Skocz do zawartości

Co po PA Diamond, czyli wątek wielowątkowy


Kraft

Recommended Posts

4 minuty temu, Kraft napisał:

Dobra. Zrobiłem rachunek sumienia. Rozważyłem za i przeciw i stworzyłem listę życzeń do kolejnych odsłuchów. Skoro 706-tki mnie zafascynowały, to może pociągnę temat dalej i posłucham 704-rek. Skoro R3 i Q750 zabrzmiały obiecująco, to może czas się wykosztować i kupić R5. Do tego te mające dobrą prasę AP Classic i - jako czarny koń - KEF-y LS50 (te bardziej pod kontem systemu biurkowego, gdzie słucham nawet więcej niż na głównym, ale może i w salonie zabrzmią, szczególnie jak je ustawię jako monitory bliskiego pola). Tylko czy jakiś sklep mi jeszcze coś pożyczy?;)

Próbowałeś w Korisie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Kraft napisał:

Tylko czy jakiś sklep mi jeszcze coś pożyczy?;)

Zabrzmialo to tak jakby wyparowała cierpliwosc sklepu uzyczajacego Ci kolumny ktore mógłbyś potencjalnie kupić i tym samym dac zarobić w/w podmiotowi.....

Czyli ze jest narzucony limit dla przyszłego klienta ktory poszukuje swojego wymarzonego brzmienia? Sorki za takie "głupie" pytanie ale dawno nic nie kupowałem w audio i moze cos sie zmieniło od tamtego czasu w tej materii.

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Zabrzmialo to tak jakby wyparowała cierpliwosc sklepu uzyczajacego Ci kolumny ktore mógłbyś potencjalnie kupić i tym samym dac zarobić w/w podmiotowi.....

Czyli ze jest narzucony limit dla przyszłego klienta ktory poszukuje swojego wymarzonego brzmienia? Sorki za takie "głupie" pytanie ale dawno nic nie kupowałem w audio i moze cos sie zmieniło od tamtego czasu w tej materii.

Ja wypożyczałem trzy pod rząd a na czwarte się zdecydowałem,chyba głupio już mi było dalej marudzić🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Zabrzmialo to tak jakby wyparowała cierpliwosc sklepu uzyczajacego Ci kolumny ktore mógłbyś potencjalnie kupić i tym samym dac zarobić w/w podmiotowi.....

Myślę, że brzmi to jak oferta do branży. 😁 Za darmo reklama i podniesienie świadomosci marki. I to wiarygodnie! Kto pierwszy... 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sklep ponosi koszty wysyłki w jedną stronę. Proponowałem wprawdzie raz, czy drugi, że mogę zapłacić za przesyłkę w obie strony, ale sklepy z tej propozycji nie skorzystały. To raz - koszty. Dwa - uciążliwość. Trzeba zapakować, nadać, odpakować. Trzy - ryzyko. Kolumny mogą się uszkodzić i może się zrobić nieprzyjemnie. Cztery - jak towar oryginalnie zapakowany, to jeszcze może dojść potencjalna utrata wartości. A widok na zysk taki sobie. Może kupi, a może nie. Między innymi dlatego, by branża nie była tak bardzo stratna, staram się chociaż z tych odsłuchów testowych robić obszerne relacje na forum. Coś tam może pomogą forumowiczom w ewentualnych wyborach, ale może i w jakimś stopniu przyczynia się do rozwoju rynku. Pobudzą, czy choć podtrzymają, zainteresowanie tematyką audio. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Kraft napisał:

A widok na zysk taki sobie. Może kupi, a może nie. Między innymi dlatego, by branża nie była tak bardzo stratna, staram się chociaż z tych odsłuchów testowych robić obszerne relacje na forum.

No na tym to też polega! Na związaniu potencjalnego klienta poczuciem wdzięczności.

Sam się z tym borykam, ale jest taka jedna sieć sklepów audio , która skutecznie potrafi leczyć z wyrzutów sumienia

Że zacytuje Twoja "skuteczność":

"Zakochałem się w opisie kolumn B&W 706 s2 przez kolegę Krafta i innych forumowiczów."

"Chyba nabędę te Bowersy, a potem będę się martwił pozostałymi elementami."

Jakby co 15% za "pijar" 😁

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, slaw0001 napisał:

Myślę, że brzmi to jak oferta do branży. 😁 Za darmo reklama i podniesienie świadomosci marki. I to wiarygodnie! Kto pierwszy... 

