrukcje z linią transmisyjną, z pasywnymi membranami i konstrukcje zamknięte"

Jakby ktoś chciał pójść w tym kierunku to jakie kolumny z konstrukcją zamkniętą (skoro Aurora 700 i KEFy to bass reflex) i membranamy biernymi zastąpią KEFy?

Nie sądzę, że wystarczy zatkać otwory.

KEF seria Q to membrany bierne to nie bass reflex.

2 godziny temu, Adam Wesolowski napisał:

Nie sądzę, że wystarczy zatkać otwory.

Zatykając otwory masz kolumnę bass reflex z zatkanymi otworami! To nie to samo co konstrukcja zamknięta.

Je się inaczej projektuje. Inne przetworniki wybiera, inaczej rozdziela pasmo itp.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, T Z6 napisał:

Zabawa w porzadne stereo zawsze bedzie trudna i czasem moze prowadzic do nikad.

Nie cytuje całego bo potem Roro narzeka.

Wiele osób ma  tzw. chorobę natręctw , obstawiam ,że spory odsetek zdeklarowanych audiofilii (bez obrazy) i dlatego cały czas szukają , zmieniają i kombinują :) 

Natomiast tak jak pisałeś , wiele kawałków jest słabo nagranych i zamiast szukać problemu w systemie , lepiej poszukać lepszego wydania , chociaż nie zawsze są.

Wczoraj słuchałem z pc-ta kawałek pink floydów z pompei 192khz/24bit , niby spoko ,ale było czuć "nerwowość" , przełączyłem na spotify (także z pc-ta) ~320kbps i nastał spokój w odsłuchu :D dziwne

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...