Skocz do zawartości

Co po PA Diamond, czyli wątek wielowątkowy


Kraft

Recommended Posts

To prawda.Kręcimy się w kółko,z jednej strony ,to miłe doświadczenie.W salonie jeszcze nigdy nie podeszły mi żadne kolumny.Zawsze była to męka i usiłowanie znalezienia jakiejś pozytywnej nutki ,ale nic z tego.Przykładem był harbeth 30,1 ,dwa razy słuchałem w sklepie i zawsze była lipa.Za trzecim podejściem kupiłem je w ciemno ,dowiozłem do domu,kilka godzin odsłuchu i zaczęło się robić ciekawie.Fakt,sprzedałem po kilku miesiącach,ale tak już mam,szukam czegoś nowego a trochę już tego było.W każdym razie zawsze chętnie wracam do dynaudio i harbeth.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też myślę, że odsłuch w salonie niewiele daje. Powiedzmy, że chcemy porównać 5 modeli. Ile czasu wychodzi na jeden? Góra z 20 minut, czyli 5 utworów. Do tego kolumny, albo stoją obok siebie, więc jedne w lepszej pozycji, a inne w gorszej, albo odsłuchujemy je po kolei w optymalnej pozycje, a wtedy odsłuch pierwszych dzieli od ostatnich ponad godzina. Kto przez ten czas zapamięta do porównania jakieś niuanse? Do tego stres, presja czasu i nieznana akustyka, której wpływ na brzmienie nie jest nam znany. Nie jest to bardzo wartościowe doświadczenie.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze poziomy głośności. Przecież kolumny mają różną czułość. 2 dB różnicy i już jedna gra zdecydowanie lepiej od drugiej. Niby ludzie wiedzą, że nasza psychoakustyka wybierze z dwóch modeli ten głośniejszy jako lepiej grający, ale kto ustawia w salonie głośność, np. różowym szumem, by ten efekt zniwelować? 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mówie ,że wszyscy sprzedawcy,ale dla nie których,to czarna magia.Dziwię się,że właściciele zatrudniają ludzi,którzy nie mają pojęcia co sprzedają😪Broń Boże się z nimi spierać,bo już będzie po odsłuchach.

Ale do rzeczy. Ja postanowiłem wrócić do DIY, a  w między czasie szukam czegoś ciekawego.Kef r3 wystawiłem na aukcji.Dobre kolumny,ale czas iść dalej w poszukiwaniu ideału😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, izapat napisał:

Ja postanowiłem wrócić do DIY

Ta deklaracja to branżowe Pearl Harbor. Tyle tęgich głów, takie zaplecze techniczne i żaden z producentów nie potrafi zbudować kolumn, które by Cię zadowoliły? Masakra!

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Kraft napisał:

Ta deklaracja, to branżowe Pearl Harbor. Tyle tęgich głów, takie zaplecze techniczne i żaden z producentów nie potrafi zbudować kolumn, które by Cię zadowoliły? Masakra!

Wiem,że jeszcze wiele przede mną,ale miałem już kilkanaście kolumn,przeważnie monitory i zawsze coś było nie tak.Wiem,że nie da się zrobić głośników idealnych,do każdej muzyki,bo jeśli konstruktor stworzy piękną ,napowietrzoną średnicę i wysokie,to bas będzie kulał.I na odwrót itd...Chyba ,że kolumny za 50 tys grają idealnie,ale na takie już sobie nie pozwolę.Dlatego DIY jest jakimś wyjściem,ale również kosztownym i wymagającym cierpliwości.

35 lat temu ,miałem kasprzaka ,a póżniej gramofon artur i to był mój HiEnd🙂Ale już wtedy marzyłem o Radmorze z kolumnami ZG40 ,które miał mój Wujek.🙂

Edytowano przez izapat
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Bowersy 706 S2 wróciły do sklepu (opis z testu zamieściłem w osobnym wątku), więc następcy Diamondów ciągle nie wyłonieni. Trzeba się zastanowić, co dalej. Może nic nie zmieniać i pozostać z Pylonami? Byłoby fajnie, ale obawiam się, że raz puszczona w ruch maszyna zmian nie da się już zatrzymać. Nie spocznie póki czegoś nowego nie kupię. Na tę chwilę koncepcje rysują się trzy (a nawet cztery). W sumie dobre doświadczenia z B&W skłaniają mnie do wypróbowania ich najtańszych podłogówek, czyli modelu 603. Słuchałem ich w sklepie i wypadły dobrze - to raz. Po drugie mają entuzjastyczne recenzje w prasie i zdobyły nagrodę "ZESPOŁY GŁOŚNIKOWE EISA 2019–2020". Szczególnie jedna recenzja mnie ujęła. Tester HiFi Plus Paul Messenger napisał tak:

