Skocz do zawartości

Zestaw do odsłuchu vinyli - co nowe a co używane


Recommended Posts

Witam Was,

Jak sądzicie. Który z elementów można kupić używany a który na początek przygody z vinylami (mała wiedza użytkownika) powinna być nowa?

Mówimy o:

  • gramofon
  • wzmacniacz
  • głośniki

Moja opinia jako amatora:

  • gramofon - nowy. Mógł być naprawiany co nie jest złe, ale może np nie otrzymać odpowiedniego tempa czego nie rozpozna amator.
  • wzmacniacz - nowy. Używany może być nadpalony, a amator nie zobaczy różnicy.
  • głośniki - używany. Ciężko je popsuć.

Prośba: Nie piszcie, że wszystko musi być nowe. Wtedy nie ma tematu, ponieważ biorę np 5000 - 7000 zł idę do sklepu specjalistycznego i mówię. Proszę mi skompletować zestaw do odsłuchu vinyli do tej kwoty i tyle w temacie. Każdy tak potrafi :)

Edytowano przez Piotr Balicki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Piotr Balicki napisał:

gramofon - nowy. Mógł być naprawiany co nie jest złe, ale może np nie otrzymać odpowiedniego tempa czego nie rozpozna amator.

Gramofon używany.

2 godziny temu, Piotr Balicki napisał:

wzmacniacz - nowy. Używany może być nadpalony, a amator nie zobaczy różnicy.

Używany lub nowy , tutaj w zależności od portfela , choć i tak zawsze w tych samych pieniądzach masz o 'oczko" lepszy sprzęt gdy wybieżesz uzywany ale pojawia się element ryzyka..

2 godziny temu, Piotr Balicki napisał:

głośniki - używany. Ciężko je popsuć.

Kolumny używane.

2 godziny temu, Piotr Balicki napisał:

Proszę mi skompletować zestaw do odsłuchu vinyli

Nie ma czegoś takiego jak ZESTAW DO ODSŁUCHU WINYLI , przed tobą ciężka droga uprzedzam :)

Zacząłbym od doboru wzmacniacza i kolumn , te dwa elementy decydują w największej mierze o dźwięku . Biorąc pod uwagę wzmacniacz zintegrowany lub dzielony zwróć uwagę czy ma wmontowany przedwzmacniacz gramofonowy . W razie braku , też tragedii nie ma bo można nabyć zewnętrzny ale to dodatkowe koszty. Zakup gramofonu zostawiłbym na koniec , gdy już " znajdziesz" Swój dźwięk. W gramofonie o sygnaturze dźwięku decyduje wkładka a tych na rynku jest mnóstwo , ważne by kupić gramofon z możliwością wymiany headshella.

To tak w skrócie.

Edytowano przez tomek4446
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.01.2020 o 18:39, 1Ender napisał:

Kolega jest z Łodzi.

Aaa , to zmienia postać rzeczy :) 

Dnia 20.01.2020 o 13:38, Piotr Balicki napisał:

Nie piszcie, że wszystko musi być nowe.

Mam pomysł , proponuję więc udać się do HiFI Market na Piotrkowską 204 / ciekawe kiedy RoRo lub Szefowa mnie wywali , ale piszę w dobrej wierze :) /, tam porozmawiać i posłuchać , będziesz miał już jakieś pojęcie tak o dźwięku jak i  o finansach. Nie polecam na wizytę soboty , bo jest zwykle zebranie stałych klientów czyli tłum ludzi. Dzisiaj byłem w komisie i myślę , że jest w czym wybierać.

Edytowano przez RoRo
poprawiłem adres
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, tomek4446 napisał:

Nie ma czegoś takiego jak ZESTAW DO ODSŁUCHU WINYLI , przed tobą ciężka droga uprzedzam

Kolega ma 100% racji. Zanim kupisz gramofon, zastanów się czy masz co najmniej lekki zmysł mechaniczny, zręczne palce, cierpliwość.  Bez tych atrybutów lepiej kupić wypasione Cd albo plikograja 😀. Nie ma tu przesady. Ile masz płyt?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za szybką odpowiedź.

Zdecydowanie udam się na Piotrkowską 204.

@Pboczek z cierpliwością i wysokim uwrażliwienie na detale i skrupulatność nie będzie problemu.

Płyt mam 11 sztuk i nigdy ich nie słuchałem. Co lepsze nigdy nie słuchałem muzyki z gramofonu, ale zawsze chciałem mieć gramofon. Wiec to nie wybór czy się opłaca tylko kwestia potrzeby. Oczywiście możliwe, że po posiadaniu takiego sprzętu po roku uznam, że to nie to. jak nie kupię to sią nie dowiem.

