Skocz do zawartości

Zestaw do salonu w mieszkaniu


Paweł Płachecki

Recommended Posts

Cześć,

Jak wielu przede mną stoję przed wyborem zestawu audio do salonu (23 metry2), który właśnie zaczynam urządzać i mam w związku z tym kilka pytań i próśb o poradę.

Zacznę może od tego, że na załączonym obrazie przedstawiłem mniej więcej układ mojego salonu i planowane miejsce postawienia TV. To do niego chcę znaleźć sprzęt dlatego zakładam, że bardziej mnie zainteresuje zestaw kina domowego niż stereo (choć oczywiście jestem otwarty na propozycje). Zestaw będzie głównie służył do odsłuchu tego co w tv - seriale, filmy netflix & hbo go, jeśli muzyka to z sieci (radia internetowe, youtube etc). Kolumny obok tv mogły by stać max 30 cm od ściany.

 

Najważniejsze 2 pytania dotyczą układu mojego salonu, a mianowicie przeszklenia na całą ścianę która jest na wprost TV i sprzętu audio,  jak i tego, że pomieszczenie ma 4 metry wysokości.

Czy przy takim układzie jest w ogóle sens bawić się w jakieś wymyślne audio? Bo im więcej czytam tym mniej wiem ;) i opinie o przeszkleniach niszczących akustykę + właśnie wysokim suficie wprowadzają mnie w konsternację. Nie jestem audiofilem, ale zależy mi na ciekawych wrażeniach w trakcie oglądania filmów lub słuchania muzyki.

Planowałem budżet ok. 10 tysięcy złotych, ale stąd moje pytanie, czy warto aż tyle inwestować w tej wielkości salon, czy ewentualna moc kolumn po prostu nie zostanie nie wykorzystana etc.

Jeśli tak to prosiłbym o polecenie czegoś w tym budżecie lub mniejszym :)

 

Z góry dzięki!

 

EDIT: Oczywiście, wiem, że najlepiej posłuchać przed zakupem i tak zrobię jak tylko mi coś polecicie ;)

salon.png

Edytowano przez Paweł Płachecki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Napisz jeszcze jakie są Twoje preferencje brzmieniowe. Czy warto inwestować taką sumę? Nie dowiesz się tego jak nie spróbujesz. W takiej kwocie można pomyśleć zarówno NAD system stereofonicznym lub zestawem kina domowego. Lepszy efekt w przypadku oglądania filmów uzyskasz inwestując pieniądze w system 5.1 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do preferencji brzmieniowych to właśnie mam problem, bo niestety nie umiem opisać co mi się podoba fachowym językiem, a chciałbym uniknąć użycia słowa "uniwersalne" lub napisania jakiś głupot.

Nie wiem czy to coś pomoże, ale zależy mi na dużej przestrzenności dźwięku, żebym się czuł jak uczestnik filmu który oglądam, oraz żeby bas był wyraźny i wywoływał gęsią skórkę ;) w odpowiednich momentach.

Kable wolałbym ograniczyć do absolutnego minimum, ale jak najbardziej zakładam opcje 2 głośników za kanapą. Okno zaczyna się na wysokości 100 cm więc do tej wysokości można by je ustawić żeby nie miały za sobą tafli szkła tylko ścianę/biblioteczkę na ścianie pod oknem.

 

Wiem, że najlepiej by było zacząć od odsłuchu i przedstawienia tu w temacie co mi się spodobało najbardziej, ale najwcześniej w weekend będę mógł gdzieś się wybrać, a chciałem też mieć już wcześniej minimalne rozeznanie na co patrzyć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem doradzić

https://www.q21.pl/manufacturer/focal/focal-chorus-716-706-cc-700.html

ale @Q21 ogarnijcie cenę (6999zł) bo te 5 sprzętów wg cennika wychodzi pojedynczo 6300 do tego lekki rabat , więc zestaw powinien startować raczej od 5999 ;) 

do tego standard onkyo 686 np. w takim zestawie

https://www.q21.pl/onkyo-tx-nr686-focal-chorus-716-706-cc-700.html

+ subwoofer

https://www.q21.pl/rel-ht-1003.html

w razie problemów z podczepieniem tylnych , możesz wziąć "atmosowe" dali (tańsze od tylnych focali) i powiesić na suficie skierowane pod odpowiednim kątem do siedziska :)  

