Skocz do zawartości

Kino domowe Atmos w pokoju 20 m2


Blick Ing

Recommended Posts

Witam, czytam fora od dwóch dni i tylko bardziej skomplikowałem sobie życie... Ogólnie w temacie audio jestem laikiem, ale przede wszystkim KD ma służyć filmom w 80%, 15% gry i 5% muzyka. Marzy mi się atmos ale nie wiem czy będzie osiągalny w takim metrażu. Jestem na początkowym etapie remontu, więc niektóre rzeczy mogę zmienić póki co. Budżet chciałbym zamknąć max 8-10 tys. Póki co potrzebuje pomocy przy rozmieszczeniu głośników bo na tą chwile wchodzi w grę jedynie okablowanie a sprzęt w późniejszym terminie. Rzut salonu:

salon.png.1a3bce28015d2bdfe57107dd4fd796c9.png

246043805_scianatv.png.4b69dd14068ddb6fbbb03b313a107185.png

Długo zastanawiałem się nad tylnymi głośnikami chowanymi w ścianie ale podejrzewam iż będzie to bardzo złe rozwiązanie (choć dla mojej małżonki byłoby najlepsze;). Ale załóżmy dwa narożne wiszące na ścianie nad łóżkiem i nad komodą. Gorzej z frontami, bo tutaj mam już ciasno... Najbardziej by mi pasowało po rogach dać kolumny albo satelity, ale wedle dolby lepiej będzie przy RTV? Bio-kominek planuje dać w pełni przeszklony, więc raczej nie będzie bezpośrednio dużej emisji ciepła.

Myślałem na rozłożeniu kosztów 5-6 tys na system 5.1, ok 1 tys na sufitowe a reszta na ampli. Dla mej lepszej połówki bardziej by pasowały głośniki w kolorze białym;)

Zastanawiałem się czy przyszłościowo nie byłoby możliwości przerobić tego na atmosa 5.1.4 dając pojedynczą kanapę wysuniętą bardziej na przód?

Czy sufitowe głośniki muszą być montowane w specjalnych kasetach dla lepszej jakości dźwięku?

Komoda i witrynka raczej są nietykalne... Bio-kominek do przemyślenia, najgorzej z kanapą bo nie mamy wybranej i może się zmienić z narożnej na 3x2x1...

You can help me?

Edytowano przez Blick Ing
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Iron napisał:

To nie jest odpowiedź na Twoje pytanie, zaznaczam. Ale mam pytanie do Ciebie. Czy jesteś Polakiem? Bo ostanie zdanie , hmm, no cóż, nie świadczy o tym.

Witam kolegę Polak o dumnej polskiej nazwie użytkownika "Iron". Dziękuje za odpowiedź, mimo jak zauważyłeś nie na temat. Wybaczcie może niezbyt poprawnej składni mojego zapytania ale cały dzień chodzę jakbym wypił trzy kawy po kolei... więc trudno było mi się skupić na pisaniu.. Ale zaistniały problem lokalizacji głośników wstrzymał moje przedsięwzięcie, stąd powyższa notka. Pozdrawiam patriotę i trochę więcej dystansu w życiu codziennym życzę 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomijając spory o to kto jest Polakiem a kto nie, jak również budowaniu atmosa to bardziej zastanawiałbym się nad kolumnami frontowymi. Jeżeli rzeczywiście masz tam (bądź masz w planach) kominek i witrynę to chyba pozostają Ci tylko kolumny podstawkowe. A jeśli to wszystko jest na etapie planowania, to może da się ten nieszczęsny kominek umieścić gdzie indziej? Wciskanie kolumn w rogi pokoju nie jest najszczęśliwszym rozwiązaniem. To raz. Jeśli umieścisz monitory na szafce obok tv to ile miejsca zostanie na telewizor? Z tej odległości przydałoby się z 65 cali. Przemysl to wszystko bo wyrzucić kasę w błoto jest łatwo. I zacznij od solidnego 5.1 a potem myśl o atmosach. Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego właśnie tutaj naskrobałem takie niefortunne wypociny... kominek był moim pomysłem więc jest jak najbardziej do edycji. Telewizor jak najbardziej strzelony, bo celowałem w 65 cali. Ale będzie wisiał na ścianie więc RTV jak najbardziej wolna i w sumie jeszcze nie wybrana, więc mogę poszukać jakiejś niskiej aby ewentualne monitory się zmieściły. Montaż monitorów na ścianie odpada? Bo z tych co przeglądałem do tej pory i w sumie tutaj też były wspominane, to myślałem nad serią Definitive Technology ProCinema 600 lub 800. Ale właśnie nie wiem czy lepiej iść w monitory czy w kolumny. Co by lepiej się sprawdziło?

