Skocz do zawartości

Pomoc z konfiguracją telewizora, amplitunera, laptopa do odtwarzania filmów 4K z HDR.


Lukkiii

Recommended Posts

Witam mam kilka pytań odnośnie konfiguracji amplitunera, telewizora i laptopa. Chodzi mi by odtwarzać filmy w 4K z HDR z laptopa podłączonego do amplitunera.

Mój sprzęt:

Amplituner: ONKYO  TX-NR696

Telewizor: LG OLED C8

Laptop: ASUS GL503VD i7

Telewizor połączony jest z amplitunerem poprzez HDMI ARC.

Laptop z amplitunerem jest połączony kablem HDMI 1.4 do portu na amplitunerze z napisem PC.

Dźwięk w dolby atmos bardzo dobrze działa jednak pojawia się problem z obrazem. Laptop posiada maksymalną rozdzielczość 1920x1080. Gdy podłączę laptop do amplitunera to mogę wybrać na laptopie tylko rozdzielczość 1920x1080 (opcja duplikuj ekran) w opcjach windowsa. Na amplitunerze w info pisze input 1920x1080 ---> output 3840x2160  ale czy to aby na pewno jest czyste 4K czy tylko upscalling? Czy film który ma rozdzielczość 4K włączony na tym laptopie na ekranie TV będzie miał rozdzielczość 4K po upscallingu z fullhd czy czyste 4k? W momencie gdy wyłączę ekran laptopa i obraz jest tylko na TV mogę wybrać rozdzielczość tylko 4K w 30Hz nie ma opcji w 60Hz? W tym momencie na amplitunerze w info pisze input 3840x2160 ---> output 3840x2160. Czy teraz to już jest czyste 4K?  Dodam że jak oglądam film w opcji 4K 30Hz zauważam takie mikro ścinki w odtwarzanym filmie. Czy ta konfiguracja jest poprawna? Jeżeli nie to jak to poustawiać?  Czytałem również że na amplitunerze da się włączyć jakiś tryb rozszerzony poprzez odpowiednią kombinacje klawiszy. Może to by coś dało?

Kolejne pytanie mam odnośnie opcji HDR. Filmy odtwarzam poprzez aplikację WIndowsową: Movies & TV która bez problemu przesyła dźwięk w atmos jednak co do opcji HDR to nie widzę tego zbytnio. Czy istnieje jakaś lepsza aplikacja by przysyłać dźwięk w dolby atmos i w 4K z HDR z laptopa? Prosiłbym o pomoc i jakieś rady czy dobrze to wszystko jest poustawiane i wskazówki do ustawień innego programu.

I ostatnie pytanie czy na dotyczy konfiguracji telewizora. Jak to wszystko poustawiać który tryb jest najlepszy jaka jasność do filmów z HDR? Czy muszę włączyć tryb obrazu: ''GRA" oraz ustawić maksymalną jasność?

Z góry dziękuję za pomoc,

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby HDR był to musisz mieć lepszy kabel HDMI. 1.4 jest do Atmosa ale HDR nie prześlesz, minimum 2.0 musisz mieć.

Co do pytanie jeśli film masz 4k a na wyjściu laptopa masz FullHD to Amp AV upscaluje jedynie do 4K, ponieważ on dostaje sygnał który wychodzi z laptopa.

Co do obrazu tv to ustawiasz sam pod swoje oko. Wiadomo trup GRA nie jest dla filmów tylko dla gry, dla filmów tryb Kino.

Ja co prawda nie używam pc do filmów tylko odtwarzacz UHD 4k ale z tego co ludzie chwalą to Kodi dla plików.

Zdjęcie pokazuje który kabel HDR obsługuje4bbc944f1db544227289b75c0e54a587.jpg&key=90e648e07f914fd39d9838c4c02a200b98619abd310447adbec2f49650035db6

I tak jak mówiłeś masz kabel HDMI 1.4 czyli masz max 4k w 30hz według tabeli. Tak że moim zdaniem musisz zainwestować w lepszy kabel HDMI. Przyszłościowo proponuje HDMI 2.1

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, BaliGdynia napisał:

Aby HDR był to musisz mieć lepszy kabel HDMI. 1.4 jest do Atmosa ale HDR nie prześlesz, minimum 2.0 musisz mieć.

