Skocz do zawartości

Nowe stereo...Będzie dużo czytania i prośba o poradę


Przemek1979

Recommended Posts

6 godzin temu, Przemek1979 napisał:

Tannoye xt8f to na razie moi faworyci, jak na tym etapie. Ale będe musiał posłuchać ich w domu

W domu zawsze dobrze posłuchać, są brzmienia zrobione na pierwsze wrażenie w sklepie, a po paru dniach moga okazać się męczące. Co do xt8f to moim zdaniem bas jest tam problematyczny

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, A.N. napisał:

W domu zawsze dobrze posłuchać, są brzmienia zrobione na pierwsze wrażenie w sklepie, a po paru dniach moga okazać się męczące. Co do xt8f to moim zdaniem bas jest tam problematyczny

Zdefiniuj "problematyczny" proszę?

6 godzin temu, Felix1 napisał:

Pytanie, co chcesz osiągnąć. Czy dobre granie w miejscu odsłuchu, czy wypełnić dźwiękiem całe pomieszczenie i robić imprezy? :)

Tak jak mówię - układ mam nieco podobny. Cały pokój z aneksem kuchennym ma 24m i nieregularny kształ. Długość ściany w miejscu odsłuchu trochę mniejsza, bo 3m.

Monitory sprawdzają się świetnie. Brzmienie w miejscu odsłuchu jest super, jak już mówiłem musiałem zatkać BR, żeby basu nie było za dużo, ale i w całym pokoju słychać też całkiem fajnie.

Wydaje mi się, że DOBRE monitory sprawdzą się lepiej, niż podłogówki w tej samej cenie w takim układzie pomieszczenia.

I jeszcze jedno - (znowu) WYDAJE MI SIĘ, że w takim układzie dobrze zainwestować korekcję akustyki. Czyli np. zamiast iść powiedzmy w MA Gold 200, których chcesz słuchać, lepiej wziąć Gold 100, a (sporą) różnicę w cenie zainwestować np. we wzmacniacz w dobrą korekcją, typu NAD M10 lub Arcam SA30. Można też próbować robić adaptację akustyczną pomieszczenia, ale nie zawsze lepsza połówka się na to zgadza ;)

Ja przynajmniej podążam w tym kierunku.

Siedzenie w miejscu odsłuchu, przy małych dzieciach w domu, to mam może ze 2h w tygodniu. Dużo więcej okazji mam, w których chcę wypełnić pokój muzyką.

Twoje sugestie są bardzo fajne i przemyślane, ale, mój pokój sufit na wysokości 7m z jednej strony (i schody na amtresolę, w tym miejscu). I gdy jestem na górze, też chce słyszeć muzykę...sprzątając, prasując itp.

Pisałem, we wcześniejszych postach, że będę robił korekcje akustyki. I pisałem że Żona się zgadza, hehe.

Wstępnie, chciałem kupić monitory, ale niemal wszyscy mówią w salonach na odsłuchach, jak i piszą w tym wątku, że tam potrzeba podłogówek. 

I tak, na pewno wypożyczę i monitory i podłogówki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużym wyzwaniem w Twoim przypadku jest pomieszczenie i faktycznie monitory mogą być (ale nie muszą) gorszym rozwiązaniem niż kolumny podłogowe. Możesz spróbować z Pylon Audio Ruby 25 mk2 czy Fyne Audio f501. Tym bas refleksem aż tak bardzo bym się nie sugerował, ponieważ może być to złudne i odsunięcie od ściany na odległość około 35cm powinno w wielu przypadkach się  sprawdzić. Udaj się do salonu, do którego masz blisko i spróbuj z różnym umiejscowieniem kolumn od ściany. Jeśli któreś brzmienie kolumn przypadnie Ci do gustu to nie kupuj od razu tylko wypożycz je do domu aby sprawdzić we własnych warunkach odsłuchowych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Felix1 

"Tyle, że system buduję na dłużej. Gdybym chciał coś tylko do słuchania w tle, to kupiłbym jednak coś tańszego. 

