Skocz do zawartości

Wymiana kina domowego, Atmos w perspektywie, alternatywa dla Dali Zensor 7 na frontach


M.M.M.

Recommended Posts

Witajcie, drugi post na forum :) 

Rozpoczynam proces wymiany kina domowego - bezpośrednim powodem zwierzyna, która przewróciła kolumnę frontową, oraz aplituner który już dawno nie spełnia wymagań tzn HDMI 1,3a, zero sieci etc. Kolumny jakie grały wcześniej to VK 7830 5.1 Fronty są kopią Jamo S626. W kinie grały, grały głośno tyle mogę powiedzieć, Było ok ale bez szału. Ampli Onkyo TX-SR 606

Wymiana odbędzie się etapami, zacznę od ampli i frontów, potem centralny, sub itd. Docelowo chciałbym dodać atmosy x 4 wg rekomendacji. 

Salon ok 30-35m , niełatwy - kolumny stoją blisko ściany i innej możliwości raczej nie ma. Odległość między nimi 3-4 metry, odległość do sofy/miejsca odsłuchu 3 metry.

Dobierając amplituner wg 'features'  stawiam na Yamaha R-VX685 - decyduje ilość wyjść, bi-amp oraz konfigfuracje hdmi out i serwisy sieciowe. 

Jestem po pierwszych wizytach w salonach najłatwiejszych dla mnie do ogarnięcia, i pierwszych odsłuchach. Budżet na fronty - max 3 500. Jeżeli da się taniej - czemu nie. Żona uczestniczy w procesie decyzyjnym więc kolumny powinny również wyglądać :) aha i okazało się, że swój gust ma i spośród kilku odsłuchanych modeli przypadł jej do gustu dźwięk generowany przez Dali Zensor 7 z  Onkyo 686.  Punktem odniesienia było Jamo C97II. Jeżeli o mnie chodzi to również lepiej grały wg mnie Dali. 

Tak więc szukamy czegoś podobnego, może nieco tańszego, albo łatwiejszego w późniejszej rozbudowie. Dużych głośników które obszernie grają, i nie kaleczą uszu. Zensor już schodzi, a ja nie mogę teraz kupić kompletu. 

Wykorzystanie 75% kino/konsola 25% muzyka. Głównie rock - Toto, Marillion, inne klasyki, trochę popu typu The Corrs.  

Alternatywy jakie chodziły mi po głowie ze wzgl. na wygląd (a jakże) i cenę to Klipsch R-28F, Tannoy Mercury 7.4 . Zdaję się na waszą rekomendację. 

Oglądam się również w stronę polskich producentów - Taga Harmony, w tym budżecie mogę zestawić Np Platinum F-100 v3, i większość gamy STX - tutaj zupełnie nie mam pojęcia opieram się na tym co widzę ale chętnie posłucham Electrino 250, Quanta, Neutrino. Nie mogę sobie wyrobić zdania no ale może pomożecie ? 

Ostatnie pytanie to Atmos. Po lekturze pobieżnej widze, że podstawkowe głośniki nie są zbytnio brane pod uwagę, tak samo wieszanie ich pod sufitem na ścianie - Dali Alteco czy Klipsch dają taką możliwość. Iść w coś takiego czy kuć bruzdy i ciągnąć głośniki efektowe ? 

Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli podobały Ci się dali z onkyo to klipsch raczej moim zdaniem nie przypadnie Ci do gustu. Uważam, że dali to bardzo zacne kolumny i lepiej dorzucić do nich kilka złociszy więcej niż później pluc sobie w brodę. Komplet "siodemek" możesz dostać już za ok 4500, myślę że lepiej dorzucić ten tysiąc i cieszyć się dźwiękiem niż potem zastanawiać się nad słusznością wyboru. A jeśli nie możesz na raz wydać takiej kwoty to zacznij od frontów a potem dokupisz sukcesywnie resztę. Dali "schodzi" ale myślę, że nie będziesz miał problemu z dokupieniem w przyszłości centralnego i kolumn efektowych do kompletu. Pozdrawiam i życzę udanego wyboru. 

Edytowano przez seba3002
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Zacznę od końca :) Co masz na mysli mówiąc "prosty zestaw cech"?

Odsłuchaj wspomniane kolumny w porównaniu do Jamo 606 to będziesz wiedział. Inne pytanie czy będziesz to czuł i chciał słyszeć różnicę.

Jeśli szukasz kompletnego systemu TYLKO do kina to moim zdaniem powinieneś uderzyć w Onkyo 696 albo Yamahe 685 + system kolumn Heco Aurora 700 5.1, Tannoy 7.4 system 5.1 albo Denon X2600 z Monitor audio Bronze 6.

