Skocz do zawartości

Co po PA Diamond, czyli wątek wielowątkowy


Kraft

Recommended Posts

Tyle że bardzo mało firm produkujących kolumny ma komory bezechowe :) . W zasadzie tylko najwięksi producenci głośników je mają. Dla przykładu miesięcznik Audio robi pomiary w polu bliskim poza basem, a zakres najniższych częstotliwości mierzy tuż przy źródłach tych częstotliwości. Ostatecznie najważniejsze są pomiary w pomieszczeniach gdzie kolumny będą używane.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka komora , przy założeniu ,że ma się wykształconą w tym zakresie kadrę (pokroju Bartek z MegaAcoustic) może sporo pomóc. Zabawnie być musi , kiedy pomiarowo wyjdzie super , produkt idzie na odsłuch "testera" (człowiek jak Ci co testują gry czy bardziej ktoś jak mistrz destylarni , czyli obyty w odsłuchach) i tam okazuje się ,że w rzeczywistości tego się nie da słuchać :D

Edytowano przez Kubakk
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, MobyDick napisał:

W zasadzie tylko najwięksi producenci głośników je mają.

Może się nie znam / ostatnio stanowczo za często używam tego wyrażenia :) /ale przejrzałem sobie właśnie zdjęcia komór bezechowych i wyglądają mi na zwykłe pomieszczenia, obite ustrojami akustycznymi, których wykonanie przy dzisiejszej powszechnie używanej technologii nie stanowi żadnego problemu , z mikrofonami na statywach i uchwytem na kolumnę. Gdzie tu magia , czy jakaś zaawansowana technologia ? . Widziałem więcej bardziej zaawansowanych hal produkcyjnych / znajomy mający produkcję mebli wydał na w pełni zautomatyzowaną halę 15 mln. o tam pracujące roboty robią wrażenie :), to ile kosztuje taki pokój ? / , niż te komory , ba sądzę że maszyna do szycia jest bardziej zaawansowana niż te pokoje. I tu chciałbym zapytać eksperta @Bartek z Mega-Acoustic , czy zaprojektowanie komory akustycznej jest , aż tak trudne , czy jest to tak kosztowne przedsięwzięcie , że stać tylko największych ? / bo nie wygląda /, czy  chodzi o to , że program do pomiarów tyle kosztuje ? Jednym słowem o co tu chodzi ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Moim zdaniem komora powinna miec ok 25-30metrow

nie chodzi aż tak bardzo o kubaturę, no chyba  że testujemy kolumny 1kW, a o neutralność tych komór.

3 minuty temu, MobyDick napisał:

Pomiary wykonuje się daleko od podłogi.

Kto Ci tak powiedział?

Idę słuchać muzy:15_yum: to dobra decyzja

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
55 minut temu, tomek4446 napisał:

czy jest to tak kosztowne przedsięwzięcie

Z tego, co wiem, to modernizacja (nie budowa od podstaw) komory bezechowej AGH kosztowała 1,5 miliona złotych. Komora Pylona jest chyba zbliżonych rozmiarów.

A tutaj masz fragment z projektu komory Pylona.

"Uzyskanie wymaganej izolacyjności akustycznej na dźwięki powietrzne na drodze bocznej oraz na dźwięki materiałowe wymaga zastosowania wibroizolacji komory wewnętrznej o częstotliwości rezonansowej mniejszej/równej od 8 Hz. Ze względu na liniowość pracy i wymagane wysokie tłumienie w zakresie dużych częstotliwości, zalecane jest stosowanie wibroizolatorów sprężynowych. Projektuje się 36 szt. Izolatorów sprężynowych o nośności 6750 kg każdy. Wibroizolatory należy rozmieścić na podwalinie zgodnie z rysunkiem konstrukcyjnym."

Taka komora to nie jest zwykłe pomieszczenie wyłożone klinami z pianki. 

 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jupiter Dynaudio nie ma klinow ale ma cos czego nie opatentowal nikt.

I nie chodzi tylko o slynnego robota, ktory moze pracowac w promieniu 360stopni ale właśnie o pomieszczenie!