Ale każdy ma swoje preferencje "

Tak. Pewnie tak. Mam taki budżet, i jeszcze z niego muszę odjąć na akustykę. Na jakieś kable głośnikowe. Może i nawet na streamer. 

Więc kto wie jak to się potoczy.

Dlatego założyłem temat. Prosząc opinie i porady. I wszyscy piszą coś ciekawego.

Dzięki @S4Home poczytałem o basrefeksach itp. W innym wątku znalazłem link do strony RMS i do artykułu o akustyce. Inaczej bym tego pewnie nie znalazł.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, A.N. napisał:

W domu zawsze dobrze posłuchać, są brzmienia zrobione na pierwsze wrażenie w sklepie, a po paru dniach moga okazać się męczące. Co do xt8f to moim zdaniem bas jest tam problematyczny

Dlaczego?

10 godzin temu, Felix1 napisał:

Jeśli chodzi o to, co kto doradza, to różnie bywa :) Jak widzisz S4Home i Q21 (również salony), nie odrzucają monitorów w twoim przypadku. 

Tylko pamiętaj, że porównując monitory i podłogówki w tej samej cenie, zwykle monitory będą o klasę lepsze. 

Absolutnie! Monitory są nadal na liscie do polecenia i do odsłuchu.

Pamiętajmy o jednym, Owszem są to monitory z linii wyżej ale właśnie nie do końca będą lepsze. Zdefiniuj lepsze?

Bo komuś bardziej dociążone brzmienie, mocniejsze może się po prostu bardziej podobać.

Nawet przykłady stąd podaj mi różnice w "lepszości" pomiędzy Monitor Audio Silver 300 a Gold 100, KEF Q750 a R300, Tannoy Eaton vs XT8F

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, S4Home napisał:

Dlaczego?

Absolutnie! Monitory są nadal na liscie do polecenia i do odsłuchu.

Pamiętajmy o jednym, Owszem są to monitory z linii wyżej ale właśnie nie do końca będą lepsze. Zdefiniuj lepsze?

Bo komuś bardziej dociążone brzmienie, mocniejsze może się po prostu bardziej podobać.

Nawet przykłady stąd podaj mi różnice w "lepszości" pomiędzy Monitor Audio Silver 300 a Gold 100, KEF Q750 a R300, Tannoy Eaton vs XT8F

Pozdrawiam

W określonym budżecie kolumna podstawkowa powinna zagrać lepiej niż wolnostojąca. Oczywiście, im wyższa cena tym przewaga monitorów będzie maleć, aż w końcu duże konstrukcje mogą okazać się lepsze.

Na czym polega wyższa jakość? Wg mnie na większym zróżnicowaniu barw, aksamitności brzmienia, detaliczności, lepszej stereofonii, itp. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Karo napisał:

W określonym budżecie kolumna podstawkowa powinna zagrać lepiej niż wolnostojąca. Oczywiście, im wyższa cena tym przewaga monitorów będzie maleć, aż w końcu duże konstrukcje mogą okazać się lepsze.

Na czym polega wyższa jakość? Wg mnie na większym zróżnicowaniu barw, aksamitności brzmienia, detaliczności, lepszej stereofonii, itp. 

No właśnie powinna ale nie zawsze tak jest.

 Nie zrozumcie mnie źle ja nie chce się kłócić ale uświadomić że nie zawsze tak jest

1 godzinę temu, Felix1 napisał:

Brzmieniowo Gold 100 ma dużo lepszą stereofonię, lepiej buduje scenę. Dla mnie są zdecydowanie bardziej "muzykalne", detaliczne (ale bez metaliczności), szybsze, mają czystszą górę pasma i ogólnie lepszą średnicę. Bas jest lepiej kontrolowany, bardziej punktowy. Wydaje mi się również, że w pomieszczeniach do 20m dźwięk z Gold 100 jest bardziej "dociążony".

Pełna zgoda.

