Skocz do zawartości

Co po PA Diamond, czyli wątek wielowątkowy


Kraft

Recommended Posts

4 minuty temu, mkk napisał:

Się pośmiałem bo nie widzę sensu robienia OZ w kolumnie całkowicie nie przystosowanej do tego konstrukcyjnie.

A skąd wiesz, że jest do tego nieprzystosowana? Wielu producentów dodaje zatyczki, umożliwiając samodzielne przestrojenie obudowy lub nawet jej całkowite zamknięcie. Nic niezwykłego.z0i19s7wjqiv.thumb.jpeg.9771b79f9a3ffd069df96999c2462732.jpegBowers_wilkins_607_10-600x298.jpg.ca3bae38510cef4779973e1ae29a680b.jpg

 

 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jazz, bo później ludzie to czytają i myślą, że tak trzeba. Jak Ci przeszkadzam, to wbij mnie do ignorowanych.

Zatyczki br są absolutnym półśrodkiem. Konstruktor w jakiś tam sposób zaprojektował te kolumny. Zatkanie br powoduje zachwianie balansu tonalnego. W żadnym poważnym systemie nikt nie wkłada skarpet do br.

Robiłem wiele eksperymentów z zatykaniem br lub zmiana litrażu kolumn w ramach zabawy. To nic dobrego.

Edytowano przez audiowit
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Kraft napisał:

A skąd wiesz, że jest do tego nieprzystosowana? Wielu producentów dodaje zatyczki, umożliwiając samodzielne przestrojenie obudowy lub nawet jej całkowite zamknięcie. Nic niezwykłego.z0i19s7wjqiv.thumb.jpeg.9771b79f9a3ffd069df96999c2462732.jpegBowers_wilkins_607_10-600x298.jpg.ca3bae38510cef4779973e1ae29a680b.jpg

 

 

 

No niech wielu dodaje zatyczki, mam to w głębokim poważaniu :)

A co do Diamondów. Na szybko obudowy maja jakieś 45 litrów ( po wymiarach zewnętrznych, więc realnie dużo mniej )  , daje to przy dwóch seasach -8 db przy 50HZ , w "standarcie " +/-3 db zaczynają się mieścić przy 100HZ. No chyba nie napiszesz że to są dobre parametry. 

Nie bez przyczyny OZ najczęściej buduje się na 3 drogach z dużym basowcem.  

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niepotrzebnie, ja temat traktuję poważnie. Kiedyś też myślałem jak Ty. Później ciężko wycofywać się z tego co się gadało ;)

Zresztą ja nie żałuję ani złotówki wydanej na przewody. Choć przepraszam... żałuję, że straciłem na początku kasę za kable " które miały nie grać, jakieś podstawowe lappy, bitnery itp)  miałbym za to np trochę fajnych płyt.

Zaznaczam. Nie mam drogich kabli. Są po prostu dobrane do systemu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 27.10.2021 o 13:30, Kraft napisał:

Zniknęła "buła", pozostała reszta: świetne wokale, delikatna szczegółowość i bardzo dobra stereofonia. Normalnie rasowy monitor.

U mnie w kolumnach podstawkowych z tylnym BR zatyczki mam cały czas włożone. Te wszystkie aspekty o których piszesz, też uległy zdecydowanej poprawie.

Dnia 27.10.2021 o 16:28, marcinmarcin napisał:

Zgadza się, nie da się tego słuchać jak się ma jakieś wymagania co do dźwięku. A przynajmniej tak reagowała każda jedna moja kolumna 😉

W kolumnach podstawkowych z przednim BR miałem podobne odczucia czyli całkowicie zachwiany balans tonalny. Myślę, że to zależy od danej kolumny i trzeba zrobić próbę, czy zdaje to egzamin lub nie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, lysyrafal napisał:

U mnie w kolumnach podstawkowych z tylnym BR zatyczki mam cały czas włożone. Te wszystkie aspekty o których piszesz, też uległy zdecydowanej poprawie.

Ja też używałem zatyczek w dynaudio excite x18. Jednak u mnie nawet i ten zabieg nie wyeliminował całkowicie problemu buczacego i ciągnącego się basu. Poza tym inni właściciele tych paczek twierdzili, że zabieg ten "wycina" też trochę średnicy. Także jest to jakiś sposób, pytanie tylko czy daje więcej dobrego czy złego? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, seba3002 napisał:

Jednak u mnie nawet i ten zabieg nie wyeliminował całkowicie problemu buczacego i ciągnącego się basu.

to jest efekt ograniczenia dolnego pasma,  głośniki próbują go odtworzyć i tak powstaje ten efekt, czy też dudnienie. Jedynie wycięcie niskiego pasma na EQ może pomóc, ale chyba nie oto chodzi ¬¬

W przypadku lepszego dolnego pasma było by słychać z różnicowane brzmienie niskich tonów, lepsza rozdzielczość.

