Skocz do zawartości

Co po PA Diamond, czyli wątek wielowątkowy


Kraft

Recommended Posts

Jeszcze o manufakturach. Przejrzałem ofertę Akustyka. Na papierze bardzo ciekawe kolumny. Niektóre nawet potencjalnie dobrze wpisują się w moje potrzeby i w moje wyobrażenie o Hi-Fi (np. taki model na Revelatorze i Illuminatorze za 7500 zł).  Całkiem poważnie wziąłbym je pod uwagę, ale... nie mam przecież bladego pojęcia jak brzmią, a możliwości odsłuchu testowego brak. Do tego termin realizacji: do 2 miesięcy. Czyli mam go zamówić, odczekać ładnych parę tygodni i dopiero u siebie w domu pierwszy raz posłuchać, czy dokonałem właściwego wyboru? Dla mnie absurd.

original_1529101784RD12.thumb.jpg.19d0dab3cac7ad26276e3325212d10c5.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kraft napisał:

 Całkiem poważnie wziąłbym je pod uwagę, ale... nie mam przecież bladego pojęcia jak brzmią, a możliwości odsłuchu testowego brak. Do tego termin realizacji: do 2 miesięcy. Czyli mam go zamówić, odczekać ładnych parę tygodni i dopiero u siebie w domu pierwszy raz posłuchać, czy dokonałem właściwego wyboru? Dla mnie absurd.

original_1529101784RD12.thumb.jpg.19d0dab3cac7ad26276e3325212d10c5.jpg

Masz racje @Kraft. Moim zdaniem powinni dysponowac takim sprzetem (nie wazne w jakim kolorze), i np. Na odsluch wyslac do np. Ciebie taką "demo" wersje. Odsluchujesz, po czym decydujesz się i wtedy odsylasz a AkustyK tworzy taki wlasnie model dla Ciebie w wybranym przez Ciebie wykonczeniu plus ewentualne opcje korygujace na zasadzie...

"Bylo ok ale wysokotonowy moglby byc mniej natarczywy"  -  a Akustyk do standartowej wersji dołącza dodatkowy terminal do przepiecia sie w w/w dźwięk. Taki oryginał plus dodatkowe wejscie na terminalu do zwrotnicy z brzmieniem wedlug klienta.... lub opcja z calkowicie wymiennymi zwrotnicami jak juz opisywalem poprzednio.... patent ze hej :)

Nie jestem specem od marketingu ale manufaktorki powinny robic cos co sprawi ze beda "lepsze" pod pewnymi wzgledami od masowki... 

Ps: jak ktos bedxie robil wymienne zwrotnice to biore 1% za pomysł. :P

..... żartowałem..... :D

 

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

a Akustyk do standartowej wersji dołącza dodatkowy terminal do przepiecia sie w w/w dźwięk.

W Dynavioce df-8 miałem takie cudo , co po  przepięciu zworki podbijało wysokie , ogólnie fajna sprawa, tylko na kolumnie musiałem mieć stale kombinerki / powinny być moim zdaniem w zestawie z kolumnami/ , bo wyjęcie tych zworek, by zmienić ich położenie nie był proste :)  

Adnotacja 2020-05-01 144656.jpg

definition-df-8-2b-dynavoice-400x273.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
5 minut temu, tomek4446 napisał:

W Dynavioce df-8 miałem takie cudo , co po  przepięciu zworki podbijało wysokie

Z rysunku wynika, że do dyspozycji miałeś aż cztery nastawy: - 2dB, 0 dB, +2 dB i +4 dB. Nieźle. Czy w instrukcji był wykres zmian charakterystyki?

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację , nastawy były cztery , ja i tak miałem na zero , bo wysokie były ok. głównie walczyłem z basem , było ciut za dużo i musiałem przybić dywan do podłogi :) Producent podaje , że te zmiana położenie tych zworek ma wpływ na średnice , ja jednak twierdzę , że najbardziej słyszalne zmiany były w najwyższym paśmie. Teraz grają u kolegi w 50 m2 salonie i muszę przyznać , że tam się sprawują dobrze, bas jest mniej odczuwalny niż u mnie. U mnie grały z Vincentem SA-31 + SP 331.

Wykresów charakterystyki nie znalazłem , trzeba za to przyznać tym sporym kolumnom ,że dzięki wysokiej skuteczności można je napędzić każdym wzmacniaczem. Najlepiej grały z NAD 3100.

https://www.dynavoice.se/en/artiklar/definition-df-8.html

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kraft napisał:

Z rysunku wynika, że do dyspozycji miałeś aż cztery nastawy: - 2dB, 0 dB, +2 dB i +4 dB. Nieźle. Czy w instrukcji był wykres zmian charakterystyki?

może pamiętacie, ale były takie przełączniki na przodzie w Altusach w wersji lat 80 można było ustawiać średnie i wysokie, było to bardziej wygodne, bez kombinerek:15_yum: Stosowały też takie cuda inni producenci np. JVC 0 i dodawali charakterystyki. W moim pierwszym pokoju było przydatne.