„tak naprawdę nigdy nie czułem potrzeby wymiany ich na coś bardziej kosztownego i egzotycznego, pomimo faktu, że napędzające je elementy były niewątpliwie droższe”

„Jeśli istnieje lepszy przykład na to, że głośnik jest niewolnikiem reszty systemu, to jeszcze go nie znalazłem. Bowers & Wilkins '603 są w stanie odtworzyć dokładnie to, czym je karmiono, bez względu na to, jak bardzo high-endowy sprzęt posiadasz."

Przyznacie, że takie refleksje działają na wyobraźnię. Absolutnie transparentne kolumny za niecałe 7000 zł? I to takie, których nie chce się wymieniać na droższe? Żyć, nie umierać.

Druga konstrukcja, która chodzi mi po głowie to KEF Q750. Za KEF-ami również przemawiają dobre wspomnienia z odsłuchu innego modelu tej firmy, czyli R3. Z recenzji wynika, że być może podłogówki z serii Q łączą zalety podstawkowych R3 z nieco większym potencjałem na basie, a tego własnie szukam. Do tego cena bardzo atrakcyjna, więc może warto spróbować. 

Trzecia opcja to wypróbowanie Audio Physic Classic 5. Byłaby to próba połączenia pomysłu kupna dobrych monitorów, który zdaje się nie wypalił, z potencjałem konstrukcji podłogowej. Dwugłośnikowy Classic 5 to przecież taki klasyczny monitor, tylko z wydłużoną obudową;). Słuchałem w sklepie większych Classic 8 z zagrały bardzo dobrze. Przestrzennie, detalicznie i melodyjnie. Może 5-tki oferują podobne zalety. Da je się chyba wyrwać nawet poniżej ceny Bowersów, więc opcja wygląda nieźle.

No i czwarty pomysł na dalsze funkcjonowanie w audio. Spróbować z pomocą DSP dostroić Diamondy tak, by wskoczyły na wyższy poziom. Doświadczenia z ostatnich odsłuchów różnych kolumn mogą się tu okazać przydatne. Mam punkty odniesienia dla różnych cech kolumn, więc wiem do czego dążyć.

Tylko niech się ta cholerna pandemia skończy;( 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha. Jeszcze chodzą mi po głowie kolumny Dynaudio. Żadnych nie miałem jeszcze okazji posłuchać, ale jakieś szanse, że to może być mój dźwięk są. Takie X34 byłyby chyba akurat.

KEF, B&W, Audio Physic, Dynaudio... zdecydowanie znosi mnie w stronę rynkowych potentatów z tradycjami, technicznym dorobkiem i charyzmą. W sumie bezpieczny wybór. Gwarancja jakości i łatwość ewentualnej odsprzedaży.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kraft napisał:

Aha. Jeszcze chodzą mi po głowie kolumny Dynaudio. Żadnych nie miałem jeszcze okazji posłuchać, ale jakieś szanse, że to może być mój dźwięk są. Takie X34 byłyby chyba akurat.

KEF, B&W, Audio Physic, Dynaudio... zdecydowanie znosi mnie w stronę rynkowych potentatów z tradycjami, technicznym dorobkiem i charyzmą. W sumie bezpieczny wybór. Gwarancja jakości i łatwość ewentualnej odsprzedaży.

Spróbuj Dynaudio x18 ,miałem,grały z naimem,bardzo sympatyczne monitory.Grzeczne,delikatne,z mocnym basem.No i cena bardzo dobra.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

W najnowszym numerze Audio (2020.04) ukazał się test pięciu nietanich monitorów. Jednymi z nich są Dynaudio Evoke 20, które brałem pod uwagę w moich poszukiwaniach. Mniejsza o samą ocenę kolumn, ale spodobało mi się w recenzji jedno zdanie:

[..] tradycja marki, jej hi-endowe osiągnięcia, modele, które zdobyły pozycję „kultowych” – to wszystko odgrywa nie mniejszą rolę, dając poczucie bezpieczeństwa, że kupujemy głośniki wysoce wyspecjalizowane i od wybitnego specjalisty w tej dziedzinie. A wydając prawie dychę na małe głośniki, chcemy wierzyć nie tylko własnym uszom...