Co do pytanie jeśli film masz 4k a na wyjściu laptopa masz FullHD to Amp AV upscaluje jedynie do 4K, ponieważ on dostaje sygnał który wychodzi z laptopa.

Co do obrazu tv to ustawiasz sam pod swoje oko. Wiadomo trup GRA nie jest dla filmów tylko dla gry, dla filmów tryb Kino.

Ja co prawda nie używam pc do filmów tylko odtwarzacz UHD 4k ale z tego co ludzie chwalą to Kodi dla plików.

Zdjęcie pokazuje który kabel HDR obsługuje4bbc944f1db544227289b75c0e54a587.jpg&key=90e648e07f914fd39d9838c4c02a200b98619abd310447adbec2f49650035db6

I tak jak mówiłeś masz kabel HDMI 1.4 czyli masz max 4k w 30hz według tabeli. Tak że moim zdaniem musisz zainwestować w lepszy kabel HDMI. Przyszłościowo proponuje HDMI 2.1

 

 

Dziękuję za odpowiedź teraz sprawdziłem i okazuje się ze laptop posiada HDMI 1.4 więc nawet jeżeli kupie kabel HDMI 2.1 to i tak nie uzyskam na TV jakości 4k 60Hz z HDR tak? Czy jest jakiś sposób na to? I jeszcze drugie pytanie w momencie gdy wyłączę ekran laptopa i obraz jest tylko na TV mogę wybrać rozdzielczość 4K w 30Hz w tym momencie na amplitunerze w info pisze input 3840x2160 ---> output 3840x2160. Czy teraz to już jest czyste 4K? 

 

Edytowano przez Lukkiii
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze pamiętam w laptopie duplikat to jest obraz na ekranie laptopa i ten sam na tv, i wtedy uzyskasz max tego na co matryca laptopa pozwala, natomiast jak ustawisz tak jak napisałeś tylko ekran 2 czyli tv to karta ustawia max na co tv pozwala czyli jeśli sygnał 4k masz to taki też uzyskasz na tv .... Ale bez HDR bo masz tylko 1.4hdmi.
Jeśli konsole używasz to warto w pełni potencjał jej wykorzystać i zakupić 2.1hdmi kabel.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

20 godzin temu, BaliGdynia napisał:

Jeśli dobrze pamiętam w laptopie duplikat to jest obraz na ekranie laptopa i ten sam na tv, i wtedy uzyskasz max tego na co matryca laptopa pozwala, natomiast jak ustawisz tak jak napisałeś tylko ekran 2 czyli tv to karta ustawia max na co tv pozwala czyli jeśli sygnał 4k masz to taki też uzyskasz na tv .... Ale bez HDR bo masz tylko 1.4hdmi.
Jeśli konsole używasz to warto w pełni potencjał jej wykorzystać i zakupić 2.1hdmi kabel.

 

7 godzin temu, S4Home napisał:

Dokładnie tak jest. Musisz wybrać tylko opcje wyświetlania obrazu na TV bez latopa i pojawią się nowe opcję.

Ale serio polecam zainwestować po prostu w player. NVidia Shield albo Fbox ATV od Fergusona.

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Czy jest sens zakupu odtwarzacaz BluRay 4k czy lepiej wybrać coś z tych propozycji?

 Czy odtwarzacz BluRay 4k odczyta pliki z pendriva w takiej jakości czy tylko pozostaje zakup tej nvidi lub fergusona? 

