Skocz do zawartości

Co po PA Diamond, czyli wątek wielowątkowy


Kraft

Recommended Posts

51 minut temu, MariuszZ napisał:

Ukryta. BMN ma droższe podzespoły tych prostych zwrotnic. Kondensatory Silver Z-Cap vs Cross-Cap, cewki taśmowe vs zwykłe no i wysokotonowiec jak zauważyłeś D2905 (1160 pln/kpl) vs D2010 (760 pln/kpl). 

Fakt, ale ile się uzbiera za te droższe podzespoły? 800-900 zł? Czyli tyle, ile wynosi różnica w cenie obu modeli w najtańszym wykończeniu (bo w droższym Pylon wygrywa już bezapelacyjnie). Mam wrażenie, że koledzy chcieli udowodnić, że manufaktury robią okazyjnie tanio, bo klient nie płaci za koszty niezwiązane bezpośrednio z produkcją. Nie utrzymuje machiny biznesowej. No to w tym przypadku tego nie widać. Dodatkowych kosztów brak, a cena zbliżona. Ale, czy to może dziwić? Właściciele BMN muszą na siebie zarobić sprzedając nieporównywalnie mniej egzemplarzy niż Pylon, więc muszą więcej zarabiać na pojedynczej sztuce. Jak nie kijem go, to młotkiem. Klient i tak musi swoje zapłacić.

Nie wiem, jakie są marże sprzedawców Pylona, ale można założyć, że opuszczając fabrykę (już z zyskiem producenta) Monitory kosztują koło 2000 zł.
Doliczmy za lepsze podzespoły te 800 zł, to mamy 2800 zł. Opuszczając manufakturę BMN-y kosztują 4500 zł. Albo mała sprzedaż, małe koszty i duża marża, albo mała marża i duże koszty, ale rekompensowane dużą sprzedażą. Na super okazje nie ma co liczyć.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Kraft napisał:

I kto produkuje taniej?

To chyba pytanie retoryczne. Opisałeś kilka warstw tej złożonej analizy, a jest wiele innych o których nie wspomniałeś chociażby wkład intelektualny, zastosowane rozwiązania i patenty, wsparcie producenta i jakość tejże usługi, możliwości upgrade itd.

Poza tym uważam, że BMN jest dobrą marką i dobrze "brzmią" ich produkty ale tak się zjeżyłem na politykę ich "szemranego" marketingu, że nigdy więcej...

Pylon mimo rozmachu z jakim produkuje i co za tym idzie pewną "powszechnością" produktów jest firmą, która utrzymuje się w nurcie cenionych średnio budżetowych kolumn i chyba zasługuje na to, bo ludzie kupują i chwalą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Absolutnie nie chcę oceniać walorów sonicznych obu konstrukcji. Zakładam, że obie są udane. Zakładam również, że obie firmy znają się na rzeczy i nie wciskają klientom kitu. Chciałem tylko na prostym przykładzie pokazać mechanizm rynkowy. Porównywalne cenowo i jakościowo produkty można stworzyć posługując się bardzo różnymi modelami biznesowymi. Nie uważam (odmiennie niż niektórzy koledzy), że jeden jest lepszy od drugiego. Na rynku jest miejsce na oba.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wogole to dobrze by bylo aby owe firmy "wyrzuciły" na światło dzienne jakieś zestawy kit z zwrotnicami np. Pylon diamond/jasper bez obudów. Zwrotnica do tego  W wersji standartowej, pro i np. Highend na ultra jakosciowych komponetach. Ciekawe jaka bylaby wowxzas cena kit-u. Jedyny zarobek na tym to wkład intelektualny na zmontowanie rozdzielacza pasm.

Cos ala zephyr le.

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie liczycie ceny komponentów w detalu i hurcie, ale umówmy się że np Pylon kupując całą paletę Scan Speaka płaci jeszcze -30% a manufaktura ma od ceny hurt 5% bo kupuje kilka sztuk. 