Ok. To pomóżcie mi zrobić pierwsze kroki. Pójdę na Piotrkowską 204 i mam powiedzieć potrzebuje gramofon, wzmacniacz i głośniki. Jak osoba tam pracująca zapyta mnie do czego potrzebuje .... do słuchania hehehe. A tak na poważnie to, czym mam się kierować?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Piotr Balicki

A poważnie to:

1. Musisz posłuchać kilku zestawów, by ocenić co Ci się podoba w dźwięku, a co np. Cię męczy. 

Na odsłuch weź nagrania, które dobrze znasz, zeszyt i notuj. Co było podłączone. Np. Zestaw 1. Kolumny X, Wzmacniacz Y, źródło Z (Gramofon, Odtwarzacz CD, pliki). W przypadku gramofonu pytaj o wkładkę (model). 

Notujesz w zestawie nr 1 (piszesz wszystkie elementy toru) np. Wysokie były zbyt natarczywe, było ich za dużo, za mało szczegółów w średnicy. Niskie tony wyraziste, mocne, szybkie, głębokie. Dobrze kontrolowane. Ale brakowało mi większego zejścia basów, takiego do piwnicy. Lubię jak niskie tony masują mnie po brzuchu i przedstawiają krzesła u sąsiadów. 😂😂

W zestawie nr 2 podobało mi się to, a to chciałbym zmienić. Itd. 

I tak dojdziemy do tego jaki dźwięk lubię. 😂

Pozdrawiam 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Piotr Balicki

Ogólnie przyjęte zasady są takie, że albo dzwonisz, umawiasz odsłuch. Albo wchodzisz z ulicy i oglądasz co jest akurat na stanie. Z tym że musisz się liczyć że sprzedawca nie będzie miał dla Ciebie czasu. I wtedy umawiasz odsłuch na konkretny dźwięk. 

Np. Dzień dobry, interesuje mnie zestaw z drapakiem do muzyki (...wymień...) Czyli wzmacniacz integra, kolumny, przedwzmacniacz, gramofon, mam pomieszczenie (podaj wielkość). Czy ma teraz czas? (... Czekasz na odpowiedź)

Kiedy ewentualnie mógłbym czegoś posłuchać? Proszę podać konkretny dzień i godzinę. Potrzebuję na odsłuch (np. 2 godziny, 3 godziny) 

To wszystko. 

Pozdrawiam 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@1Ender dzięki za szczegółowe rady.

@Pboczek od dzisiaj będą kolumny.

Już wiem, żę to nie jest jak z marketami. Idę biorę ładne pudełko (grafik się spisał) wracam do domu do gniazdka i play i po robocie. Ale i dobrze.

Reasumując.

1. Umawiam się na odsłuchy. Efekt będę miał przykładowy zestaw który mi sprawia dużo radochy ze słuchania

2. Idę na Piotrkowską 204 i przykładowym zestawe a człowiek dobiera mi coś co ma wiedząc, że zaproponowany przez niego zestaw będzie spełniał moje oczekiwania.

 

Pytanie: Czy na Piotrkowskiej 204 też można robić odsłuchy?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.01.2020 o 19:09, tomek4446 napisał:

Mam pomysł , proponuję więc udać się do HiFI Market na Piotrkowską 204 / ciekawe kiedy RoRo lub Szefowa mnie wywali , ale piszę w dobrej wierze :) /, tam porozmawiać i posłuchać , będziesz miał już jakieś pojęcie tak o dźwięku jak i  o finansach.

Dopóki piszesz w dobrej wierze - nie ma problemu. Kłótliwy też nie jesteś 🙂
Jak wiesz sprawdzeni sprzedawcy są w cenie 🙂 Zgodnie z Regulaminem nie należy tylko umieszczać linków do własnych aukcji (bo od tego jest dział GIEŁDA).

Piotr Balicki - nie ma obowiązku kupić już w trakcie pierwszego spotkania ... To nie piekarnia.

Pozdrawiam
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem akurat w HIFI w tym tygodniu i jest tam ładny Pioneer, nie pamiętam oznaczeń lecz zwróciłem uwagę na stan, wizualny oczywiście. Ogólnie na półce znajdziesz ze dwadzieścia gramofonów. Podaj cenę, popatrz, posłuchaj, zrób fotki etc.a później zdecydujesz.

Mała rada: jeśli możesz to najlepiej podjechać od rana ;)

Żebym nie był źle zrozumiany, to nie znaczy, że wspomniany Pioneer to akurat sprzęt dla Piotr Balicki :)

 

Edytowano przez Chili
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Chili napisał:

Byłem akurat w HIFI w tym tygodniu i jest tam ładny Pioneer

Zgadza się , gdybym wcześniej nie kupił od Piotra / komis/ Yamahy Yp 701 to miałbym tego Pioneera. Jak się nim interesowałem to był jeszcze przed przeglądem i był nie na sprzedaż. Kawał fajnego gramiaka z duszą.

21 godzin temu, Chili napisał:

Mała rada: jeśli możesz to najlepiej podjechać od rana

Bardzo dobra rada , po południu robi się tłoczno. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...