Edytowano przez Blick Ing
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym tą drogą nie szedł. Widziałem co prawda gdzieś na forum wiszące na ścianie monitory ale to chyba nie jest najszczęśliwsze rozwiązanie. Jeśli ten kominek nie jest Ci potrzebny do szczęścia - zrezygnuj z niego albo umieść w innym miejscu. Fajnie by było żeby fronty u Ciebie były ze 2,50 metra od siebie (co najmniej). Dobrze byłoby też odsunąć kanapę od ściany, żeby "tyły" grały z tyłu a nie z boku. Spróbuj to rozrysować w ten sposób 🙂. Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Blick Ing napisał:

Witam kolegę Polak o dumnej polskiej nazwie użytkownika "Iron". Dziękuje za odpowiedź, mimo jak zauważyłeś nie na temat. Wybaczcie może niezbyt poprawnej składni mojego zapytania ale cały dzień chodzę jakbym wypił trzy kawy po kolei... więc trudno było mi się skupić na pisaniu.. Ale zaistniały problem lokalizacji głośników wstrzymał moje przedsięwzięcie, stąd powyższa notka. Pozdrawiam patriotę i trochę więcej dystansu w życiu codziennym życzę 😉

To nie jest dumna nazwa, niestety. Ale jej historia jest długa, niemalże moja tożsamość w sieci. Choć masz rację , i chyba wyszło to komicznie. No cóż , przepraszam. Grunt, żeby rozwiązać twój problem 😀

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na taką odpowiedź liczyłem 😁 Teraz wiem przynajmniej jak podejść do tematu, Te 2,5m jest jak najbardziej osiągalne. Dziękuje bardzo za pomoc z moim małym dylematem🙂

6 minut temu, Iron napisał:

To nie jest dumna nazwa, niestety. Ale jej historia jest długa, niemalże moja tożsamość w sieci. Choć masz rację , i chyba wyszło to komicznie. No cóż , przepraszam. Grunt, żeby rozwiązać twój problem 😀

Każdy ma lepsze i gorsze dni więc nie dawajmy się ponieść emocjom.. Nie ma za co przepraszać, cieszę się iż nie wynikła z tego jakaś zbyteczna przepychanka słowna... Dzięki i miłego wieczoru☺️

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, seba3002 napisał:

Ja bym tą drogą nie szedł. Widziałem co prawda gdzieś na forum wiszące na ścianie monitory ale to chyba nie jest najszczęśliwsze rozwiązanie. Jeśli ten kominek nie jest Ci potrzebny do szczęścia - zrezygnuj z niego albo umieść w innym miejscu. Fajnie by było żeby fronty u Ciebie były ze 2,50 metra od siebie (co najmniej). Dobrze byłoby też odsunąć kanapę od ściany, żeby "tyły" grały z tyłu a nie z boku. Spróbuj to rozrysować w ten sposób 🙂. Pozdrawiam 

Plany planami a życie weryfikuje potem... Po krótkich, ale burzliwych  "negocjacjach" z moją kochaną małżonką nie udało się dojść do kompromisu z kanapą (póki co)... Może maksymalnie uda się odsunąć na 20-30 cm od ściany, czy taki manewr przyniósł by pożądany efekt?

Zastanawiałem się również nad systemem podtynkowym co do tylnych głośników, co sądzicie o takim rozstawieniu?51954027_salonwariant2.png.2f5518d7a50231539361c4d3962350d2.png

Dwa podtynkowe trochę bliżej środka, mieliście może przyjemność spotkania się z głośnikami podtynkowymi w systemach KD? Czy to głupi pomysł i efekt będzie jeszcze gorszy?

Głośnik centralny na RTV byłby ulokowany.

Z kominkiem to jeszcze przemyślę temat czy dać go wyżej lub w ogóle stamtąd zabrać. Drugi wariant sprawi iż fronty cofną się około 35 cm w stronę TV. Niestety z lewej strony mam komin wentylacyjny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety z lewej strony mam komin wentylacyjny i musiałbym zabudować z 15 cm całą ścianę aby wyprostować... a mam pytanko jeszcze co do tych sufitowych. Będą zamontowane w suficie podwieszanym, ale czytałem na forach dla poprawienia efektu, najlepiej zrobić dla nich zabudowę z wygłuszeniem na tyle. Warto z tym się bawić?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wnioskując, najlepiej od razu dobrać sprzęt aby potem nie mieć miłych rozczarowań... bo sprzętu jeszcze nie mam, dopiero w sumie zaczynam swoją przygodę z kinem domowym, ale chciałbym aby była to inwestycja na lata. Filmów raczej przesadnie głośnio oglądać nie będę, ale fajnie jakby sprzęt grał przyjemnie dla ucha...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym jeszcze dopytać o serie Melodika BL. Kominka nie będzie więc z frontami nie mam już problemu, gorzej z tylnymi surround. Będzie kanapa narożna i odsunięcie jej od ściany tylnej może okazać się czynem niewykonalnym... Mając na uwadze spostrzeżenie kolegi Seba, aby tylne grały z "tyłu" pomyślałem o głośnikach ściennych podtynkowych. Melodika posiada kolumny podłogowe jak i ścienne/sufitowe np. BLI6. Zamontowałbym je w ścianie za płytą G/K. Takie ustawienie miałoby sens? Do tego wspomniany w innych tematach subwoofer Klipsch R-12SW i amplituner Onkyo?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te głośniczki mają około 12cm głębokości, więc zdaje mi się powinny wejść. Meble już mamy wybrane ale kanapy jeszcze nie... Jedynie w grę wchodzi narożna bo inne się po prostu nie zmieszczą... Ale jednak po przespaniu się z tym problemem doszedłem do wywnioskowałem iż rozmieszczenie narożne głośników surround da mi szerszy wybór w systemach audio przy chęci zmiany nagłośnienia... Ale dziękuję wszystkim za pomoc w rozwiązaniu moich dylematów i będę się odzywał po remoncie 😉

Miłego weekendu

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...