Fakt, faktem ceny w manufakturach szybują do góry bez większych powodów..... 

Stosując daną obudowę myślicie, że dając inne, nieco lepsze komponenty nie można wykręcić z kolumny "więcej"? Można.....ale często, a nawet bardzo często im lepszy komponent tym mniejszy upust od producenta (nie wiedziałem wcześniej , że tak jest),  a różnice w okolicach 20% łatwo sobie obliczyć. 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kraft , nadal uważam , że z małym producentem można się dogadać tak co do ceny jak i  użytych materiałów oraz ewentualnego tuningu / tak mam z WBA  , Lucarto , Tomankiem , będę oddawał gramofon do tuningu do Audio Autonomy i jestem po rozmowach z YB /.  Jak kupujesz " gotowca " z półki ,to bierzesz to co jest i ewentualnie możesz sobie wybrać kolor / jeden z trzech  czy czterech :) /  Zauważ , że każdy na tym forum, kto cokolwiek sam składał , listwy , wzmacniacze , streamery ,pakuje do środka możliwie to co najlepsze dbając o najdrobniejsze szczegóły, nawet gdy nie mają wpływu na dźwięk / prawda @nowy78 /, podobnie wygląda zamówienie w małej manufakturze , masz wersję standard, ale możesz mieć też coś całkowicie spersonalizowanego , wyjątkowego tak pod względem preferencji brzmieniowych jak i wyglądu zewnętrznego. Porównałeś ceny dwóch firm produkujących kolumny , a potem piszesz o mechanizmie rynkowym , to porównanie małej firmy do dużej , i fakt , że duży ma podobną cenę mimo , że BNM stosuje lepsze komponenty , trochę źle świadczy o potentacie , bo różnica cenowa biorąc pod uwagę ilości kupowanych komponentów powinna być znaczna. Ale cena nie jest tu wg. mnie wykładnią , znam np. jedną rodzimą firmę robiącą akcesoria typu listwy , kable , bezpieczniki z kosmicznie odjechanymi cenami , od której giganci mogliby się tylko uczyć marketingu. A tak , wczoraj zajrzałem na Street View , jak wygląda fabryka Gryphona i na molocha to nie wygląda , zresztą sam producent pisze , że niewiele sam produkuje elementów, a bardziej korzysta z kooperantów i właściwie to składa. Ciekaw jestem jak wygląda fabryka Tenora , Willson Audio , Dan d'egostino, MBL .....

Edytowano przez tomek4446
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, tomek4446 napisał:

Zauważ , że każdy na tym forum, kto cokolwiek sam składał , listwy , wzmacniacze , streamery ,pakuje do środka możliwie to co najlepsze dbając o najdrobniejsze szczegóły, nawet gdy nie mają wpływu na dźwięk / prawda @nowy78 /

No cóż, tak to już jest, w końcu to hobby :) Zmieniłbym jednak odrobinę ostatni fragment zdania na: "nawet, gdy brak w nich wiary, że te szczegóły mają jakikolwiek wpływ na dźwięk". Trochę bardziej miękko :) A to dlatego, że mimo wszystko, nawet gdy logika podpowiada inaczej, gdzieś z tyłu głowy pozostaje myśl, że jeżeli jednak mają, to taką "niewielką" oszczędnością zamknę sobie drogę do pełni szczęścia. To już lepiej dołożę i wstawię lepsze. Tak dla świętego spokoju. Nie będę przecież żałował "paru groszy" i zmagał się później z dyskomfortem psychicznym, że być może mogłoby być lepiej.
Najgorsze jest jednak to, że ci, którzy nam to wszystko sprzedają, też wiedzą co się dzieje w głowie napalonego hobbysty 😂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

Porównałeś ceny dwóch firm produkujących kolumny , a potem piszesz o mechanizmie rynkowym , to porównanie małej firmy do dużej , i fakt , że duży ma podobną cenę mimo , że BNM stosuje lepsze komponenty , trochę źle świadczy o potentacie , bo różnica cenowa biorąc pod uwagę ilości kupowanych komponentów powinna być znaczna. 