Masz fajne KD + eleganckie stereo , jeśli byś w przyszłości chciał dorzucić wzmacniacz i przepinać kable na frontach

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Jeśli będą zasłony to można się w to bawić, ale moim zdaniem powinieneś to sprawdzić. Czyli wziąć na wypożyczenie system i zobaczyć jak się sprawdzi.

Moim zdaniem system Focala nie jest neutralny. Ale pożyczę Ci go obok Heco Aurora 700.

Także moje proppozycje to Onkyo 686 lub Yamaha 685 + Heco Aurora 700 set 5.1

Denon X2600 + Focal 716 ale z subem REL 1205

I także neuturalny zestaw to ELAC F6.2. Tu w komplecie jest świetny subwoofer z kalibracją.

Pozostaje do Twojej dyspozycji w przypadku pytań, wycen i chęci wypożyczenia któregoś sprzetu.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki!

Jestem już w trakcie czytania o Aurorze, Focalach i ELACu i muszę przyznać, że z samych recenzji to wszystkie wydają się być idealne dla mnie :) na pewno odsłucham wszystkie 3, żeby pomiędzy nimi wybrać.

Co do amplitunera to tu wiem jeszcze mniej niż przy kolumnach, ale Yamaha 685 widzę, że często się przewija w polecanych zestawach, a Denona i Onkyo na pewno też postaram się sprawdzić.

A teraz pytanie laika więc wybaczcie jeśli napiszę głupoty - często słucham radia internetowego w trakcie pracy w domu (di.fm - trance, house, muzyka elektroniczna jeśli to ma jakiekolwiek znaczenie), czy do tych polecanych zestawów muszę dokupić odtwarzacz sieciowy, żeby móc ich słuchać bezpośrednio z zestawu (sieciowe widzę najczęściej w dziale stereo a nie KD, czy to ma jakieś znaczenie)? W jaki sposób może to być rozwiązane?

 

Dziękuję za propozycję wypożyczenia, ale do wprowadzenia się pozostały jeszcze co najmniej 4-5 miesięcy zanim urządzimy wszystko urządzimy, po prostu chciałem już na etapie projektowania przestrzeni zadbać o dobre stanowisko filmowo - muzyczne i zdobyć nieco wiedzy o dobrym audio które mi się zawsze marzyło :) Do Oświęcimia mam w sumie niedaleko z Krakowa więc bardzo możliwe, że bym się wybrał na odsłuch na miejscu, żeby nie bawić się wypożyczanie, bo i tak planowałem pojeździć po salonach niekoniecznie w Krakowie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro masz możliwość udania się na odsłuch, koniecznie to uczyń. Jeżeli sprzęt ma w większości być wykorzystywany do muzyki poproś też miłych panów z salonu o podłączenie wzmacniacza stereo i przekonanie się "nausznie" czy słyszysz różnice między wzmakiem a amplitunerem stereo. A jeśli chcesz w przyszłości połączyć kino i stereo to wtedy celuj w amp KD z wyjściem pre out i wzmacniacz, który może pracować jako końcówka mocy. Co do radia internetowego. Możesz go słuchać bezpośrednio z amplitunera, nie potrzebujesz dodatkowych urządzeń. Pozdrawiam. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Info od odsłuchu radia na ampli bardzo mnie cieszy :) co prawda tak jak pisałem, na sprzęcie częściej będzie grać to co filmach i serialach, ale na pewno zdarzy się niejedna okazja do posłuchania ulubionych audycji i chciałbym móc się nimi w pełni cieszyć.