1 godzinę temu, Felix1 napisał:

Bas oczywiście nie zejdzie tak nisko

Pełna zgoda. No i właśnie tu wracamy do sformułowania co oznacza "lepsza"? Bo może ktoś kladzie nacisk na bas a nie na rozdzielczość? Jest masa takich klientów.

Więc zgadzam się że dostajemy produkt z wyższej półki ale nie dla wszystkich lepszy. Po prostu

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Felix1 napisał:

obiektywnie jest on chyba lepszą kolumną

Obiektywnie bo dla nas. Wtedy tak. Ale punkt widzenia zalezy od punktu siedzenia. Zdarzają się u nas klienci którzy mówią ale płytko, no ale płytko i to wszystko czego szukają. Jaką sprzedaż ma Tonsil! Przeciez nie za jakość czy lepszość :P

Ja się z Toba absolutnie zgadzam. Po prostu chce zauważyć że dla nowych , głównie dla nich, użytkowników mogą nie docenić nie zauważyć, a wręcz odebrać monitor wyższej półki jako wręcz konstrukcję słabszą. Mówię to z doświadczenia handlowego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemek, przy Twoim wnetrzu i warunkach nawet jakbyś nie opisał swoich doświadczeń (post nr 20) to szkoda czasu na podstawkowe. Co do akustyki najpierw zastanówcie sie czy sprzęt nie może stać na krótszej ścianie, to często daje bardzo dużo bez żadnych kosztów

Pisałem że bas w xt8f jest problematyczny, bo jak porozmawiasz albo poczytasz to wiele osób widzi w nim problem. Też są tacy co go nie mają, ale ja jestem z tych pierwszych. Ten bas dla mnie jest trudny do opanowania, grubszy niz cała reszta pasma czyli słabo z nią zszyty. Te kolumny zresztą mocno i szybko tanieją, to chyba nie bez przyczyny

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, S4Home napisał:

Obiektywnie bo dla nas. Wtedy tak. Ale punkt widzenia zalezy od punktu siedzenia. Zdarzają się u nas klienci którzy mówią ale płytko, no ale płytko i to wszystko czego szukają. Jaką sprzedaż ma Tonsil! Przeciez nie za jakość czy lepszość :P

Ja się z Toba absolutnie zgadzam. Po prostu chce zauważyć że dla nowych , głównie dla nich, użytkowników mogą nie docenić nie zauważyć, a wręcz odebrać monitor wyższej półki jako wręcz konstrukcję słabszą. Mówię to z doświadczenia handlowego.

Przy jednym z odsłuchów Yamahy 2100, wpierw podłączono monitory Mission zx (4tyś pln za parę) a potem B&W serii 700 (5 tyś pln za parę). 

W tych warunkach (tej sali odsłuchowej) i z tą Yamaha, monitory B&W zagrały o klasę albo 2 klasy lepiej. A że nie znałem cen, moja pierwsza mysl była, że B&W to pewnie z 10tyś pln. Taka duża, według mnie, była różnica miedzy nimi.

A katalogowo, to coś koło 1500pln za parę. Z rabatem, może nawet 1000pln.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.01.2020 o 16:30, A.N. napisał:

Przemek, przy Twoim wnetrzu i warunkach nawet jakbyś nie opisał swoich doświadczeń (post nr 20) to szkoda czasu na podstawkowe. Co do akustyki najpierw zastanówcie sie czy sprzęt nie może stać na krótszej ścianie, to często daje bardzo dużo bez żadnych kosztów

Pisałem że bas w xt8f jest problematyczny, bo jak porozmawiasz albo poczytasz to wiele osób widzi w nim problem. Też są tacy co go nie mają, ale ja jestem z tych pierwszych. Ten bas dla mnie jest trudny do opanowania, grubszy niz cała reszta pasma czyli słabo z nią zszyty. Te kolumny zresztą mocno i szybko tanieją, to chyba nie bez przyczyny

@A.N.

Nie ma szans. Na prawej krótszej ścianie mamy wielkie okno balkonowe. Na lewej krótszej ścianie mamy schody na górę. Zero manipulacji.