Tomek, po uwzględnieniu różnicy w cenie komponentów, ceny BMN i PA wyszły takie same, więc dlaczego ma to źle świadczyć o potentacie. Firmy sprzedają, mniej więcej, to samo w, mniej więcej, takich samych pieniądzach. Ani to powód do szczególnej chwały, ani do jakiegoś wstydu. Obie i tak są konkurencyjne cenowo na tle wielu rywali. Tak jak pisałem. Uważam, że dla obu jest miejsce na rynku i każdy model biznesowy ma specyficzne dla siebie zalety i wady.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile mnie pamiec nie myli to bodajże AkustyK daje mozliwosc dwuch zwrotnic z roznym podzialem. Niby nic ale zawsze sobie mozna lekko zmienic brzmienie przemieniajac zwrotnice na wyzszego rzedu i tym samym "miec" nieco inne kolumny. Abstrachujac od modeli w/w.

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, nowy78 napisał:

Najgorsze jest jednak to, że ci, którzy nam to wszystko sprzedają, też wiedzą co się dzieje w głowie napalonego hobbysty 😂

I wtedy stosowane jest tzw. nawijanie makaronu na uszy :D  propozycje jakiś lepszych kabelków wewn. , wtyków , itp. zbędnych acz drogich gadżetów.

Pylon ma super stolarkę , BMN agresywny forumowy marketing który raczej zniechęca :P Dlatego trzeba wybrać YB

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zamiast kolumn, wędkę trzeba kupić 😉. Pzdr

Bardziej mnie rozwala litania Marek które są polecane przez użytkowników często identyczne, z którymi nawet czasem nie mieli styczności ale są popularne i polecane przez innych. 

To jest dopiero dezinformacja 😋

Edytowano przez Dedal75
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, MariuszZ napisał:

Czasami warto jeszcze posłuchać 😉

I to jest słaby punkt manufaktur. Niemożność przeprowadzenia odsłuchów porównawczych. Jak kupowałem Pylony, to odsłuchałem 8-10 kolumn w zestawach po 2-4 modele. To nadal procedura daleka od ideału, ale odsłuchując kilka kolumn w tych samych warunkach akustycznych można sobie już próbować na kilka pytań odpowiedzieć.
A z manufakturą? Z bólem da się odsłuchać egzemplarz pokazowy w siedzibie producenta i to tyle. Nawet jak zagra świetnie, to nie mamy pewności (akustyka), że inne kolumny nie zagrałby dla nas jeszcze lepiej. Po zamówieniu już musi się nam spodobać, bo customa chyba nie można zwrócić w 14 dni (ale nie wiem, może się mylę). W przypadku normalnej dystrybucji mamy odsłuchy porównawcze w sklepie, potem dodatkową weryfikację u siebie w domu oraz dodatkowy wentyl bezpieczeństwa w postaci możliwość wycofania się i szukania dalej. Moim zdaniem w tym drugim przypadku szansa na dobre dopasowanie kolumn pod siebie jest większa. Powie ktoś, że manufaktury dają możliwość nastrojenia sprzętu pod wymagania klienta, a więc właśnie łatwiejszego trafienia w gust. To jednak droga usiana pułapkami. Na pewno nie dla każdego użytkownika.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Kraft napisał:

Powie ktoś, że manufaktury dają możliwość nastrojenia sprzętu pod wymagania klienta, a więc właśnie łatwiejszego trafienia w gust. To jednak droga usiana pułapkami. Na pewno nie dla każdego użytkownika.

Bo w takim wypadku klient moglby dostac rekomendowane od konstruktora np. Kilka zwrotnic o różnych walorach dzwiekowych. Wybiera właściwą reszta odsyla do produenta lub za dopłatą kupuje kilka  sobie i zmienia wedlug upodobań

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jakas opcja jest prawda @Kraft. Na pewno lepsza niz zonglowanie kablami...