Chciałbym się mylić, ale myślę, że dystrybutorzy mają głęboko w nosie forumowe wpisy. Propozycja wypożyczenia sprzętu w zamian za forumowy test nie jest dla nich w ogóle atrakcyjna. Wolą opierać swoją strategię marketingową na testach profesjonalistów. Tam mają większą kontrolę nad wydarzeniami i to jest chyba kluczowa kwestia;). Mam jednak nadzieję, że moje wpisy mają mimo to dla branży jakąś wartość. Przynajmniej generują ruch na forum. A ten ruch można już przecież przeliczyć na pieniądze. Raz oglądalność reklam, a dwa, że jeśli zaglądających tu forumowiczów będzie mniej, to i szansa na "złapanie" klienta przez S4Home, Q21 czy RMS będzie przecież mniejsza. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak Kraft napisał , dla branży wypożyczenia sprzętu , szczególnie droższego / mało chodliwego to strata kasy - potem muszą to sprzedawać jako "powystawowe" czy coś ;)

Jak ktoś by czegoś szukał najlepiej wynająć Krafta na test , jak wrócą kolumny to sobie taniej kupicie :D 

Tyle nowych pozycji na liście - będzie 1-2 lata testowania :P 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.07.2020 o 12:21, Kraft napisał:

Dobra. Zrobiłem rachunek sumienia. Rozważyłem za i przeciw i stworzyłem listę życzeń do kolejnych odsłuchów. Skoro 706-tki mnie zafascynowały, to może pociągnę temat dalej i posłucham 704-rek. Skoro R3 i Q750 zabrzmiały obiecująco, to może czas się wykosztować i kupić R5. Do tego te mające dobrą prasę AP Classic i - jako czarny koń - KEF-y LS50 (te bardziej pod kontem systemu biurkowego, gdzie słucham nawet więcej niż na głównym, ale może i w salonie zabrzmią, szczególnie jak je ustawię jako monitory bliskiego pola). Tylko czy jakiś sklep mi jeszcze coś pożyczy?;)

Dzień dobry

To mój pierwszy wpis na jakimkolwiek forum audio. Za to bardzo dużo czytam na tematy sprzętu audio. Bardziej słucham muzyki niż sprzętu. W 2016 roku wymieniłem sprzęt na Yamaha R-N500 + Pylon Opal 23. W zeszłym roku stwierdziłem, że czegoś mi brakuje. Wymieniłem amplituner na R-N803 i tutaj zaczęły się poszukiwania kolumn w pułapie cenowym do 6000 za set. Czytając forum, szczególnie ciekawe wątki p. Krafta o Diamond 25, postanowiłem ponownie dać szansę Pylon Audio. Umówiłem się na prezentację i porównanie Diamond 25 z Opal 23. Ze względu na szerokość kolumn, co było dla mnie istotne, pracownik sklepu zaproponował mi do odsłuchu także AP Classic 5.  W pierwszym momencie w porównaniu do poprzednich kolumn brakowało mi głębi basu, ale usłyszałem z nich dużo więcej szczegołów niż z Diamond 25. Wróciłem do domu i dowiedzialem się o AP Classic 8. Umówiłem się ponownie na odsłuch i to było to. Mimo dużo wyższej ceny (wtedy kosztowały 8000) nie miałem wątpliwości co wybrać. Od roku jestem zadowolonym posiadaczem tych kolumn. Wiem,  że z Yamahą to prawdopodobnie mezalians, ale dla mnie bardzo ważna jest także funkcjonalność i wygoda użytkowania. Zdecydowanie wolę słuchanie muzyki niż sprzętu i "gonienia króliczka". Podsumowując, namawiam p. Krafta do odsłuchu AP Classic 8, 5-tki w moim przekonaniu nie sprawdzą się - będzie za mało basu, to takie AP Classic 3 (monitory) przerobione na podłogówki.

Wojtek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @Wojtek M za podzielenie się spostrzeżeniami. Nie słuchałem jeszcze APC 5, więc nie wiem, jak prezentują się na tle Pylonów, ale to nie jest tak, że Diamondom szczegółów brakuje. Ze względu na balans tonalny, wzmocnienie basu i wycofanie góry, szczegółowość góry ich po prostu nie rzuca się w uszy. Jak się wsłuchać, to te szczegóły tam jednak są. Parę razy, przy okazji odsłuchów innych kolumn, łapałem się na tym, że wydawało mi się, że z innych kolumn słyszę więcej. Po powrocie na Diamondy okazywało się jednak, iż te dźwięki zawsze tam były, tylko mniej wyeksponowane i przez to trudniejsze do zauważenia.

