Skocz do zawartości

Dobry sprzęt dla początkującego - Denon/Marantz+Klipsch


gitarnik7

Recommended Posts

Szanowni Osłuchani,

jestem zielony w sprzęcie HiFi, szukam czegoś na start, nie jestem zielony w temacie muzyki, aktywnie zajmuję się nią od 20 lat, także sporo słyszę.

Do salonu z aneksem (25m2, z czego ok 12m2 zajmuje przestrzeń wypoczynkowa, tv oddalony od kanapy o ok 4m) szukam raczej nowego, niż używanego (chyba, że w stanie idealnym) amplitunera - kombajnu z nowoczesnymi bajerami, do stworzenia kina domowego, na początku 2.0, lub 2.1, z opcją rozbudowy za 2-3lata, wejściem na gramofon, do podłączenia tv LG i PS4. Budżet ok 6-7tys.

Początkowo rozważałem jakąś konfigurację Denona/Marantza z głośnikami Focal Aria (sporo pracowałem na Shape'ach i przyzwyczaiłem się do ich brzmienia), ale chyba budżet mnie zje i wybiorę coś tańszego. Czyli teraz niezły ampli+budżetowe kolumny, a kiedyś rozbudowa.

Rozważam amplitunery Marantz NR1710, Yamaha RB803d, Denon DRA 800h, Denon AVR X1600H.

Kolumny: Klipsch RP-500M lub 600M, Focal Aria 906, ew. Indiana Line.

Z góry dzięki za wszelkie opinie nt. wymienionego sprzętu i doświadczeń.

Edytowano przez gitarnik7
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 66
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

31 minut temu, gitarnik7 napisał:

jestem zielony w sprzęcie HiFi, szukam czegoś na start, nie jestem zielony w temacie muzyki, aktywnie zajmuję się nią od 20 lat, także sporo słyszę. Szukam kombajnu z nowoczesnymi bajerami, do stworzenia kina domowego, na początku 2.0, z opcją na gramofon. I tyle.

...

Rozważam amplitunery Marantz NR1710, Yamaha RB803d, Denon DRA 800h, Denon AVR X1600H.

Kolumny: Klipsch RP-500M lub 600M, Focal Aria 906, ew. Indiana Line.

Witaj Gitarnik7,
na początek warto się zastanowić, czy ma to być stereo - i 2 kolumny (ew. wsparte subwooferem) czy kino domowe (wtedy 5 kolumn i sub).
Temat utworzyłeś w STEREO, a jeden np. Denon AVR X1600 to wielokanałowy amplituner kina domowego.
A w tej samej kwocie zakupu sprzęt stereo (Amplituner + 2 kolumny zagra lepiej niż amplituner kina domowego (z 2 czy tym bardziej 5 kolumnami).

Poza tym - podaj więcej informacji (Zgodnie z "Pierwszymi postami"), bo brak jest np. wielkości pomieszczenia, kwoty na zakup tego zestawu oraz czy ma to być sprzęt nowy - czy może być używany (pojawiają się ogłoszenia sprzedaży używanej Yamahy RN-803D czy innych sprzętów). Co ma być w zestawie (amplituner + kolumny, czy coś więcej) i co będziesz podłączał....

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję, byś na początek wziął muzykę jakiej słuchasz najczęściej (na kilku płytach CD albo na pendrive) i odsłuchał Yamahę R-N803D z kilkoma różnymi kolumnami w salonie Top-HiFi (np. na Nowogrodzkiej, mają jeszcze 2 inne salony w Warszawie).
Choćby taką konfigurację
https://www.tophifi.pl/stereo/zestawy-stereo/yamaha-r-n803d-bw-603.html

Potem poproś o podmianę na tańsze kolumny. Możesz też dla porównania posłuchać tańszy model Yamy (602).
No i podpytać, co jeszcze mają  ciekawego w interesującym Cię zakresie cenowym.
Warto wcześniej umówić się telefonicznie, by mieli wolną salę odsłuchową.