To takie nieaudiofilskie, więc dobrze, że nie ja to powiedziałem;) Ale tak właśnie myślę. Niby odsłuch najważniejszy, ale chyba spora część z nas pragnie także dodatkowej"gwarancji", że dokonuje właściwego wyboru. Renoma marki i pochlebne opinie o produkcie, to własnie potwierdzenie, którego potrzebujemy. I dlatego odpuściłem sobie w temacie zapoznawanie się z kolumnami mniejszych producentów i manufaktur. Nie wykluczam, że niektóre z nich mogą być świetne, ale wolę jednak poczucie psychicznego komfortu. Myślę, że spoglądanie na uznane logo złagodzi mi (nieuniknione) cierpienia związane z dysonansem podecyzyjnym.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Kraft napisał:

Niby odsłuch najważniejszy, ale chyba spora część z nas pragnie także dodatkowej"gwarancji", że dokonuje właściwego wyboru. Renoma marki i pochlebne opinie o produkcie, to własnie potwierdzenie, którego potrzebujemy. I dlatego odpuściłem sobie w temacie zapoznawanie się z kolumnami mniejszych producentów i manufaktur. Nie wykluczam, że niektóre z nich mogą być świetne, ale wolę jednak poczucie psychicznego komfortu. Myślę, że spoglądanie na uznane logo złagodzi mi (nieuniknione) cierpienia związane z dysonansem podecyzyjnym.

No to jesteśmy na dwóch różnych biegunach doświadczeń :) Moje doświadczenia zawodowe i kontakty z producentami jednoznacznie mi wskazują , że najwięksi robią najgorzej :) No z tym najgorzej to oczywiście przejaskrawienie, ale na pewno zawsze za dużą produkcją idzie standaryzacja wyrobu i coraz większy nacisk na zysk , czytaj oszczędności. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego , im większa firma tym większe koszty praktyczne wszystkiego , od pracowniczych po marketingowe . Przy wolnym rynku cena to swoista broń , mniejsza cena to większy target i większa sprzedaż. A sprzedaż musi być duża, bo duże koszta stałe , bo duża firma , zobowiązania i kółko się zamyka :) Kraft , może na audio się nie znam , ale w mechanizmach funkcjonowania dużych firm produkcyjnych siedzę od 30 lat i widziałem nie jeden już arkusz kalkulacyjny produktu , wierz mi nigdy tam nie ma rubryki " zadowolony klient "  czy ' jakość produktu " , tym zajmuje się wyłącznie marketing. To on tworzy rankingi , kształtuje opinie konsumentów , buduje tą otoczkę doskonałości. Nie chcę tutaj prowadzić krucjaty przeciw potentatom , po prostu w erze rozdmuchanego konsumpcjonizmu to Ci najwięksi są odpowiedzialni za zaspokojenie potrzeb ludzkości , wielu z nich " jedzie " już tylko na logo , kojarzącym się dawniej z nowatorskością , solidnością i trwałością. To mali mogą sobie pozwolić na ekstrawagancje stosowania lepszych materiałów , bardziej indywidualnego podejścia do klienta , lepszy serwis / Ci najwięksi go przeważnie nie mają /, bo mają co prawda większą marże z racji małych mocy produkcyjnych ale muszą dbać o jakość bo to jedyny atut. I tutaj jakość już musi być elementem kalkulacji  , bo jak dużemu coś nie wyjdzie to da sobie radę , ale mały znika z rynku. Bardzo często bazujemy przy zakupie na znanej marce , nie zastanawiając się ilu ta firma w między czasie zmieniła właścicieli ,a co za tym idzie jak zmieniła się jej polityka. Bawi mnie czasem jak przychodzą do mnie klienci wymieniając np. nazwę jakiejś firmy jako synonim jakości ,bo ktoś kupił ich wyroby 20 lat temu i jest do dzisiaj zadowolony, Tylko , że ta firma w między czasie dwa razy bankrutowała , ma trzeciego właściciela , zupełnie inną technologię , produkuje tandetę , o serwisie można zapomnieć , bo polityka jest taka że " do bramy towar był doskonałej jakości , a co się stało za bramą firmy to producent już nie odpowiada " ale została stara nazwa i na tym bazują. Ja tam stawiam na małych , lepszy kontakt, bo przeważnie z właścicielem , możliwość modyfikacji ,personalizacji . No, ogólnie znane marki w zasięgu mojego budżetu jakoś mi się przejadły :) 