 

2 godziny temu, tomek4446 napisał:

W Dynavioce df-8 miałem takie cudo ,

Faktycznie moc dobrałeś do swojego pokoju:D, chciałeś powiększyć powierzchnie:15_yum: 

4 godziny temu, Kraft napisał:

Jeszcze o manufakturach. Przejrzałem ofertę Akustyka.

AkustyK , ciekawe że wszyscy idą w maksymalną moc, co do mieszkań to przesada:15_yum: a nie skupiają się na lepszej dynamice i równości i szerokości pasma. Materiał wykorzystany do niektórych obudów na pewno poprawi brzmienie /kolorystykę dźwięku/ kolumn, ale ta moc:$. Przy założeniu że zastosowane głośniki są wysokiej jakości to kolumna swoje brzmienie zacznie oddawać dopiero przy 20% mocy. Mały pokój nie ma szans.

 

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Karol64208 napisał:

 

AkustyK , ciekawe że wszyscy idą w maksymalną moc, co do mieszkań to przesada:15_yum:  Przy założeniu że zastosowane głośniki są wysokiej jakości to kolumna swoje brzmienie zacznie oddawać dopiero przy 20% mocy. Mały pokój nie ma szans.

 

Z doswiadczenia wiem ze lepiej grac na mocniejszych zestawach na "pół gwizdka", niż słabszymi prawie na pełnej mocy a efekt ten sam poza znieksztalceniami...

Mam na mysli np. Subwoofer 50w/8in vs 400w/12in

19 minut temu, Karol64208 napisał:

a nie skupiają się na lepszej dynamice i równości i szerokości pasma.

 

Zawsze mozna uzyc korektora parametrycznego lub dsp

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślałem żeby takie SB Acoustik poskładać i nawet zapytanie o cenę wysłałem. W odpowiedzi przyszło "... Koszt samych głośników do tego zestawu to 3 150 zł. Koszt zwrotnicy w zależności od jakości wybranych elementów to około 300-500 zł. Do tego trzeba doliczyć obudowę, jeśli się samemu zrobi koszt nie powinien przekroczyć kilkuset zł. Cena obudów lakierowanych, wykonanych przez profesjonalną firmę to kwota około 1000 pln - ale tylko zgaduje i najlepiej trzeba się pytać o obudowę tutaj: www.audiobox.com.pl ..." 

to pomyślałem "Szkoda, że nie ma wszystkiego w jednej paczce" załatwianie tegu tu tamtego tam to ja sam ogarnę ;)  Ciągle myślę bo chodzą za mną mniejsze monitory niż BMNy na fajnych przetwornikach. 

Nawet symulację xsimem zwrotnicy zrobiłem z ciekawości (charakterystyki głośników zdjąłem FPG Tracerem)  :) 

SB (Medium).jpg

Edytowano przez MariuszZ
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Zawsze mozna uzyc korektora parametrycznego lub dsp

ale to już jest ingerencja w dźwięk.

29 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Z doswiadczenia wiem ze lepiej grac na mocniejszych zestawach na "pół gwizdka", niż słabszymi prawie na pełnej mocy a efekt ten sam poza znieksztalceniami...

:D to zgraj na pół gwizdka na kolumnach 100W kolumna x 2 stereo w pokoju 20m2, sąsiedzi z domu:15_yum:.

Jak mam poprawne informację a myślę że tak, najlepiej dla jakości dźwięku użytkowanie kolumn powinno być na poziomie 20-40% mocy. Należy przyjąć że kolumny a raczej głośniki w nich zastosowane są dobrej jakości itd. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Karol64208 napisał:

Jak mam poprawne informację a myślę że tak, najlepiej dla jakości dźwięku użytkowanie kolumn powinno być na poziomie 20-40% mocy. Należy przyjąć że kolumny a raczej głośniki w nich zastosowane są dobrej jakości itd. 

Ja słucham zazwyczaj 15-33% , więcej nie trzeba

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Kubakk napisał:

Ja słucham zazwyczaj 15-33% , więcej nie trzeba

przyjmuje się 1W / 1m2 i to powinno rozruszać kolumny i nie powodować zbędnych akustycznych niespodzianek w pokoju. Dlatego dziwię się że niektórzy producenci pakują się w moc kolumn a nie poprawę jakości.  

Dodam tylko że ten wzorek  przyjęto dla kolumn o skuteczności 89dB-92dB.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja bym przetestował S1mk2 z chęcią. 