Napisz mi, jakie duże masz pomieszczenie? Jestem też ciekaw, na ile korzystasz z dodatkowych funkcjonalności R-N803? Używasz np. automatycznego loudnessu i korekcji akustyki, a jeśli tak, jak je oceniasz?

1 godzinę temu, Wojtek M napisał:

5-tki w moim przekonaniu nie sprawdzą się - będzie za mało basu, to takie AP Classic 3 (monitory) przerobione na podłogówki.

To wcale nie jest obelga. Takie "przerobienie" może wiele dać jeśli chodzi o zdolności kolumny do odtwarzania niskiego basu. W tym przypadku liczy się bowiem objętość obudowy przypadająca na jeden głośnik. Czasem taka kolumna z jednym wooferem potrafi zejść niżej niż siostrzany model z dwoma wooferami, w którego przypadku głośniki muszą dzielić się objętością obudowy i pracują przez to w nieoptymalnych warunkach.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, misiek x napisał:

Kraft, najsłabszym ogniwem jest Twój wzmacniacz, naprawdę można lepiej. Zmień go na coś lepszego i wtedy kolumny, które pożyczałeś pokażą dużo więcej.

I to jest tez błędne założenie! Poniewaz przy tego typu zmianach nie mozna wymieniac dwoch kluczowych elementow toru naraz. To jest najkrotsza droga do niewlasciwych wyborow. Moze i Marantz @Kraft-a nie jest najlepszym mozliwym wzmacniaczem, ALE...... zna jego brzmienie w kazdym calu (przestrzen bas itp.), zmieniajac kolumny, zmiany zawarte w tym zestawie sa Tylko i wylacznie zmianą wprowadzona kolumnami. Jak Twoim zdaniem kolega ma dokonac wyboru z dwoma niewiadomymi czyt. Kolumny i wzmacniacz? No chyba ze masz w kieszeni kilka synergicznych brzmieniowo zestawow ktore mozna by brac jako pewnik. W przeciwnym wypadku nie wyobrazam sobie "wszystkiego od nowa" bo z nowym wzmacniaczem @Kraft znow musialby wziasc do siebie wszystkie te kolumny ktore odsluchal do tej pory....

Pozdr...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, misiek x napisał:

Kraft, najsłabszym ogniwem jest Twój wzmacniacz, naprawdę można lepiej. Zmień go na coś lepszego i wtedy kolumny, które pożyczałeś pokażą dużo więcej.

Od roku o tym piszę , ale Kraft ma zakaz zmiany wzmacniacza :P 

Nie uważam Krafta za głupca ,ale te wspominki o wzmacniaczu (nie tylko ode mnie) przypominają mi 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Kraft napisał:

Napisz mi, jakie duże masz pomieszczenie? Jestem też ciekaw, na ile korzystasz z dodatkowych funkcjonalności R-N803? Używasz np. automatycznego loudnessu i korekcji akustyki, a jeśli tak, jak je oceniasz?

Mam typowy duży pokój 5x5. Kolumny są rozstawione ok. 4m od siebie. Mój fotel "odsłuchowy" znajduje się mniej więcej w wierzchołku trójkąta równobocznego. Dlatego korektor jest wyłączony. Z YPAO volume korzystam tylko przy cichym słuchaniu. Ta funkcja sprawdza się doskonale.

4 godziny temu, Kraft napisał:

nie jest tak, że Diamondom szczegółów brakuje. Ze względu na balans tonalny, wzmocnienie basu i wycofanie góry, szczegółowość góry ich po prostu nie rzuca się w uszy. Jak się wsłuchać, to te szczegóły tam jednak są.

Dokładnie takie miałem wrażenie. Po prostu przy ograniczonym czasie odsłuchu miałem odczucie, że ich barwa jest b. podobna do Opal 23 (ciemna i ciepła). AP 25 zaciekawiły mnie, ale miały mniej głęboki bas, były dla mnie jakby niedociążone (np. nie słyszałem tak schodzącego kontrabasu w orkiestrze). Następnie odsłuchiwałem AP 8 z PA D25 (bez AP 5). I to było to: góra jaśniejsza,  ale nie jaskrawa o nie męcząca, dół bardzo dobrze kontrolowany i schodzący, chyba niżej. W domu początkowo w porównaniu do Opal 23 miałem wrażenie, że ktoś odetkał mi uszy (góra) oraz włączył subwoofer z bardzo niskim odcięciem. Oczywiście w salonie test też odbywał się z Y 803.