Sprawdzisz nie tylko brzmienie zestawu, ale i komfort obsługi - jest to ważne, gdy np. sporo słuchasz z sieci.

Ważne, byś po prostu posłuchał kilka zestawów, dowiesz się też trochę o sprzęcie i o Twoich preferencjach. No i po drugiej - trzeciej wizycie będziesz już wiedział czego chcesz (a może już po pierwszej wizycie?).

Pozdrawiam
PS. R-N803s pojawia się też w ogłoszeniach w idealnym stanie i na gwarancji....

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, RoRo napisał:

Proponuję, byś na początek wziął muzykę jakiej słuchasz najczęściej (na kilku płytach CD albo na pendrive) i odsłuchał Yamahę R-N803D z kilkoma różnymi kolumnami w salonie Top-HiFi (np. na Nowogrodzkiej, mają jeszcze 2 inne salony w Warszawie).
Choćby taką konfigurację
https://www.tophifi.pl/stereo/zestawy-stereo/yamaha-r-n803d-bw-603.html

Potem poproś o podmianę na tańsze kolumny. Możesz też dla porównania posłuchać tańszy model Yamy (602).
No i podpytać, co jeszcze mają  ciekawego w interesującym Cię zakresie cenowym.
Warto wcześniej umówić się telefonicznie, by mieli wolną salę odsłuchową.

Sprawdzisz nie tylko brzmienie zestawu, ale i komfort obsługi - jest to ważne, gdy np. sporo słuchasz z sieci.

Ważne, byś po prostu posłuchał kilka zestawów, dowiesz się też trochę o sprzęcie i o Twoich preferencjach. No i po drugiej - trzeciej wizycie będziesz już wiedział czego chcesz (a może już po pierwszej wizycie?).

Pozdrawiam
PS. R-N803s pojawia się też w ogłoszeniach w idealnym stanie i na gwarancji....

Z pendrive'm i 10 FLACami już jestem przygotowany, na Nowogrodzką właśnie wybieram się w nast tyg, tylko chciałem być pewien co do tego o co poprosić do odsłuchu. Tych kombinacji z Yamahą/Denonem/Marantzem i kilkoma kolumnami byłoby zbyt dużo zachodu pewnie by przetestować w jeden dzień (a może nie?) i czy nie będę zbyt upierdliwy prosząc o 3 amplitunery i np 3 pary kolumn :)

Czy któreś z wymienionych kolumn sprawdzą się? Słuchałem porównawczo w Audiopolis Focal Aria i Chora, gdzie słychać było dość dużą różnicę w jakości dźwięku na korzyść Arii, ale może poniżej ich ceny znajdę coś sensownego.

Jeśli chodzi o gatunki słucham prawie wszystkiego od Bacha, przez Beatlesów do Coltrane'a.

 

Edytowano przez gitarnik7
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepszym rozwiązaniem będzie odsłuch i oczywiście nie powinno być problemu jak poprosisz o 3 propozycje. Dobra rada, nie czytaj nic przed pójściem na temat sprzętów które chcesz posłuchać, Ponieważ podczas odsłuchu będziesz chciał na siłę usłyszeć to co wyczytałeś. 3 zestawy na jednym odsłuchu to dużo dla naszych uszu i mózgu dlatego nie polecam odsłuchiwać podczas jednej sesji większej ilości kolumn czy wzmacniaczy, ponieważ wyjdziesz z mętlikiem w głowie. 

W Twoim przypadku zdecydowanie stawiałbym na kino domowe i tego raczej powinieneś się trzymać skoro planujesz większość czasu przeznaczyć na oglądanie filmów i dalszą rozbudowę do np 5.1.

Zarówno w kinie domowym jak i stereo bardzo dobrze sprawdza się Focal Chora tylko pamiętaj aby dobrać do nich cieplejszy amplituner taki jak choćby denon 2600h czy onkyo 686/696. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Q21 napisał:

Najlepszym rozwiązaniem będzie odsłuch i oczywiście nie powinno być problemu jak poprosisz o 3 propozycje. Dobra rada, nie czytaj nic przed pójściem na temat sprzętów które chcesz posłuchać, Ponieważ podczas odsłuchu będziesz chciał na siłę usłyszeć to co wyczytałeś. 3 zestawy na jednym odsłuchu to dużo dla naszych uszu i mózgu dlatego nie polecam odsłuchiwać podczas jednej sesji większej ilości kolumn czy wzmacniaczy, ponieważ wyjdziesz z mętlikiem w głowie. 

