Skocz do zawartości

Co po PA Diamond, czyli wątek wielowątkowy


Kraft

Recommended Posts

41 minut temu, Kraft napisał:

Najwyraźniej nastąpił efekt synergii*

* i teraz już nikt nie fiknie, bo synergia to przecież jeden z audiofilskich mitów założycielskich. 

O to chodzi , nie pierwszy raz spotykam się z opinią (także grubych audiofilów) ,że można trafić na kolumny nie za grube pieniądze które dadzą wystarczająco przyjemności by nie myśleć o niczym innym ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Kubakk napisał:

nie pierwszy raz spotykam się z opinią (także grubych audiofilów) ,że można trafić na kolumny nie za grube pieniądze które dadzą wystarczająco przyjemności by nie myśleć o niczym innym ;)

Kolumny malutkie, ale za pieniądze grubiutkie. Z regularną ceną 5000 zł, to chyba jeden z najdroższych kilogramów hajfaju na rynku (ważą niewiele ponad 4 kg).

Moim zdaniem są dowodem, że to czego nam* potrzeba tak naprawdę, to bardzo dobre przetworniki, bardzo dobra obudowa i umiejętne strojenie, a nie litry, cale i kilogramy (że o kilowatach nie wspomnę). 

* powinienem napisać "mi"

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Kraft napisał:

Moim zdaniem są dowodem, że to czego nam* potrzeba tak naprawdę, to bardzo dobre przetworniki, bardzo dobra obudowa i umiejętne strojenie, a nie litry, cale i kilogramy (że o kilowatach nie wspomnę). 

* powinienem napisać "mi"

Tak samo jest z mocą wzmacniaczy , ale też 20 lat temu patrzyłem ile mocy daje wzmak , ile wytrzymają kolumny ... obstawiam ,że 90-95% ludzi tak na to patrzy i producenci pod takich ludzi robią :)  a ,że nie gra to cóż , moc na papierze jest :P  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kraft zwróć uwagę, że ich efektywność to bardzo nieaudiofilskie zaledwie 86dB. Tak więc z tą efektywnością to też temat dyskusyjny. Tak jak z mocą wzmacniaczy. Kuba przypomniałeś mi gościa który kilka miesięcy wstecz podłączał 15 wzmacniaczy, ale na pytanie w jakim celu już nie potrafił odpowiedzieć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kraft napisał:

Sądząc po ustawieniu gałki mojego wzmacniacza, to koło 86 dB nawet nie stały. Albo obadam sprawę.

Czyli mniej niż 86 czy więcej 🤔? A jak w nich z basem ? Nie brakuje Ci go w 25 metrach ? Zdaje się, że srednioniskotonowy jest w nich jeszcze mniejszy niż w mentorach. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, seba3002 napisał:

Czyli mniej niż 86 czy więcej 🤔? A jak w nich z basem ? Nie brakuje Ci go w 25 metrach ? Zdaje się, że srednioniskotonowy jest w nich jeszcze mniejszy niż w mentorach. 

Oceniam, że mają efektywność ok. 83 dB. Czy brakuje basu? I tak i nie. W popie, np. Level 42 "World Machine" czy Lionel Richie "Can’t Slow Down" jest go wystarczająco nawet w 25 m2. Nie czuję, że dużo tracę. Podobnie w elektronice. Tam bas jest często tak przegięty, że jak się go trochę wycieniuje, to tylko wychodzi muzyce na plus;) Inaczej w jazzie. Gdy gra kontrabas jest już gorzej. Brzmi dziwnie. Bas z Menuetów jest za to barwny i dobrze zebrany. Często słychać w nim więcej smaczków niż z roślejszych kolumn. Najważniejsze, że cała reszta walorów nadrabia pewne straty na basie z nawiązką.

Jakbym miał wybrać, czy chcę posłuchać muzyki na podłogówce za 5000-7000 zł, czy na małych Dali, to wybrałbym Menuety. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kraft napisał:

Jakbym miał wybrać, czy chcę posłuchać muzyki na podłogówce za 5000-7000 zł, czy na małych Dali, to wybrałbym Menuety. 

Też początkowo byłem oczarowany moimi minimonitorami dali 🙂. I też miałem podobne odczucia co do basu. Zróżnicowany, punktowy, szybki. Jednak po czasie zaczęło mi brakować jego rozciągnięcia i mimo ze te mentory to była dość wysoka półka to jednak wymieniłem je na być może teoretycznie "gorsze" ale grające pełniejszym dźwiękiem audio physic. Także generalnie nie byłbym tak hurraoptymistycznie nastawiony do tych maleństw 😉.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, seba3002 napisał:

Też początkowo byłem oczarowany moimi minimonitorami dali 🙂. I też miałem podobne odczucia co do basu. Zróżnicowany, punktowy, szybki. Jednak po czasie zaczęło mi brakować jego rozciągnięcia i mimo ze te mentory to była dość wysoka półka to jednak wymieniłem je na być może teoretycznie "gorsze" ale grające pełniejszym dźwiękiem audio physic. Także generalnie nie byłbym tak hurraoptymistycznie nastawiony do tych maleństw 😉.

Nie wiem, czy nasze przypadki można porównywać. Mentor 1 były chyba inaczej zestrojone. Miały mocno wyeksponowaną górę. Menuety są bardziej liniowe. Odczucia różnią się też w zależności od stopnia wytłumienia pomieszczenia. W bardziej wytłumionym basu "przybywa".

10 minut temu, marcinmarcin napisał:

bas bez spadku przenoszą gdzieś od 80Hz...

Myślę, że w pomieszczeniu schodzą znacznie niżej. Jak mi się będzie chciało (a mi się nie chce), to podłączę REW-a z zmierzę.

10 minut temu, marcinmarcin napisał:

Jak są dobre to przestrzeń i precyzja jest na poziomie monitorów, a bas można uzyskać bez subwoofera. 

Oczywiście. Tylko trzeba zapłacić dwa razy więcej. I tu jest pies pogrzebany. Czy mamy (chcemy wydać) te 10 000 zł, czy tylko 5 000 zł.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Napisano (edytowany)

Podzielę się świeżym, proletariackim marzeniem, co bym chętnie przesłuchał. Własnie pojawiły się na rynku bardzo ciekawie zapowiadające się kolumny Polka z nowej serii Reserve.

Polk-Audio-Reserve-1.jpg.3c41403c6000165c9b027f65373a9181.jpg

Sami zobaczcie. Szpilka z falowodem na gorze., kanapkowa turbina na dole, a z tyłu jeszcze specjalny, tłumiący rezonanse port BR. Do tego solidna skrzynka z zaokrąglonymi krawędziami. Normalnie Hi-Tech. Najciekawsze jednak, że cena śmieszna. 2500 zł za małe monitory i 3500 zł za duże. 

2014038984_Zrzutekranu2021-03-24o20_45_37.thumb.png.b8f84312d08bbcf968c2f55236492d4c.png

 

 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...