A co do połączenia kina ze stereo to jakby to dokładnie mogło wyglądać? Jakieś ustawienie, że do muzyki grają tylko 2 kolumny a do filmów się załącza cały zestaw 5.1? O ile podnosi ewentualną cenę takiego zestawu i z czym muszę liczyć (plusy/minusy)?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minusów zero a same plusy. Tak, w stereo grają same fronty zasilane wzmacniaczem. W kinie wzmacniacz ten służy jako końcówka mocy a głośnościa sterujesz pilotem bądź potencjometrem od amplitunera AV. Tym samym odciążasz amp. Sam korzystam z takiego rozwiązania. W 10000 PLN spokojnie powinieneś kupić amp, wzmak plus pięć kolumn. A przy odrobinie szczęścia jeszcze subwoofer. Pozdrawiam. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Kubakk napisał:

W Krakowie focala jak coś mieli w audiotrendt , tylko nie wiem jak z cenami ;) 

Z Krakowa do Oświecimia masz niedaleko u nas też je masz :)

12 godzin temu, Paweł Płachecki napisał:

Jeśli miał bym poczuć rzeczywistą różnicę to myślę, że mógłbym nawet dopłacić 2-3k do tego. Widzę, że czeka mnie długie zwiedzanie salonów ;)

Albo jednego salonu gdzie porównasz kilka systemów a później ten wybrany wezmiesz do domu.

Dlatego zapraszam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, S4Home napisał:

E tam nic. Dwie salki odsłuchowe. Na stanie jest kilkanaście kolumn od 1000 do 30000 za parę. Może trafiłeś na zły dzień albo wkurzonego pracownika :P

Tak mamy Focala.

Piotrek pisał ,że nie macie , czyli się coś zmieniło przez ostatnie 2msc - zaktualizujcie stronkę albo na fejsie napiszcie jakich producentów sprzęt możecie załatwić.

Jak będę w okolicy to się wcześniej odezwę gdybym coś chciał odsłuchać ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, S4Home napisał:

Z Krakowa do Oświecimia masz niedaleko u nas też je masz :)

Albo jednego salonu gdzie porównasz kilka systemów a później ten wybrany wezmiesz do domu.

Dlatego zapraszam

Dziękuję za zaproszenie, bo po przeczytaniu tego co poleciliście w tym temacie na pewno wpadnę z wizytą :) tylko muszę wziąć cały dzień wolny w pracy, bo pewnie nie skończy się tylko na odsłuchu tego co powyżej ;)  Dzięki wszystkim za pomoc, już mniej więcej wiem czego szukać.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tak, na odsłuch na pewno zapowiem się wcześniej, bo planuje zająć przynajmniej godzinę jak nie więcej i przesłuchać co najmniej kilka różnych swoich ulubionych kawałków, z różnych gatunków, na sprzętach które mi udostępnią i na tej podstawie decydować :D

Co do tego w co celuje to tak naprawdę wszystko co poleciliście powyżej mi się podoba z opisów/recenzji w sieci, Aurora i Focale nie mają praktycznie złych opinii i pójdą na pierwszy ogień, a potem ELAC Debut 2.0 F6.2, bo chciałbym poznać czym różnią się kolumny neutralne od tych dwóch poprzednich i umieć wreszcie określić jakie brzmienie jest moim ulubionym i przy pomocy specjalistów dowiedzieć się czego oczekuje od sprzętu.

Przyznam się też, że dzięki Twojej poradzie @seba3002 :

Dnia 28.01.2020 o 17:16, seba3002 napisał:

A jeśli chcesz w przyszłości połączyć kino i stereo to wtedy celuj w amp KD z wyjściem pre out i wzmacniacz, który może pracować jako końcówka mocy.

sam siebie już praktycznie przekonałem, że tak, potrzebuje tego i chcę ;) więc dodatkowo możecie polecić jakiś wzmacniacz spełniający powyższe i żeby całość zestawu zamknęła się w 12-13k.

 

EDIT: Jeszcze się ewentualnie zastanawiam nad tym, że wygodnie by było gdyby te głośniki za kanapą (efektowe?) były bez kablowe. możliwość dociągnięcia ich tam na pewno mam, ale wolałbym ograniczyć do minimum kabelkologie.

Edytowano przez Paweł Płachecki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...