W Twoim przypadku zdecydowanie stawiałbym na kino domowe i tego raczej powinieneś się trzymać skoro planujesz większość czasu przeznaczyć na oglądanie filmów i dalszą rozbudowę do np 5.1.

Zarówno w kinie domowym jak i stereo bardzo dobrze sprawdza się Focal Chora tylko pamiętaj aby dobrać do nich cieplejszy amplituner taki jak choćby denon 2600h czy onkyo 686/696. 

Na pewno wybiorę się na odsłuch! Nic nie czytam, bo kwieciście pisane, nieco dziwną dla mnie polszczyzną, opisy brzmienia nie przekonują ;) Mam wysokiej klasy sprzęt gitarowy i dużo słyszę, także tylko to będzie moją bazą.

Przemyślałem sprawę i w sumie przestrzennie ciężko byłoby mi zaaranżować obecnie miejsce w salonie na 5.1, ze względu na gabaryty takiego sprzętu. Także w grę będą wchodziły konfiguracje 2.0 (z możliwie szerokim pasmem kolumn) lub 2.1

Denon 2600h czy Onkyo 696 wcześniej nie brałem pod uwagę, ale włączę je do gry. Focal Chora słuchałem i w średnicy brzmią gorzej niż Arie, zwłaszcza w muzyce rockowej, której czasem słucham, ale może warto ich jeszcze posłuchać. Wiem jaka jest różnica na papierze między 806 a 826 (inne pasma przenoszenia), czy te podstawkowe będą wystarczały w mojej przestrzeni bez suba?

Dzięki za sugestie! Jakieś kolumny powinienem jeszcze brać pod uwagę?

Edytowano przez gitarnik7
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to w tym przypadku zdecydowanie kino.

Wiem bo u mnie był podobny początkowy udział procentowy a z czasem gdzie coraz więcej jest do roboty kino jeszcze urosło.

Moim zdaniem w tym momencie albo Yamaha 685 albo Onkyo 696.

Do tego system kolumny opartych o ELAC B6 na przody a B5 na tyły ewentualnie KEF z linii Q350 na tyły Q150.

Do Denona X2600 polecam Monitor Audio Bronze 2 a na tyły model FX.

Nie ma możliwości że system bedzie bez suba to po pierwsze a po drugie moim zdaniem amplitunery klasy wspomnianej wyżej nie do końca dobrze wysterują Arie. I kupujesz dobre kolumny pod stereo a system w kinie będzie przeciętny.

Zapraszam

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, S4Home napisał:

No to w tym przypadku zdecydowanie kino.

Wiem bo u mnie był podobny początkowy udział procentowy a z czasem gdzie coraz więcej jest do roboty kino jeszcze urosło.

Moim zdaniem w tym momencie albo Yamaha 685 albo Onkyo 696.

Do tego system kolumny opartych o ELAC B6 na przody a B5 na tyły ewentualnie KEF z linii Q350 na tyły Q150.

Do Denona X2600 polecam Monitor Audio Bronze 2 a na tyły model FX.

Nie ma możliwości że system bedzie bez suba to po pierwsze a po drugie moim zdaniem amplitunery klasy wspomnianej wyżej nie do końca dobrze wysterują Arie. I kupujesz dobre kolumny pod stereo a system w kinie będzie przeciętny.