Kraft , zwróć uwagę na :

http://yb-audio.pl/realizacje/bise/ 

Edytowano przez tomek4446
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

Moje doświadczenia zawodowe i kontakty z producentami jednoznacznie mi wskazują , że najwięksi robią najgorzej

Tomek, masz dużo racji, ale podobną listę zarzutów można też ułożyć na temat małych producentów. Długość będzie podobna, tylko zmienią się podpunkty. Myślę, że uczciwiej będzie dzielić firmy po prostu na dobre i złe, I takie znajdziemy zarówno wśród dużych, jak i małych. Kto nigdy nie trafił na działającą po partyzancku małą firmę ręka w górę.  Jest ktoś taki?

Co do tych przekształceń własnościowych, to też spawa nie jest taka prosta. Czasem marka na tym traci, ale taż często nic się nie zmienia, albo nawet zyskuje. Jak ktoś, jak my, siedzi w temacie, to na samo znane logo się przecież nie nabierze. Śledzimy rynek na bieżąco i wiemy, co w trawie piszczy. 

Czy damy się nabrać na coś takiego?

sansui-1024x531.thumb.jpg.3cbd09ad4e16fe1cfdd7500d1327640a.jpg

47 minut temu, mkk napisał:

Kraft, za 6,24 zdecydowanie polepszysz swoje wrażenia odsłuchowe :)

Jakby mi ktoś nakleił, jak nie patrzę, to może tak. Inaczej nie zadziała.

 

 

 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

Kraft , zwróć uwagę na :

http://yb-audio.pl/realizacje/bise/ 

Podoba mi się polityka firmy. W projektach pokazują z czego robią, jak robią. Są pomiary, opisy, rysunki techniczne. Brawo👍 

Zupełne przeciwieństwo BMN, gdzie producent poździerał z kondensatorów i rezystorów wartości żeby ktoś przypadkiem nie zgapił i sobie nie zrobił kopii.

Po tym jak pokazałem kilka zdjęć w klubiku BMN (inne forum), które szybko zostały usunięte (na prośbę producenta) przez tamtejszego woźnego wypisałem się z tego cyrku. Oczywiście naczytałem się, że nie szanuję cudzej pracy, zachowuję się jak typek, dzieciak i typowy Polaczek hehe (nie byłem dłużny 😉

BMNy fajnie grają ale to co prezentuje firma kamuflując wartości elementów to jakiś żart dla mnie jest. 

Resizer_15880176351150.jpg

Edytowano przez MariuszZ
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Kraft napisał:

Czy damy się nabrać na coś takiego?

Ja mam największe pretensje do Sony i Nad-a :) 

Małe firmy są przeważnie jedno dwu osobowe , więc jak Ci ktoś schrzani wzmacniacz, to wiesz kogo opieprzyć , a jak kupisz w Salonie znanej marki i jakość będzie słaba ,to przecież nie będziesz winił sprzedawcy, bo On go nie robił , co najwyżej możesz napisać na Berdyczów :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek, trzeba jednak wziąć też pod uwagę, że ci "duzi" mają zazwyczaj o wiele większe możliwości badawczo-rozwojowe. Odpowiednia kadra, którą dużemu łatwiej opłacić, sprzęt i miejsca umożliwiające odpowiednie przetestowanie prototypu - to wszystko daje im sporą przewagę. Zauważ proszę, że właściwie tylko tacy produkują od a do z, zaczynając od przetworników, kończąc na całych zestawach głośnikowych (tu akurat o produktach nawiązujących do tematu). A że mają w ofercie także masówkę - z czegoś żyć trzeba ;)
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, tomek4446 napisał:

Ja mam największe pretensje do Sony i Nad-a :) 

Do NAD-a? A o co? Przecież ich wzmacniacze (nie jakieś przesadnie solidne) od początku robili Chińczycy. Zdaje się, że byli prekursorami tego modelu biznesowego.