Dla przykladu byloby miejsce w spodzie kolumny odseparowane i wkladaloby sie tam zwrotnice w postaci np. Takiej czarnej skrzynki zalanej np. Żywica epoxy by nikt nie podrabial zwrotnic producenta. Wyciagasz zamieniasz i juz leci.... proste....

Yb moze pierwszy moglby zrobic takie cos a ja chetnie bym wowczas zakupił taki produkt :D

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilku producentów daje możliwość pewnej modyfikacji strojenia zwrotnicy. Można sobie np. bez rozbierania kolumn dodać lub ująć trochę wysokich tonów (i nie mówię tu o starych Tonsilach, gdzie była jeszcze regulacja średnich, czyli w sumie całego pasma). Studyjne monitory też mają proste systemy dopasowania do zastanych warunków. Tylko jakoś audiofilów to nie bardzo interesuje. Albo inaczej. Mają ambiwalentny stosunek do regulacji. Gałka - źle, zmiana wartości kondensatora - dobrze. No a najlepiej to regulować kablami;)

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kraft napisał:

Tylko jakoś audiofilów to nie bardzo interesuje. Albo inaczej. Mają ambiwalentny stosunek do regulacji. Gałka - źle, zmiana wartości kondensatora - dobrze. No a najlepiej to regulować kablami;)

No właśnie - to trochę nie tak. Dostosowanie równowagi tonalnej do własnych preferencji to chyba coś trochę innego niż zadbanie o przejście sygnału przez system audio w sposób jak najmniej zniekształcony/zakłócony. Faktem jest, że mnóstwo ludzi uważa, że wymiana kabli, czy zmiana kondensatora (z tym, że raczej na inny o tych samych parametrach) to jak kręcenie gałką korektora. Dla mnie takie myślenie jest całkowicie błędne. Uważam, że w żadnym razie nie można wrzucać tych rzeczy do jednego worka. I jeszcze raz - płaska (lub zgodna z wymaganiami) charakterystyka amplitudowa nie jest jedynym wyznacznikiem jakości.

Edytowano przez nowy78
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regulacje regulacjami albo opcja wyboru zwrotnicy strojenia jak zwał tak zwal 😋

Co z resztą zwykłych chętnych na kupno nie tak kumatych jak WY😁 to dopiero byłby burdel, wiadomo może być opcja standardowa strojona liniowo neutralnie jak zwał tak zwał 😋, tylko że słyszę ze większość opisywanych zestawów jest nie strojona jak należy w każdej coś by poprawił więc jeszcze dodatkowe opcje pewnie też nie uderzające w gust tych bardziej doświadczonych i wracamy do punktu wyjścia. Moje zdanie oczywiście 😁. Pzdr

A wracając do cen Ty @MariuszZ rozbierałeś bmn więc jak ocenisz wartość elementów zwrotnicy bo pisaliscie ze cena za wysokotonowy to prawie 600pln +średnio niskotonowy? +obudowa+okablowanie zaciski głos. +elementy zwrotnicy =???

Każdy znas jak coś robi chciałby zarobić jak najwięcej, ja osobiście znajomych delikatnie traktuje czasem nawet coś po koleżeńsku zrobię ale jeśli jadę do mechanika place ile chce i nie wnikam bo to jego robota, fakt ostatnio pokazał mi fv na czesci 860pln dla mnie z jego zniżkami 500pln  ale znam go też coś dla niego robiłem w niewygórowanych cenach. Więc byłem. Zadowolony ze zniżki mi oddaje choć nie musi. Więc myślę że każdy powinien zarobić chyba że liczy sobie 100-200% dodatkowo to już przeginka. 

Ciekaw jestem wartości elementow kef, focal i podobnych 🤔

Edytowano przez Dedal75
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...