Zapraszam

 

No właśnie posta wyżej napisałem, że kino 5.1 raczej przez najbliższe lata nie będzie wchodziło w grę. Czyli jeśli w grę wchodziłyby 2.0 i 2.1 to warto rozważyć Denona DRA-800H? No i jeśli 2.1 to jaki sub w dobrej cenie polecacie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, gitarnik7 napisał:

No właśnie posta wyżej napisałem, że kino 5.1 raczej przez najbliższe lata nie będzie wchodziło w grę. Czyli jeśli w grę wchodziłyby 2.0 i 2.1 to warto rozważyć

Czegoś tu nie rozumiem , co prawda termin " najbliższe lata " jest enigmatyczny, ale po co skazujesz się na amplituner KD, gdy będziesz słuchał w stereo , nawet jak to mają być filmy . Dużo lepszą jakość da Ci wzmacniacz stereo tak w filmie jak / a może przede wszystkim/ w muzyce. Na wyjściu i tak będziesz miał dwa kanały , i amplituner KD. też tego nie zmieni. Jak inwestycja w 5.1 ma być w przyszłości ,to do tego czasu mogą się parę razy zmienić obecne standardy kodowania czy innych Atmosów i jak już dokupisz pozostałe kolumny to Twój amplituner może stać się już zabytkiem. Wzmacniacz stereo jest ponadczasowy , możesz później jak już będziesz gotowy na pełne kino , nabyć amplituner , podpiąć wzmacniacz pod fronty i masz jakiś progres , nic nie tracisz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, tomek4446 napisał:

Czegoś tu nie rozumiem , co prawda termin " najbliższe lata " jest enigmatyczny, ale po co skazujesz się na amplituner KD, gdy będziesz słuchał w stereo , nawet jak to mają być filmy . Dużo lepszą jakość da Ci wzmacniacz stereo tak w filmie jak / a może przede wszystkim/ w muzyce. Na wyjściu i tak będziesz miał dwa kanały , i amplituner KD. też tego nie zmieni. Jak inwestycja w 5.1 ma być w przyszłości ,to do tego czasu mogą się parę razy zmienić obecne standardy kodowania czy innych Atmosów i jak już dokupisz pozostałe kolumny to Twój amplituner może stać się już zabytkiem. Wzmacniacz stereo jest ponadczasowy , możesz później jak już będziesz gotowy na pełne kino , nabyć amplituner , podpiąć wzmacniacz pod fronty i masz jakiś progres , nic nie tracisz.

OK, jeśli wzmacniacz stereo to na jakie modele powinienem zwrócić uwagę wg Ciebie? zważając na to, że potrzebuję łączności Bluetooth (spotify itp.)

Edytowano przez gitarnik7
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, gitarnik7 napisał:

OK, jeśli wzmacniacz stereo to na jakie modele powinienem zwrócić uwagę wg Ciebie? zważając na to, że potrzebuję łączności Bluetooth (spotify itp.)

Trochę to nie ten dział , więc możesz założyć temat w " Stereo" , Bluetooth , Spotify załatwi Malina lub Chromecast wpięte w każdy wzmacniacz.

1 minutę temu, tomek4446 napisał:

więc możesz założyć temat w " Stereo"

Kurde to jest 'Stereo" sorry , piszę w dwóch działach i się pogubiłem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, tomek4446 napisał:

Trochę to nie ten dział , więc możesz założyć temat w " Stereo" , Bluetooth , Spotify załatwi Malina lub Chromecast wpięte w każdy wzmacniacz.

Kurde to jest 'Stereo" sorry , piszę w dwóch działach i się pogubiłem.

właśnie zależy mi na tym, by to było jedno urządzenie, nie kilka.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, S4Home napisał:

No to nie. To idziesz w amplituner stereo. DRA800 klasyczny podstawowy ale o innym brzmieniu niż konkurencja co daje mu przewagę w niektórych konfiguracjach. 

Dalej konkurencja Yamaha 602/803 Onkyo 8250 /8390

Albo :) Co polecam wzmak NAD 356BEE + Yamaha WXAD10.

Pozdrawiam

 

W jakim sensie DRA800 ma inne brzmienie, niż konkurencja? i o jakich konfiguracjach myślisz? czy chodzi Ci o to, że gra lepiej w mniejszych zestawach 2.0 czy 2.1?