Kostka 13metrow w kazda strone. Ej chwila. Podobno kwadrat to najgorszy z mozliwych pokoi. Wiadomo te mody...! Czyżby???

W kwadracie sa silne mody tej samej czestotliwosci a dla Jupitera to po przeliczeniu ok 25-26hz. W tymże kwadracie. Ale wezmy teraz pod uwage jedną kwestie. Korektor parametryczny wycinajacy ( nie obnizajacy ale wycinajacy) pasmo super modu pomieszczenia plus ewentualnie harmoniczne tonu podstawowego. Co otrzymujemy? Czyzby idealny "room" :) i to bez klinów.

Idac tym tropem pokój odsluchowy o niechcianych wymiarach 5x5x2.5 metra plus parametryczny wycinajacy pasmo moze dac genialne efekty....

hmm... tu by sie mógł wypowiedziec Bartek na temat "srogich pigół" :)

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
42 minuty temu, Kubakk napisał:

@Kraft obadaj filmik , chyba brałeś pod uwagę odsłuch focala , bardzo dobrze opisane brzmienie , spasowanie itd.

Kurde, jakby opisywał Bowersy 706, które niedawno testowałem.  Opis pasuje toczka w toczkę.

33 minuty temu, Chyba Miro 84 napisał:

i to bez klinów.

Kliny nie są potrzebne, bo pomieszczenie jest tak duże, że pomiar kończy się zanim do mikrofonów dotrze dźwięk odbity od ścian. Nawet bez klinów mierzony jest tylko dźwięk bezpośredni.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kraft napisał:

Taka komora to nie jest zwykłe pomieszczenie wyłożone klinami z pianki. 

Kraft , nie neguję tego , wiem że pierwszy lepszy człowiek z ulicy np. taki jak ja, nie stworzy komory bezechowej. Tylko trochę mnie irytuje , że sztucznie podnosi się wartość producenta , że takową posiada. W skali obrotów średniej czy dużej firmy produkcyjnej takie 1,5 mln. to naprawdę nie wiele , wstawiałem okna w chałupach za 12 mln. i nie chwalę się / przede wszystkim ,bo to nie były moje chałupy :) / tylko chce pokazać skalę inwestycji. Z tego co wiem YB Audio też korzysta z komory bezechowej przy testowaniu swoich kolumn , każdy producent, aby zdobyć certyfikat dopuszczenia do obrotu produktu musi przeprowadzić testy i to też jest czymś normalnym. A posiadanie komory wcale nie musi być równoznaczne z najwyższą jakością produktu. Jak wiemy co pomieszczenie to inna akustyka i tej nie przewidzi najdokładniejszy pomiar w komorze :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

11 godzin temu, tomek4446 napisał:

Tylko trochę mnie irytuje , że sztucznie podnosi się wartość producenta , że takową posiada. 

Hm... Z różnych koszałek-opałek, które producenci wypisują na swój temat, pochwalenie się posiadaniem komory bezechowej akurat najmniej wygląda mi na "sztuczne podnoszenie wartości". 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Kraft napisał:

pochwalenie się posiadaniem komory bezechowej akurat najmniej wygląda mi na "sztuczne podnoszenie wartości". 

Nadal twierdzę , że to tak jak by się kowal chwalił , że ma kowadło :) 

2 godziny temu, Kraft napisał:

A gdzie Verictum?

Verictum jest dla użytkownika końcowego , zbyt zaawansowana technologia jak na skromną komorę bezechową TU TRZEBA CZEGOŚ WIĘCEJ !!!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Kraft napisał:

Kurde, jakby opisywał Bowersy 706, które niedawno testowałem.  Opis pasuje toczka w toczkę.

Ciekawie tam opisane dokręcanie kolumn , w sumie najlepiej jak celuje się tak 20-50cm od ucha :) 

Jak za tą cenę jaką focal sobie życzy to naprawdę udana konstrukcja. Z basem na słabym wzmaku też lepiej wspomagać się subem , bo brakuje "mięsa" , moja lampa to niweluje i bas jest taki jak należy :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...