Mam w piwnicy w kartonie Arcus as3 w stanie prawie idealnym, chciałem zwrotnice im zrobić to koszt 280szt +okablowanie i montaż 120,ale nie wiem czy się pchać bo później nie sprzedam 😁 chociaż jakbym wiedział że nieźle zagrają to może 🤔. Pzdr

Na zdj 1 oryginalna, na 2 zdj zwrotnica zrobiona do as3 na lepszych trochę komponentach przez mojego znajomego miałem w domu, ta za 280 to na  jentzenie +w torze tweetera cewka taśmowa czy coś takiego ja nie znam się do końca, chyba że masz kogoś co zrobi na lepszych w podobnej cenie 😁HAHA

Zdj 3 to projekt znajomka na bazie arcus as3 identyczne wymiary głośniki tylko zwrotnica zdj2 i obudowę sam z fornirem robił. 

20200201_095417.jpg

20200201_095357.jpg

IMG_20190522_091001.jpg

Edytowano przez Dedal75
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Karol64208 napisał:

Dodam tylko że ten wzorek  przyjęto dla kolumn o skuteczności 89dB-92dB.

A tam wzory ;) moja 9W lampa podpięta pod mniej skuteczne , ori 4omowe kolumny zmłóciła mnie dołem mocniej :P 

Nie wiem ile trzeba się powtarzać w tematach parametrów sprzętu. Możesz mieć 1000W wzmacniacz ,który utrzyma walnięcie przez 1ms , a drugi 1W z zasilaczem który utrzyma dół przez 1s i po temacie.

Słuchając na kolumnie 90db przy normalnej głośności 65dB to peaki dołu zostaną ogarnięte 1W wzmakiem :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kwestia wysokiej skuteczności kolumn dla uzyskania lepszej jakości dźwięku to już zupełnie absurdalne bzdurki. W pewnych sytuacjach się przydaje, w innych okazuje się być przeszkodą. Pisałem o tym wielokrotnie. Takich wysokosutecznych kolumn jest bardzo mało na rynku, bo bo rzadko są potrzebne. Praktycznie tylko do bardzo słabych wzmacniaczy. Łączenie takich kolumn z bardzo mocnymi wzmacniaczami w domu zwykle jest mocno problematyczne, potem trzeba się liczyć z tym ze musimy słuchać nieprzyjemnych zniekształceń. Producenci wiedzą co robią i czego chcą ich odbiorcy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, MobyDick napisał:

Praktycznie tylko do bardzo słabych wzmacniaczy. Łączenie takich kolumn z bardzo mocnymi wzmacniaczami w domu zwykle jest mocno problematyczne, potem trzeba się liczyć z tym ze musimy słuchać nieprzyjemnych zniekształceń. Producenci wiedzą co robią i czego chcą ich odbiorcy.

nie zgodzę się z tobą, zaznaczyłem.

Producentów interesuje dizajn, kolorki i moc , jeżeli się ze mną nie zgadzasz to po co komu w domu moc 200W czy wyżej bo to najłatwiej zrobić:15_yum:, w porównaniu do szerokości pasma i jego równości i skuteczności. Osobiście wolę 80W i 92dB i słuchanie nocą jak i w dzień nie przeszkadzając nikomu a mieć przyjemność z słuchania i nie jak napisałeś  "nieprzyjemnych zniekształceń" tutaj wzmacniacz nie ma nic do gadania używam tranzystorowy  i lampowy. 

I za to mamy kolumny z wodospadem na dolnym paśmie albo V w środku i jeszcze gorzej gdy te dwa czynniki są połączone i wtedy diabli bierze aranżacja nagrań. Uzyskać walory i parametry kolumn to nie zabawa dla każdego, dlatego jest co jest, kolor, wygląd a dźwięk diabeł wie do czego porównać, a przecież nie oczy słuchają:15_yum:

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie jednak kupują oczami. Dlatego odpowiedni wygląd ma znaczenie. Nie znaczy to że kolumny które wyglądają tak jak sobie życzą ich odbiorcy musza źle grać. Wiele wzmacniaczy o dużej mocy potrzebuje grać odpowiednio głośno aby ich dźwięk był optymalny. Nie jest prawdą to że łatwo jest to zawsze uzyskać, bo wiążą się z tym koszty. Lepiej jeśli wzmacniacz gra dobrze przy potrzebnym w domu zakresie mocy niż jeśli koszty są przesunięte na wysoką moc a jakość dźwięku pozostawia wiele do życzenia. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, MobyDick napisał:

Lepiej jeśli wzmacniacz gra dobrze przy potrzebnym w domu zakresie mocy niż jeśli koszty są przesunięte na wysoką moc a jakość dźwięku pozostawia wiele do życzenia. 

dlatego wzmacniacz powinien być słabszej mocy od kolumn, przyjmuje się że kolumny i najlepszy dźwięk i dynamikę bez zniekształceń mają pomiędzy 20 - 40% mocy, a dla wzmacniaczy jest to 40 - 60%

Cały czas mówię o pewnej  jakości sprzętu /Hi-Fi/, i można to łatwo przeliczyć ile i jakiej mocy potrzebujemy dla danego pomieszczenia.  

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...