6 godzin temu, lysyrafal napisał:

To jest dobry trop z tych kolumn ktore wytypowales. Z amplitunerow stereo bo takiego szukasz jest jeszcze Marantz NR1200.

zatem Focal Aria 906 i do tego jaki sub ewentualnie? muszę porównać te Marantze NR1200 i NR1710, są w podobnej cenie

3 godziny temu, Q21 napisał:

Jeśli chciałbyś postawić na wygodę i mieć wszystko w jednym to amplituner stereo typu Yamaha RN803d czy Onkyo 8390 to 2 najmocniejsze propozycje. 

Oba sprzęty w podobnej cenie, trzeba się przyjrzeć :) a jaki sub poleciłbyś ewentualnie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, lysyrafal napisał:

To jest dobry trop z tych kolumn ktore wytypowales. Z amplitunerow stereo bo takiego szukasz jest jeszcze Marantz NR1200.

NR1200 nie nagłośni Arii nie ma szans. On jest bardzo słabym amplitunerem pod kątem mocy. Po prostu ich nie wysteruje.

11 godzin temu, gitarnik7 napisał:

W jakim sensie DRA800 ma inne brzmienie, niż konkurencja? i o jakich konfiguracjach myślisz? czy chodzi Ci o to, że gra lepiej w mniejszych zestawach 2.0 czy 2.1?

DRA800 gra cieplej od Yamahy i Onkyo. Bardziej umila odsłuch ale nie gra tak wciągająco. Angażująco, emocjonalnie. Po protu melodyjnie. Jak ktoś szuka takiego grania to jest w domu.

Jeśli cały czas mówimy o Ariach to tylko Onkyo 8390 do nich. Aria jest już typową Vką. Dokładanie do niego Vki Yamahy źle się skomponuje.

 

Pozdrawiam

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, gitarnik7 napisał:

Oba sprzęty w podobnej cenie, trzeba się przyjrzeć :) a jaki sub poleciłbyś ewentualnie?

Nie rozpędzaj się z subwooferem, który zawsze możesz dokupić. Najpierw posłuchaj bez niego przez tydzień lub dwa. Jeżeli uznasz, że brakuje Ci dołu to dokupisz subwoofer. W systemie stereo warto zwrócić uwagę na svs sb1000 lub REL t5i. Jeśli lubisz na prawdę mocny bas to możesz rozważyć zakup subwoofera do kina domowego takiego jak Klipsch spl100

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, S4Home napisał:

NR1200 nie nagłośni Arii nie ma szans. On jest bardzo słabym amplitunerem pod kątem mocy. Po prostu ich nie wysteruje.

DRA800 gra cieplej od Yamahy i Onkyo. Bardziej umila odsłuch ale nie gra tak wciągająco. Angażująco, emocjonalnie. Po protu melodyjnie. Jak ktoś szuka takiego grania to jest w domu.

Jeśli cały czas mówimy o Ariach to tylko Onkyo 8390 do nich. Aria jest już typową Vką. Dokładanie do niego Vki Yamahy źle się skomponuje.

A do Arii ile trzeba mocy na kanał? NR1710 zapewne też będzie za słaby. Co to znaczy, że Aria jest Vką?

Intrygujący opis DRA800 na pewno sprawdzę na odsłuchu, zwłaszcza, że różnica w cenie między tym Denonem a Yamahą/Onkyo jest znaczna. Zapytam też o te ELAC B6, które proponowałeś.

1 godzinę temu, Q21 napisał:

Nie rozpędzaj się z subwooferem, który zawsze możesz dokupić. Najpierw posłuchaj bez niego przez tydzień lub dwa. Jeżeli uznasz, że brakuje Ci dołu to dokupisz subwoofer. W systemie stereo warto zwrócić uwagę na svs sb1000 lub REL t5i. Jeśli lubisz na prawdę mocny bas to możesz rozważyć zakup subwoofera do kina domowego takiego jak Klipsch spl100

Dobra, na razie na pewno nie będę go kupował, zwłaszcza, że to kolejny konkretny wydatek.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...