Skocz do zawartości

Co po PA Diamond, czyli wątek wielowątkowy


Kraft

Recommended Posts

Pisałem już o eksperymencie z niezobowiązującym odsłuchem. Oto kolejny etap mojego odwyku od "sprzętowego" słuchania muzyki. Powrotu do źródeł. Ustawiłem w salonie moje małe Monitor Audio MR1. Kolumny, które kupiłem parę lat temu jako nówki za 550 zł (dobry stosunek cena/jakość, bo to przemianowane głośniki dawniej wyższej serii Monitora). 

Posłuchałem kilka płyt. Nie jest najgorzej. Basu czasem brakuje (są jednak małe), ale na wielu utworach i on brzmi nawet przyzwoicie. Da się słuchać? Da. Powiem nawet, że MR-y zabrzmiały dużo lepiej niż się spodziewałem. Same przetworniki  mają dość przyzwoite (choć obudowę lipną). Balans tonalny taki, jaki obecnie lubię (lekko i przejrzyście). Do tego były dobrze ustawione i grały w pomieszczeniu z podstawową aranżacją akustyczną. To wystarczyło, żeby odsłuch był już w miarę satysfakcjonujący.

Zadałem sobie pytanie, czy w oparciu o takie doświadczenie mógłbym napisać recenzje odsłuchanych płyt? Mógłbym. Wszystkie nutki usłyszałem (nawet tam, gdzie trzeba - stereofonia była zaskakująco dobra). 

1414664171_MR1-1.thumb.png.12da89c0b57d4f3fa2da83fed1aa2a29.png

Wniosek. Może czasem za dużo chcemy i nie dostrzegamy faktu, że do cieszenia się muzyką nie trzeba wcale tak wiele, jak się nam wydaje. 

 

PS dodam, że dla spójności eksperymentu podłączyłem je aluminiowym przewodem z MM. 

PPS uspokajam, że MR-y nie zostaną w tym miejscu. Jeszcze mi nie odbiło;). Ale trochę jeszcze pograją. 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, misiek x napisał:

do cieszenia się muzyką nie trzeba wcale tak wiele, jak się nam wydaje .

Do cieszenia się muzyką wystarczy...sama muzyka🙂. Jeszcze wcale nie tak dawno, miałem starą miniwieżę, na której przesłuchałem (nie odsłuchałem) masę albumów a największą radość dawało mi poznawanie nowej muzyki. Dzisiaj mając Spotify czy Tidal możliwości odkrywania nowych albumów czy wykonawców są jeszcze większe. Może czasem warto się zatrzymać i skupić na samej muzyce a nie na kolumnach, wzmacniaczach czy kabelkach. 

Pozdrawiam, Sebastian

Edytowano przez seba3002
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Zabawa w szukanie zamienników dla Diamondów zbliża się wielkimi krokami do końca. 

Właśnie odpadł przedostatni kandydat - Q ACOUSTICS CONCEPT 30. Nie, żebym stwierdził, że jest za słaby - nie miałem okazji posłuchać - ale ze względu na cenę. W Polsce ten model pojawił się właśnie za 6 400 zł. Liczyłem, że będzie gdzieś za 5 000 zł. Ponad sześć tysięcy to za niego nie dam (chociaż jest ładny i bardzo obiecujący konstrukcyjnie). Poczekam parę lat i zaspokoję ciekawość jak brzmi kupując używki.

W tygodniu jeszcze jeden model do odsłuchu i zapadnie decyzja. Jedno jest pewne. Skończy się na monitorze.

 

 

 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś zakończyć trzeba. Nowy rok to dobry moment, by coś skończyć i zacząć coś nowego. Jakże jestem spragniony całkowicie niezobowiązującego słuchania muzyki. Jeszcze nie dziś. Jeszcze nie jutro - parę miesięcy na dopieszczaniu ustawień i akustyki pewnie zejdzie - ale widać już koniec. Wiem czego chcę i - mam nadzieję - wiem też, jak to osiągnąć. Reszta to tylko kwestia znalezienia chęci i wolnego czasu.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, MMarek napisał:

Czy to już ten czas?

Nie, ale to raczej kwestia przypadku, że nie kupiłem Bowersów. Tak się ułożyła kolejność odsłuchów, że jak były fajne okazje na 707 albo 705, to jeszcze nie byłem pewien czego chcę. W międzyczasie kupiłem inne kolumny i na Bowersy zabrakło miejsca. I tak będę miał trzy zestawy. Są jednak widoki na czwarty, więc może wtedy (50% szans Bowers - 50% Usher). Ogólnie za dużo jest fajnych kolumn. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

O Marantzu. 

Japończycy wypuścili nowy model all-in-one - ekskluzywnego 40n za 12 000 zł. Ma ładną obudowę w nowej stylistyce nawiązującej do Model 30, a w środku... układ elektroniczny bazujący na serii 800X, m.in. moim 8005.

No to, jak te bebechy sprawdzają się nawet w klockach kosztujących powyżej 10 000 zł, to może jednak nie warto mi mojego Marantza wymieniać? Co sądzicie?

40n.thumb.png.ba615245cd6f71076b0b34cb87822c31.png800x.thumb.png.273b1a44ac5022dd791317083f77dea3.png

 

@seba3002, widziałeś?