Po prostu nie wierze że nie poczujesz różnicy.

Co do Atmosa to śa to oczywiscie kolumny montowane tylko na suficie w ścisle określonych miejscach. To się u Ciebie da zrobić? Jesli tak to całkiem solidne robi Magnat z linii Interior.

 

Pozostaje do dyspozycji w przypadku pytań lub wycen.

Pozdrawiam

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@S4HomeDzięki za odpowiedź :) Prosty zestaw cech - kiepskie tłumaczenie z angielskiego :D featureset- rzeczy które wyczytasz ze specyfikacji, liczby.

Chodzi mi o to, że są dwudrożne, waga średnia w porównaniu do rozmiarów, czułość średnia - tak ja czytam specyfikację, i jest to oczywiście uproszczenie. 

Resztę trzeba sobie 'dosłuchać' i dlatego o nie pytam, bo dźwięk przez nie generowany nam pasował. Rozglądam się za rozsądną alternatywą. 

Wzmiankowane przez Ciebie kolumny mają bass reflex z tyłu, a ja raczej nie mogę kolumn odstawić więcej niż 20-30 cm bez istotnego przemeblowania ściany z TV i resztą. 

Co do sufitu to nie mam możliwości wbudowania głośników, mogę podciągnąć kabel i powiesić jakieś kolumny w skrzynce na suficie. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Krótki update wątku, uzupełniony o ostatnie wydarzenia. 

W związku z osobistymi sprawami a następnie zamieszaniem które spowodował Covid, nie udało mi się tyle odsłuchać, ile bym chciał. Dziękuję @Q21 i @S4Home za cierpliwość, zainteresowanie i propozycje. Nie udało się dojechać, ale życzyłbym sobie żeby takie podejście jak Wy prezentowali ludzie z niektórych warszawskich salonów w których byłem. Doprawdy, nikomu źle nie życzę, ale czarno widzę pozostanie w biznesie jeżeli się nie zmienią. 

Do rzeczy. Trafił do mnie do domu Marantz SR7013 oraz Klipsch r115-sw. Kontynuuję wyposażanie setu o Zensor Vokal i Zensory 1 na tyły. Jeżeli ktoś, coś uchowała się jakaś sztula/para w czarnym kolorze - chętnie przygarnę za stosowną opłatą :)

User experience - na razie poprawnie, set up, kalibracja, wszystko super. Miliard opcji, ale ja to lubię ;) HDMI pass-through nieoceniony. 

Grzanie się ampli- nie zauważyłem, moje Onkyo 606 było o wiele cieplejsze nawet w standby mogłem mieć tam jakiś problem opisywany tu na forum z oscylacją supersoniczną? Whatever, jest okej, wiatraków nie słyszę. Sprzęt stoi na otwartym meblu TV z dobrą wentylacją. 

Dźwięk i stereo- jest dobrze, jak dla mnie wystarczająco dobrze żeby nie myśleć o rozbudowie. Co ciekawe, All channel stereo gra świetnei w porównaniu do Onkyo któremu brakowało chyba mocy na obsłużenie 5 głośników. Być może coś straciłem nie mogąc obsłuchać wielu sprzętów, ale w sumie - podoba mi się to co jest i dopóki się nie znudzi, nie będę kombinować. 

Ten ampli ma pre-outy na wszystko, więc jakby co zawsze mogę się pobawić :)

Subwoofer- no ok, czeka mnie dużo pracy żeby grał dobrze i nie trząsł domem w posadach :D Sub stoi przy kolumnie, 1,5 od ściany bocznej, niemniej wyjście poza 30% gain kończy się dudnieniem. Czy jakieś stopki/podniesienie suba/podstawka zmieni coś

Największe wyzwanie to akustyka. Pomimo kalibracji mam problem który nie wiem czy uda się rozwiązać. Otóż prawa kolumna stoi jakiś metr od narożnika pokoju, prawy surround zaś blisko ściany kominka. Lewa kolumna ok 2,5 od lewej ściany, więc nie jest w kącie. Cała scena dźwiękowa jest przesunięta w prawo dość wyraźnie- jeszcze nie próbowałem zmieniać głośności kanałów, system skalibrował prawe o 1db ciszej niż lewe, ale to moim zdaniem za mało. Co możecie poradzić? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Cześć, z mojej strony mogę polecić Dali Zensor 7, podłączone są do Denona x4500h. Gram na nich już rok w systemie 5/2/4. Łącznie mam podłączonych 11 głosników(2 fronty, 1 centralny, 2 suby, 4 sufitowe i 2 suroundy) End Game, Infinity War masakra :) zobacz foto. 

 

https://naforum.zapodaj.net/25262241d0a1.jpg.html

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...