Pozdr.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29.10.2021 o 12:58, seba3002 napisał:

Ja też używałem zatyczek w dynaudio excite x18. Jednak u mnie nawet i ten zabieg nie wyeliminował całkowicie problemu buczacego i ciągnącego się basu. Poza tym inni właściciele tych paczek twierdzili, że zabieg ten "wycina" też trochę średnicy. Także jest to jakiś sposób, pytanie tylko czy daje więcej dobrego czy złego? 

Jeżeli same kolumny w pokoju grają bucząc czy dudniąc, to zatyczkami tego nie poprawisz. Tu się kłania zasada, że najpierw kolumny trzeba dopasować do swojego pomieszczenia, a tym samym do warunków akustycznych tam panujących. Dopiero później można ewentualnie, coś korygować zatyczkami lub po prostu pod swój gust. Co do samej średnicy przy takim zabiegu, mogę powiedzieć dokładnie na odwrót, iż jest jej więcej.

Dnia 29.10.2021 o 13:09, Karol64208 napisał:

W przypadku lepszego dolnego pasma było by słychać z różnicowane brzmienie niskich tonów, lepsza rozdzielczość.

Dokładnie tak. Do tego dodajmy jeszcze dobry wzmacniacz i bas staje się bardziej zwarty oraz sprężysty.

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, lysyrafal napisał:

Jeżeli same kolumny w pokoju grają bucząc czy dudniąc, to zatyczkami tego nie poprawisz.

Zatyczki własnie po to są, by próbować dostosować charakterystykę dolnego pasma kolumn do ustawienia kolumn w konkretnym pomieszczeniu (np. w zależności od tego, czy stoją bliżej, czy dalej od ściany). Rozwiązanie zdecydowanie nadaje się o eliminacji/ograniczenia dudnienia.

Z wykresu pasma X16 widać, że przekształcenie kolumn zatyczkami w konstrukcję zamkniętą wpływa jedynie na pasmo poniżej 250 Hz. Średnicy taka operacja bezpośrednio nie rusza.

19667-max_dynaudio_excite_lab.jpg.9d27bc1997237ab70db72718dc2f7a29.jpg

 

 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29.10.2021 o 13:09, Karol64208 napisał:

to jest efekt ograniczenia dolnego pasma,  głośniki próbują go odtworzyć i tak powstaje ten efekt, czy też dudnienie. Jedynie wycięcie niskiego pasma na EQ może pomóc, ale chyba nie oto chodzi ¬¬

W przypadku lepszego dolnego pasma było by słychać z różnicowane brzmienie niskich tonów, lepsza rozdzielczość.

Pozdr.

Karol, a skąd te wnioski? Zdradź mi proszę, jesteś inżynierem zajmującym się konstruowaniem kolumn czy też swoje teorie popierasz wieloletnim doświadczeniem? I skąd wniosek, że przy niższym zejściu basu kolumny byłyby bardziej rozdzielcze 😲? Absurd totalny.

Aha, żeby nie wyszło na to, że nie mam pojęcia o czym piszę - mam obecnie kolumny, które schodzą do 30hz. Rozdzielczości w nich niewiele. Nie wspomnę już o basie, który potrafi całkiem "ładnie" przykryć średnicę.

46 minut temu, lysyrafal napisał:

Jeżeli same kolumny w pokoju grają bucząc czy dudniąc, to zatyczkami tego nie poprawisz. 

Nie do końca się zgodzę. Po to właśnie producent dodaje zatyczki, żeby wspomagać się przy problemach za basem. W moim przypadku dawało to jakiś tam rezultat, ale lepszym rozwiązaniem była zmiana kolumn. 

Edytowano przez seba3002
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, seba3002 napisał:

Po to właśnie producent dodaje zatyczki, żeby wspomagać się przy problemach za basem.

Zgoda, ale popatrz co wyżej napisałem, że nie mamy pewności czy to pomoże. A poniżej sam to potwierdzasz:

35 minut temu, seba3002 napisał:

W moim przypadku dawało to jakiś tam rezultat, ale lepszym rozwiązaniem była zmiana kolumn. 

Jednak nastąpiła wymiana kolumn. Pozdrawiam i życzę miłego dnia!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...