 

 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Kraft napisał:

Widać na załączonym obrazku. AB. Zmodyfikowany układ serii 800X.

Czyli to za co dzis trzeba dać 12k, ja mam za 2,5 🙂. No ok. Trzeba dorzucić streamer, ale dziś to koszt nawet 300 zł. Zresztą szczerze powiedziawszy, nie przepadam za heosem. A mówiąc zupełnie poważnie, ceny nowych urządzeń mnie przerażają. Cieszę się, że wyleczyłem się z potrzeby zmian a zanim rynek audio zwariował z cenami, udało mi się skompletować zestaw, który cieszy moje uszy 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Kraft napisał:

to może jednak nie warto mi mojego Marantza wymieniać? Co sądzicie?

Cześć.

Ja myślę, że Ty znasz najlepiej odpowiedź, ba, jesteś zdecydowany. 
Wybacz prywatę i „jajecznicę”/ja..ja.., ale, ja sprzedałbym te „inne” kolumny/monitory, które jeszcze posiadasz i ruszył na polowanie kolumn/monitorów, które lepiej spasują się z pomieszczeniem i 8005 a przede wszystkim z Twoim „smakiem”

pozdrawiam

 

Miałem 8005, sprzedałem i niestety wlazłem w hiend😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kraft wybacz moje ja kolejny raz.

Konstruktor, który dla mnie wykonuje monitory twierdzi iż, tzw dociążenie, otwartość, muzykalność i setka innych audio neologizmów to suma dwóch czynników. Po pierwsze „manipulacji”!!! charakterystyką częstotliwości, po drugie budową kolumn/monitora. 

Są dwie drogi, jedna to niekończąca się podróż i testowanie/poszukiwanie.

A druga?
Czy masz gotowość na kolejny krok w przygodzie z audio?

Wiesz co potrzebujesz, znasz cel, masz niezbędną wiedzę i „mówisz” w języku inżynierów, którzy zajmują się budową ZG.

Spokojnej niedzieli

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Kraft napisał:

No to, jak te bebechy sprawdzają się nawet w klockach kosztujących powyżej 10 000 zł, to może jednak nie warto mi mojego Marantza wymieniać? Co sądzicie?

Nie wiemy czy się sprawdzają. Wiemy tylko, ile ten model kosztuje, przy czym płaci się głównie za funkcjonalność, w tym posiadanie wszystkiego w jednym pudełku. W środku jest DAC ES9016K2M za 31 zł. w detalu i 21 zł. w hurcie. Faktycznie klasa premium. ;) Na plus -  5 lat gwarancji.

Edytowano przez Rafał S
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Rafał S napisał:

W środku jest DAC ES9016K2M za 31 zł. 

Rafał, ale większość prawdziwych audiofili powie Ci, że nieważne jak jest zbudowany sprzęt a jedyne co się liczy, to to jak ten sprzęt gra. Kolejna zasadą jest to że jeśli coś ma  zagrać, musi to kosztować minimum (tutaj ilu prawdziwych audiofili, tyle liczb), nie może pochodzić z mainstreamu i pewnie jeszcze kilka innych zasad można by wymienić, ale nie chce mi się grzebać w czeluściach pamięci, żeby sobie je przypomnieć😉.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, AudioTube napisał:

Konstruktor, który dla mnie wykonuje monitory twierdzi iż, tzw dociążenie, otwartość, muzykalność i setka innych audio neologizmów to suma dwóch czynników. Po pierwsze „manipulacji”!!! charakterystyką częstotliwości, po drugie budową kolumn/monitora. 

Pierwsze to nie problem. Mam DSP. Sam mogę sobie w dużej mierze ukształtować charakterystykę. Tylko żeby to zrobić dobrze trzeba by wiedzy, doświadczenia i czasu. Pytanie, czy mi się chce tak bardzo drążyć temat.

Myślę, że budowa kolumn to od pewnego pułapu cenowego też nie problem. Jest na rynku wiele dobrych przetworników, a producenci mają wiedzę i budżet, żeby opakować je w odpowiednio solidne obudowy.

  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny na zamówienie - taka opcja brzmi kusząco, ale bez osłuchania raczej za duże ryzyko, a może i bezsens, no bo nawet gdy weźmiemy topowe przetworniki, które mają super parametry, to i tak nie będziemy wiedzieć, jak ten zestaw zagra, głównie mam tu na myśli barwę, czyli jasno lub ciemno.

To tak, jak z testami słuchawek na ASR. Mocno chwalone są na przykład Sennheisery HD650, ale co z tego, skoro często określane są jako misiowate, ciepłolubne, i tym podobne.

Edytowano przez Adi777
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Adi777 napisał:

to i tak nie będziemy wiedzieć, jak ten zestaw zagra

W każdym momencie, jeśli wyrazisz takie życzenie możesz odsłuchać, „dodać lub ująć”, wywrócić do góry nogami. 
To nie miejsce, to nie ten temat, ale zachęcam Ciebie do osobistego kontaktu z ludźmi, którzy tym się zajmują. 
@Kraft o tym pisał, potrzeba wiedzy, doświadczenia. Budżet określamy MY. 
Tu nie ma magii. 
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...