38 minut temu, tomek4446 napisał:

jak Ci ktoś schrzani wzmacniacz, to wiesz kogo opieprzyć 

Dużo Ci z tego przyjdzie.

PS Mój wielokrotnie przekształcany własnościowo Marantz działa bez zarzutu.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, MariuszZ napisał:

Podoba mi się polityka firmy. W projektach pokazują z czego robią, jak robią. Są pomiary, opisy, rysunki techniczne. Brawo👍 

A nawet można kupić gotowy KIT oraz zamówić u człowieka, który z Nimi współpracuje obudowy w 100% wykonane jak oryginał tylko bez logo YB. 

W ten sposób kolumny wykonane na oryginalnym KIT-ie z YB np. Zephyr Le za 2400zł (kosztujace w Nich 7500zł w podstawowej obudowie) + obudowy lakierowane na czarny pół mat z lekką strukturą / lub fornir wykonane wg. ich projektu (ale nie wychodzące z pod ich ręki ) mamy w sumie za 4100zł / 4400zł (lakierowane 1700zł, fornir 2000zł) 

Podsumowując: 7500zł kosztuje Zephyr. Zephyr Le to koszt max 4400zł, ale jest to teoretycznie nieco niższa półka jak Zephyr i...... nie ma logo 😁

Pytanie...... Czy warto za ponad 3000zł różnicy? (Dodam, że biorąc obudowy lakierowane w YB dodatkowo dopłacimy 1200zł więc różnica już będzie oscylować w okolicy 4200zł).

Poniżej foto obudowy wykonanej wg projektu YB (Zephyr)oraz foto obudowy, którą mi zaproponowano, aby w nią włożyć KIT od Bise XL

,, Chłopak" zrobił ich już dziesiątki więc ufam, że wie co robi 😁. .... ma z YB kontakt niemal codziennie, BA!!! zamówiony KIT może YB wysłać prosto do niego 😁

Rozmawiałem swojego czasu z YB o monitorach, gdzie sama stolarka to 4000zł - u niego to samo za 1300zł.

IMG_20200427_231412.jpg

IMG_20200427_231511.jpg

Rozmawiałem też z człowiekiem ogólnie o obudowach. Nie zdradzając mi nazwy polskiej dużej firmy (może PA- nie mam pojęcia) mówi tak: 300% marży - i gwarantuje Ci, że tak jest. 

Skoro ktoś mówi za monitory 4000zł (obudowy), a drugi zrobi je w 99% tak samo za 1300zł to ja pytam: ile kosztują KEFa obudowy do R300? - 300zł hurtem u chińczyka? 

Edytowano przez Kamill00
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko Panowie drożeje.... 

Kolejne pytanie: co się stało, że kabelki pewnej polskiej manufaktury zdrożały nagle o 150zł za metr? 

Co się stało, że flagowe wzmacniacze lampowe kolejnej polskiej manufaktury zdrozały o..... 2000zł? 

Masakra jakaś..... 

Obydwie sytuację zaobserwowałem w ostatnim czasie. Chyba nikt nie powie, że przez wirusa koszt zrobienia wzmacniacza podskoczył o 2000zł! 

Edytowano przez Kamill00
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Kamill00 napisał:

 

 

IMG_20200427_231412.jpg

IMG_20200427_231511.jpg

 

Te 3 drozne w pierwszym zdjeciu... fiu fiu. Piekne... wzorowane byly chyba na "Opera Grand Callas". Dalbym sie pokroić za takie ;)

2 minuty temu, Kamill00 napisał:

Wszystko Panowie drożeje.... 

Kolejne pytanie: co się stało, że kabelki pewnej polskiej manufaktury zdrożały nagle o 150zł za metr? 

Co się stało, że flagowe wzmacniacze lampowe kolejnej polskiej manufaktury zdrozały o..... 2000zł? 

Masakra jakaś..... 

Moze covid-19?

32 minuty temu, Kamill00 napisał:

 

W ten sposób kolumny wykonane na oryginalnym KIT-ie z YB np. Zephyr Le za 2400zł 

 

 

Chyba zaczne sie rozgladac za stolarzem

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...