Mocno i szybko tanieją? Gdzie? Weszły na rynek pod koniec 2015 roku, a mamy już 2020. To chyba już pora żeby taniały w salonach!

Edytowano przez Przemek1979
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry wszystkim,

Po tygodniu podnoszę/odświeżam temat dzieląc się kolejnymi doświadczeniami i spostrzeżeniami.

Miałem okazję być na dwóch kolejnych odsłuchach w miejscu nr1 i nr2 (według oryginalnego postu). I już zakończyłem odsłuchy w salonach. Za tydzień ferie i przejdę już do etapu odsłuchów w domu. 

Zestaw nagrań na odsłuchy: Royksopp "I had this thing", Depeche Mode "Condemnation", Pearl Jam "Jeremy" i Metalica "When a blind man cries", Sting "Its probably me", a na koniec Daft Pank "Contact".

Piątek, miejsce nr 1.

Zasugerowano mi połączenie Cambridge Audio Cxa80, tutaj z odtwarzaczem Cxn, w parze z Monitor Audio Silver 500. Porprosiłem również o dołożenie moich faworytów czyli Tannoy xt8f. Na pierwszy ogień poszły Tannoye i od razu powiem, że zagrały dużo fajniej niż tydzień wcześniej wpołączeniu z Marantzem n7000 (coś tam,coś tam). Fajniej = dynamiczniej i może delikatnie wyraźniej w wokalach. Perkusja w Metalice dużo żywsza, a i talerze bardziej wyraźne. Potem pora na Silver 500; jest bardzo fajnie. Podobnie do xt8 ALE; wokale dużo wyraźniejsze jakby bardziej z przodu, bardziej na pierwszym planie - na plus. Niestety, mimo że bas bardzo ładny i kulturalny było go tak dużo, że dosłownie czułem go w brzuchu tak bardzo, że po 3 utworze zaczęło mi wibrować coś w środku a i głowa zaczeła mi się kurczyć. Nie wiem jak Wam to opisać, ale odechciało mi się ich sluchać. Czy To wina pomieszczenia, czy coś w mojej głowie, ale domu na odsłuch i nie będę ich brał.

Sobota, miejsce nr2.

Wiadomo, moja upatrzona Yamaha as1100. Tym razem aż 3 zestawy Mission zx5, B&W 704, Elac Carina FS247.4 Taki oto zestaw na sobotę. Na pierwszy ogień idą ZX5, rozczarowanie od razu. Wokale bardzo mocno wycofane gdzieś na tył, gitary są ale brakuje im wyrazu, talerze na perkusji niemal niesłyszalne. Bas fajny, duży wręcz potężny ale nie natarczywy. Niestety odpadają od razu. To nie dla mnie. Ciekawostka, że tyle kosztują , ale to chyba za rozmiar bo nie za granie!!! B&W 704 no i ciekawostka. Nagle zrobiło się miło, czysto i muzykalnie. Wokale tam gdzie powinny być, czyste i wyraźne. Talerze ożyły. Struny gitar jakieś takie dźwięczne, soczyste.  Bas piękny, głęboki i kontrolowany, może troszkę go mało, ale da się to pogodzić. Fajnie, fajnie. ELAC FS247.4 i świat mi się zmienił. Nagle wszystko to co było dobre w B&W tutaj zrobiło się jakby 2 razy lepsze. Muzykalność. Ta scena. Ciekawostka. Nagle Tannoy xt8 dostał mocnego konkurenta. Fajnie. Fajnie.

Czekam na ferie. Będę słuchał w domu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne. Yamaha 2100 nie jest już Vką jak niższe modele. Do missiona ale to od lat dobiera się wzmacniacze jasne. Ttuaj np Cambridge by się przydał.

A co do ELACa z nowej serii to i Carina i Vela robia szał za każdym razem gy się ich słucha. Szczerze gdyby te kolumny miały lepszy marketing w polsce to byłby to top 1.

Firma obecnie stoi na bardzo wysokim poziomie, wykonania jka i dzwięku i w każdym segmencie oferuje produkt bardzo konkurencyjny.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...