Edytowano przez Lukkiii
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej polowie ich ceny masz juz Microsoft Xbox One S, nie wiem, czy sa jakies zalety oddzielnego sprzetu tylko do Bluray. 
Chyba że ktoś już ma konsole, ja mam PS4 pro, lub jeśli ktoś nie korzysta z konsoli, Xbox odtważa 4k płyty jak i przesyła też D.Atmos. Nie wiem jak to jest z D.Vision. Ja w Panasie mam dodatkowa opcje z HDR, no i sama jakość odtwarzania.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i chyba cisza. Ja filmy z PS4 oglądam i już myślę jak wyciszyć. W filmie kompletna cisza która buduje napięcie a tu słychać wentylator z PS4
Cisza haha o tym nawet nie wspominam bo zapomniałem o takim komforcie że trzeba jeszcze wspominać o tym, dobrej klasy odtwarzacze są ciche i szybko lądują filmy.
No na PS4 niestety nie da się odtwarzać filmów uhd 4k. Tu Sony strzeliło sobie w kolano, Xbox ma tu przewagę.
Oppo UDP-203 ,205 to jest kozak (ale drogie rzeczy) ale żeby zobaczyć jakość musiałbyś mieć tv z przynajmniej 1000 nitów jasności z dolby vision.
Temu napisałem iż Sony czy Panas w swojej klasie. O Oppo nie wspominam, mimo iż firma upadła to ceny nadal windowanie są. Miałem kiedyś 103D model i byłem bardzo zadowolony, ale technologia zmienia się szybko.
Apple TV gen.5 ludzie też polecają do odtwarzania plików i filmów z Netflixa np.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, BaliGdynia napisał:

Cisza haha o tym nawet nie wspominam bo zapomniałem o takim komforcie że trzeba jeszcze wspominać o tym, dobrej klasy odtwarzacze są ciche i szybko lądują filmy.
No na PS4 niestety nie da się odtwarzać filmów uhd 4k. Tu Sony strzeliło sobie w kolano, Xbox ma tu przewagę.Temu napisałem iż Sony czy Panas w swojej klasie. O Oppo nie wspominam, mimo iż firma upadła to ceny nadal windowanie są. Miałem kiedyś 103D model i byłem bardzo zadowolony, ale technologia zmienia się szybko.
Apple TV gen.5 ludzie też polecają do odtwarzania plików i filmów z Netflixa np.

PS5 ma w końcu odtwarzać UHD 4K ale zapewne ciche nie będzie jak dedykowany odtwarzacz więc problem zostanie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panasonic nie nadaje się do odtwarzania plików trzeba to mieć na uwadze, sony jest trochę lepszy ale atmosa z plików nie uzyskasz, Xbox one nie obsługuje Dolby Vision trzeba to mieć na uwadze, kodi na nim baaardzo słabo działa wiele problemów, żaden odtwarzać plików nie obsługuję Dolby Vision z oryginalnych obrazów UHD, to Fbox ATV tragedia wystarczy poczytać wątek http://www.hdtv.com.pl/forum/odtwarzacze-strumieniowe-odtwarzacze-sieciowe-opinie-testy/136922-ferguson-fbox-atv-153.html  .

oppo, cxuhd, klon oppo potrafią obsługiwać pliki multimedialne nawet dolby vision, klon kosztuję około 1500zł jest pozbawiony napędu.

Najlepszym, najbardziej funkcjonalnym urządzeń jest shield tv pro 2019, Apple TV 4K jest również dość fajnym urządzeniem z bardzo dobrą jakością obrazu ale sklep z aplikacjami jest dojść ograniczony, nie posiada portu usb i nie obsługuję passthrough audio wszystko jest konwertowane do multich, posiada świetną aplikację do filmów Infuse, jakość dzwięku jest bardzo dobra.

Edytowano przez Jasiek88
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprostowanie do BaliGdynia i kabelka hdmi. Samo info, że kabel "minimum 2.0 musisz mieć" nic nie znaczy. Ważna jest przepustowość kabla hdmi, jaką obsługuje. Jak łatwo można zauwazyć w tabelce - https://fiberpro.eu/ to 4K masz zarówno w przepustowości 8.9Gbps jak i 17.82Gbps - a to przecież różnica 100%. To tyle tylko w temacie, aby zwracać uwagę na przepustowość albo czy jest znaczek "PREMIUM HDMI CABLE CERTIFICATION PROGRAM" bo to też daje gwarancje obsługi wszystkich rozdzielczości 4K...

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wersja HDMI która jest w tabelce to wersja złącza a nie kabla!!

to co kto naklei na kablu to jego prywatna kwestia.

Kable owszem różnią się przepustowością oraz żyłami. Moga być takie które nie maja kabla ethernetowego czy też ARC.

Ale nie ma czegoś takiego jak kabel 2.0 albo 2.0A. To jest rodzaj złącza! W odbiorniku i nadajniku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...