5 godzin temu, Kraft napisał:

Czasem taka kolumna z jednym wooferem potrafi zejść niżej niż siostrzany model z dwoma wooferami, w którego przypadku głośniki muszą dzielić się objętością obudowy i pracują przez to w nieoptymalnych warunkach.

AP 8 ma większą kubaturę od AP 5  (170 x 1055 x 290 vs 170 x 850 x 230).

Generalnie wszystko zależy od gustu. Ja proponuję odsłuchać w salonie obydwa AP i wtedy ewentualnie wziąć kolumny na dłuższy test.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Chyba Miro 84 napisał:

z nowym wzmacniaczem @Kraft znow musialby wziasc do siebie wszystkie te kolumny ktore odsluchal do tej pory....

Kraft zaczął całą zabawę od d... strony. Na początek trzeba było wypożyczyć lepszy wzmacniacz i posłuchać z nim Diamondów. Być może byłby to koniec poszukiwań. Jeżeli nie, to dopiero wtedy można było zacząć testować inne kolumny. Ale jak miejskie legendy głoszą, Kraft ma zakaz zmiany wzmacniacza🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Wojtek M napisał:

 Mój fotel "odsłuchowy" znajduje się mniej więcej w wierzchołku trójkąta równobocznego. Dlatego korektor jest wyłączony.

Ale system YPAO nie ogranicza się tylko do skorygowania odległości od głośników. Może też pomóc na rezonanse na basie spowodowane interakcją głośników ze sobą i z pomieszczeniem. Niekoniecznie rezultat musi być zadowalający, ale warto spróbować skoro i tak ma się to już na pokładzie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, misiek x napisał:

Najlepiej mieć klapki na oczach i być zamkniętym. Kraft powodzenia życzę w poszukiwaniach nowych kolumn.

Pozdrawiam.

Acha czyli wnioskuje z Twojego wpisu ze Marantz kolegi powinien byc wymieniony bo inaczej nie ma możliwości zlozenia dobrze brzmiacego systemu? Z lampą to juz wogole jest masakra z doborem kolumn a jednak nikt nie wybrzydza ze nie mozna zgrać systemu z 80% kolumn na rynku bo to "lampa".  Nie wiem jak gra ten Marantz ale wiem jak gra moj (nizszy model od kolegi), pm6004 z kolumnami tannoy dc6tse, polka budżetowa defakto, ale w moim salonie brzmi to na tyle dobrze ze mozna sie zdziwić. Nie pisze ze kosmos i opad szczeki i wogole cuda-wianki ale po prostu Mozna Sie Zdziwic jak to gra. Zapraszam na odsluchy. Jesli bedziesz gdzies przypadkiem na wyspach.... 

Ps: czy wspominalem ze testowalem rowniez Roksan Caspian dla porownania jest to podobno o wiele lepszy wzmacniacz od pm6004 a mimo to gra u mnie wlasnie Marantz! Chyba nie napiszesz ze Roksan Caspian to lipa....

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Stream napisał:

Kraft zaczął całą zabawę od d... strony. Na początek trzeba było wypożyczyć lepszy wzmacniacz i posłuchać z nim Diamondów. Być może byłby to koniec poszukiwań. 

A może wzmacniacz jest super, tylko jego kabel zasilający jest kiepski? Wtedy poszukiwania wzmacniacza też by były zabawą od d... strony.

Żeby było po bożemu, to trzeba najpierw kupić najlepszy kabel do listwy zasilającej, potem najlepszą listwę, potem najlepszy kabel z listwy, następnie najlepsze źródło, kabel od źródła, najlepszy wzmacniacz, kable głośnikowe... i dopiero potem można zacząć powoli myśleć o wymianie kolumn;)

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No może gdyby był to kabel wykorzystujący osiągnięcia fizyki paranormalnej .... Wtedy mogło by to wszystko zmienić. A tak poważnie to faktycznie rożne ustroje w zasilaniu, włącznie z kablami mogą mieć wpływ na dźwięk, jednak nie zawsze na dłuższą metę jest on pozytywny. Wielu producentów sprzętu odradza stosowania takich rzeczy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...